fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Krwawiące dziąsła – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Wiele osób zmaga się z krwawieniem dziąseł podczas mycia zębów. Często uważamy je za niegroźny objaw zbyt mocnego szczotkowania. Krwawienie szybko ustaje i zapominamy o nim. To duży błąd – krwawiące dziąsła oraz zwiększona ich wrażliwość  może świadczyć o poważnych problemach. Krwawiące dziąsła bywają symptomem chorób ogólnoustrojowych lub miejscowego stanu zapalnego. Jeżeli problem utrzymuje się, powinniśmy udać się na badania stomatologiczne. Jakie przyczyny ma krwawienie z dziąseł i na czym polega jego leczenie?

Początkowo krwawienie dziąseł powoduje lekki dyskomfort. Metaliczny posmak w ustach i delikatny ból dziąseł szybko mija. Pacjent może lekceważyć ten kłopot, uważając, że jego dziąsła są zdrowe. W rzeczywistości krwawiące dziąsła mogą być początkowym objawem zapalenia dziąseł, które nieleczone może przerodzić się w paradontozę

Lepiej wyleczyć ewentualną chorobę na wczesnym etapie niż utracić zęby, gdy stan zapalny pogłębi się. Pierwszym krokiem może być zmiana pielęgnacji jamy ustnej oraz domowe sposoby łagodzenia dolegliwości.

Przyczyny krwawiących dziąseł – choroby i inne czynniki

Wyżej wspomniane zapalenie dziąseł i paradontoza nie zawsze są powodem krwawienia. Wrażliwość dziąseł i ich regularne podrażnienia mogą być spowodowane czynnikami takimi jak:

Najczęściej winne są niewłaściwe nawyki higieniczne lub wynikające z nich stany zapalne. Zbyt rzadkie lub niedokładne szczotkowanie zębów oraz rezygnacja z nici dentystycznej powoduje odkładanie się płytki nazębnej i powstawanie kamienia. Efektem jest obrzęk i krwawienie dziąseł. Rozwijająca się infekcja może wkrótce opanować tkanki przyzębia i spowodować ruchomość zębów lub nawet ich utratę.

Jak rozpoznać paradontozę?

Paradontoza to inaczej zapalenie przyzębia. Pojawia się, gdy higiena jamy ustnej jest zaniedbywana przez dłuższy czas, a kamień nazębny podrażnia tkanki otaczające zęby.

Najczęstszym objawem paradontozy są właśnie krwawiące dziąsła. Do innych symptomów należą: obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, nieprzyjemny posmak w ustach, odsłonięte szyjki zębowe i ruchomość zębów, utrzymujący się nieświeży oddech oraz ropna wydzielina w okolicy dziąseł. Predyspozycje do rozwoju paradontozy lub innych chorób jamy ustnej mogą występować w rodzinie.

Co zrobić, jeśli mam krwawiące dziąsła?

Jeśli zauważamy u siebie krwawienie dziąseł, należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Lekarz zbada przyzębie, ustali przyczynę krwawienia i zastosuje odpowiednie działania profilaktyczne (usunięcie kamienia nazębnego, piaskowanie i polerowanie zębów) lub terapeutyczne (leczenie stanu zapalnego i odbudowę zniszczonych tkanek). W przypadku ruchomych zębów konieczne może być założenie szyny stabilizującej. Leczenie dobrane jest tak, by maksymalnie zwiększyć szanse całkowitego wyzdrowienia oraz ocalenia zębów.

Higiena i profilaktyka

Oprócz specjalistycznego leczenia ważne jest praktykowanie zalecanych działań higienicznych. Dobra pielęgnacja jamy ustnej obejmuje szczotkowanie zębów 2-3 razy w ciągu dnia przez 2 minuty, czyszczenie przestrzeni między zębami przy użyciu nici dentystycznej lub szczoteczek sonicznych oraz opcjonalne płukanie ust płynem antybakteryjnym. 

Szczoteczki soniczne pozwolą Ci utrzymać higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie. Tradycyjna szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzebowych, przez co złogi bakterii są aktywne. 

Czy powinienem przerwać szczotkowanie zębów, jeśli krwawią mi dziąsła?

Jeżeli dziąsła mocno krwawią, pacjent może obawiać się, że szczotkowanie zębów pogłębi problem. Nie jest to prawda – zaprzestanie mycia zębów wyrządza jeszcze większe szkody. Zamiast tego należy tak dostosować narzędzia i technikę czyszczenia, aby złagodzić dolegliwości, a jednocześnie skutecznie usuwać płytkę nazębną.

Zobacz też:  Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie

Czystość jamy ustnej jest kluczowa dla regeneracji dziąseł. Czasami krwawienie pojawia się po pierwszym czyszczeniu przestrzeni między zębami – świadczy ono o stanie zapalnym, który może ustąpić po tygodniu. Jeśli po tym czasie na szczoteczce nadal zostaje krew, należy skonsultować się z dentystą.

Jaka szczoteczka do zębów jest najdelikatniejsza?

Aby zminimalizować dyskomfort podczas szczotkowania zębów, najpierw należy przyjrzeć się technice czyszczenia. Nigdy nie należy mocno dociskać szczoteczki do powierzchni zębów, a włosie powinno być przykładane ukośnie, pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Jeśli szczotkujemy zęby prawidłowo i posiadamy miękką szczoteczkę, a krwawienie mimo to pojawia się, rozwiązaniem może być zakup sonicznej szczoteczki do zębów. Szczoteczka soniczna to najdelikatniejszy rodzaj szczoteczek – nie podrażnia dziąseł, lecz wspiera ich regenerację poprzez delikatny masaż. Oczywiście, należy wybrać odpowiednią, miękka główkę szczoteczki.

Domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Stan zapalny w obrębie dziąseł może wzmagać się pod wpływem niewłaściwej diety. Dolegliwości można złagodzić, eliminując z diety produkty wysoko przetworzone. Zamiast słonych przekąsek i słodyczy warto codziennie spożywać 6-8 porcji warzyw i owoców. Dla wzmocnienia dziąseł ważne jest dostarczanie z pożywieniem dużej ilości witaminy C i D, wapnia i magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. 

Przyczyną krwawienia dziąseł może być niedobór witaminy K, dlatego warto upewnić się, że nie brakuje jej w codziennym jadłospisie

Szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej jest palenie tytoniu – najlepiej zrezygnować z niego, korzystając z bezpieczniejszych alternatyw. Ograniczać należy również stres, który zmniejsza odporność organizmu i sprzyja rozwojowi infekcji i stanów zapalnych. Utrudnia ponadto gojenie się ran.

Krwawiące dziąsła – podsumowanie

Zdrowy styl życia, optymalna higiena zębów i regularne kontrole u stomatologa pozwalają zapobiegać krwawieniu dziąseł i zwalczać jego przyczyny. Nie wolno ignorować problemu – brak leczenia prowadzi do rozwoju groźniejszych i bardziej nieprzyjemnych dolegliwości, których terapia może trwać bardzo długo.

Zobacz też:  Choroby dziąseł – profilaktyka, objawy i leczenie
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook