fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Strach przed dentystą – jak go pokonać i się nie bać?

Czy wiedziałeś, że dentofobia jest obecnie uznawana za jeden z najpowszechniej występujących lęków pośród obywateli naszego kraju? Czym jest dentofobia? To oczywiście strach przed wizytą u stomatologa, który niestety u bardzo wielu osób ma charakter wręcz paniczny. Nie łudźmy się, dla większości z nas wizyta u stomatologa nie należy do przyjemności. Jednak jak rozpoznać ten chorobliwy strach i co zrobić, aby go przezwyciężyć? Co robić, aby ograniczyć ilość wizyty u dentysty do maksimum? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części!

Dlaczego strach przed dentystą to groźny problem?

Paniczne obawy przed wybraniem się do gabinetu stomatologicznego niosą za sobą poważne konsekwencje, których zapewne już się domyślasz. Każdy z nas powinien przynajmniej raz na pół roku wybrać się do stomatologa w celu kontroli stanu uzębienia. Nie ma tutaj znaczenia, czy należy się do grupy szczęśliwców, których zęby są wyjątkowo wytrzymałe, czy jest się osobą nieustannie zmagającą się z próchnicą. Wcześniej zauważony problem jest prosty do wyleczenia, zabieg będzie szybki i tani, a do tego dzięki niemu można dłużej cieszyć się własnymi zębami.

Dlaczego konieczne jest regularne chodzenie na wizyty do dentysty?

Osoby panicznie bojące się stomatologa, cierpiące na dentofobię, nierzadko dosłownie latami nie chodzą do gabinetu.
Efektem tego może być między innymi:

drastyczny rozwój próchnicy
groźne i praktycznie stałe stany zapalne,
nawracające, często bardzo silne bóle zębów (zmniejszają komfort życia codziennego i są groźne dla naszej psychiki),
poważne ubytki, które nierzadko zmuszają do ekstrakcji zęba,
wady zgryzu,
choroby serca oraz nerek (otwarte, uszkodzone zęby to otwarte drzwi dla bakterii, które mogą się łatwo przedostać do organizmu).

Zadbaj o swoje zęby i ogranicz do maksimum wizyty u dentysty

Jeśli chcemy utrzymać nasze zęby w doskonałej kondycji, przede wszystkim powinniśmy zmienić swoje nawyki szczotkowania zębów (o ile są nieprawidłowe). 

O wiele skuteczniejsze w rozbijaniu płytki nazębnej są szczoteczki soniczne, do tego docierają do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, do których nie dotrze tradycyjna szczoteczka do zębów. Jeśli myjesz zęby w sposób nieprawidłowy to jedynie kwestia czasu aż zaatakuje je próchnica.

Z objawami próchnicy zębów nie da się już walczyć na własną rękę. 

Jedynie wizyta u stomatologa pozwala Ci na faktyczne wyleczenie zębów, a nie tylko pozbycie się objawów ich chorób. Pamiętaj, że regularnie odwiedzając stomatologa, uchronisz się od tego, czego obawiasz się najbardziej – poważnych zabiegów. Drobny ubytek można wyczyścić i wypełnić w czasie jednej wizyty w gabinecie – tanio i na pewno bezboleśnie.

Gdy zaniedbasz swoje zęby, zabiegi będą poważniejsze, mniej przyjemne, a do tego na pewno dużo droższe. Oprócz tego, co powinno być dla Ciebie najważniejsze, zmniejszasz swoje szanse na długie cieszenie się naturalnym uzębieniem.

Co jest powodem występowania dentofobii?

Trudno ocenić jednoznacznie, skąd bierze się choroba określana mianem dentofobii. Jak pokazują różne badania statystyczne, w zdecydowanej większości jest to pozostałość po traumie z przeszłości. Problem ten mają więc przede wszystkim osoby po 30 roku życia, które wychowywały się w czasach, gdy stomatologia nie była tak zaawansowana technologicznie, jak dziś. W efekcie zabiegi faktycznie potrafiły być bolesne. Jeśli ktoś ma niemiłe doświadczenia z dawnych lat, po prostu zwyczajnie boi się gabinetu stomatologicznego. Wiele z tych osób nie potrafi sobie przemówić, że czasy się zmieniły i bolesne metody leczenia zębów praktycznie już nie są praktykowane.

Dentofobia może dotyczyć także osób, które w dzieciństwie były w jakiś sposób nastraszone przez innych ludzi, nawet samych rodziców. Dziecko szybko chłonie takie informacje i niestety pozostawiają one trwały ślad w psychice, który może okazać się poważną blokadą wywołującą paniczny lęk przed dentystą.

Co ciekawe, strach ten może być także efektem pewnego dyskomfortu. Są osoby, które boją się tego, że nie będą miały wpływu na przebieg zabiegu. Uważają, że jeśli w jego trakcie poczują ból, zostaną na łasce stomatologa, który przerwie swoje działania lub…nie. To jasno pokazuje, dlaczego tak ważne jest, aby wybrać dobry gabinet stomatologiczny. Zaufanie do dentysty to absolutna podstawa!

Zobacz też:  Leczenie kanałowe - na czym polega i czy boli?

Jak rozpoznać u siebie strach przed dentystą?

Lęk pojawiający się na krótko przed wizytą u stomatologa nie musisz oznaczać, że masz dentofobię. Pamiętaj, że praktycznie każdy odczuwa pewien strach, ale ten powinien zazwyczaj minąć krótko po zajęciu miejsca na fotelu stomatologicznym. Jak w takim razie rozpoznać dentofobię?

Oczywiście podstawą jest paniczny lęk. Są osoby, które dosłownie mdleją w gabinecie, nogi się pod nimi uginają lub zwyczajnie uciekają (to też się zdarza). Oczywiście są to skrajne przypadki, ale do typowych objawów takiej choroby zalicza się m.in.:

problemy ze snem na dzień przed planowaną wizytą u stomatologa,
silne bóle brzucha, niestrawność lub biegunki,
zawroty głowy,
nadmierne pocenie się,
bardzo szybkie tętno (często dosłownie kołatanie serca),
nieprzyjemne drżenie rąk lub nóg.

Jak pokonać strach przed dentystą – 6 sprawdzonych sposobów

1. Poszukaj dentysty, do którego masz zaufanie

Choć brzmi to dziwnie, stomatolog może stać się Twoim dobrym znajomym. Każdy z nas ma pewne preferencje dotyczące ludzi – jednych lubimy, a innych zwyczajnie wolimy omijać. Jeśli trafisz na dentystę z tej drugiej grupy, nie krępuj się, aby na następną wizytę wybrać się do innego gabinetu. Poszukaj osoby, która jest wyrozumiała, chętnie z Tobą rozmawia i stara się Cię wspierać. Im pewniej czujesz się przy takim człowieku, tym łatwiej będzie pokonać dentofobię.

2. Rozmowa zawsze pomoże rozładować stres

Po wejściu do gabinetu milczysz i nawet nie próbujesz znaleźć jakiegoś wspólnego tematu do rozmowy? To kategoryczny błąd – przysłowiowa grobowa cisza nie sprzyja dobrej atmosferze i tylko potęguje Twój strach. Konwersuj ze stomatologiem, kiedy tylko możesz. Porozmawiaj z nim o swoich problemach z zębami, porusz temat pogody, motoryzacji i wszystkiego, co po prostu Cię interesuje.

3. Zacznij regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny

Prawda jest taka, że do stomatologa powinno się chodzić nie tylko wtedy, gdy ząb boli lub się złamał. Powinieneś regularnie wybierać się na wizyty kontrolne, najlepiej minimum raz na pół roku. Jeśli masz dentofobię, planuj sobie każdą kolejną wizytę zaraz po wstaniu z fotela dentystycznego. Polecamy wybór terminów przed wakacjami oraz okresem Bożego Narodzenia. Dzięki temu ewentualny strach nie zepsuje Ci wypoczynku. Co ważne, regularne wizyty u stomatologa wyrobią w Tobie pewien nawyk, który pomoże Ci w walce z panicznym strachem.

Zobacz też:  Kiretaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, przebieg

4. Nie dobijaj się podczas oczekiwania przed gabinetem

Byłeś umówiony ze stomatologiem na konkretną godzinę, ale okazało się, że będziesz musiał trochę poczekać pod drzwiami? Na taką ewentualność zawsze powinieneś mieć przy sobie słuchawki i np. telefon. Włącz radio albo po prostu ulubioną muzykę i zrelaksuj się. Nic tak nie przeraża osoby cierpiącej na dentofobię, jak konieczność słuchania odgłosów z zabiegu wykonywanego innemu pacjentowi.

5. Postaraj się wybrać nowoczesny gabinet stomatologiczny

Dentofobia często jest efektem traumy z dawnych lat, zazwyczaj związanej z poważnym bólem występującym przy zabiegu stomatologicznym. Tak naprawdę dziś jest to już przeszłość – musisz po prostu wybrać nowoczesny gabinet. Dentyści mają do dyspozycji świetne narzędzia i naprawdę skuteczne, a przy tym bezpieczne środki znieczulające. Ryzyko wystąpienia bólu, nawet przy poważnym zabiegu, jest obecnie minimalne.

6. Stosowanie środków uspokajających – traktuj to jako ostateczność

Nadal nie możesz pokonać dentofobii? Porozmawiaj o tym ze swoim stomatologiem. Obecnie osoby takie dysponują wieloma nowoczesnymi środkami uspokajającymi, w tym podawanymi dożylnie. Pamiętaj, aby nigdy nie stosować ich na własną rękę – może to być groźne dla zdrowia!

Dbaj o zęby, a unikniesz nieprzyjemnych zabiegów stomatologicznych

Najlepszym sposobem na to, aby wyeliminować strach przed dentystą, jest po prostu kompleksowa troska o zdrowie zębów. Regularnie odwiedzając gabinet, nie dopuścisz do drastycznego rozwoju próchnicy i różnych stanów zapalnych. Leczenie takich problemów w początkowym stadium jest proste i najczęściej całkowicie bezbolesne.

Oprócz tego nie zapomnij, aby myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Najlepiej używaj do tego dobrej klasy szczoteczki. Polecamy w szczególności modele soniczne, które potrafią usunąć nawet do 100% płytki nazębnej, odpowiedzialnej za pojawianie się próchnicy. Tego nigdy nie osiągniesz, stosując klasyczne, ręczne akcesoria do mycia zębów. Zainteresował Cię ten produkt? Wybierz szczoteczki soniczne Oclean. To nowoczesne, skuteczne w swoim działaniu akcesoria, które są dostępne w konkurencyjnych cenach. Sprawdź ofertę w naszym sklepie.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook