Wzmacnianie szkliwa to bardzo ważna kwestia. Wynika to głównie z tego, że to właśnie od stanu tej tkanki zależy, czy będziemy zmagali się z próchnicą zębów, czy chociażby kamieniem nazębnym. Jednym ze sposobów na mocne szkliwo jest fluor. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją również inne sposoby. Sprawdź, jak wzmocnić szkliwo! W dzisiejszym wpisie przedstawimy 8 sposobów na wzmocnienie szkliwa.
Przeczytaj również: Odbudowa szkliwa – jak wzmocnić zęby?
Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej
- 1 Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej
- 2 Minerały to podstawa szkliwa
- 3 Cenne witaminy i składniki mineralne
- 4 Nie sięgaj zbyt często po słodkie napoje i potrawy
- 5 Nie szczotkuj zbyt mocno zębów
- 6 Wdrożenie leczenia zaburzeń odżywiania i innych problemów
- 7 Nie dopuszczaj do suchości w ustach
- 8 Nie zgrzytaj zębami
- 9 Regularnie odwiedzaj dentystę
- 10 Jak zapobiegać utracie szkliwa?
Jednym z najważniejszych sposobów wzmacniania szkliwa jest dbanie o prawidłową codzienną higienę jamy ustnej. Każdego dnia powinniśmy przynajmniej dwukrotnie – najlepiej rano i wieczorem – szczotkować zęby. Warto używać do tego szczoteczki soniczne, które są najskuteczniejsze. Ważne jest też nitkowanie. Do czyszczenia zębów przydatne są również irygatory do zębów, które usuwają wszelkie bakterie z jamy ustnej. Te wszystkie działania minimalizują ryzyko powstania płytki nazębnej i próchnicy zębowej.
Istotne jest także, aby do mycia zębów używać odpowiednich produktów. Najczęściej korzystamy z past z zawartością fluoru, ale warto wiedzieć, że istnieją również preparaty z dodatkiem wapnia, fosforanu oraz hydroksyapatytu. Tego typu produkty znakomicie wpływają na zęby, ponieważ je zabezpieczają, przyspieszają proces mineralizacji, czy chociażby uszczelniają szkliwo.
Zdecydowanie dobrym pomysłem jest też stosowanie płynów do płukania ust. W sklepach znajdziemy ich szeroki wybór, choć warto wiedzieć, że dużo lepsze są naturalne płukanki np. na bazie oleju kokosowego, czy olejków eterycznych. Mają one działanie antybakteryjne i antyseptyczne, co sprawia, że demineralizacja szkliwa jest niemożliwa.
Minerały to podstawa szkliwa
Najtwardszą tkanką w naszym organizmie jest właśnie szkliwo zębów. Głównie składa się ze składników mineralnych (96%), które mają działanie ochronne. Ich zadaniem jest także neutralizacja działania kwasów i wpływu bakterii. Dzięki tak dużej zawartości minerałów szkliwo jest niezwykle wytrzymałe, twarde oraz… kruche!
Gdy na powierzchni szkliwa tworzą się warstwy minerałów, to mówimy wtedy o mineralizacji. Dochodzi do tego już w okresie rozwoju płodowego, gdy formują się zawiązki zębów mlecznych. Demineralizacja natomiast oznacza utratę minerałów. Ich ubywanie może być spowodowane nieodpowiednią higieną jamy ustnej, działaniem kwasów czy bakterii. Jest to również pierwszy etap rozwoju próchnicy.
Jak podpowiadają nam eksperci, w przypadku, gdy próchnica dotarła już do zębiny znajdującej się pod warstwą szkliwa, to nie ma już odwrotu i potrzebne jest leczenie. Jednak gdy braki minerałów są jeszcze nieduże i dotykają jedynie powierzchni części zęba, to możemy działać, bowiem są one częściowo odwracalne. Tak zwana remineralizacja polega na ponownym wbudowaniu minerałów w strukturę szkliwa.
Cenne witaminy i składniki mineralne
Miazga zębowa jest tkanką wypełniającą jamę zęba. Jest bardzo bogato unerwiona i unaczyniona. By doprowadzić do remineralizacji zębów, musimy postarać się, aby krew, która dopływa do zębów, zawierała właściwe składniki odżywcze. Te natomiast możemy dostarczać poprzez pożywienie lub suplementy diety.
Powinniśmy dbać szczególnie o to, aby dostarczać takie składniki jak:
- wapń – odpowiedzialny jest za twardość szkliwa, minimalizuje ryzyko rozwoju takich chorób jak próchnica. Największe ilości możemy znaleźć w nabiale oraz zielonych warzywach;
- fosfor – jego zadaniem jest ochrona szkliwa oraz wspieranie procesu remineralizacji. Możemy go szukać w wołowinie, tuńczyku, brązowym ryżu, czy chociażby w ziemniakach;
- żelazo – jest potrzebne do transportu tlenu w organizmie, ma działanie zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej. Spore ilości żelaza są w wątróbce, tofu, czy chociażby w fasoli;
- magnez – podobnie jak wapń odpowiedzialny jest za wzmacnianie zębów. Jest obecny m.in. w zielonych warzywach liściastych oraz roślinach strączkowych;
- cynk – dostarczając go, zapobiegamy rozwojowi bakterii i tworzeniu się płytki nazębnej. Występuje m.in. w wieprzowinie, wołowinie oraz ciecierzycy;
- witamina D – jest odpowiedzialna za kontrolowanie procesu wchłaniania wapnia. Znajdziemy ją w żółtkach jaj, owocach morza oraz w promieniach słonecznych;
- witamina A – dzięki niej możliwy jest prawidłowy przepływ śliny, co przekłada się na właściwy poziom bakterii w jamie ustnej. Znajdziemy ją w tranie, pełnotłustym mleku, czy chociażby w wątróbce.
Nie sięgaj zbyt często po słodkie napoje i potrawy
Spożywając słodkie potrawy i napoje dostarczamy bakteriom w jamie ustnej mnóstwo jedzenia – bowiem żywią się one cukrem. Później wytwarzają kwasy, które powodują, że szkliwo się zmiękcza i ściera. Złym pomysłem jest również sięganie po cukierki do żucia, które mogą powodować uszkodzenia. W napojach bezalkoholowych bardzo często możemy znaleźć również dodatkowe kwasy. Zdecydowanie nie warto ich wybierać. Gdy chce nam się pić, to lepiej wybrać szklankę czystej wody i dbać o zdrowie jamy ustnej.
Nie szczotkuj zbyt mocno zębów
Częste mycie zębów jest bardzo ważną kwestią, lecz wiele osób robi to nieprawidłowo! Szybkie i mocne szczotkowanie negatywnie wpływa na szkliwo – ściera je. Dlatego podczas szczotkowania należy skupić się na tym, aby używać szczoteczki z miękkim włosiem oraz trzymać ją pod kątem 45% do dziąseł. Następnie należy poruszać nią w przód i w tył delikatnymi ruchami. Dodatkowo, jeśli jedliśmy kwasowe pokarmy – np. owoce cytrusowe, to zanim pójdziemy umyć zęby, to powinniśmy odczekać około godziny. To istotne, ponieważ inaczej możemy zaszkodzić szkliwu.
Wdrożenie leczenia zaburzeń odżywiania i innych problemów
Problemy ze szkliwem bardzo często dotykają osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania. Jako przykład warto wymienić bulimię. Ci, którzy się z nią zmagają, wymiotują po jedzeniu, co negatywnie wpływa na szkliwo. Podobnie to wygląda w przypadku zgagi – kwasy żołądkowe często uciekają do ust i powodują erozję szkliwa. Jeśli zatem zmagamy się z tego typu problemami lub innymi podobnymi, to powinniśmy ja najszybciej udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.
Nie dopuszczaj do suchości w ustach
Suchość w ustach najczęściej pojawia się na skutek picia zbyt małych ilości wody. Ważne jest, aby do niej nie dopuszczać, ponieważ ślina wypłukuje żywność i bakterie, które zazwyczaj wywołują próchnicę. Dlatego należy często sięgać po wodę, by usta były zawsze wilgotne. To szczególnie istotne w przypadku osób, które uprawiają sporty. Dodatkowo pomocne mogą być gumy lub twarde cukierki bez cukru, które pomagają utrzymać przepływ śliny w ustach. Jeśli jednak suchość w ustach bardzo często nam towarzyszy i nie jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić, to niezbędna jest wizyta u lekarza, ponieważ być może zmagamy się z jakimś schorzeniem.
Nie zgrzytaj zębami
Zgrzytanie zębami – szczególnie występujące w nocy – to dość często występujący problem. Niestety jednak może on powodować wiele konsekwencji zdrowotnych, dlatego, gdy zauważymy u siebie taki nawyk, to warto udać się do dentysty, który zaproponuje skuteczne rozwiązania na tę dolegliwość. Najczęściej zalecane jest stosowanie specjalnych ochraniaczy na zęby.
Regularnie odwiedzaj dentystę
Nawet jeśli masz pewność, że prawidłowo dbasz o zęby, to musisz pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej odwiedzać dentystę przynajmniej raz w ciągu pół roku. Specjalista sprawdzi, czy wszystko jest w porządku z naszymi zębami, a także przeprowadzi profesjonalne czyszczenie. Często nie jesteśmy w stanie samodzielnie dostrzec niewielkich ubytków, natomiast stomatolodzy już tak. Dlatego warto zapobiegać poważniejszym problemom stomatologicznym i systematycznie uczęszczać na kontrolę.
Jak zapobiegać utracie szkliwa?
Ludzie często zmagają się z różnymi schorzeniami, które mają bardzo negatywny wpływ na szkliwo. Zazwyczaj nie zdają sobie oni z tego sprawy. Dlatego, jeśli cierpimy na anoreksję, bulimie, alkoholizm lub refluks żołądkowo-przełykowy, to należy pamiętać o częstszych kontrolach u stomatologa. Należy także dużo bardziej dbać o higienę jamy ustnej. Co więcej, ciąża również może mieć niekorzystny wpływ na szkliwo zębów!
Popularnym zabiegiem w gabinetach stomatologiczny jest również wybielanie zębów, dzięki któremu możemy się cieszyć pięknymi zębami. Niektórzy jednak chcąc zaoszczędzić i decydują się na samodzielne przeprowadzenie zabiegu za pomocą preparatów, które dostępne są w drogeriach. To zły pomysł – postępując tak, możemy doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa.
Należy również wiedzieć, że niektóre grupy osób są zdecydowanie bardziej narażone na demineralizację i uszkodzenia szkliwa. Mianowicie mowa tutaj o najmłodszych, młodzieży, osobach starszych oraz osobach zmagających się z problemem suchości w ustach. Dodatkowo takie czynniki jak stres, niektóre choroby, czy odwodnienie także zmniejszają produkcję śliny, co przekłada się na większe ryzyko uszkodzeń szkliwa.