fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Ból zęba w ciąży – skuteczne sposoby na wyleczenie i uśmierzenie bólu zęba podczas ciąży

ból zęba w ciąży obraz 1

Ciąża to bez wątpienia piękny okres w życiu kobiety. Nierzadko jednak się zdarza, że ciężarne kobiety w tym czasie zmagają się z problemami z zębami. Absolutnie nie wolno ich ignorować na żadnym etapie ciąży. Często powtarza się, że leczenie stomatologiczne w trakcie ciąży jest niebezpieczne, lecz jest to oczywiście nieprawda. Jeśli zabiegi stomatologiczne są przeprowadzane przez doświadczonego specjalistę, to nie ma żadnego ryzyka. Cierpisz na ból zęba w ciąży? Sprawdź, zalecenia związane z leczeniem stomatologicznym podczas ciąży i nie tylko! 

Czy zabiegi stomatologiczne podczas ciąży są dozwolone?

Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy mogą iść na wizytę do stomatologa, bez zamartwiania się, że zabiegi stomatologiczne mogą im bądź dziecku zaszkodzić. To zupełnie normalne, lecz należy wiedzieć, że bóle pojawiające się w jamie ustnej czy obrzęki dziąseł nie mogą czekać. Gdy bóle wystąpią, to trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie nawet podczas ciąży.

Dentysta w ciąży  jest całkowicie bezpieczny. Co więcej, zabiegi stomatologiczne są wręcz zalecane przez specjalistów! Podczas ciąży mamy do czynienia bowiem z podwyższonym poziomem hormonów, czego skutkiem często jest puchnięcie, krwawienie dziąseł, a nawet zatrzymywanie pokarmu, co powoduje duże podrażnienie dziąseł. Jeśli odpowiednie działania nie zostaną wdrożone, to może dojść do chorób dziąseł, a te natomiast mogą mieć związek z przedwczesnym porodem!

Zdaniem ekspertów zabiegi stomatologiczne mogą być wykonywane w dowolnym okresie ciąży pod okiem sprawdzonego specjalisty. Mówi się jednak, że najlepszy czas na takie zabiegi jak wypełnienia bądź leczenie kanałowe jest w drugim trymestrze, czyli od 14 do 20 tygodnia ciąży. Zawsze jednak gdy wystąpią jakieś problemy z zębami podczas ciąży, to niezwłocznie należy skontaktować się z dentystą, który postanowi co dalej.

Zobacz też:  Tych objawów nie warto lekceważyć – zapalenie dziąseł u dziecka

Problemy z dziąsłami i zębami w trakcie ciąży

Opuchnięte i krwawiące dziąsła to dość częsty problem ciężarnych kobiet. Ma to nawet swoją nazwę – ciążowe zapalenie dziąseł, czyli po prostu zapalenie dziąseł. Najczęściej jest to spowodowane zmianami w hormonach, które powodują zwiększenie przepływu krwi do tkanki dziąseł, wskutek czego dziąsła stają się bardziej wrażliwe, drażliwe i opuchnięte. 

To stosunkowo poważny problem stomatologiczny, którego nie wolno ignorować. Jeśli występuje przez dłuższy czas, to jak najszybciej należy skontaktować się ze stomatologiem. Może on wystąpić z różnych przyczyn, choć najczęściej powodem jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, spożywanie zbyt dużych ilości słodyczy i niezdrowa dieta.

Kobiety w ciąży jednak dużo bardziej są narażone na występowanie problemów z zębami. Wynika to między innymi z faktu, że występują u nich często poranne mdłości, które zwiększają ilość kwasu, na który narażona jest jama ustna. Ten zaś ma niekorzystny wpływ na szkliwo. U ciężarnych nierzadko występują także zachcianki – najczęściej kobiety sięgają po słodycze, co także przyczynia się do powstania próchnicy. Jeśli zatem chcemy uniknąć problemów z zębami w trakcie ciąży, to należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Przede wszystkim dwa razy w ciągu dnia szczotkować zęby (najlepiej szczoteczką soniczną) i uczęszczać na regularne przeglądy stomatologiczne. 

Jakie są przyczyny bólu zębów w ciąży?

ciąży ból zęba może wystąpić w każdym trymestrze. Sprawdź, jakie są powszechne przyczyny bólu zębów podczas ciąży.

Poranne mdłości

Najczęstszą przyczyną problemów z zębami w okresie ciąży są poranne mdłości. Nie od dziś bowiem wiadomo, że gdy zęby mają częsty kontakt z kwasem żołądkowym, to może to prowadzić do próchnicy bądź nadwrażliwości zębów, co skutkuje dolegliwościami bólowymi.

Dieta

Odpowiedzialna za problemy z zębami podczas ciąży może być również dieta, która dość mocno się zmienia w tym okresie. Przyszłe mamy częściej zazwyczaj sięgają po produkty słodkie i mleczne, a te niestety zwiększają ryzyko pojawienia się tego typu problemów.

Demineralizacja szkliwa

U kobiet ciężarnych wzrasta także zapotrzebowanie na wapń, aczkolwiek niektóre panie i tak spożywają go za mało, co prowadzi do demineralizacji szkliwa zębów, a tutaj już krótka droga do bólów zębów.

Nadwrażliwość

Nierzadko okazuje się, że ciąża jest odpowiedzialna za nadwrażliwość zębów i dziąseł. Do tego częste i nieprawidłowe szczotkowanie i problem gotowy! Mogą wystąpić kłopoty z zębami, które odpowiedzialne są za ból zębów w czasie ciąży.

Zadbaj o zdrową dietę

Nie może w niej zabraknąć owoców, zielonych warzyw liściastych, orzechów, produktów mlecznych i mleka. Każdego dnia Twój organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość wapnia, żelaza, witaminy D3 i innych cennych składników odżywczych.

Każdego dnia dbaj o higienę jamy ustnej

Codziennie dwa razy szczotkuj zęby, używając do tego najlepiej szczoteczki sonicznej. Pamiętaj również o prawidłowej technice szczotkowania oraz o usuwaniu zanieczyszczeń z zębów za pomocą nici dentystycznej lub irygatora do zębów. 

Unikaj bezalkoholowych napojów słodkich

Jeśli jednak już koniecznie chcesz je spożywać, to używaj do tego słomki, aby Twoje zęby nie miały kontaktu z napojami gazowanymi.

Płucz usta ciepłą słoną wodą

To skuteczny sposób, który szybko przynosi ulgę w bólu, gdy występują problemy z zębami.

Pij dużo wody

Aby Twój organizm nie był odwodniony. Poza tym w wodzie znajduje się fluor, który wzmacnia zęby i zapobiega próchnicy.

Nie zażywaj leków bez recepty w czasie ciąży bez konsultacji

Zanim sięgniesz po jakikolwiek lek skonsultuj tę kwestię z lekarzem.

Jak widać, są to proste sposoby, dzięki którym możesz uniknąć problemów z zębami w czasie ciąży. Jeśli jednak już się one pojawią, to nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do dentysty, który wdroży odpowiednie leczenie, a Ty odczujesz ulgę.

pulsujący ból zęba obraz 6

Ból zęba w ciąży - domowe sposoby

Ból zęba w ciąży to zdecydowanie nieprzyjemna dolegliwość, która jest mocno uciążliwa, lecz na szczęście istnieją na nią domowe sposoby! I choć nie usuwają one przyczyny dolegliwości, to jednak przynoszą szybko ulgę.

Zimne okłady na ból zęba w ciąży

Jednym z najpopularniejszych sposobów na ból zęba w ciąży są zimne okłady. Potrzebujesz jedynie ręcznik i kostki lodu. Zawiń je w kawałek ręcznika, a następnie przyłóż go do policzka po stronie, po której występuje dolegliwość. Powtarzaj tę czynność nawet kilka razy dziennie, jeśli będzie taka potrzeba.

Szałwia i rumianek

Skuteczne są również ziołowe płukanki – napary z rumianku bądź szałwii. Zaparz go i przepłucz nim jamę ustną. Są to zioła, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, więc na pewno szybko poczujesz się lepiej!

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Gdy boli ząb w ciąży, to trzeba także szczególnie zadbać o jego higienę. Powinniśmy czyścić jamę ustną dwa razy dziennie, a do tego po każdym posiłku. Pamiętajmy także o używaniu odpowiedniej szczoteczki oraz o nici dentystycznej, dzięki której możemy dokładnie wyczyścić trudnodostępne przestrzenie międzyzębowe. Szczoteczki soniczne o wiele skuteczniej usuwają bakteryjną płytkę nazębną od szczoteczek manualnych, a do tego są o wiele bardziej delikatne dla zębów oraz dziąseł.

ból zęba w ciąży obraz 1

Ból zęba w ciąży - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zebraliśmy poniżej odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się w Internecie od kobiet ciężarnych, które borykają się z problemem bólu zęba w ciąży. Poznaj nasze odpowiedzi. 

Dlaczego zęby bolą w trakcie ciąży?

Najczęściej za bóle zębów w trakcie ciąży odpowiedzialny jest brak równowagi hormonalnej. Nie zmienia to jednak faktu, że wszelkie problemy z zębami w tym okresie wymagają szybkiej konsultacji z dentystą, by nie dopuścić do ewentualnych powikłań.

Czy można usuwać zęby podczas ciąży?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać ekstrakcji zęba podczas ciąży. Ostateczną decyzję jednak o tym podejmuje zawsze dentysta, często po konsultacji z ginekologiem.

Czy infekcje zębów są groźne dla nienarodzonych dzieci?

Podczas okresu ciąży żadna infekcja zębów nie może być lekceważona. Może bowiem spowodować uciążliwy ból i dyskomfort, który w jakimś stopniu może wpłynąć na dziecko. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia w przypadku infekcji.

Czy wykonanie plomby w ciąży jest możliwe?

Wypełnienie zęba to prosty zabieg dentystyczny, który można bezpiecznie wykonać podczas ciąży.

Czy białe plomby są bezpieczne w ciąży?

Możesz bezpiecznie wykonać białe wypełnienie, będąc w ciąży. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności oraz poinformowanie stomatologa o aktualnym stanie zdrowia przed rozpoczęciem wypełniania zębów.

Czy znieczulenie miejscowe jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Podczas leczenia zębów często podaje się znieczulenie miejscowe, również kobietom w ciąży. Najczęściej jest to całkowicie bezpieczne, aczkolwiek warto porozmawiać na ten temat z dentystą.

Ból zęba mądrość a objaw ciąży – czy ma to jakiś związek?

Ból zęba mądrości może wynikać z powodu zmian w hormonach. U kobiet występuje bowiem brak równowagi hormonalnej, przez co zęby są zdecydowanie bardziej podatne na infekcje i choroby w trakcie ciąży.

Czy podczas leczenia zębów w ciąży można stosować dowolne środki znieczulające?

Kobietom w ciąży, które muszą przejść leczenie zębów, można podawać jedynie niektóre środki stomatologiczne. Zależy to m.in. od tygodnia ciąży. Na przykład w pierwszym trymestrze nie podaje się nigdy podtlenku azotu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko poronienia. Nie stosuje się także leków zawierający środki obkurczające – np. adrenalinę. Wybór odpowiedniego preparatu należy do stomatologa.

RTG w ciąży – czy można i jak często je wykonywać?

Dawki promieniowania RTG są dzisiaj mocno ograniczone i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności wykonanie RTG zęba w ciąży jest bezpieczne. Nie istnieją jednak jednoznaczne wytyczne dotyczące częstotliwości wykonywania RTG.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook