Krzywe zęby bardzo często bywają przyczyną kompleksów. Niestety nie każdy może pochwalić się pięknym i równym uzębieniem. Zwykle problemy z zębami swój początek mają już w dzieciństwie. Zbyt szybkie wypadnięcie zębów mlecznych powoduje, że zęby stałe zaczynają wyrastać nierówno. Tak nieprawidłowo ułożone zęby powodują, że rysy twarzy są zniekształcone, ale co ważniejsze – potęgują wady wymowy. Stłoczenia, czyli inaczej krzywe zęby i wady zgryzu mogą mieć mnóstwo przyczyn. Zwykle jednak są one spowodowane czynnikami środowiskowymi i genetycznymi. Jakie są przyczyny powstawania krzywych zębów? Jak wyprostować krzywe zęby? O tym, w naszym artykule!
Dlaczego krzywe zęby to problem?
- 1 Dlaczego krzywe zęby to problem?
- 2 Krzywe zęby – przyczyny
- 2.1 Stłoczenia pierwotne zębów
- 2.2 Stłoczenia wtórne zębów
- 3 Dlaczego krzywe zęby warto prostować?
- 3.1 Łatwiej zadbać o higienę zębów
- 3.2 Lepsze zdrowie jamy ustnej
- 3.3 Większa pewność siebie
- 3.4 Poprawa zdrowia ogólnego
- 4 Jak wyprostować krzywe zęby?
- 4.1 Czy każdy może założyć aparat ortodontyczny?
- 4.2 Dbanie o aparat ortodontyczny – o czym pamiętać?
- 5 Profesjonalna pielęgnacja zębów z marką Oclean
Nie da się ukryć, że zęby mają ogromny wpływ zarówno na nasz wygląd, jak i zdrowie. Gdy są zaniedbane i zwyczajnie popsute, to niestety mogą powodować wiele problemów takich jak dolegliwości bólowe czy zmienione rysy twarzy. Dodatkowo, krzywe zęby powodują, że ich dokładne czyszczenie jest niemożliwe, wskutek czego z czasem rozwija się próchnica i pojawiają się inne choroby zębów oraz dziąseł. Wady zgryzu nierzadko przyczyniają się do tego, że twarz wygląda nienaturalnie, lub pojawiają się problemy z jedzeniem, piciem lub oddychaniem, a także wady wymowy. Nie bez znaczenia jest fakt, że wady zgryzu są też przyczyną zaniżonej samooceny!
Krzywe zęby – przyczyny
Zdążyliśmy już wspomnieć, że krzywe zęby zwykle są wynikiem czynników środowiskowych i genetycznych. Stomatolodzy twierdzą, że istnieją właściwie dwa rodzaje stłoczenia zębów – pierwotne i wtórne. To pierwsze pojawia się przede wszystkim w dzieciństwie, zaś stłoczone zęby wtórne – głównie u osób dorosłych.
Stłoczenia pierwotne zębów
Stłoczenia pierwotne są spowodowane zbyt wczesną wymianą zębów mlecznych na stałe. To powoduje, że zębom stałym brakuje wystarczającej ilości miejsca, by te mogły się wyrżnąć w prawidłowym miejscu. Jest to wynikiem tego, że zęby sąsiednie samoistnie przesuwają się w wolną lukę po wcześniejszym zębie mlecznym, który wypadł. Stomatolodzy jednak nierzadko identyfikują stłoczenia zębów pierwotne u małych pacjentów z zębami mlecznymi, które już powinny zostać usunięte np. ze względu na to, że są zepsute. W takiej sytuacji ząb stały nie ma możliwości, by wyrżnąć się w odpowiednim miejscu i pojawia się obok zęba mlecznego.
Stłoczenia wtórne zębów
Zupełnie inaczej natomiast prezentują się przyczyny powstawania stłoczeń wtórnych. U osób dorosłych mogą występować bardzo krzywe zęby i zwykle są one wynikiem pojawienia się zębów mądrości, czyli tak zwanych ósemek, które wywierają nacisk na pozostałe zęby w łuku, by zyskać nieco miejsca dla siebie. To przyczynia się do stłoczenia i krzywienia się pozostałych zębów. Nierzadko powodują także ubytki erozyjne czy stany zapalne kości.
To jednak niejedyna możliwa przyczyna stłoczenia wtórnego. Bardzo często powodem okazuje się utrata jednego lub wielu zębów. W takim wypadku w uzębieniu pojawiają się luki i ząb z łuku przeciwnego wysuwa się poza płaszczyznę zgryzu i przedostaje się w stronę pustej luki. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby jak najszybciej uzupełniać luki w uzębieniu (jest to możliwe np. za pomocą implantu).
Ponadto należy wiedzieć, że wady zgryzu i krzywe zęby mogą mieć charakter nabyty i być wynikiem urazów mechanicznych. Dentyści alarmują również, że wiele nieprawidłowych nawyków ma także szkodliwy wpływ na zdrowe uzębienie. Mianowicie mowa tutaj o obgryzaniu paznokci czy ssaniu kciuka.
Dlaczego krzywe zęby warto prostować?
Wielu osobom wydaje się, że nierówne zęby to jedynie kwestia estetyki i nic więcej. Okazuje się jednak, że krzywe uzębienie wpływa również na wiele innych aspektów – w tym zdrowotnych!
Dlaczego prosty zgryz jest tak ważny?
Łatwiej zadbać o higienę zębów
Dokładne czyszczenie jamy ustnej u osób z nieprawidłowym zgryzem to bardzo trudne zadanie. Stłoczenie zębów przyczynia się do tego, że ciężej dotrzeć szczoteczką do zakamarków międzyzębowych w celu usunięcia resztek jedzenia czy płytki nazębnej. To natomiast powoduje, że stłoczone zęby nie są właściwie doczyszczane, szybciej gromadzi się na nich kamień nazębny, wskutek czego takie osoby są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby jamy ustnej takie jak np. próchnica.
Lepsze zdrowie jamy ustnej
Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się na mniejsze ryzyko powstania ubytków i problemów z dziąsłami. Mając proste zęby, nasz zgryz może prawidłowo pracować – m.in. gryźć i żuć. Poza tym dbając o dokładne czyszczenie zębów, zmniejszamy również ryzyko nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej (halitozy). Natomiast przy krzywych zębach gromadzą się bakterie i resztki jedzenia, które trudniej usunąć, co przekłada się na to, że istnieje duże ryzyko pojawienia się halitozy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nieprawidłowy zgryz powoduje, że zęby znacznie szybciej się zużywają. Są dużo bardziej kruche i starte, zaś ich szkliwo – osłabione.
Większa pewność siebie
Krzywe zęby często są przyczyną niższej samooceny i kompleksów. Głównie dotyczy to nastolatków, ale nie tylko! Wiele osób dorosłych także uważa, że nieprawidłowy zgryz to ogromny defekt kosmetyczny, dlatego na podjęcie leczenia ortodontycznego decydują się nie tylko młode, ale także starsze osoby!
Poprawa zdrowia ogólnego
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że krzywe zęby zwiększają również ryzyko występowania takich dolegliwości jak bóle głowy i oczu, zaburzenia trawienia, czy wady wymowy. Zaawansowane wady zgryzu nierzadko powodują przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, a nawet wpływają niekorzystnie na postawę ciała, zwiększając ryzyko niebezpiecznych skrzywień kręgosłupa!
Jak wyprostować krzywe zęby?
Krzywe zęby to dla wielu osób duży problem – nie ma co się dziwić. Mogą one występować zarówno na górze, jak i na dole. Na szczęście jednak można je wyprostować. Jak możemy wyprostować krzywe zęby?
Przede wszystkim warto tutaj zaznaczyć, że bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa. W ten sposób możemy uchronić się przed problemem stłoczenia zębów w przyszłości.
Co jednak gdy krzywe zęby jednak już się pojawią? Wtedy warto rozważyć leczenie ortodontyczne. Ułożenie zębów można zmienić dzięki aparatom ortodontycznym.
Wystarczy udać się do ortodonty, który oceni wadę zgryzu i stopień skrzywienia zębów i wybierze dla nas najlepszy sposób leczenia. Obecnie najczęściej stłoczone zęby są leczone za pomocą klasycznych aparatów metalowych, ale możliwości jest znacznie więcej! Do wyboru mamy również aparaty przezroczyste czy lingwalne (są praktycznie niewidoczne, ponieważ zakłada je się od wewnętrznej strony zębów).
Czy każdy może założyć aparat ortodontyczny?
Aparat ortodontyczny stosuje się do korygowania nieprawidłowości związanych z zębami. Jeśli uważamy, że mamy krzywe zęby lub coś innego nie podoba nam się w naszym uzębieniu, to powinni udać się na konsultację do lekarza ortodonty. Specjalista podejmie decyzję, czy potrzebny jest nam aparat ortodontyczny.
Wbrew temu, co uważa wiele osób, aparaty ortodontyczne mogą nosić zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. W przypadku najmłodszych dzieci (od 4 do 12 roku życia) jednak zastosowanie zwykle znajdują aparaty ruchome, które nosi się jedynie na noc oraz kilka godzin w ciągu dnia. Nastolatkom i osobom dorosłym zwykle zaleca się zakładanie stałego aparatu ortodontycznego, który świetnie radzi się z korygowaniem skomplikowanych nieprawidłowości zębowych.
Niestety jednak nie każdy może zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy stany zapalne w jamie ustnej, schorzenia powiązane z obniżeniem odporności organizmu, choroby miazgi zęba i przyzębia oraz cukrzycę. Ponadto odradza się noszenie aparatu w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej.
Dbanie o aparat ortodontyczny – o czym pamiętać?
Na początku leczenia ortodontycznego pacjenci zwykle mają problemy ze spożywaniem jedzenia. Dlatego zaraz po założeniu aparatu przez pewien czas zaleca się spożywanie produktów rozdrobnionych – mogą to być np. zupy typu krem czy jogurty.
Nie należy również przez cały okres leczenia sięgać po ciągnące się produkty takie jak np. gumy do żucia, ponieważ mogą się one przyklejać do zamków i tym samym powodować ich odczepienie. Niewskazane jest też spożywanie twardych owoców w całości. Przed ich zjedzeniem warto po prostu je rozdrobnić, aby gryzienie było łatwiejsze. Poza tym odradza się także jedzenie twardych produktów takich jak orzechy, czy suchary, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie aparatu. Ponadto jeśli chcemy zapobiec odbarwianiu się ligatur, to powinniśmy ograniczyć spożywanie produktów barwiących takich jak np. kawa i czerwone wino.
Profesjonalna pielęgnacja zębów z marką Oclean
Pacjenci z aparatem ortodontycznym obowiązkowo muszą także dokładnie dbać o pielęgnację zębów. Do aparatu ortodontycznego przyklejają się resztki jedzenia, dlatego warto myć zęby po każdym posiłku, używając do tego najlepiej szczoteczki sonicznej Oclean, która dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Pomocny może okazać się również irygator Oclean, który wyczyści trudno dostępne miejsca i przestrzenie międzyzębowe. To sprawdzone produkty, które sprawdzają się w codziennej pielęgnacji jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego i nie tylko!