fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba?

Strona główna » Blog » Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba?

Skrzep w zębodole to naturalny stan po usunięciu zęba, np. ósemki. Wraz z postępowaniem procesu gojenia zaczyna ewoluować, co zauważysz po zmianie koloru. Czy skrzep samoistnie wypada, jak dbać o ranę po ekstrakcji i co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź!

Skrzep po wyrwaniu zęba – czy jest to coś groźnego?

Skrzep to po prostu naturalny, biologiczny opatrunek, który wytwarzany jest przez organizm po przerwaniu tkanek. Stanowi barierę ochronną. Nie tylko tamuje krew, ale przede wszystkim chroni zębodół przed czynnikami, które mogłyby uszkodzić tę okolicę (np. bakteriami). Dodatkowo wpływa stymulująco na wytwarzanie nowych, zdrowych tkanek. Nie jest zatem groźny – jego obecność zapewnia poprawny proces gojenia. 

Skrzep pojawia się tuż po usunięciu zęba, gdy krew krzepnie (najczęściej wystarczy kilkanaście minut). Przez pierwsze kilkanaście-kilkadziesiąt godzin dość łatwo o przypadkowe usunięcie tej delikatnej tkanki. To właśnie dlatego tak ważne jest zastosowanie do zasad podanych przez dentystę po zabiegu ekstrakcji zęba.

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba?

Jeśli rana poprawnie się goi, skrzep w ogóle nie odpada. Zmienia jedynie swoją postać, by na końcu połączyć się z otaczającymi tkankami. Odpadnięcie skrzepu nie jest naturalnym procesem i wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym. 

Zobacz też:  10 złych nawyków, które niszczą Twoje zęby

Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba?

Na samym początku rana wypełnia się świeżą krwią, która szybko krzepnie. W miarę gojenia się rany skrzep zmienia swój wygląd i kolor. Tuż po wyrwaniu zęba jest mocno czerwony, a nawet lekko czarny. Ta faza trwa kilkadziesiąt godzin. To właśnie w tym okresie pacjenci mają też inne objawy, takie jak opuchlizna, tkliwość czy ból. 

Później, w fazie proliferacyjnej (wytwarzanie nowych włókien kolagenowych), zmienia kolor na białawy. Wtedy staje się błoną. Następnym etapem gojenia dziąsła jest wytworzenie blizny.

Standardowo proces gojenia trwa kilkanaście dni, chociaż czasami może się wydłużyć (np. u osób starszych czy nieprzeprzęgających zaleceń stomatologa). Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, np. kolor skrzepu czy nieprzyjemny zapach z ust, skonsultuj się z dentystą.

Czarny skrzep po wyrwaniu zęba

W fazie zapalnej skrzep ma barwę zaschniętej krwi. Może być więc bardzo ciemny, niemal czarny. Uważaj, by go nie uszkodzić, np. językiem, szczoteczką do zębów czy twardym pokarmem.

Biały skrzep po wyrwaniu zęba

Kilka dni po ekstrakcji skrzep zaczyna jaśnieć i zmienia swoją postać na cienką, delikatną błonę (włóknik). Biały skrzep po wyrwaniu zęba to więc naturalny stan.

Szary skrzep po wyrwaniu zęba

Włóknik ma jasną barwę, może być biały lub lekko szary. Jest jaśniejszy niż wcześniejsza postać skrzepu i niż reszta błony śluzowej jamy ustnej. 

Brak skrzepu po wyrwaniu zęba, czyli suchy zębodół

Czasami może się zdarzyć, że skrzep w ogóle się nie wytworzy lub wypadnie. Wtedy mogą pojawić się m.in. silny ból, obrzęk, widoczna kość czy gorączka. Takie bolesne powikłanie po ekstrakcji to suchy zębodół, który wymaga szybkiej wizyty w gabinecie lekarskim. Kiedy pojawia się ten problem?

Może wystąpić, jeśli pacjent nie przestrzega zaleceń poekstrakcyjnych (np. pali papierosy czy pije gorące napoje zaraz po zabiegu) lub nie dba o poprawną higienę jamy ustnej. Dolegliwości sprzyjają także niektóre problemy zdrowotne, np. cukrzyca, nadciśnienie czy zaburzenia krzepliwości.

Zobacz też:  Zaciskanie zębów - przyczyny, skutki i leczenie zaciskania szczęki

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia suchego zębodołu, kilkadziesiąt godzin po ekstrakcji bardzo delikatnie szczotkuj zęby (np. szczoteczką soniczną z miękkimi włóknami), unikaj gorących pokarmów i napojów, nie pal papierosów i nie pij alkoholu. Unikaj tej aktywności fizycznej i sauny.

Znajdź szczoteczkę dla siebie:

Skrzep po wyrwaniu zęba. Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, jak wypadnie skrzep po wyrwaniu zęba?

Jeśli skrzep wypada, pojawia się pusty zębodół. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej skontaktować się z dentystą, który może np. założyć opatrunek leczniczy.

Jaki kolor ma skrzep po wyrwaniu zęba?

Kolor skrzepu zmienia się z czasem. Na początku jest czerwony, ciemnoczerwony, brązowy lub czarny. Później zmienia z kolei odcień na biały lub lekko szarawy.

Jak długo utrzymuje się skrzep po wyrwaniu zęba?

Proces gojenia trwa kilka-kilkanaście dni (lub w niektórych przypadkach kilkadziesiąt). Skrzep utrzymuje się tak długo, aż na jego miejscu nie wytworzy się zdrowa tkanka.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/276502,suchy-zebodol
  • https://bolczasopismo.pl/resources/html/article/details?id=206967&language=pl
  • https://www.mp.pl/chirurgia/chirurgia-ogolna/174334,gojenie-ran-u-doroslych-praktyczne-repetytorium
  • https://dentinfo.pl/kiedy-odpada-skrzep-po-wyrwaniu-zeba/
  • https://dentinfo.pl/bialy-skrzep-po-wyrwaniu-zeba/
  • https://dentonet.pl/jak-dlugo-goi-sie-rana-po-zabiegu-ekstrakcji/
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook