fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Zęby trzonowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

osoba wskazuje zęby trzonowe na modelu szczęki

Trzonowce to te zęby, których główną funkcją jest rozgniatanie, miażdżenie i dokładne rozdrabnianie jedzenia. Są największe, a zdrowy, dorosły człowiek ma ich w sumie aż 12 (po 6 w górnym i dolnym łuku). Jednocześnie to właśnie one najłatwiej się psują. Sprawdź, które to zęby trzonowe i jak poprawnie o nie dbać!

Zęby trzonowe znajdują się w jamie ustnej najbardziej z tyłu. W każdym łuku zębowym dorosła osoba z pełnym uzębieniem ma:

Mleczne zęby trzonowe u dziecka obejmują z kolei 8 sztuk (po 4 szóstki i siódemki).

osoba wskazuje zęby trzonowe na modelu szczęki

Zęby trzonowe mleczne u dzieci – kiedy się wyrzynają?

Standardowo pierwsze trzonowce, czyli mleczaki, wyrzynają się, gdy dziecko ma:

Żuchwa i szczęka wciąż rosną, dlatego na tym etapie nie ma jeszcze miejsca na ósemki. Trzecie zęby trzonowe występują tylko jako zęby stałe.

Zęby trzonowe wyrzynanie – objawy

Objawy w trakcie wyrastania zębów to kwestia indywidualna. Podczas wyrzynania zębów trzonowych mogą wystąpić:

Podczas ząbkowania u dzieci często zdarzają się też:

dziecko na fotelu dentystycznym ma przegląd zębów trzonowych

Zęby trzonowe stałe – kiedy się pojawiają?

Pierwsze stałe zęby trzonowe pojawiają się w wieku 5–8 lat, a drugie trzonowce – gdy dziecko ma 10–14 lat. Zęby mądrości rosną z kolei później, zwykle maksymalnie do ok. 40. roku życia. Po tym czasie większość dorosłych ma już wszystkie 12 zębów trzonowych.

uśmiechnięta kobieta dba o higienę zębów trzonowych myjąc zęby

Pielęgnacja trzonowców – jak powinna wyglądać?

Zęby trzonowe, z powodu swojego położenia, przeznaczenia i dużej powierzchni, mają większy kontakt z pokarmem niż zęby przednie. To powoduje, że są bardziej narażone na próchnicę, a więc i choroby miazgi czy infekcje.

Dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej i profilaktyce można jednak temu zapobiec. Zadbaj o to, by minimum 2 razy dziennie szczotkować zęby, czyścić przestrzenie międzyzębowe i język oraz stosować płyn do płukania jamy ustnej.

Zęby z tyłu są ponadto trudniej dostępne dla zwykłej nici dentystycznej i szczoteczki manualnej. Również i na to znajdziesz jednak sposób: korzystanie ze szczoteczki sonicznej oraz irygatora. Taki zestaw umożliwia dokładne wyczyszczenie wszystkich szczelin i zakamarków.

Pamiętaj też o regularnych kontrolach u dentysty, który przeprowadzi m.in. zabieg usuwania kamienia. To wszystko pozwoli Ci dłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem!

FAQ – trzonowce – najczęściej zadawane pytania

Gdy mleczne zęby trzonowe u dziecka wypadną, wyrzynają się stałe trzonowce. Jeśli te z jakiegoś powodu zostaną usunięte, już nie odrosną.

Mleczne trzonowce wypadają naturalnie. Stałe mogą wypaść w skrajnych przypadkach, czasami konieczna jest ekstrakcja w gabinecie stomatologicznym (szczególnie ósemek). W przypadku zębów innych niż mądrości po usunięciu zwykle potrzebne jest zastosowanie leczenia protetycznego, by zadbać o zgryz.

Poprawny, pełny zgryz dziecka zawiera 8 trzonowców mlecznych, a dorosłego – 12 stałych (łącznie z zębami mądrości).

Szóstka, siódemka i ósemka to zęby trzonowe, czwórka i piątka to przedtrzonowce, trójka to kieł, a dwójka i jedynka – siekacze.

Najtwardsze i najmocniejsze są właśnie zęby trzonowe. Ich podatność na próchnicę wiąże się zwykle z niedostateczną higieną, dlatego tak ważne jest dokładne mycie (najlepiej szczoteczką soniczną, która umożliwia doczyszczenie najmniejszych zakamarków).

Źródła:

http://www.jchc.eu/numery/2016_4/201645.pdf

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107907,budowa-zebow-i-przyzebia

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook