fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Nadmierne szczotkowanie zębów – nawyk, który rujnuje zęby

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne. Codziennie powinniśmy szczotkować zęby, a oprócz tego używać dodatkowych produktów, które zapewniają zdrowie zębów i dziąseł takie jak nić dentystyczna, czy płyn do płukania jamy ustnej. Trzeba jednak tutaj zaznaczyć, że nie możemy przesadzać ze szczotkowaniem zębów, bowiem nadmierne szczotkowanie zębów negatywnie wpływa na nasze zęby. Jakie są skutki nadmiernego szczotkowania zębów? Sprawdź to w naszym artykule!

Częste mycie zębów może szkodzić

Nie bez powodu mówi się o tym, jak ważne jest prawidłowe mycie zębów. Mimo że wydaje nam się, że jest to prosta czynność, to jednak wiele osób źle ją wykonuje. 

Wiele z nas zbyt mocno szczotkuje zęby, przez co doprowadzamy do ścierania zewnętrznej warstwy zębów, a utrata szkliwa wiąże się z wieloma poważnymi skutkami. Jednym ze skutków może być wrażliwość zębów na ciepło i zimno, przez co spożywanie ciepłych lub zimnych pokarmów/płynów będzie wiązało się z nieprzyjemnymi doznaniami. 

Nadmierne szczotkowanie zębów prowadzi również do uszkodzenia tkanki dziąseł, czego skutkiem może być cofnięcie się tkanki dziąseł, a także odsłonięcie korzeni zębów – a tutaj już krótka droga do próchnicy czy innych chorób przyzębia

Skutki nadmiernego szczotkowania zębów

krwawienie dziąseł,
opuchnięte lub czerwone dziąsła chwilę po myciu zębów,
mocno rozchylone włosie na szczoteczce,
recesja zębów.

Jak zadbać o swoje zęby po nadmiernym szczotkowaniu?

Uszkodzenia zębów i dziąseł powstałe na skutek zbyt mocnego szczotkowania zębów mogą prowadzić do powstania wielu groźnych chorób. Jednym z najgorszych skutków może być nawet utrata zębów. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o swoje zęby po nadmiernym szczotkowaniu. W tym celu warto wybrać się do dobrego gabinetu stomatologicznego, który ma w swojej ofercie zabiegi chroniące zęby i zakrywające odkryte powierzchnie zębów. 

Zazwyczaj takie zabiegi polegają na wykorzystaniu lakieru fluorkowego, który wzmacnia powierzchnię zębów. Niektórzy dentyści przyklejają również wypełnienie w kolorze zęba, dzięki czemu ubytki są niewidoczne. Jak więc zauważamy, skutki nadmiernego szczotkowania możemy łatwo zlikwidować, lecz nie zawsze tak jest – czasem dochodzi do cofnięcia się dziąseł, a w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może być przeszczep dziąseł. Dlatego tym bardziej zalecamy regularne wizyty u dentystów i dbanie o higienę jamy ustnej w prawidłowy sposób.

Jak szczotkować zęby, aby uniknąć problemów?

oclean f1 obraz 1

Każdego dnia myjemy zęby po to, aby pozbyć się płytki nazębnej. Jest to nic innego, jak substancja, która jeśli nie jest usuwana, powoduje próchnicę. Usunięcie jej nie jest skomplikowane, aczkolwiek trzeba wiedzieć, jaka jest odpowiednia technika szczotkowania. Szczotkowanie zębów zdecydowanie nie powinno być zbyt mocne. Najlepszym sposobem jest delikatne mycie zębów okrężnymi ruchami – w ten sposób oczyścimy szkliwo, usuniemy nagromadzone zanieczyszczenia i płytkę nazębną. Na rynku dostępne są szczoteczki soniczne, które ostrzegają swoich użytkowników, np. w przypadku zbyt dużej siły nacisku. 

Eksperci twierdzą, że wystarczy stosować się do kilka podstawowych zasad, aby prawidłowo myć zęby. Oto one:

Należy szczotkować zęby ruchami okrężnymi,

Szczoteczka powinna być jedynie delikatnie dociśnięta do zębów,

Szczoteczkę trzeba trzymać pod kątem 45 stopni,

Należy szczotkować zęby ruchami okrężnymi.

Niemniej ważne jest jednak to, jak często myjemy zęby. Dentyści mówią, że każdy z nas powinien myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Istotne jest też to, aby pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki albo jej główki – co trzy miesiące. Nasza szczoteczka soniczna od Oclean przypomni Ci, kiedy trzeba zmienić główkę szczoteczki sonicznej w aplikacji mobilnej. 

Jak zapobiegać nadmiernemu szczotkowaniu zębów?

Całe szczęście jednak możemy zapobiegać nadmiernemu szczotkowaniu zębów. Wystarczy, że zapoznamy się z kilkoma cennymi poradami takimi jak:

Najlepsze są szczoteczki o miękkim włosiu - i to właśnie takie powinniśmy używać na co dzień. Wbrew pozorom według wielu dentystów to właśnie one lepiej czyszczą aniżeli szczoteczki z twardym włosiem.
Ważny jest wybór pasty do zębów - kupując pastę do zębów, mało kto zwraca uwagę na to, jakie środki ścierne znajdują się w jej składzie. To duży błąd, bowiem często są to silne środki, które przyspieszają proces utraty zębów. Najlepiej wybierać więc pasty, które mają duże ilości wapnia i fluoru, dzięki czemu będzie ona miała dobry wpływ na szkliwo zębów.
Odpowiednia technika mycia zębów - jeśli szczotkujesz zbyt mocno, to możesz zauważyć, że włosie szczoteczki się zniekształca np. spłaszcza. W takiej sytuacji należy zadbać o delikatniejsze mycie zębów.
Nie należy myć zębów po jedzeniu - zgodnie z tym co mówią dentyści, należy odczekać z myciem zębów po posiłku - przynajmniej godzinę.
Szkodliwe nawyki - wiele z nas ma również różne nawyki, które powodują, że w naszej jamie ustnej dochodzi do wielu uszkodzeń. Częstym jest np. obgryzanie paznokci. Należy z nich zrezygnować, bowiem mogą one doprowadzić nawet do … złamania zęba!
Warto również rozważyć zakup szczoteczki sonicznej - jest ona o wiele skuteczniejsza od tradycyjnych szczoteczek do zębów, a do tego wiele z modeli posiada specjalny czujnik siły nacisku, który obniży prędkość szczotkowania lub też poinformuje użytkownika o zbyt dużej mocy nacisku.

Mycie zębów szczoteczką soniczną jest znacznie prostsze!

Udając się do sklepu po szczoteczkę, możemy zauważyć, że ich wybór na sklepowych półkach jest przeogromny! Szczoteczki manualne, elektryczne soniczne… z pewnością każdy znajdzie idealną szczoteczkę dla siebie. Na uwagę zasługują zwłaszcza szczoteczki soniczne, które mają wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest timer, który co pół minuty informuje nas, jeśli powinniśmy zmienić miejsce mycia zębów. Inną zaletą jest to, że szczoteczka soniczna dociera we wszystkie miejsca w jamie ustnej – nawet te trudnodostępne. Nie bez znaczenia jest też to, że dzięki niej możemy się cieszyć czystszymi zębami. Jest ona polecana dla wszystkich, ale powinny po nią sięgnąć zwłaszcza te osoby, które noszą aparaty ortodontyczne, bowiem jest niezwykle delikatna. Szczoteczki od Oclean zapobiegną również nadmiernemu szczotkowaniu, ponieważ posiadają specjalne czujniki siły nacisku, które informują użytkownika, kiedy moc docisku jest zbyt duża.

Zobacz też:  Jak dbać o zęby? Sposób na zdrowsze zęby
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook