Posiadasz aparat ortodontyczny i zastanawiasz się, co możesz, a czego nie możesz jeść? To normalna sprawa! Każdy na początku martwi się tym, że przez okres leczenia ortodontycznego będzie musiał żywić się jedynie puree czy nie do końca smacznym pokarmem. Lista produktów dozwolonych jest całkiem długa, ale rzecz jasna istnieją także produkty, których należy unikać. Sprawdź, co jeść po założeniu aparatu ortodontycznego!
Aparat na zęby: Co jeść, a czego nie?
- 1 Aparat na zęby: Co jeść, a czego nie?
- 1.1 Aparat ortodontyczny - produkty dozwolone
- 1.2 Aparat ortodontyczny - produkty niedozwolone
- 2 Pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego
- 2.1 Ile po założeniu aparatu można jeść?
- 3 Jakie można jeść owoce?
- 4 Wybierz bezpieczne warzywa
- 5 Produkty z ziarnami i drobnymi pestkami
- 5.1 Jakie produkty mleczne można spożywać?
- 6 Odstaw cukierki i ciągnące się słodycze
- 7 Wybierz chude i delikatne mięso
- 8 Czy orzechy i nasiona są bezpieczne?
- 9 Zadbaj o dietę i czystość zębów
Podczas leczenia ortodontycznego należy dbać o to, aby nie doszło do uszkodzenia elementów aparatu, czyli między innymi łuków i zamków. Niemniej istotna jest ochrona zębów przed niebezpieczną próchnicą!
W tym celu należy zadbać o odpowiednią dietę. Sprawdź, jakie są produkty dozwolone i niedozwolone podczas noszenia aparatu ortodontycznego.
Aparat ortodontyczny - produkty dozwolone
Aparat ortodontyczny - produkty niedozwolone
- miękkie owoce,
- gotowane warzywa,
- tłuczone ziemniaki,
- zupy,
- jajecznicę,
- owsiankę,
- miękkie desery
- makaron
- miękki chleb,
- produkty mleczne,
- chude i delikatne mięso,
- tofu,
- tofu,
- gładkie pasty orzechowe.
- twarde owoce,
- surowe warzywa,
- chleb z twardą skórką,
- twarde bułki,
- orzechy i nasiona,
- twarde krakersy i precelki,
- frytki,
- prażona kukurydza,
- lody,
- cukierki.
Pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego
Posiadacze aparatów ortodontycznych największy dyskomfort odczuwają w pierwszych dniach po jego założeniu. To jak najbardziej normalna sytuacja, choć oczywiście, jeśli masz wysoki próg wrażliwości – takiego dyskomfortu wcale nie musisz nawet odczuwać.
Najczęściej jednak, po założeniu aparatu ortodontycznego ludzie odczuwają niewielki ból podczas gryzienia pokarmu, dlatego też już od samego początku, najlepiej unikać problematycznych produktów. Jeśli ból podczas gryzienia jest mocno dokuczliwy, przez pierwsze dni starajmy się jeść jedynie miękkie i łatwo przyswajalne pokarmy (np. puree z jabłek, krem z pomidorów itd…). Z upływem czasu każdy pacjent nabiera przyzwyczajenia oraz wprawy w gryzieniu i może systematycznie rozszerzać swój repertuar dań.
Ile po założeniu aparatu można jeść?
Po założeniu aparatu ortodontycznego możemy praktycznie jeść już po kilku godzinach – postawmy jedynie na produkty miękkie i łatwe w spożyciu.
Jakie można jeść owoce?
Jednym z niezbędnych elementów zdrowej diety są oczywiście owoce. Zarówno najmłodsi, jak i dorośli powinni spożywać ich odpowiednią ilość każdego dnia. Mimo że są one smaczne i mamy ich szeroki wybór, to jednak jedzenie ich podczas noszenia aparatu ortodontycznego może być wyzwaniem. Jako przykład wymieńmy jabłko, które jest twarde, więc ciężko je ugryźć ze względu na umieszczone na zębach zamki.
Podobny problem możemy napotkać jeśli chodzi o spożywanie gruszek, brzoskwiń i tak dalej. Dlatego najlepiej tego typu owoce kroić na mniejsze kawałki i żuć tylnymi zębami. Na początku leczenia ortodontycznego jednak, jak i po zmianie drutu zęby są bardzo delikatne i gryzienie owoców jest praktycznie niemożliwe. Wtedy najlepiej po prostu wybierać miękkie owoce – maliny, czy jeżyny.
Wybierz bezpieczne warzywa
Warzywa – bogactwo witamin i minerałów. Każdy z nas powinien każdego dnia sięgać po porcję smacznych warzyw, lecz w czasie leczenia ortodontycznego ich spożywanie jest utrudnione. Nie oznacza to jednak, że trzeba z nich całkowicie zrezygnować. Wystarczy zadbać o właściwy sposób ich przygotowywania. Jeśli chodzi o twarde i surowe warzywa takie jak przykładowo marchewka, to warto pamiętać o tym, aby najpierw je ugotować, pokroić na kawałki wielkości kęsa i dopiero zjeść. Na szczęście zdecydowaną większość warzyw trzeba ugotować przed spożyciem, więc po tym procesie stają się one miękkie – to dobra informacja dla osób noszących aparaty ortodontyczne.
Produkty z ziarnami i drobnymi pestkami
Większość z nas uwielbia produkty pełnoziarniste. Są one dobre, ale co ważniejsze – ziarna zawierają mnóstwo błonnika, żelaza oraz wiele cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkty zbożowe zazwyczaj bywają miękkie i łatwo je się żuje, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by je spożywać. Jednakże spożywanie niektórych pokarmów pełnoziarnistych może być ryzykowne. Chodzi tutaj przede wszystkim o spożywanie chleba z twardą skórką. Niezwykle trudno go pogryźć osobom z aparatami ortodontycznymi. Jeśli zatem chcemy spożywać takie pieczywo, to pamiętajmy, aby najpierw je zmiękczyć, podgrzać bądź podzielić na mniejsze kawałki. Co więcej, niewskazane jest również sięganie po małe nasiona i ziarna, ponieważ mogą one utknąć między aparatem ortodontycznym, a ich usunięcie może być trudne.
Jakie produkty mleczne można spożywać?
Jeśli chcemy cieszyć się silnymi kośćmi i zębami, to w naszej diecie nie może brakować oczywiście wapnia. Jego najlepszym źródłem są produkty mleczne, które oprócz wapnia, zawierają również witaminę D, potas i białka. Są one doskonałe dla osób noszących aparat ortodontyczny, ponieważ najczęściej są miękkie i nie wymagają żucia. Posiadacze aparatów ortodontycznych powinni sięgać przede wszystkim po mleko, sery i jogurty o niskiej zawartości tłuszczu. Co istotne: podczas jedzenia miękkiego sera może okazać się, że jego kawałki utkną między aparatem, dlatego ser także warto dzielić na mniejsze kawałki.
Odstaw cukierki i ciągnące się słodycze
Każdy z nas od czasu do czasu lubi zjeść coś słodkiego. Posiadacze aparatów ortodontycznych jednak muszą wiedzieć, że spożywanie np. cukierków może być niebezpieczne dla aparatu ortodontycznego, jak i zębów. Chodzi tutaj przede wszystkim o cukierki twarde i lepkie, które przyklejają się do zamków i drutów, a ich usunięcie jest bardzo trudne. Gumowe cukierki mogą także wyginać łuki i pozostawać pod elementami aparatu ortodontycznego.
Poza tym sięganie po zbyt duże ilości cukru podczas leczenia ortodontycznego zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, więc najlepiej całkowicie zrezygnować z jedzenia cukierków podczas noszenia aparatu ortodontycznego.
Wybierz chude i delikatne mięso
Mięso to przede wszystkim źródło białka i żelaza. Jego spożywanie jednak może stanowić problem dla posiadaczy aparatów ortodontycznych. Jest ono włókniste, więc jego przeżuwanie jest utrudnione. Poza tym mięso żylaste może utknąć np. między zębami. Ryzykowne jest też jedzenie mięsa prosto z kości np. skrzydełek z kurczaka, ponieważ może dojść do uszkodzenia aparatu. Najlepiej zatem wybierać chude i delikatne mięso oraz przed spożyciem pokroić je na mniejsze kawałki. Co więcej, przed jedzeniem warto usunąć mięso z kości. Dobrym wyborem może być również tofu, ponieważ jest bardzo miękkie.
Czy orzechy i nasiona są bezpieczne?
Często mówi się, że osoby noszące aparaty ortodontyczne nie powinny spożywać orzechów i nasion, ponieważ w ten sposób mogą uszkodzić swój aparat. To oczywiście prawda. Jest to dość ryzykowna grupa produktów, ponieważ gryzienie twardych orzechów jest problematyczne i może przyczynić się do oderwania zamków z zębów. Spożywając orzechy i nasiona, może dojść także do wygięcia drutu, zaś wygięty drut to mnóstwo problemów, ponieważ może spowodować przesuwanie się zębów w nieodpowiednim kierunku, co wydłuża czas leczenia. Krótko mówiąc – zamiast orzechów i nasion, najbezpieczniej wybrać masło orzechowe.
Zadbaj o dietę i czystość zębów
Dieta podczas leczenia ortodontycznego nie musi być nudna! Teraz mamy nadzieję, że każdy posiadacz lub dopiero przyszły posiadacz aparatu ortodontycznego już wie, jakie produkty są dla niego bezpieczne, a jakie nie. Warto tutaj poruszyć jeszcze jedną kwestię – czystości zębów. Po każdym posiłku należy solidnie czyścić zęby, by usunąć resztki jedzenia z aparatu. Najlepiej do tego sprawdza się soniczna szczoteczka do zębów, która oscyluje lub wibruje z bardzo dużą częstotliwością. Solidnie usuwa płytkę nazębną obecną między zębami. Jest całkowicie bezpieczna dla posiadaczy aparatów stałych i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu – a my doskonale wiemy, że utrzymanie właściwej rutyny higieny jamy ustnej z aparatami stałymi i tak pochłania wiele czasu! Warto więc postawić na szczoteczkę soniczną i cieszyć się czystymi oraz zdrowymi zębami! Irygatory do zębów również świetnie spisują się w przypadku aparatów ortodontycznych, ponieważ woda pod ciśnieniem wypłukuje resztki pokarmu.