fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Kamień nazębny – usuwanie kamienia nazębnego

Żółty kolor uzębienia to nie tylko problem natury wizerunkowej. Odpowiedzialny jest za to osadzający się kamień, który z biegiem czasu twardnieje i jest bardzo trudny do usunięcia. Estetyka to jedno, ale dużo ważniejsze jest to, że ów kamień ma niekorzystny wpływ na zdrowie naszych zębów. Kamień nazębny oprócz tego, że jest nieestetyczny, jest szkodliwy również dla naszych dziąseł. Czy z tym problemem zawsze trzeba iść do dentysty? A może istnieją domowe sposoby jego usuwania? Sprawdź już teraz – odpowiadamy!

Jak powstaje kamień nazębny?

Łopatologicznie ujmując, kamień nazębny powstaje przez płytkę nazębną. Płytka nazębna zaczyna się odkładać na naszych zębach już po kilku minutach po zakończeniu ich szczotkowania. Jest to miękki osad, który z pewnością niejednokrotnie wyczułeś, idąc szczotkować rano zęby lub wtedy, kiedy pewnego wieczora, padłeś na kanapie ze zmęczenia i zapomniałeś ich umyć. W tym czasie, bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, przy pomocy składników zawartych w ślinie łączą się z powierzchnią zębów, co powoduje właśnie powstawanie kamienia nazębnego.

Książkowo ujmując, sole mineralne wchodzące w skład śliny wchodzą w reakcję z płytką nazębna i dochodzi do procesu mineralizacji. Dlatego też największe złogi kamienia, występują właśnie na powierzchniach językowych dolnych siekaczy. Płytka nazębna, obecna jest u każdego z nas, na nasze szczęście jest bardzo łatwa do usunięcia (np. poprzez używanie szczoteczek sonicznych). Nieusuwana płytka nazębna przekształca się z czasem właśnie w kamień nazębny. Nieodpowiednie szczotkowanie zębów może prowadzić do powstawania coraz to grubszej kamiennej powłoki. Powstający osad na zębach warto starannie doczyszczać, tak aby nie zamienił się właśnie w kamień nazębny. Co więcej, kamien nazebny tworzy się również na protezach, czy też implantach, nie tylko na naturalnych zębach!

Kamień na zębach – dlaczego jest groźny?

Jak wspominaliśmy wcześniej, żółte zabarwienie to nie jedyny problem związany z występowaniem kamienia. Aby to zrozumieć, trzeba znać podstawę jego powstawania. To nic innego, jak rozmnażające się na zębach bakterie. Każdy spożywany posiłek zapewnia im przysłowiową pożywkę. Bakterie korzystają z resztek zgromadzonych na zębach i rozwijają się w zastraszająco szybkim tempie. Jeśli w porę nie usunie się ich z zębów, ich działalność stwardnieje, tworząc znany wszystkim kamień.

Kamień nazębny jak usunąć - 6 domowych sposobów na usunięcie kamienia nazębnego

Zastanawiasz się, jak usunąć kamień z zębów? Okazuje się, że są pewne domowe sposoby na walkę z kamieniem nazębnych i to od ich opisu zaczniemy. Pozbycie się kamienia nazębnego jest bardzo ważne, jeśli chcemy zadbać o higienę zębów i dziąseł w prawidłowy sposób.

Prawidłowe mycie zębów pomaga w walce z kamieniem nazębnym

Żółty kolor uzębienia to nie tylko problem natury wizerunkowej. Odpowiedzialny jest za to osadzający się kamień, który z biegiem czasu twardnieje i jest bardzo trudny do usunięcia. Estetyka to jedno, ale dużo ważniejsze jest to, że ów kamień ma niekorzystny wpływ na zdrowie naszych zębów. Kamień nazębny oprócz tego, że jest nieestetyczny, jest szkodliwy również dla naszych dziąseł. Czy z tym problemem zawsze trzeba iść do dentysty? A może istnieją domowe sposoby jego usuwania? Sprawdź już teraz – odpowiadamy!

Dostępne w sklepach pasty do zębów nie zawsze radzą sobie z już występującym kamieniem. Okazuje się jednak, że z pomocą może nam przyjść natura. Niektóre jej produkty wykazują się dużą skutecznością w usuwaniu tych zanieczyszczeń i łatwo można z nich przygotować własną pastę. Jej stosowanie może okazać się zbawienne w walce z kamieniem, oddalając od nas wizję wizyty u stomatologa.

szczoteczka soniczna czy elektryczna

Zabezpieczanie zębów octem jabłkowym

Na początek polecamy skorzystanie z właściwości zdrowego i bezpiecznego octu jabłkowego. Okazuje się, że ma on działanie przeciwpróchnicze, a do tego doskonale zabezpiecza powierzchnię zębów przed osadzaniem się kamienia. Octem nie płuczemy jednak jamy ustnej. Po prostu raz w tygodniu nanosimy kilka jego kropli na szczoteczkę, a następnie delikatnie wcieramy w zęby. Proste, a naprawdę skuteczne.

Jak usunąć kamień nazębny sodą

Teraz czas na domową mieszankę, która nie tylko bardzo skutecznie usuwa resztki pokarmu oraz bakterie z zębów. Mamy na myśli sodę oczyszczoną i olej kokosowy. Okazuje się, że taka mieszanka nawet wybiela uzębienie! Przestrzegamy jednak przed nadmiernym używaniem sody oczyszczonej. Olej kokosowy dodaje się po to, aby uczynić mieszankę bezpieczną, ale za dużo sody nie jest dobrym pomysłem.

Z obu składników można przygotować domową pastę do nakładania na szczoteczkę. Stosunek składników wynosi pół łyżeczki sody na jedną łyżeczkę oleju kokosowego. Jeśli smak tej mieszanki będzie mało przyjemny, można dodać parę kropel spożywczych substancji smakowych, zależnie od preferencji. Pasty używamy tylko przez krótki czas, maksymalnie tydzień, regularnie myjąc nią zęby.

Pasta z drożdży piwnych na kamień nazębny

Drożdże to nic innego, jak grzyby, które z punktu widzenia higieny jamy ustnej mają ważną zaletę. Tworzą w ustach środowisko bezpieczne dla nas, ale jednocześnie niekorzystne dla bakterii. To sprawia, że ich rozwój zostaje zahamowany, co zmniejsza ryzyko powstawania nowego kamienia. Co więcej, składnik ten, w połączeniu z solą, może usuwać już zalegający kamień.

Zobacz też:  Polerowanie zębów (polishing) – na czym polega zabieg i czy warto go wykonać?

Pastę wykonujemy poprzez zmieszanie ze sobą pół łyżeczki zwykłej soli kuchennej i łyżeczki drożdży. Do mieszanki delikatnie i stopniowo dodajemy wody, nieustannie wszystko mieszając. Wodę dodaje się tak długo, aż masa uzyska pożądaną konsystencję pasty do zębów. Mieszankę używa się przez okres minimum jednego tygodnia, regularnie myjąc nią zęby. Warto zastąpić nim częściowo kupną pastę. 2 razy dziennie korzystamy z droższy i raz dziennie ze zwykłej pasty z fluorem.

Węgiel pomaga w pozbyciu się kamienia nazębnego

Czy wiesz, że już setki lat temu ludzie zauważyli, iż węgiel doskonale czyści zęby? Właściwości te zostały na lata zapomniane i dopiero dziś wracają w postaci czarnych past do zębów z węglem, które coraz mocniej są reklamowane. Są to jednak produkty bardzo drogie, a dokładnie to samo możesz przygotować we własnym zakresie w domu!

Pamiętaj tylko, aby wykorzystywać do tego celu węgiel aktywowany naturalnego pochodzenia – jest dostępny w małych kapsułkach. Jedną taką kapsułkę po prostu wymieszaj z niewielką ilością wody (około 30 ml) uzyskując konsystencję pasty. 

Przygotowaną mieszanką czyść zęby 2 do 3 razy w tygodniu – nie stosuj jej zamiennie ze zwykłą pastą. Pamiętaj, że po wyszczotkowaniu trzeba potrzymać pastę w ustach jeszcze około 3-5 minut, a następnie dokładnie wypłukać jamę ustną.

Węgiel wybiela zęby, zabija bakterie i działa antyseptycznie. Do tego jest dla nas całkowicie bezpieczny, oczywiście jeśli korzysta się z jego naturalnej postaci.

Płukanie jamy ustnej szałwią też pomaga na kamień nazębny

Szałwia jest polecana osobom, które z jakichś powodów muszą poczekać trochę na wizytę u stomatologa, gdy boli któryś ząb. Działa ona bakteriobójczo i dlatego może po pewnym czasie uśmierzać ból. Okazuje się jednak, że taka płukanka może pomagać również w walce z kamieniem nazębnym.

Wystarczy wcześniej przygotować sobie napar z szałwii i pozostawić go do wystygnięcia do temperatury pokojowej. Wykorzystuje się go do płukania jamy ustnej, przytrzymując płyn w ustachach przez 3 do 5 minut. Czynność tę najlepiej wykonywać raz dziennie, minimum przez 7 dni.

Usuwanie kamienia nazębnego u stomatologa - skaling

Co oferuje stomatolog, gdy naturalne metody zawodzą? Jeśli pomimo usilnych starań dalej zmagasz się z kamieniem nazębnym, powinieneś wybrać się do dentysty. Zalegający kamień sprzyja bowiem próchnicy i nie wolno go bagatelizować. Obecnie podstawową metodą usuwania kamienia jest tzw. skaling, który może być: mechaniczny, ultradźwiękowy, laserowy, chemiczny.

Konkretną technikę stomatolog dobiera indywidualnie, zależnie od stopnia problemu oraz ogólnego stanu uzębienia pacjenta. Jednak czyszczenie nie kończy się na skalingu. W późniejszym etapie warto zdecydować się na tzw. piaskowanie, dzięki któremu można idealnie wygładzić powierzchnię swoich zębów. Na koniec stomatolodzy zalecają fluoryzację, która sprzyja odbudowaniu uszkodzonej warstwy szkliwa, zabezpieczając zęby.

Pamiętaj, aby przez jakiś czas po takim intensywnym czyszczeniu zwracać uwagę na to, co się je oraz pije. Przez kilka dni należy unikać spożywania posiłków lub napojów o mocno barwiącym charakterze, na przykład barszczu czerwonego czy wina.

Warto pomyśleć o zmianie szczoteczki

Mamy nadzieję, że każdy ma świadomość tego, iż szczoteczkę do zębów wymienia się nie dopiero wtedy, gdy fizycznie się zużyje. Trzeba to robić regularnie, gdyż z biegiem czasu włosie staje się nośnikiem wielu groźnych bakterii. Jeśli planujesz zakup nowej szczoteczki, naszym zdaniem powinieneś rozważyć spróbowanie jej sonicznej wersji.

Zobacz też:  Skaling zębów – na czym polega, jakie są zalety i przeciwskazania?

To innowacyjna technologia, dzięki której możesz bardzo skutecznie walczyć z osadzającym się kamieniem. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonych laboratoryjnie badań. Okazuje się, że regularnie korzystanie ze szczoteczki sonicznej może prowadzić do usunięcia nawet 100% płytki nazębnej! Jak to działa?

W technologii sonicznej za czyszczenie odpowiedzialne są ultradźwięki. Generują one mikro drgania o niesamowitej amplitudzie, wprawiając w ruch cząsteczki wody wymieszane z pastą. Tworzą się malutkie bąbelki, które dosłownie uderzają o zęby, docierając nawet do najgłębszych przestrzeni między nimi. Jak pokazują badania, czyszczenie rozpoczyna się już wtedy, gdy szczoteczka fizycznie nie dotyka jeszcze zębów! Dosunięcie włosia na 3-4 mm już wystarcza. Efektywność czyszczenia jest wielokrotnie wyższa, niż przy szczoteczkach sonicznych. Co ważne, włosia nie trzeba mocno dociskać do zębów i intensywnie szorować. W efekcie technologia ta jest bezpieczna nawet dla osób z wypełnieniami i implantami.

Szczoteczki sonicznej może używać praktycznie każdy

Dobrą informacją jest to, że produktu tego może używać dosłownie każdy. Wspominaliśmy już o tym, że technologia soniczna jest bezpieczna nawet dla osób z wypełnieniami czy implantami. Poleca się ją również osobom z wrażliwymi lub chorymi dziąsłami.

Wiek nie ma tutaj znaczenia, gdyż na rynku dostępne są nawet specjalne wersje dla dzieci, w których ograniczona została częstotliwość drgań. Stomatolodzy zalecają jedynie, aby szczoteczek tych nie używały dzieciaki poniżej 6 roku życia. Nie chodzi jednak o bezpieczeństwo. Dentyści uważają, że młody człowiek powinien zacząć od ręcznego/klasycznego mycia zębów, aby wyrobić sobie dobre nawyki na przyszłość.

Kamień nazębny jest nie tylko szkodliwy dla naszych zębów oraz dziąseł, ale również wygląda nieestetycznie. Warto zatem nie dopuszczać do powstawania kamienia nazębnego i skutecznie usuwać szkodliwą płytkę nazębną, pomogą Ci w tym między innymi nasze szczoteczki soniczne. 

Czy szczoteczka soniczna jest droga?

Rozpiętość cen tych produktów na rynku jest ogromna. Najtańsze modele dostaniemy nawet za 100 zł, a najdroższe mogą oznaczać wydatek powyżej 500 zł. Dobrej klasy produkt nie musi jednak wiązać się z głębokim sięganiem do portfela. Jeśli szukasz dobrej jakości szczoteczki sonicznej w rozsądnej cenie, zajrzyj już dziś do naszego sklepu Oclean.pl. Mamy szeroki wybór oryginalnych produktów marki Xiaomi, które cieszą się ogromnym zaufaniem na rynku i zbierają mnóstwo pozytywnych opinii. Z nami zadbasz o zdrowie swoich zębów i całej jamy ustnej!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook