Strona główna News Gaz rozweselający – jakie...
Strona główna News Gaz rozweselający – jakie...

Gaz rozweselający – jakie ma właściwości?

Według badań ok. 1/4 pacjentów czuje strach przed zabiegami u dentysty. Jeśli Ty lub Twoje dziecko też należycie do grupy z dentofobią – spokojnie! Nowoczesna stomatologia dysponuje rozwiązaniem, dzięki któremu wizyta u stomatologa będzie znacznie przyjemniejsza. To gaz rozweselający, który rozluźnia i obniża poziom stresu. Sprawdź, jak działa i kiedy warto poprosić swojego dentystę o takie wsparcie.

Gaz rozweselający – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Gaz rozweselający to podtlenek azotu, który – ze względu na swoje właściwości – jest stosowany m.in. w gabinecie dentystycznym czy w trakcie porodu. Służy do sedacji wziewnej, czyli rodzaju krótkotrwałego znieczulenia podawanego przez usta i nos.

Gaz rozweselający

Gaz rozweselający (podtlenek azotu) ma właściwości:

  • przeciwbólowe i znieczulające;
  • relaksujące (efekt odprężenia);
  • redukujące lęk i stres.

Jednocześnie sedacja wziewna powoduje, że pacjent zachowuje świadomość i rozumie polecenia (w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego).

Gaz rozweselający – skład

W skład środka, który jest używany w gabinecie stomatologicznym, wchodzą tylko dwie substancje: podtlenek azotu (N2O) oraz tlen (O2). Ta mieszanina gazów nie ma koloru ani zapachu. Za błogi stan odprężenia i obniżenie stresu odpowiada podtlenek azotu.

W wielu gabinetach znajdziesz też innowacyjne opcje, dzięki którym wizyta stanie się jeszcze przyjemniejsza. Do podania sedacji niektórzy specjaliści wykorzystują miłe w dotyku silikonowe maseczki o delikatnym zapachu, np. wanilii, gumy balonowej czy truskawki.

Gaz rozweselający w gabinecie dentystycznym

Gaz rozweselający u dentysty – kiedy warto go zastosować?

Zastosowanie gazu rozweselającego jest możliwe u dorosłych i dzieci (najlepiej powyżej 3. roku życia). Sedację wziewną stosuje się zwykle, żeby:

Gaz rozweselający – przeciwwskazania

Mieszanina tlenu i podtlenku azotu może być stosowana u większości dzieci i dorosłych. Do przeciwwskazań należą:

  • niedrożność górnych dróg oddechowych (np. w związku z katarem);
  • niektóre choroby płuc, np. odma opłucnowa;
  • niewydolność serca;
  • urazy twarzy, które uniemożliwiają poprawne założenie specjalnej maski;
  • pierwsze dwa trymestry ciąży.

Przed podaniem sedacji wziewnej lekarz w gabinecie omówi z Tobą wszystkie przeciwwskazania i działanie gazu.

Gaz rozweselający u dentysty - urządzenie

Gaz rozweselający – skutki uboczne

Skutki uboczne po zastosowaniu gazu rozweselającego występują bardzo rzadko. Przed wizytą najlepiej nie jeść ok. 3 godzin – w przeciwnym razie wzrasta ryzyko nudności i wymiotów. U niektórych osób po podaniu gazu pojawiają się zmęczenie, bóle i zawroty głowy czy dreszcze. Minimum 30 minut po użyciu podtlenku azotu nie prowadź również pojazdów mechanicznych (najlepiej wydłużyć ten czas do kilku godzin). Wszystkie informacje przedstawi Ci lekarz.

FAQ - gaz rozweselający - najczęściej zadawane pytania

Specjalista przykłada do twarzy pacjenta specjalną maseczkę, a dodatkowo samodzielnie reguluje ilość gazu. Mieszanina wchłania się w płucach, a wpływa na aktywność układu nerwowego. Efekt jest odczuwalny bardzo szybko, bo w kilkanaście sekund (wystarczy 4–5 wdechów). Jest odwracalny, ustępuje w ciągu kilku minut po zakończeniu podawania.

Cena zależy m.in. od gabinetu. Zwykle wynosi ok. 100–200 zł za godzinę.

Środek stosowany w gabinecie składa się z podtlenku azotu (N2O) i tlenu (O2).

Standardowo gaz rozweselający raczej nie usypia (chociaż to zależy od konkretnego przypadku, środek może powodować zmęczenie). Pacjent odczuwa przede wszystkim obniżenie bólu i relaks.

Środek jest uznawany za bezpieczny, a specjalista w gabinecie dokładnie wie, w jaki sposób go podawać. W trakcie podawania gazu i podczas zabiegu ważna jest współpraca z lekarzem.

Sylwia Drobik
Sylwia Drobik
Udostępnij post

Otrzymaj 5% zniżki na zakupy, zapisując się do naszego newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami, a także wskazówkami i poradami dotyczącymi zdrowia jamy ustnej.

Może spodoba Ci się również

Promocja Testuj 60 dni
Testuj 60 dni
Testuj 60 dni
Testuj 60 dni
Nowość Testuj 30 dni
Testuj 30 dni
Testuj 30 dni
Promocja Testuj 30 dni
Testuj 30 dni