W zakamarkach jamy ustnej często gromadzą się resztki jedzenia. Wtedy szybko mnożą się tam bakterie, co sprzyja powstawaniu próchnicy czy chorób dziąseł. To właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena, która obejmuje również dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Jak skutecznie wyczyścić wszystkie trudno dostępne miejsca? Przyda się irygator – efektywny i bezpieczny sposób na wypłukanie resztek pożywienia i bakterii. Sprawdź, jak używać irygatora do zębów!
Co to jest irygator do zębów i kiedy warto go stosować?
- 1 Co to jest irygator do zębów i kiedy warto go stosować?
- 2 Jak używać irygatora do zębów krok po kroku?
- 2.1 Ile czasu trwa irygacja zębów?
- 3 Stosowanie irygatora do zębów – efekty
- 4 Stosowanie irygatora do zębów. Najczęściej zadawane pytania
- 4.1 Co najpierw: irygator czy szczoteczka?
- 4.2 Ile razy dziennie używać irygatora?
- 4.3 Co się wlewa do irygatora?
- 4.4 Jak działa irygator do zębów?
- 4.5 Jaki irygator do aparatu dentystycznego?
Irygacja polega na płukaniu przestrzeni zębowych i innych zakamarków płynem pod wysokim ciśnieniem. Strumień jednocześnie masuje dziąsła i chroni je, zamiast uszkadzać. Do irygacji służy właśnie irygator, który składa się z rękojeści lub korpusu, końcówki (dyszy) oraz zbiornika na wodę lub płyn.
Strumień jest bardzo niewielki, by precyzyjnie dotrzeć do wszystkich przestrzeni: przykładowo Oclean W10 wytwarza strumień o średnicy jedynie 0,66 mm (przy 1400 impulsach na minutę).
Stosowanie irygatora do zębów jest szczególnie polecane osobom, które:
- mają wrażliwe dziąsła;
- cierpią z powodu chorób przyzębia;
- noszą aparat ortodontyczny;
- mają implanty lub inne wypełnienia;
- nie potrafią dokładnie wyczyścić np. tylnych zębów.
Tak naprawdę jednak irygator sprawdza się u wszystkich, którym zależy na perfekcyjnej higienie jamy ustnej. Skutecznie usuwa resztki jedzenia i płytkę nazębną, co przyczynia się do zachowania zdrowia zębów i dziąseł. Korzystnie wpływa też na świeżość oddechu.
Jak używać irygatora do zębów krok po kroku?
Stosowanie irygatora do zębów jest proste i każdy bez problemu poradzi sobie z tym urządzeniem. Jeśli używasz irygatora Oclean, który ma wymienne dysze, najpierw wybierz odpowiednią końcówkę. Zestaw zawiera 4 różne opcje:
- do przestrzeni międzyzębowych;
- do doskonałego oczyszczenia zamków ortodontycznych ze szczoteczką jednopęczkową;
- z nasadką silikonową (do kieszeni przyzębowych);
- w formie łopatki/skrobaka, który precyzyjnie oczysci język z lotnych związków siarki i osadów.
Jak myć zęby, dziąsła lub język? Na początek wystarczy napełnić zbiornik wodą lub specjalnym płynem. Kolejnym krokiem jest umieszczenie końcówki (dyszy) w jamie ustnej, w niedalekiej odległości od zębów. Po włączeniu sprzętu przyciskiem irygator powinno przesuwać się po zębach czy języku – strumień wody lub płynu pod ciśnieniem wymiata zanieczyszczenia. Po zakończonym myciu opróżnij zbiornik i w razie potrzeby wypłucz sprzęt pod bieżącą wodą i pozostaw do osuszenia, ewentualnie płynem niezawierającym alkoholu.
Ile czasu trwa irygacja zębów?
Standardowo całe czyszczenie powinno trwać ok. 1 minuty (2–3 sekundy na jednego zęba). Irygator Oclean W10 jest tak zaprogramowany, aby ułatwić Ci kontrolę czasu mycia.
Masz do wyboru 5 programów pracy o różnym czasie trwania. Przykładowo najmocniejszy z nich trwa 55 sekund, a ten najdelikatniejszy – 70 sekund. Dodatkowo co 15 sekund ma miejsce krótka przerwa, podczas której możesz zmienić czyszczoną okolicę. To wszystko sprawi, że zachowanie pełnej higieny i bezpieczeństwa stanie się łatwiejsze.
Stosowanie irygatora do zębów – efekty
Pierwsze rezultaty ze stosowania irygatora są widoczne od razu. Wśród krótko- i długoterminowych efektów najczęstsze to:
- idealnie czyste przestrzenie międzyzębowe oraz inne zakamarki;
- usunięcie powierzchownych osadów i przebarwień;
- mniejsze ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł;
- wzmocnienie dziąseł i redukcja objawów (np. krwawienia);
- poprawa zapachu oddechu.
Stosowanie irygatora do zębów. Najczęściej zadawane pytania
Co najpierw: irygator czy szczoteczka?
Irygator najlepiej stosować jeszcze przed umyciem zębów szczoteczką, by pozbyć się wszystkich możliwych resztek pokarmu. Dzięki temu szczotkowanie będzie jeszcze skuteczniejsze, a żadne dobroczynne składniki pasty nie zostaną wypłukane ze szkliwa i przestrzeni międzyzębowych.
Ile razy dziennie używać irygatora?
Specjaliści zalecają, by stosować irygację dwa razy dziennie: przed porannym i wieczornym myciem zębów.
Co się wlewa do irygatora?
Dla zachowania higieny jamy ustnej w zupełności wystarczy zastosowanie zwykłej wody. Jeśli masz specjalne potrzeby, porozmawiaj ze stomatologiem, który może zalecić płyn bez alkoholu.
Jak działa irygator do zębów?
Irygator do zębów jest wyposażony w zbiornik na płyn, a także w silnik i dyszę. Gdy silnik działa, wytwarza się wysokie ciśnienie wody, które pozwala wypłukać zanieczyszczenia. To skuteczna i bezpieczna technologia – może być stosowana również przez osoby z nadwrażliwością zębów i dziąseł.
Jaki irygator do aparatu dentystycznego?
Irygator jest szczególnie polecany osobom, które noszą aparat ortodontyczny. Zamki i gumki powodują, że usuwanie resztek jedzenia staje się utrudnione. Najlepiej wybrać sprzęt ze specjalnie dobraną dyszą. Przykładowo Irygator Oclean W10 wyposażono w końcówkę ortodontyczną z włóknem, która jest przeznaczona właśnie dla osób z aparatami.
Źródła:
- https://oclean.pl/irygatory-do-zebow/
- https://oclean.pl/produkt/irygator-oclean-w10/
- https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/aktualnosci/281059,jak-najlepiej-dbac-o-dziasla
- https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/274035,jak-codziennie-dbac-o-zeby