Zapalenie dziąseł to uciążliwa dolegliwość, która może być wywołana wieloma czynnikami. Najczęściej stan zapalny dziąseł spowodowany jest brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej, ale może być też skutkiem np. nieprawidłowej diety. Jak się objawia zapalenie dziąseł? Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie dziąseł? Sprawdź!
Czym jest zapalenie dziąseł?
- 1 Czym jest zapalenie dziąseł?
- 2 Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?
- 2.1 Sprawdź nasze popularne kategorie i zadbaj o higienę jamy ustnej
- 2.2 Jak się objawia zapalenie dziąseł?
- 2.3 Jak długo trwa zapalenie dziąseł?
- 2.4 Jak wygląda diagnostyka zapalenia dziąseł?
- 2.5 Zapalenie dziąseł u ciężarnych kobiet
- 3 Zapalenie dziąseł - leczenie
- 3.1 Zapalenie dziąseł – jakie są możliwe powikłania?
- 4 Domowe sposoby na zapalenie dziąseł
- 5 Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?
Zapalenie dziąseł to niedestrukcyjna choroba przyzębia. Należy wiedzieć, że nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia, które jest dużo poważniejsze i jego skutkiem może być nawet utrata zębów!
Zapalenie dziąseł to bardzo często i wręcz coraz częściej diagnozowana dolegliwość stomatologiczna, która występuje zarówno u dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Absolutnie nie może być lekceważone i zawsze powinno być skonsultowane z dentystą.
Nieleczone zapalenie dziąseł może powodować wiele poważnych komplikacji zdrowotnych. Zdaniem dentystów ostry i przewlekły stan zapalny dziąseł grozi wieloma negatywnymi objawami ze strony układu krwionośnego i oddechowego.
Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?
Wyróżniamy wiele możliwych przyczyn zapalenia dziąseł. Jedną z najczęstszych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Często zapominamy, że trzeba dbać nie tylko o zęby, ale również o język i dziąsła. Każdego dnia powinniśmy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, by usunąć nagromadzoną płytkę bakteryjną między zębami i wokół nich. Warto również wykorzystać do tego szczoteczki soniczne oraz nić dentystyczną.
Płytka nazębna to biofilm, który gromadzi się na zębach w naturalny sposób, choć należy pamiętać, że płytka nazębna może powodować próchnicę i problemy przyzębia m.in. zapalenie dziąseł. Gdy nie zadbamy o jej odpowiednie i regularne usuwanie, to może ona stwardnieć i w konsekwencji stworzy się kamień nazębny o kolorze żółtym, który można usunąć jedynie u stomatologa. Trzeba tutaj podkreślić, że zarówno płytka, jak i kamień nazębny mogą mocno podrażniać dziąsła, powodować zapalenie dziąseł wokół podstawy zębów, więc zęby mogą krwawić.
Oczywiście niemniej ważna jest higiena dziąseł. Koniecznie musimy pamiętać o nitkowaniu pomiędzy zębami, jak i płukaniu jamy ustnej po każdym myciu zębów. Na rynku nie brakuje odpowiednich produktów do tego celu. Warto też tutaj podkreślić, że częstą przyczyną zapalenia dziąseł jest również nieprawidłowa dieta. Jeśli brakuje w niej witamin i minerałów, które są niezbędne, byśmy mogli cieszyć się zdrowiem jamy ustnej, to może dojść właśnie do zapalenia dziąseł.
Przyczyną zapalenia dziąseł bywa również zażywanie niektórych leków. Chodzi tutaj przede wszystkim o leki nefrologiczne, które przyczyniają się do wysuszenia śluzówki, a to zaś skutkuje częstszymi urazami dziąseł. Kolejną przyczyną mogą być urazy mechaniczne – np. noszenie niewłaściwie dopasowanej protezy czy aparatu ortodontycznego.
To jednak nie wszystkie możliwe przyczyny zapalenia dziąseł. Warto też wspomnieć o innych takich jak:
- niektóre choroby – m.in. nowotwory i cukrzyca,
- palenie papierosów,
- zmiany hormonalne zachodzące w czasie cyklu miesiączkowego czy ciąży,
- nieprawidłowa technika szczotkowania zębów.
Sprawdź nasze popularne kategorie i zadbaj o higienę jamy ustnej
Jak się objawia zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł dość łatwo rozpoznać, ponieważ objawy są charakterystyczne. Do głównych symptomów stanu zapalnego dziąseł zaliczamy ich zaczerwienienie oraz krwawienie. Oprócz tego mogą być opuchnięte. Najczęściej objawy zapalenia dziąseł ustępują po wdrożeniu prawidłowej higieny jamy ustnej – czyli skutecznego szczotkowania i nitkowania.
Warto też stosować wtedy antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej i napary z szałwii. Co więcej, w przypadku łagodnego zapalenia dziąseł pacjenci często nawet nie wiedzą, że walczą z tą dolegliwością, ponieważ objawy są bardzo łagodne.
To jednak nie zmienia faktu, że nigdy nie powinniśmy ignorować zapalenia dziąseł!
Do pozostałych możliwych objawów zaliczamy:
- nieświeży oddech,
- bolesność i wrażliwość dziąseł,
- trudności w gryzieniu pokarmów,
- cofające się dziąsła,
- obrzęk dziąseł,
- fioletowy lub jaskrawoczerwony kolor dziąseł.
Jak długo trwa zapalenie dziąseł?
To, ile czasu będzie trwało zapalenie dziąseł, w dużej mierze jest uzależnione od jego przyczyny, jak i stopnia zaawansowania. Ogólnie jednak rzecz biorąc – może trwać od kilku dni do nawet 2 tygodni.
Jak wygląda diagnostyka zapalenia dziąseł?
Jeśli podejrzewamy, że zmagamy się z zapaleniem dziąseł, to należy udać się do dentysty, który sprawdzi, czy na zębach obecna płytka nazębna i kamień nazębny. Ich występowanie jest bowiem typowe dla zapalenia dziąseł. Specjalista zapewne skontroluje również objawy zapalenia przyzębia, co jest możliwe m.in. za pomocą promieni rentgenowskich.
Zapalenie dziąseł u ciężarnych kobiet
Zapalenie dziąseł wymaga leczenia również w przypadku kobiet w ciąży. Niestety ciężarne często nie decydują się na leczenie, ponieważ obawiają się, że zabiegi stomatologiczne mogą zaszkodzić dziecku. Tymczasem okazuje się, że nieleczone zapalenie dziąseł w ciąży jest znacznie większym zagrożeniem. Każda przyszła mama powinna zdawać sobie sprawę z tego, że bakterie powodujące choroby przyzębia mogą przedostawać się do krwioobiegu i atakować narządy wewnętrzne, jak i organizm rozwijającego się malucha!
Zapalenie dziąseł - leczenie
Leczenie zapalenia dziąseł opiera się przede wszystkim na poprawie higieny jamy ustnej. Zaleca się wtedy stosowanie past, które skutecznie eliminują płytkę nazębną i dbają o dziąsła. Zdecydowanie warto zadbać też o przestrzenie międzyzębowe i czyścić je za pomocą nici dentystycznej. Wskazane jest także używanie dobrego płynu do płukania całej jamy ustnej i irygatora do zębów.
W sytuacji, gdy zmagamy się z ostrym zapaleniem dziąseł, niezbędne może być założenie lekarstwa lub antybiotyk. Ważne jest jednak, aby wtedy również przestrzegać systematycznej i prawidłowej higieny jamy ustnej. Natomiast, jeśli zapalenie dziąseł regularnie powraca, to wskazane jest zrezygnowanie ze wszelkich używek na czas trwania kuracji.
Jeśli natomiast zapalenie zębów spowodowane jest chorobą, to stomatolodzy często zalecają przyjmowanie leków mających zwiększyć odporność organizmu. Co więcej, czasem zdarza się, że nieleczone zapalenie dziąseł doprowadza do przerostu dziąseł, a wtedy trzeba je chirurgicznie usunąć.
Zapalenie dziąseł – jakie są możliwe powikłania?
Jeśli chcemy zapobiec powikłaniom po zapaleniu dziąseł, to koniecznie musimy stosować się do wszelkich zaleceń lekarza w trakcie leczenia. Do możliwych powikłań zaliczamy:
- zapalenie przyzębia,
- nawracające zapalenie dziąseł,
- ropień,
- infekcję dziąseł,
- infekcję kości szczęki.
Zdaniem wielu ekspertów przewlekłe zapalenie dziąseł może mieć związek z wieloma chorobami ogólnoustrojowymi. Do tej grupy zaliczamy m.in. choroby układu oddechowego, reumatoidalne zapalenie stawów, czy cukrzycę. Przeprowadzono badania, które sugerują, że bakterie powodujące zapalenie przyzębia mają możliwość przedostania się do krwioobiegu przez tkankę dziąseł i mogą niekorzystnie wpływać np. na serce czy płuca. Jednakże na ten moment zdecydowanie potrzebujemy więcej badań w tym zakresie, aby móc to potwierdzić.
Domowe sposoby na zapalenie dziąseł
Warto również wiedzieć, że istnieją domowe sposoby na zapalenie dziąseł. Jednym z najpopularniejszych są ziołowe płukanki – np. z szałwii, kory dębu, czy rumianku. Pomóc może również olejek goździkowy, który zmniejsza stan zapalny dziąseł i zatrzymuje ich krwawienie. Wystarczy natrzeć nim dziąsła. Świetnie sprawdza się także aloes o właściwościach łagodzących i bakteriobójczych. Wśród innych popularnych sposobów na zapalenie dziąseł warto wymienić też witaminę C, wodę utlenioną oraz wodę z solą. Do domowych sposobów leczenia zapalenia dziąseł możemy zaliczyć również odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli masz często problem z dziąsłami – warto zainwestować np. w szczoteczki soniczne, które skutecznie usuwają płytkę nazębną, a do tego są bezpieczne dla dziąseł.
Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?
Na szczęście istnieją sposoby na zapobieganie zapaleniu dziąseł. Najważniejsze jest przede wszystkim dbanie o higienę jamy ustnej. Co to oznacza? Każdego dnia powinniśmy skutecznie szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty – najlepiej rano i wieczorem. Niemniej ważne jest nitkowanie zębów, jak i stosowanie się do wszelkich zaleceń dentysty.
Bardzo ważne są również regularne wizyty u dentysty. Stomatologa należy odwiedzać przynajmniej raz na pół roku. Jest to specjalista, który w razie potrzeby zajmie się usunięciem ewentualnych ubytków, czy też wyeliminuje nagromadzony kamień nazębny. Co ważne: osoby, u których występują czynniki zwiększające ryzyko zapalenia przyzębia (np. suchość w ustach), powinny znacznie częściej odwiedzać dentystę.
Poza tym warto wprowadzić też zmiany w codziennym życiu. Zadbać o dietę i zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć śmieciowe jedzenie i słodycze. Ważne jest także kontrolowanie poziomu cukru we krwi zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na cukrzycę.