Próchnica to choroba zębów, która może doprowadzić nawet do utraty zębów. Mówi się, że nawet 80% Polaków się z nią boryka! Za jej powstawanie bezpośrednio odpowiadają bakterie w naszej jamie ustnej, a dokładniej: te nagromadzone w płytce nazębnej. Metabolizują cukier, produkując kwasy, natomiast one “rozpuszczają” szkliwo, co prowadzi do powstawania ubytku. Próchnica zębów przebiega w kilku etapach, lecz dobra wiadomość jest taka, że można jej zapobiegać. W tym celu musimy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Jak rozwija się próchnica, jak wygląda leczenie próchnicy i jak jej zapobiegać? Sprawdź!
Rozwój próchnicy – etapy
- 1 Rozwój próchnicy – etapy
- 1.1 Białe przebarwienia na zębach
- 1.2 Rozpad szkliwa
- 1.3 Rozpad zębiny
- 1.4 Zajęcie miazgi zębowej
- 2 Leczenie próchnicy - jak przebiega?
- 2.1 Leczenie próchnicy – sposoby
- 2.2 Remineralizacja
- 2.3 Plombowanie
- 2.4 Czym wypełnia się ubytki próchnicze?
- 3 Leczenie próchnicy - jak dbać o zęby?
Przed tym, jak napiszemy nieco o leczeniu próchnicy, warto wspomnieć o tym, jak do niej dochodzi. Proces próchnicy jest wywoływany przez kwasy, które wytwarzają bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Uszkadzają one strukturę zęba. Natomiast płytka nazębna jest bezbarwną i lepką warstwą, która obecna jest na powierzchni zębów. Złożona jest z bakterii, cząstek jedzenia oraz śliny. Należy ją regularnie usuwać – w innym przypadku płytka nazębna zacznie się odkładać. Może także stwardnieć, a wtedy będziemy mówili już o kamieniu nazębnym, który sprzyja ochronie bakterii, przez co jeszcze trudniej je usunąć. Jakie są etapy próchnicy? Przyjrzyjmy się im bliżej!
Białe przebarwienia na zębach
Na początku rozwoju próchnicy na naszych zębach pojawiają się małe i często ignorowane białe przebarwienia. Są one spowodowane brakiem wapnia i tworzeniem się płytki nazębnej. Później bakterie zawarte w płytce nazębnej przekształcają cukry ze spożywanych pokarmów, czego efektem są kwasy przyczyniające się do osłabienia szkliwa, co prowadzi do demineralizacji szkliwa.
To etap, na którym możemy powstrzymać rozwój próchnicy. Wystarczy zadbać o wprowadzenie do codziennej higieny jamy ustnej dobrych nawyków. Bardzo ważna jest tutaj właściwa technika mycia zębów i dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych (np. za pomocą irygatora - urządzenia, które skutecznie walczy z płytką nazębną i dociera do miejsc, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć zwykłą szczoteczką). Co więcej: należy również stosować pastę z fluorkiem.
Rozpad szkliwa
W następnym etapie rozwoju próchnicy dochodzi do rozpadu szkliwa pod powierzchnią zęba. W takiej sytuacji nie ma już możliwości, że szkliwo odbuduje się w procesie remineralizacji, co powoduje uszkodzenia zęba, a dokładniej do powstania ubytku. Na tym etapie może dojść również do ukruszenia się powierzchni zęba - wtedy zalecana jest szybka wizyta u stomatologa.
Rozpad zębiny
Trzeci etap rozwoju próchnicy to rozpad zębiny. W przypadku niepodjęcia leczenia, bakterie i kwasy nieprzerwanie mają destrukcyjny wpływ na szkliwo i wnikają coraz głębiej do szkliwa. Zaczynają pojawiać się ciemne plamy (czarne lub brązowe ubytki) na zębach. Zwykle nie powodują one żadnych dolegliwości bólowych, ale to nie zmienia faktu, że konieczne jest leczenie stomatologiczne, które polega na przeprowadzeniu zabiegu borowania i założeniu plomby.
Zajęcie miazgi zębowej
Ostatnim etapem rozwoju próchnicy jest jej dotarcie do miazgi zęba. Wtedy zawsze pojawia się silny ból, stan zapalny, a u niektórych nawet gorączka! Bakterie mają otwartą drogę do tkanek miękkich i krwioobiegu, więc może dojść także do powstania ropnia okołowierzchołkowego. W takiej sytuacji zwykle konieczne jest leczenie kanałowe. Jeśli natomiast nie podejmiemy się leczenia chorych zębów, to może dojść do ich utraty!
Leczenie próchnicy - jak przebiega?
Ubytki próchnicowe leczy się na różne sposoby. Wiele bowiem zależy od tego, na jakim etapie jest próchnica.
Leczenie próchnicy – sposoby
Remineralizacja
Remineralizacja - znajduje zastosowanie w początkowym etapie próchnicy, czyli wtedy, gdy zmagamy się z białymi lub ciemnymi plamami na powierzchni szkliwa. Nie wiąże się to z nieprzyjemnym borowaniem. Polega na pokryciu plam specjalnymi preparatami takimi jak np. preparaty fluorkowe (wymagają kilkukrotnej aplikacji) czy preparat ICON, który już po pierwszym nałożeniu m.in. zabiega dalszemu rozwojowi choroby.
Plombowanie
Plombowanie - zwykle jednak pacjenci zgłaszają się do stomatologów, gdy jest już dziura w zębie. W takiej sytuacji leczenie polega na oczyszczeniu ubytku z bakterii i chorej tkanki, a także jego odbudowaniu za pomocą specjalnych materiałów. To nieco nieprzyjemny zabieg, ale dzięki znieczuleniu może być całkowicie bezbolesny.
Czym wypełnia się ubytki próchnicze?
Odbudowa uszkodzonych zębów po próchnicy koniecznie musi być estetyczna i trwała. Dlatego dobre gabinety stomatologiczne korzystają jedynie z najlepszych materiałów. Można je właściwie podzielić na dwie grupy. Są to:
- – Wypełnienia kompozytowe – często inaczej nazywane plombami światłoutwardzalnymi, które służą do bezpośredniej odbudowy tkanek zęba. Są dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu tego typu wypełnienia są niewidoczne. Utwardza je się przy użyciu specjalnych lamp, dzięki czemu po wyjściu z gabinetu nie trzeba powstrzymywać się od picia i jedzenia przez określony czas.
- – Wkłady i nakłady (Inlay, onlay) – to coraz częściej wybierane rozwiązanie, które jest polecane szczególnie w przypadku dużych ubytków. Są one wykonywane w pracowniach po wykonaniu wycisków. Zwykle robi je się z porcelany, ale możliwości jest znacznie więcej – można je wykonać np. z materiałów kompozytowych. Tego rodzaju wypełnienia są bardzo trwałe i znaczniej bardziej odporne na ścieranie niż klasyczne wypełnienia.
Leczenie próchnicy - jak dbać o zęby?
Uniknięcie próchnicy jest możliwe! Zdecydowanie lepiej uchronić się przed nią, niż później zastanawiać się nad leczeniem próchnicy! Wystarczy każdego dnia dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu próchnicy.
- Szczotkowanie zębów - koniecznie należy pamiętać, aby przynajmniej dwa razy dziennie szczotkować zęby pastą z fluorem. Ważny jest też rodzaj szczoteczki - najdokładniej czyszczą szczoteczki soniczne i wspierają prawidłowe szczotkowanie zębów. Bardzo istotne jest także oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych - np. za pomocą nici dentystycznej lub irygatora.
- Prawidłowe mycie zębów - nawet najlepsza szczoteczka nie pomoże, jeśli zęby będą szczotkowane w nieprawidłowy sposób - poświęć przynajmniej 30 sekund na szczotkowanie każdego obszaru w jamie ustnej.
- Płukanie jamy ustnej - w przypadku osób z wysokim ryzykiem rozwoju próchnicy zalecane jest płukanie jamy ustnej specjalnym płynem z fluorem.
- Regularne wizyty u dentysty - każdy powinien pamiętać o regularnym odwiedzaniu stomatologa w celu wykonania badania jamy ustnej i profesjonalnego czyszczenia zębów.
- Unikanie częstego podjadania i popijania - zarówno częste podjadanie, jak i popijanie pomaga bakteriom w jamie ustnej wytwarzać kwasy, a te niszczą szkliwo zębów.
- Unikaj szkodliwych używek - w tym alkoholu i papierosów.
- Spożywanie zdrowej żywności dla zębów - warto sięgać po świeże owoce i warzywa (zwiększają przepływ śliny) oraz wodę i gumy bez cukru (są pomocne w wypłukiwaniu resztek jedzenia).
Jeśli poszukujesz sprawdzonych produktów do higieny jamy ustnej, to koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu Oclean. Dostępne są między innymi szczoteczki soniczne i irygatory dentystyczne. Sprawdź!