Utrata jednego zęba wielu osobom wydaje się drobnostką, która nie ma żadnego wpływu na późniejsze codzienne funkcjonowanie. Niestety tak nie jest – nawet brak jednego zęba może wiązać się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości takich jak bóle głowy, czy zaburzenia ustawienia pozostałych zębów. Szczególnie istotne jest też to, że braki w uzębieniu przekładają się na problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej! Sprawdź, dlaczego brak zęba to spory problem i czym grozi utrata zębów.
DLACZEGO NALEŻY UZUPEŁNIAĆ BRAK NAWET JEDNEGO, NIEWIDOCZNEGO ZĘBA?
- 1 DLACZEGO NALEŻY UZUPEŁNIAĆ BRAK NAWET JEDNEGO, NIEWIDOCZNEGO ZĘBA?
- 1.1 Uciążliwe bóle głowy i stawów
- 1.2 Trudniejsze spożywanie posiłków
- 1.3 Występowanie chorób w jamie ustnej
- 2 Braki w uzębieniu u dzieci
- 3 Jak uzupełnić brakujące zęby? Poznaj sprawdzone metody
- 3.1 Implanty zębów
- 3.2 Most porcelanowy
- 3.3 Proteza ruchoma
- 3.4 Brak zęba – powody
- 4 Uzupełnianie braków w jamie ustnej jest ważne - podsumowanie
Uciążliwe bóle głowy i stawów
Pojawiają się one szczególnie u pacjentów z rozległymi brakami zębowymi. Występowanie tego typu objawów związane jest z tym że pacjenci niefizjologicznie ustawiają żuchwę podczas jedzenia. Nierzadko zdarza się również tak, że zęby pozostałe w jamie ustnej pełnią funkcje, do których nie zostały przeznaczone i ulegają nieustannemu przeciążeniu, przez co mogą się przesuwać, przechylać, a nawet ulegać rotacjom – a to wszystko z powodu braku stabilnego podparcia. W konsekwencji, przez brak zęba zgryz się przebudowuje, pojawiają się nieestetyczne szpary między zębami, co prowadzi do zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, które często skutkują bólami głowy, żuchwy i uszu!
Trudniejsze spożywanie posiłków
Już nawet brak jednego zęba może mieć znaczący wpływ na komfort spożywania posiłków. Choć oczywiście należy tutaj podkreślić, że w dużym stopniu jest to uzależnione od rozległości i umiejscowienia braków. Jeśli pacjent stracił zęba z odcinka przedniego, to mogą występować u niego problemy z odgryzaniem kęsów pokarmowych. Nie bez znaczenia podczas spożywania posiłków są też braki w strefach bocznych – sprawiają, że przeżuwanie i rozcieranie pokarmów jest trudniejsze! To natomiast może powodować, że pacjent połyka niecałkowicie przeżute pokarmy lub za duże kęsy, co ma negatywny wpływ na jego układ pokarmowy. Nie od dziś w końcu wiadomo, jak istotne jest dokładne żucie pokarmów, ponieważ inaczej mogą występować zaburzenia trawienia lub problemy z żołądkiem!
Występowanie chorób w jamie ustnej
Wskutek braku zęba lub zębów inne zęby mogą się przesuwać, pochylać czy obracać. Niestety dokładne oczyszczanie powierzchni takich zębów jest bardzo trudne, wskutek czego jedzenie często pozostaje między zębami, co prowadzi do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Co więcej: coraz częściej występującym chorobom przyzębia sprzyja także przeciążenie zębów.
Braki w uzębieniu u dzieci
Z problemem braków w uzębieniu bardzo często borykają się również najmłodsi, którzy zbyt wcześnie tracą zęby mleczne. Trzeba wiedzieć, że ma to ogromny wpływ na późniejszy rozwój układu żucia, choć zależy to oczywiście m.in. od wieku malucha, jak i rodzaju utraconego zęba. Najgorsza jest zbyt wczesna utrata drugich zębów trzonowych mlecznych, czyli “piątek” mlecznych, zwłaszcza przed pojawieniem się pierwszych zębów trzonowych stałych. Zwykle powoduje to, że wspomniane zęby stałe się przesuwają i pojawiają się zaburzenia zgryzu. Ponadto każdy rodzic powinien pamiętać, że duże braki zębowe u dzieci mają wpływ również na wzrost szczęki i żuchwy.
Jak uzupełnić brakujące zęby? Poznaj sprawdzone metody
Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna utraty zębów, absolutnie nie można tego bagatelizować! Jeśli dojdzie do ich utraty, to trzeba szybko podjąć odpowiednie leczenie: chirurgiczne, ortodontyczne bądź protetyczne. W ten sposób na pewno uda się uniknąć komplikacji, zachować komfort życia i piękny uśmiech!
Braki w jamie ustnej często są przyczyną braku pewności siebie, spadku atrakcyjności oraz… problemów zdrowotnych! Dlatego koniecznie trzeba je uzupełniać. Istnieje kilka sposobów na naprawienie takich ubytków.
Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak “naprawić” brak zęba.
Implanty zębów
Jedną z lepszych metod uzupełniania ubytków jest implant zęba, który może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat! Implantami nazywamy tytanowe śruby, które wkręca się w korzenie i ich zadaniem jest zastępowanie korzeni tych utraconych zębów. Na nich właśnie mocuje się sztuczny ząb, czyli koronę – cyrkonową, akrylową, metalową bądź ceramiczną. Nierzadko implanty są wykorzystywane również jako podstawa dla mostu protetycznego. Implanty zębów to świetne rozwiązanie zarówno wtedy, gdy zmagamy się z brakiem jedynie jednego zęba, jak i w sytuacji, gdy ubytki są znacznie większe. Wszczepienie implantu jest całkowicie bezpieczne i nie naraża sąsiednich zębów na żadne działania takie jak np. szlifowanie.
Zanim jednak leczenie implantologiczne będzie możliwe, to konieczne jest przeprowadzenie wywiadu, wykonanie wielu specjalistycznych badań i zdjęcia pantomograficznego szczęk. Na podstawie zdobytych informacji specjalista może opracować przebieg i warunki leczenia. Należy tutaj podkreślić, że jest to kwestia indywidualna – podobnie jak kosztorys. Co więcej, nie zawsze istnieje możliwość wszczepienia implantu, ponieważ czasem okazuje się, że kość po usunięciu zęba zanika i wtedy niezbędny jest zabieg regeneracji kości, podczas którego dochodzi do wytworzenia tkanki kostnej, pozwalającej na wprowadzenie przyszłego implantu. Cały proces wszczepienia zwykle trwa od 30 do 90 minut i jest przeprowadzany przy miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu jest bezbolesny dla pacjenta.
Implanty zębów nie są w ogóle widoczne, ponieważ są całkowicie zasłonięte błoną śluzową. Proces integracji kości z implantem pochłania dość sporo czasu, ponieważ zwykle od 3 do nawet 6 miesięcy. Dopiero po zagojeniu możliwe jest przykręcenie do implantu filaru protetycznego i na nim korony. Ten sposób na uzupełnienie braków w jamie ustnej jest stały i niezwykle trwały!
Most porcelanowy
Inną możliwością, jeśli chodzi o uzupełnianie braków w jamie ustnej, są mosty protetyczne. To świetny sposób na odbudowę braków poprzez wykorzystanie pozostałych zębów. Mosty są złożone z filarów, czyli koron zębowych, które znajdują się na oszlifowanych zębach oraz przęseł będącymi koronami zębowymi łączącymi się z filarami i wstawianymi w miejsce utraconych zębów. Są one na stałe mocowane, dlatego są bardzo komfortowe w noszeniu – to je odróżnia od protez ruchomych. Jest to metoda, którą poleca się zwłaszcza osobom zmagającym się z większymi ubytkami. Zanim jednak zdecydujemy się na mosty protetyczne, to musimy wiedzieć, że istnieje pewien warunek – pacjent musi mieć zdrowe zęby po obydwu stronach luki, ponieważ założenie mostu wymaga szlifowania tych zębów.
Proces założenia mostów rozpoczyna się od przeprowadzenia oceny korzeni zębów i kości je otaczających przez lekarza. Muszą być dobrej jakości i mieć prawidłową lokalizację, aby pacjent mógł zdecydować się na mosty. Podczas kolejnych wizyt specjalista szlifuje zęby filarowe, wykonuje ich wycisk oraz wycisk przeciwstawnych zębów – wszystko po to, aby most był jak najlepiej dopasowany. Kolejnym etapem jest dobór koloru i umieszcza się tymczasowe korony, aby nie doszło do podrażnienia zębów, zanim zostanie zacementowany. Mosty protetyczne wymagają takiej samej pielęgnacji jak własne zęby naturalne.
Proteza ruchoma
Ruchoma proteza jest uzupełnieniem wyjmowanym, które zwykle stosuje się przy braku kilku zębów lub nawet całkowitego bezzębia! Istnieją zarówno protezy zębowe akrylowe, częściowe, jak i nakładkowe. Taką ruchomą protezę pacjenci muszą nosić w ciągu dnia i zdejmować na noc. Jest to zupełnie inna metoda na uzupełnienie od powyższych, ponieważ wymaga czasu, aby przyzwyczaić się do takich czynności jak mówienie, czy jedzenie. To tani sposób na uzupełnienie braków w jamie ustnej, choć należy pamiętać, że każdego dnia trzeba czyścić protezę oraz co jakiś modyfikować i wymieniać (zwykle co 5 lat).
Brak zęba – powody
Jednym z najczęstszych powodów utraconego zęba jest niestety nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Konsekwencją nieprawidłowej higieny jamy ustnej jest próchnica zębów, a ta nieleczona często prowadzi po prostu do utraty zęba. Do innych częstych przyczyn należą również urazy mechaniczne.
Uzupełnianie braków w jamie ustnej jest ważne - podsumowanie
Z uzupełnianiem braków w jamie ustnej nie należy zwlekać. Uzupełnianie ich jest bardzo istotne, ponieważ zatrzymuje proces zaniku kości. Należy też pamiętać o tym, że gdy skóra nie ma odpowiedniego podparcia i wiotczeje, to pojawiają się tzw. chomiki czy bruzdy twarzowo-nosowe co po prostu źle wygląda. Braki w uzębieniu powodują też brak pewności siebie i dyskomfort podczas mówienia czy spożywania posiłków. Nierzadko również są przyczyną efektu domina czy nawet utraty zębów. Dlatego gdy stracimy ząb, to nie powinniśmy tego bagatelizować i jak najszybciej umówić się na wizytę do gabinetu stomatologicznego.
Zawsze jest również dobry moment na zmianę swoich nawyków higieny jamy ustnej – szczoteczki soniczne są najzdrowszą i najskuteczniejszą opcją codziennego utrzymywania higieny jamy ustnej.