U ok. 2–4% osób, którym usunięto ząb, pojawia się suchy zębodół. To nieprzyjemne, bolesne powikłanie (z objawami zwykle 1–5 dni po ekstrakcji), które wymaga wizyty w gabinecie dentystycznym. Wystąpieniu problemu sprzyja m.in. zła higiena jamy ustnej. Sprawdź, jak objawia się ta dolegliwość, kiedy występuje i w jaki sposób najczęściej się ją leczy!
Suchy zębodół – jak wygląda?
- 1 Suchy zębodół – jak wygląda?
- 2 Suchy zębodół – przyczyny
- 3 Suchy zębodół – objawy
- 4 Suchy zębodół – leczenie
- 5 Czy suchy zębodół sam się zagoi?
- 6 Czy suchy zębodół nieleczony jest groźny?
- 7 Suchy zębodół. Najczęściej zadawane pytania
- 7.1 Jak długo boli suchy zębodół?
- 7.2 Suchy zębodół – jak leczyć?
- 7.3 Co na suchy zębodół?
- 7.4 Jak rozpoznać suchy zębodół?
- 7.5 Jak uniknąć suchego zębodołu?
Po ekstrakcji zęba następuje proces gojenia. Jeśli zachodzi poprawnie, na ranie pojawia się skrzep. Suchy zębodół (inaczej pusty zębodół) to brak takiego skrzepu – co powoduje, że tkanki (w tym fragment kości zębodołu) są odsłonięte, a okolica jest zaczerwieniona i opuchnięta.
Suchy zębodół najczęściej pojawia się po ekstrakcji zęba na dole. Zwykle skrzep albo zostaje wypłukany po zabiegu, albo w ogóle się nie wytwarza.
Suchy zębodół – przyczyny
Wśród bezpośrednich przyczyn suchego zębodołu, które mogą spowodować oderwanie skrzepu, znajdziesz:
- palenie papierosów po zabiegu (do kilkudziesięciu godzin po);
- jedzenie lub picie gorących napojów tuż po ekstrakcji;
- wystąpienie urazu, np. z powodu zbyt agresywnego mycia zębów;
- intensywne płukanie jamy ustnej po zabiegu (np. płynem z alkoholem lub nawet wodą).
Ryzyko wystąpienia suchego zębodołu wzrasta też u osób, które:
- chorują, np. na cukrzycę, nowotwór czy nadciśnienie;
- nie dbają o higienę jamy ustnej;
- mają problemy z krzepliwością krwi;
- zmagają się z zapaleniami w obrębie jamy ustnej;
- stosują niektóre leki.
Zwykle suchy zębodół pojawia się więc u tych osób, które nie stosują się do zaleceń lekarza lub są narażone na działanie konkretnych czynników.
Suchy zębodół – objawy
Pierwsze objawy są odczuwalne najczęściej od 1. do 5. dnia po ekstrakcji, jednak u niektórych mogą pojawić się później. Obejmują przede wszystkim:
- silny ból, który może pulsować i promieniować (np. do skroni);
- obrzęk i zaczerwienienie dziąsła;
- szczękościsk, trudności z otwieraniem ust;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- widoczną kość;
- możliwe objawy ogólne, np. gorączka.
Suchy zębodół – leczenie
Jeśli zauważysz u siebie objawy suchego zębodołu, np. po wyrwaniu ósemki, od razu zgłoś się do dentysty. Specjalista dobierze najlepszy w Twoim przypadku sposób leczenia. Najpierw jednak zacznie od delikatnego oczyszczenia rany. Jak może wyglądać leczenie suchego zębodołu?
Wśród najczęściej stosowanych metod znajduje się założenie specjalnego opatrunku leczniczego, który chroni odsłoniętą okolicę i zapobiega zapaleniu kości. Imitując naturalny skrzep, zmniejsza także dolegliwości bólowe. Suchy zębodół można także leczyć np. laserowo lub ozonem, co często skraca czas występowania bólu. Stomatolog może zalecić też dodatkowe preparaty, np. leki przeciwbólowe lub antybiotyk.
Czy suchy zębodół sam się zagoi?
Suchy zębodół po zabiegu ekstrakcji to jedna z tych dolegliwości, które wymagają szybkiej wizyty w gabinecie dentystycznym. Nie czekaj, by zobaczyć, czy problem zniknie sam. Leczenie zmniejszające ryzyko m.in. zapalenia jest niezbędne. Dodatkowo to bolesne powikłanie po wyrwaniu zęba, dlatego funkcjonowanie bez specjalistycznego leczenia jest bardzo trudne.
Czy suchy zębodół nieleczony jest groźny?
U pacjentów, którzy unikają wizyty u dentysty mimo obecności suchego zębodołu, może pojawić się ropień. W takim przypadku w odsłoniętej okolicy pojawia się wydzielina ropna (składa się m.in. z bakterii i obumarłych tkanek). W skrajnych przypadkach możliwe jest też zapalenie kości.
Suchy zębodół. Najczęściej zadawane pytania
Jak długo boli suchy zębodół?
Czas utrzymywania bólu to kwestia indywidualna pacjenta, jednak zazwyczaj dolegliwości bólowe ustępują po 7–10 dniach.
Suchy zębodół – jak leczyć?
Leczenie suchego zębodołu zależy od konkretnego przypadku. Zwykle lekarz zakłada opatrunek, który imituje skrzep. Często wykorzystuje też dodatkowe leki, np. przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dodatkową opcją jest skorzystanie z laseroterapii lub ozonoterapii.
Co na suchy zębodół?
Leki na suchy zębodół zaleci Ci stomatolog w trakcie wizyty. Dzięki temu zadba o Twoje bezpieczeństwo i jak najszybsze usunięcie problemu (w tym bólu).
Jak rozpoznać suchy zębodół?
Najczęstszym objawem jest pulsujący ból, który wiąże się z brakiem skrzepu w zębodole. Zgłoś się do lekarza także w przypadku utrzymującego się krwawienia, gorączki czy obrzęku dziąsła.
Jak uniknąć suchego zębodołu?
W niektórych przypadkach pojawienia się suchego zębodołu można uniknąć. Kluczowe jest stosowanie się do zaleceń poekstrakcyjnych. Po zabiegu unikaj więc palenia tytoniu, mocnego płukania jamy ustnej, wysiłku fizycznego i gorących pokarmów/napojów. Dbaj też o higienę jamy ustnej, jednak szczotkuj zęby bardzo delikatnie.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/276502,suchy-zebodol
- https://www.dbc.wroc.pl/Content/2409/DMP_2002392205_Sulk.pdf