Chyba każdemu z nas zdarzyło się choć raz wrócić do domu bardzo zmęczonym, czego skutkiem była rezygnacja z wieczornego mycia zębów. Można powiedzieć, że jest to zupełnie normalne – od czasu do czasu. Jeśli jednak niemycie zębów zdarza się zbyt często, to narażamy się na poważne konsekwencje wynikające z braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jednym z najczęściej występujących są ubytki w zębach, ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Poznaj pozostałe skutki niemycia zębów.
Niemycie zębów – czym grozi?
- 1 Niemycie zębów – czym grozi?
- 1.1 Zły stan jamy ustnej
- 1.2 Większe ryzyko demencji
- 1.3 Problemy z sercem
- 1.4 Zapalenie płuc
- 1.5 Ropień mózgu
- 1.6 Cukrzyca
- 1.7 Chore nerki
- 1.8 Problemy dotykające kobiety w ciąży
- 1.9 Wrzody żołądka
- 2 Skutki niemycia zębów
- 2.1 1 dzień niemycia zębów
- 2.2 1 tydzień niemycia zębów
- 2.3 Rok niemycia zębów
- 3 Czy wiesz, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?
Niestety nadal wiele osób nie myje zębów. Może to się wydawać bardzo dziwne w obecnych czasach, ale tak właśnie jest. Powody bywają bardzo różne – czasem jest to brak czasu, lenistwo, a inni po prostu nie widzą takiej potrzeby. Trzeba jednak wiedzieć, że niemycie zębów prowadzi do powstania wielu problemów. Poznaj je.
Zły stan jamy ustnej
Większość z nas każdego dnia myje zęby po to, aby m.in. usunąć szkodliwą płytkę nazębną. Mimo że zazwyczaj jest ona niewidoczna gołym okiem, to i tak jest obecna i negatywnie wpływa na stan naszych zębów i dziąseł. Może ona powodować próchnicę, choroby dziąseł, zapalenie ozębnej, a także wiele innych problemów, dlatego tak ważne jest, aby ją regularnie usuwać.
Gdy zbyt rzadko lub w ogóle nie myjemy zębów, to możemy zaobserwować takie objawy jak:
- nieestetyczny kolor zębów,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- próchnica,
- opuchnięte i czerwone dziąsła,
- krwawienie dziąseł,
- dziura w zębie.
Większe ryzyko demencji
Przeprowadzono badania, z których jasno wynika, że próchnica może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka powstania demencji. Doświadczeni naukowcy wzięli pod lupę związek między stanami zapalnymi zębów oraz zapaleniem mózgu, który może prowadzić właśnie do demencji. Jednak jak na razie potrzeba więcej dowodów na to, że faktycznie istnieje związek między zdrowiem jamy ustnej a demencją.
Problemy z sercem
Biorąc pod uwagę badanie, które zostało umieszczone m.in. w European Journal of Preventive Cardiology, możemy stwierdzić, że ci, którzy często myją zęby, są mniej narażeni na problemy z sercem. Jak twierdzą naukowcy, warto też regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego, bowiem w ten sposób również zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób serca. Co więcej: zgodnie z tym, co wiemy z badania, osoby, które cierpią na brak zębów, są bardziej narażone na wystąpienie chorób związanych z sercem. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o zęby dziąseł oraz nie dopuścić do utraty zębów.
Zapalenie płuc
Gdy nie dbasz o higienę jamy ustnej, to w Twojej jamie ustnej zbierają się patogeny, które później wdychasz do płuc. Niestety nie jest to bez znaczenia dla tego organu. Poza tym naukowcy wykryli związek między zapaleniem płuc a odpowiednią higieną jamy ustnej. Dlatego też, jeśli nie chcesz zmagać się z tą ciężką chorobą, to już dziś wprowadź zmiany w pielęgnacji jamy ustnej, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia zapalenia płuc – nawet o 40%!
Ropień mózgu
Ropień mózgu to zakażenie, które najczęściej wynika z infekcji bakteryjnej. Jest to po prostu nagromadzenie się ropy z obrzękiem i stanem zapalnym wokół niego. Niestety, jeśli ropień w mózgu nie będzie leczony, to istnieje duże ryzyko śmierci. Dlatego każdy powinien regularnie dbać o zęby, bowiem takie czynniki jak zły stan uzębienia, czy inne choroby w jamie ustnej mogą być śmiertelnie niebezpieczne!
Cukrzyca
U cukrzyków istnieje największe ryzyko zapalenia przyzębia. Warto jednak wiedzieć, że wciąż przeprowadza się nowe badania, z których wynika, że zły stan uzębienia może powodować cukrzycę, a także stan przedcukrzycowy, co wynika z nasilenia stan zapalenia. Cukrzyca to choroba, z którą, mimo że da się żyć, to jest ona trudna. Dlatego warto jej zapobiegać m.in. poprzez dbanie o higienę jamy ustnej.
Chore nerki
Na choroby nerek cierpi prawie 4% dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych. To bardzo duża liczba, a co więcej: udowodniono, że osoby zmagające się z chorobami przyzębia są aż 4,5 razy bardziej narażone na choroby nerek. Większe ryzyko tych chorób występuje także u osób, które nie cieszą się pełnym uzębieniem. Warto też tutaj podkreślić, że najbardziej narażone są osoby powyżej 60. roku życia, ale chorują również młodsi.
Problemy dotykające kobiety w ciąży
Zapalenie dziąseł to problem, który dotyka nawet 3/4 kobiet w ciąży! Dlatego tak ważne jest, aby zarówno ciężarne, jak i panie starające się o dziecko, dbały o dobry stan zębów i dziąseł. Bowiem jak udowodnili naukowcy, gdy występują jakieś problemy z zębami podczas ciąży, to maluch w brzuchu matki jest zdecydowanie bardziej narażony na próchnicę. Innymi problemami, które mogą wystąpić podczas ciąży u kobiet ze złym stanem zębów, to przedwczesny poród, a także niska masa urodzeniowa dziecka.
Wrzody żołądka
Zapalenie przyzębia objawia się tym, że tworzy się płytka nazębna w kieszonkach pod linią dziąseł. Niestety często ona jest rezerwuarem dla Helicobacter pylori, czyli zazwyczaj bezobjawowej bakterii, która zaostrza wrzody żołądka. Z przeprowadzonych badań wiemy, że istnieje związek między zapaleniem przyzębia a obecnością bakterii, która przecież może powodować raka żołądka.
Skutki niemycia zębów
Mimo że znajdowanie chętnych osób do badania dotyczącego rezygnacji z mycia zębów jest trudnym zadaniem, to jednak się udało. Dzięki temu wiemy, jakie mogą być skutki niemycia zębów przez określone okresy czasu. Sprawdź, co się stanie, gdy nie sięgniesz po szczoteczkę do zębów przez 1 dzień, tydzień, a także rok!
1 dzień niemycia zębów
Płytka nazębna zacznie odwapniać zębinę, czyli nic innego jak materiał ochronny, który jest pod szkliwem. Masz zaledwie 48 godzin, aby usnąć płytkę nazębną, bowiem inaczej zacznie ona wnikać i będzie uszkadzać zęby. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia dwa razy myć zęby - w ten sposób pozbywamy się szkodliwej płytki nazębnej.
1 tydzień niemycia zębów
7 dni bez mycia zębów to już znacznie dłuższy okres. Na tym etapie możemy dostrzec przede wszystkim znaczne osłabienie szkliwa zębów, ale bardziej dostrzegalny jest inny problem - nieświeży oddech. Przypomnij sobie, ile różnych rzeczy jadłeś przez 7 dni. Teraz one są połączone i “przebywają” na Twoich zębach, czego skutkiem jest nieprzyjemny zapach z ust.
Rok niemycia zębów
Rok bez mycia zębów wydaje się czymś niemożliwym - a jednak. Wiele osób nie myje zębów nawet przez dłuższy czas! Konsekwencje rocznego niemycia zębów są uzależnione przede wszystkim od tego, jaki jest stan zdrowia danej osoby. Jeśli układ odpornościowy nie jest osłabiony, to najprawdopodobniej organizm poradzi sobie z kilkoma chorobami, ale na pewno nie ze wszystkimi skutkami niemycia zębów takimi jak nieestetyczne ubytki, czy choroby dziąseł. Rok niemycia zębów może doprowadzić do utraty uzębienia.
Czy wiesz, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?
Choć mogłoby się wydawać, że większość osób wie, jak dbać o higienę jamy ustnej, to jednak nie do końca tak jest. Dlatego przygotowaliśmy zbiór najważniejszych zasad, o których należy pamiętać, dbając o jamę ustną.
- Pamiętaj o myciu zębów dwa razy w ciągu dnia.
- Do mycia zębów używaj pasty z fluorem, który zwalcza próchnicę.
- Szczotkuj zęby przez minimum 2 minuty (po 30 sekund na każdy obszar jamy ustnej).
- Używaj szczoteczek sonicznych, które są o wiele skuteczniejsze w zwalczaniu płytki nazębnej od szczoteczek manualnych.
- Każdego dnia używaj nici dentystycznej lub irygatora do zębów.
- Regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny - raz na pół roku.