fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Ból zęba – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Ból zęba to powszechna dolegliwość stomatologiczna. Często dopiero on sprawia, że umawiamy się na wizytę u stomatologa. Przyczyną bólu może być próchnica zębów lub niektóre zabiegi dentystyczne. W oczekiwaniu na wyleczenie choroby lub ustąpienie dolegliwości bólowych można stosować domowe środki łagodzące. Napary z ziół, zimne okłady czy zmiana jadłospisu przynoszą ulgę, lecz ich działanie jest przede wszystkim objawowe. Poniżej przedstawimy najskuteczniejsze domowe sposoby na ból zęba.

Co zrobić, gdy boli ząb?

Jeśli pojawia się obrzęk, pulsowanie i doświadczamy bólu zęba, trzeba potraktować go poważnie. Konieczne jest ustalenie przyczyny – rozpoznanie przeprowadza stomatolog, który dobierze metody leczenia do indywidualnej sytuacji. Nieleczony ból zęba może mieć liczne powikłania i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Obniżona produktywność, bezsenność i dyskomfort podczas jedzenia to tylko niektóre skutki przedłużającego się bólu zęba. Dolegliwości mogą występować u dzieci i dorosłych. Walka z bólem przy pomocy domowych metod ułatwia oczekiwanie na wizytę u dentysty.

Ból zęba – przyczyny

O ile, kiedy widoczna jest dziura w zębie to możemy się domyślić, że jest ona przyczyną bólu, to jednak jest wiele sytuacji, w których samodzielne określenie przyczyny bólu zęba nie zawsze jest możliwe. Najczęściej za ból zęba odpowiada:

Pęknięcie szkliwa

Zdarza się, że pod wpływem dużego nacisku szkliwo ulega pęknięciu i drażni miękkie tkanki zęba; przyczyną może być np. nieprawidłowo zamontowane wypełnienie protetyczne lub bruksizm (chorobliwe zgrzytanie zębami).

Schorzenia żuchwy

Ból w okolicy zęba może w rzeczywistości świadczyć o chorobie otaczających kości.

Wyrzynanie się zęba mądrości

Czasami nieprawidłowo określamy miejsce bólu i okazuje się, że przyczyna nie leży w widocznych zębach, lecz w wyżynającej się z dziąsła ósemce, dla której brakuje miejsca w jamie ustnej.

Leczenie kanałowe

Po zabiegu przez kilka godzin może występować ból zęba podczas żucia, a czasami dolegliwość przedłuża się nawet do kilku tygodni (wtedy wymaga ponownej wizyty u stomatologa).

Zapalenie miazgi

Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi zęba jest zaawansowany rozwój próchnicy.

Nadwrażliwość zębów

Wrażliwość zębów charakteryzuje się bólem podczas spożywania zimnych, gorących, słodkich czy kwaśnych posiłków.

Jeśli ból zęba występuje tylko przy nagryzaniu, oprócz leczenia kanałowego przyczyną może być paradontoza, próchnica (widoczna lub ukryta), zapalenie miazgi czy ropień zęba. Jeżeli problem nie jest widoczny z zewnątrz, można wykonać zdjęcie RTG. Ból zęba może być też spowodowany różnego rodzaju urazami mechanicznymi. 

Domowe sposoby na ból zęba

Pierwszym odruchem osoby, która cierpi na ból zęba, jest często zażycie środka przeciwbólowego. Mogą to być tabletki, żele lub płyny do płukania ust. 

Jednak długotrwałe przyjmowanie leków może niekorzystnie wpływać na organizm. Nie wszystkie leki przeciwbólowe są tez skuteczne. Zamiast tego można wykorzystać inne doraźne sposoby na złagodzenie bólu przed zaplanowaną wizytą u stomatologa. 

Sposoby na łagodzenie bólu zęba

Poniżej przegląd najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod.

1. sposób

Domowe sposoby na ból zęba – rośliny i zioła

    Łatwym i bezpiecznym sposobem na uśmierzenie bólu jest płukanie jamy ustnej ziołowym naparem. Wiele roślin wykazuje działanie antyseptyczne i znieczulające. Należą do nich:

 

 

  • Rumianek – działa przede wszystkim antyseptycznie.
  • Goździki – zawierają eugenol, który zmniejsza ból; można stosować także olejek goździkowy (nasączyć nim wacik i przykładać do zęba przez kilkanaście minut).
  • Eukaliptus – ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a także chłodzące i rozkurczowe; w sprzedaży dostępny jest olejek eukaliptusowy.
  • Czosnek – działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie; zamiast naparu można go przeżuwać lub też bezpośrednio włożyć do dziury w zębie.
  • Cebula – działa podobnie jak czosnek, można zatem stosować je razem.
  • Szałwia – zabija grzyby i bakterie.
  • Kłącze tataraku – działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie; można je przeżuwać.
  • Imbir – wykazuje działanie odkażające, przeciwbólowe i przeciwzapalne (zmielony imbir mieszamy z wodą i przykładamy do zęba przy pomocy wacika; sprawdzi się również olejek imbirowy).
Zobacz też:  Ból zęba podczas jedzenia - poznaj możliwe przyczyny bólu zęba podczas gryzienia lub żucia

Swoje właściwości zioła zawdzięczają olejkom eterycznym, terpenom, garbnikom, żywicom, goryczom, witaminom i minerałom, które są w nich zawarte. Jeżeli jedna z wypróbowanych roślin nie daje pożądanego efektu, warto dać szansę innym. Wiele z wymienionych roślin jest od wieków stosowanych w medycynie naturalnej, a ich działanie jest dobrze przetestowane.

2. sposób

Jodyna, alkohol i soda oczyszczona na ból zęba

Jeśli nie mamy w domu odpowiednich ziół lub nie jesteśmy przekonani do ich stosowania, można wykorzystać kilka innych produktów. Jodyna, czyli alkoholowy roztwór jodu i jodku potasu, ma silne działanie dezynfekujące i przeciwbólowe. Stosuje się ją głównie na rany i otarcia, lecz sprawdzi się także w przypadku bólu zęba. Kilka kropel jodyny mieszamy z wodą i przepłukujemy jamę ustną. Można także nasączyć jodyną wacik i przykładać go do zęba, aż odczujemy ulgę.

Również sam alkohol ma właściwości znieczulające i odkażające. Stosujemy go podobnie jak jodynę – jako płukankę lub możemy przyłożyć okład z wacika. Z kolei soda oczyszczona hamuje rozwój drobnoustrojów i wspiera regenerację tkanek. Można przygotować z niej płukankę, rozpuszczając łyżkę sody w szklance wody.

Również sam alkohol ma właściwości znieczulające i odkażające. Stosujemy go podobnie jak jodynę – jako płukankę lub w okładzie z wacika. Z kolei soda oczyszczona hamuje rozwój drobnoustrojów i wspiera regenerację tkanek. Można przygotować z niej płukankę, rozpuszczając łyżkę sody w szklance wody.

3. sposób

Leki na ból zęba – jakie wybrać?

Czasami domowe środki nie przynoszą wystarczającej ulgi. Wtedy z pomocą przychodzą tabletki na ból zęba, które niwelują jego odczuwanie, a niekiedy działają też przeciwzapalnie. Nie wyleczą one przyczyny, jedynie pozwolą pozbyć się bólu zęba, dlatego ich stosowanie powinno być doraźne.  Środki przeciwbólowe są dostępne w wielu postaciach i zawierają różne kombinacje składników aktywnych.

Paracetamol na ból zęba

Często wybieranym lekiem na ból zęba jest paracetamol. To składnik aktywny, który działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo; jest bezpieczny dla żołądka i zwalcza słaby lub umiarkowany ból. Jego dawkowanie jest ściśle określone. Osoba dorosła może przyjmować 300-500 mg paracetamolu co 3 godziny. Większa dawka – do 600 mg – wymaga odczekania 4 godzin przed zażyciem kolejnej. Jeśli przyjmujemy paracetamol w ilości 500-1000 mg, najlepiej zażywać jedną tabletkę co 6 godzin. Maksymalna dzienna dawka to 4000 mg (4 g) składnika aktywnego, a więc około 4-8 tabletek. W przypadku zażywania paracetamolu przez kilka dni z rzędu, dzienny limit jest mniejszy – wynosi 2500 mg.

Zobacz też:  Ból zęba podczas jedzenia - poznaj możliwe przyczyny bólu zęba podczas gryzienia lub żucia

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) na ból zęba

Kwas acetylosalicylowy, potocznie znany jako aspiryna, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie jest wskazany dla osób cierpiących na choroby wątroby, nerek lub krążenia. Uśmierza ból o lekkim lub średnim nasileniu i można go przyjmować maksymalnie 3 razy w ciągu dnia, w dawce 500-1000 mg. Powyżej 65 roku życia nie należy przekraczać dawki 500 mg przyjmowanej 2 razy dziennie.

Ibuprofen na ból zęba

Kolejnym lekiem z grupy NLPZ jest ibuprofen. Jego działanie jest podobne do kwasu acetylosalicylowego – przeciwzapalne, przeciwbólowe (w przypadku bólu o małym lub średnim nasileniu) i przeciwgorączkowe. Maksymalna dobowa dawka wynosi 3200 mg (najlepiej nie przekraczać 1200 mg), a jednorazowa mieści się w granicach 200-400 mg. Ibuprofen w zalecanych dawkach jest bezpieczny dla żołądka. W przypadku stosowania dłuższego niż 7 dni należy skonsultować się z lekarzem.

Zapobiegaj bólom zębów dzięki szczoteczkom sonicznym

Ból zęba nie jest schorzeniem, lecz objawem choroby lub stanu zapalnego toczącego się w jamie ustnej. Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica, która w większości przypadków występuje przez niedokładne szczotkowanie zębów. Warto dbać o swoje zęby i zapobiegać takim sytuacjom.

Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty na szczoteczki soniczne, które skutecznie usuwają płytkę nazębną i docierają do przestrzeni międzyzębowych dzięki technologii dźwiękowej. Szczoteczka soniczna usuwa nawet do 100% więcej płytki nazębnej od szczoteczki manualnej. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook