fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Skaling zębów – na czym polega, jakie są zalety i przeciwskazania?

skaling zębów obraz 2

Białe i piękne zęby to marzenie wielu osób. Niektórzy z nas dwoją się i troją, aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, lecz mimo to nie każdy może pochwalić się idealnie białym uzębieniem. Niektórzy mają bowiem naturalnie żółte zęby, inni mają problem z osadem, który psuje wygląd zębów i może doprowadzić do chorób jamy ustnej. Okazuje się, że nawet codzienne szczotkowanie zębów nie jest do końca wystarczające, aby całkowicie usunąć osad – a już tym bardziej, kiedy używamy manualnych szczoteczek. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na profesjonalne oczyszczanie zębów, czyli skaling zębów. 

 Na czym polega skaling?

Skaling to metoda oczyszczania zębów z gromadzącego się kamienia nazębnego. Kamień nazębny zbiera się w okolicach szyjek zębowych. Osadza się nad dziąsłami, jak i pod nimi, więc tworzy doskonałe środowisko dla bakterii. One zaś odpowiadają za dziury w zębach czy paradontozę

Z tego względu systematyczne usuwanie kamienia jest bardzo ważne i powinni o to dbać w szczególności palacze, jak i fani herbaty czy kawy. 

skaling zębów obraz 1

Po co wykonuje się skaling? Postaw na higienę jamy ustnej 

Obecność kamienia w jamie ustnej sprzyja namnażaniu się szkodliwych bakterii. To zaś może prowadzić do powstania wielu dolegliwości takich jak podrażnione dziąsła, stan zapalny dziąseł i tak dalej. Jeśli nie zadbamy o regularne usuwanie kamienia nazębnego, to konsekwencją będą odsłonięte szyjki zębowe, jak i stopniowy zanik kości otaczającej ząb, a skutkiem może być rozchwianie uzębienia, próchnica, czy paradontoza. Możemy jednak uchronić się przed tymi chorobami, regularnie czyszcząc zęby. 

Zdecydowanie warto regularnie stosować skaling, ponieważ trzeba pamiętać, że kamień nazębny jest świetną zasłoną dla bakterii próchnicotwórczych. Może nam się wydawać, że nie mamy żadnych ubytków, a po skalingu okazuje się, że jednak one istnieją.

Zobacz też:  Piaskowanie zębów – wskazania, przebieg, cena

Jakie są zalecenia po usunięciu kamienia?

Osoby, u których wykonano profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, powinny odczekać minimum 3 godzin z piciem napojów barwiących takich jak kawa, herbata, wino. Zaleca się także powstrzymanie od palenia papierosów, ponieważ to kolejny czynnik, który może powodować przebarwienia. Należy przestrzegać także higieny jamy ustnej. 

Co istotne: w niektórych sytuacjach czyszczenie zębów trzeba wykonać bardzo blisko podrażnionych dziąseł, czego wynikiem może być krwawienie. To zupełnie normalne i powszechne zjawisko, które czasem utrzymuje się nawet przez kilka dni.

Rodzaje i metody wykonywania skalingu

rodzaje skalingu

Należy wiedzieć, że istnieją dwa główne rodzaje skalingu zębów. Mianowicie – skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy. Ten pierwszy polega na oczyszczaniu zębów z osadu i złogów. Cały zabieg zazwyczaj opiera się na metodzie ultradźwiękowej. Specjalista przykłada specjalną końcówkę skalera do zęba, w wyniku czego następuje oderwanie osadu od jego powierzchni, za co odpowiedzialne są ultradźwięki i woda. 

Jeśli natomiast chodzi o skaling poddziąsłowy to jest to usuwanie osadu, który znajduje się poniżej linii dziąsła. Czasem obecny jest też przy korzeniu zęba. Ten rodzaj zabiegu również przeprowadza się w oparciu o ultradźwięki i sprzęt dentystyczny o specjalnej końcówce. Najczęściej po wykonaniu obu rodzajów skalingu wykonuje się polerowanie zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego odbywa się w gabinecie stomatologicznym i wykonuje go dentysta bądź higienistka stomatologiczna. Sam zabieg jest bezbolesny.

Skaling – jak często należy powtarzać?

Skaling zębów to bardzo popularny zabieg, który zaleca się wykonywać raz na pół roku. U niektórych pacjentów jednak ta częstotliwość powinna być większa. Mianowicie chodzi o osoby, które mają skłonności do gromadzenia się kamienia nazębnego, a jak się okazuje, sprzyja temu wiele czynników takich jak:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • źle wykonane wypełnienie zęba,
  • zbyt częste picie herbaty i kawy,
  • palenie papierosów,
  • spożywanie dużych ilości nabiału,
  • predyspozycje genetyczne.
Zobacz też:  Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Skaling - zalety

check

Walczymy z nieświeżym oddechem

Każdy od czasu do czasu zmaga się ze sporadycznymi napadami nieprzyjemnego zapachu, a u niektórych ten problem występuje przewlekle. Zaś skaling może pomóc w usunięciu tego problemu, eliminując jego źródła.

Nieświeży oddech nie zawsze jest spowodowany spożywanymi pokarmami. Często okazuje się, że winny jest nagromadzony kamień nazębny, więc jeśli chcemy skutecznie pozbyć się nieświeżego oddechu, to musimy usunąć niebezpieczną maź z zębów i dziąseł. Należy też pamiętać o szczotkowaniu języka, ponieważ na nim również gromadzą się bakterie, które mogą być odpowiedzialne za nieświeży oddech.

Dbamy o cały organizm

Pamiętając o regularnym skalingu, dbamy o cały organizm. Już dawno udowodniono, że jest ogromny związek między stanem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem. Choroby dziąseł czy zapalenie dziąseł może mieć znaczący wpływ na stan układu sercowo-naczyniowego. Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy, czy nadciśnienia, to koniecznie trzeba systematycznie usuwać kamień nazębny, będący przyczyną wielu chorób.

Oszczędzamy pieniądze

Regularny skaling zębów może przełożyć się również na oszczędność pieniędzy! Jeśli będziemy dbać o zęby i jamę ustną w domu, jak i systematycznie odwiedzać higienistkę w celu profesjonalnego czyszczenia zębów, to na pewno uda nam się zapobiec próchnicy czy wykryć ubytki na wczesnym etapie. Pamiętajmy, że usuwanie niewielkich ubytków jest proste i tanie, zaś nieleczone ubytki prowadzą do wielu komplikacji takich jak infekcje, czy konieczność leczenia kanałowego, a usuwanie tych skutków jest naprawdę drogie!

Skaling a piaskowanie - czym się różni?

Choć warto wiedzieć, że zdaniem wielu stomatologów warto wykonywać zarówno skaling, jak i piaskowanie. Ten drugi drugie ma za zadanie nie tylko poprawić efekt wizualny, ale również zdrowotny! Jeśli masz wątpliwości, czy warto wykonywać piaskowanie zębów, to poznaj najważniejsze zalety tego zabiegu!

Zobacz też:  Piękny uśmiech – zyskaj pewność siebie na nowo

Piaskowanie zalety

  • dokładniejsze usuwanie złogów kamienia,
  • eliminacja osadów z kawy i herbaty,
  • usuwanie przebarwień powstałych na skutek spożywania pokarmów
  • wygładzenie powierzchni zębów,
  • lepsza ochrona przed chorobami dziąseł i zębów.

Piaskowanie to zabieg, który jest wykonywany przy pomocy piaskarki. To narzędzie, które służy do tworzenia mieszanin składających się z: wody, powietrza oraz preparatu czyszczącego. Ten preparat zawiera w sobie cenne minerały, które wzmacniają zęby, jak i sprawiają, że są one bardziej odporne na choroby. Reasumując, skaling i piaskowanie to dwa różne zabiegi, ale i doskonałe połączenie – idealny sposób na solidne oczyszczenie zębów i ich zabezpieczenie!

Czy skaling zębów jest inwazyjnym zabiegiem?

Stomatolodzy są zgodni – skaling to zabieg, który powinniśmy wykonywać przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Nieco inaczej to wygląda w przypadku osób palących papierosów, czy u tych, które mają skłonność do chorób dziąseł – takie osoby powinny odwiedzać stomatologa w celu oczyszczenia zębów nawet raz na trzy miesiące! To zabieg, który nie jest bolesny i jest nieinwazyjny, choć niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort, dlatego czasem podaje się znieczulenie.

Nie u każdego jednak można przeprowadzać zabieg skalingu. Do przeciwwskazań zaliczamy:

  • rozrusznik serca,
  • ciąża,
  • odklejanie się siatkówki oka,
  • implanty zębowe,
  • rozwinięta osteoporoza.

U niektórych pacjentów czasem występuje lekka nadwrażliwość zębów po skalingu, lecz jest to zupełnie normalne. Skaling jest także znakomitą okazję, aby móc skontrolować stan zębów.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook