fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Nieświeży oddech – sposoby i przyczyny

Nieświeży oddech to nic przyjemnego. Może on wystąpić w wyniku zaniedbania zębów z naszej strony lub zwyczajnie z powodu choroby, jaką jest halitoza. Co może zaskoczyć – cierpi na nią ponad 30% społeczeństwa! Jednak bez zmartwień – to choroba, która możemy leczyć i szybko pozbyć się problemu, czyli nieświeżego oddechu. Jak wykryć halitozę? Jakie są sposoby na nieświeży oddech? Jak pozbyć się problemu, jakim jest nieprzyjemny zapach z ust? O tym w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania. 

Nieświeży oddech – przyczyny

Istnieje niezwykle wiele powodów nieprzyjemnego zapachu z ust. Jednak wśród nich możemy wymienić kilka najczęściej spotykanych. Praca bakterii rozkładających się w jamie ustnej – to jeden z powodów, dla których zmagamy się z nieświeżym oddechem.

Bez obaw – nie wynika ona z zaniedbania, jest to zupełnie naturalne – po prostu czasem zdarza się tak, że wytwarzające się lotne związki siarki mają bardzo intensywny zapach, a tak nie powinno być. Skupiskiem tych bakterii jest tylna część języka i gardła, dlatego tak istotne jest systematyczne czyszczenie języka.

Jednakże przyczyn nieświeżego oddechu jest zdecydowanie więcej. W tym artykule postaramy się przedstawić wszystko to, co każdy powinien wiedzieć na temat nieprzyjemnego zapachu z ust. Co jeszcze warto wiedzieć o halitozie? Sprawdźmy.

Najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu

Istnieje kilka przyczyn brzydkiego zapachu z ust – jednak najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu z ust, jest brak odpowiedniej higieny. Wiele osób nie przykłada większej uwagi do sposobu mycia zębów, a to dość duży błąd, gdyż na niedomytych zębach gromadzi się płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmów, które są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które następnie się mnożą, co w konsekwencji prowadzi do różnych chorób dziąseł, jak i próchnicy.

Według przeprowadzanych badań nieświeży oddech w 30% wynika z różnych chorób zębów i przyzębia, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena zębów, ale przede wszystkim dbanie o częstsze i dokładne mycie zębów, dzięki czemu unikniemy problemów – np. próchnicy.

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust bardzo często są również protezy zębowe – zwłaszcza te, które są wykonane z akrylu. Warto wspomnieć również o tym, że nieszczelne korony i mosty, pod które mogą dostawać się resztki pożywienia, także są powodem nieświeżego oddechu.  Warto także dodać, że jedną z częstszych przyczyn tego problemu jest nalot na tylnej części języka. Mówi się, że to właśnie on w ponad 40% jest winny za nieprzyjemny zapach z ust.

Zobacz też:  Jak czyścić język - wszystko o szczotkowaniu języka

Halitoza - jak powstaje i co warto o niej wiedzieć?

Halitoza jest chorobą, która pojawia się z wielu powodów. Można powiedzieć, że powstaje ona w dwóch przypadkach: przy czynnikach zewnętrznych oraz wewnętrznych. Jeśli chodzi o ten pierwszy przypadek – bardzo często się zdarza, że na powstanie halitozy ma wpływ specyficzna dieta, czyli po prostu zbyt częste spożywanie pikantnych potraw, które zawierają cebulę czy czosnek, ale i również palenie papierosów, picie alkoholu, a także dieta odchudzająca, która charakteryzuje się małą ilością kalorii. Warto się zastanowić, czy któraś z tych przyczyn może być powodem naszego nieświeżego oddechu. Jeśli uważamy, że właśnie tak jest – warto zrezygnować z tego typu produktów, dzięki czemu nasz problem zniknie.

Możliwe przyczyny nieświeżego oddechu

Natomiast jeśli już zrezygnowaliśmy z pokarmów, które podejrzewaliśmy, że były przyczyną naszego problemu, a nie widać żadnej poprawy, to znak, że powinniśmy skontaktować się z lekarzem – rodzinnym lub stomatologiem. Podczas wizyty zostaną przeprowadzone wszelkie badania, dzięki którym dowiemy się, co nam może dolegać i skąd bierze się przykry zapach z ust. 

Z dolegliwością nieświeżego oddechu często zmagają się osoby z chorobami jak:

zapalenia dziąseł oraz przyzębia
niewłaściwa pielęgnacja protez, plomb i uzupełnień protetycznych
cukrzyca
choroby tarczycy i nerek
suchość w jamie ustnej wywołana najczęściej zbyt małą produkcją śliny lub stosowaniem źle dobranych produktów do higieny jamy ustnej
infekcje zatok, gardła lub zapalenia migdałków
miesiączka bądź menopauza
problemy z układem pokarmowym (żołądkiem czy jelitami).

Jeśli okaże się, że cierpimy na którąś z tych chorób czy dolegliwości – przede wszystkim musimy poddać się leczeniu, które sprawi, że pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z ust. W jaki sposób możemy rozpoznać, że to halitoza? Jednym ze sposobów na rozpoznanie, że to właśnie halitoza, jest oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej, a następnie powąchanie jej. Dzięki temu zdobędziemy informacje, jaką woń ma nasz oddech. Taka czynność pozwoli nam na szybkie rozpoznanie problemu i przejście do skutecznego leczenia.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Nieprzyjemny zapach z ust to z pewnością ogromny problem, aczkolwiek wystarczy trzymać się kilku zasad, dzięki którym ten problem nie będzie nas dotykał.

Na początek, powinniśmy zadbać o to, aby nasza szczoteczka do zębów była odpowiednio dobrana do naszego uzębienia. Na rynku możemy znaleźć szeroki wybór szczoteczek z różnym typem włosia, dzięki czemu na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! 

Osoby mające wrażliwe zęby i dziąsła – powinny wybrać szczotkę z miękkim włóknem, natomiast te ze średnim włosiem sprawdzą się dla każdego, gdyż wyróżniają się uniwersalnością. 

Zobacz też:  Szczoteczki międzyzębowe – czy to najlepsze rozwiązanie na czyszczenie przestrzeni międzyzębowych?

Szczotkę z twardym włosiem powinny wybrać osoby, którym zależy na wybielaniu zębów i pozbyciu się kamienia nazębnego. Zdecydowanie dobry wyborem może się okazać szczoteczka soniczna, która znacznie lepiej radzi sobie z myciem zębów niż szczoteczka manualna.

Prawidłowe mycie zębów

Niezwykle ważne jest częste i skuteczne mycie zębów. Pisząc “częste” mamy na myśli minimum dwa razy dziennie przez ok. 30 sekund na każdą partię jamy ustnej.

W ciągu dnia spożywamy bardzo wiele – a resztki tych pokarmów pozostają w naszej jamie ustnej, przez co pojawia się nieświeży oddech. Warto tutaj dodać również, że najlepiej szczotkować zęby dopiero po 20 minutach od zjedzenia posiłku. Wynika to z tego, że dopiero wtedy pH w jamie ustnej wraca do normy, dzięki czemu nie rozsmarowujemy kwasów trawiennych po powierzchni naszych zębów. Należy także pamiętać o dokładnym myciu zębów.

Wiele osób zapomina również o tym, jak ważne jest czyszczenie dziąseł i języka. Wydaje Ci się, że samo szczotkowanie zębów to wszystko, co musisz robić, aby mieć zdrowe zęby i świeży oddech? Nic bardziej mylnego! Bakterie w jamie ustnej zbierają się wszędzie – także na języku i na dziąsłach, dlatego musimy pamiętać o dokładnym czyszczeniu także tych powierzchni.

Skuteczne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Jeśli chcemy poprawić nieświeży oddech to bezwzględnie powinniśmy  systematycznie używać nici dentystycznej, za pomocą której możemy usunąć wszelkie resztki pokarmowe i zanieczyszczenia, które znalazły się w przestrzeniach międzyzębowych, które są trudno dostępne. Dzięki temu, że je usuniemy, możemy liczyć na dużo świeższy oddech. Do tzw. kieszonek międzyzębowych może pomóc nam irygator do zębów, który za pomocą ciśnienia i wody, wypłucze resztki pokarmu i bakterii.

Stosowanie płynu do higieny jamy ustnej

Aby nie mieć problemu z nieświeżym oddechem, oprócz tradycyjnego mycia zębów, powinniśmy również używać płynu do płukania jamy ustnej, który pozwala na usunięcie ponad 80% bakterii, znajdujących się w naszej jamie ustnej. Ważne jest, aby płyn do jamy ustnej pozostawić w buzi min. przez minutę przed wypluciem.

Systematyczne wizyty u stomatologa

Niezwykle ważne są również systematyczne wizyty u stomatologa. Z reguły – powinniśmy robić to dwa razy w roku. Warto regularnie kontrolować stan swoich zębów, dzięki czemu w razie czego, będzie można szybko zareagować i wdrożyć leczenie. Oczywiście chyba nikomu nie musimy mówić, że zaniedbane, chore zęby powodują nieświeży oddech.

Nieprzyjemny zapach z ust a zaniedbane zęby

Jeżeli wiesz, że Twoje zęby nie są w najlepszym stanie – rada jest jedna, musisz się udać do dentysty, aby wyleczyć zęby i dziąsła, a także pozbyć się wszelkich skutków tego zaniedbania na przykład – stanów zapalnych. Udając się do stomatologa, przydałoby się również sprawdzić, w jakim stanie są protezy, czy też pojedyncze sztuczne zęby, a w razie potrzeby – wymienić je, czy też uszczelnić. Co robić, aby nie mieć problemu z zaniedbanymi zębami? Sprawdź.

Zobacz też:  Ile używać pasty do zębów? Dzieci i dorośli

Nieświeży oddech. Jak mu zapobiegać?

Istnieje kilka zasad, których powinieneś się trzymać, aby nie mieć problemu z zaniedbanymi zębami, a w konsekwencji z nieświeżym oddechem. Należą do nich:

  • Przede wszystkim dokładne mycie zębów po każdym posiłku. Jednak jeśli nie masz takiej możliwości, powinieneś przynajmniej wypłukać usta lub przez kilkanaście minut żuć gumę bez cukru.
  • Równie ważne jest systematyczne czyszczenie języka – możesz do tego używać szczoteczki do zębów lub skrobaczki do języka.
  • Zdecydowanie nie wolno zapominać o systematycznym nitkowaniu zębów i czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.
  • Ostatnią już zasadą, o której warto pamiętać, jest regularne usuwanie kamienia nazębnego u dentysty.

Jak sprawdzić, czy masz nieświeży oddech?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy zmagasz się z nieświeżym oddechem, istnieje na to kilka sposobów. Jednak należy pamiętać, aby taki test zapachu przeprowadzić około 2-3 godzin po posiłku. Dlaczego właśnie wtedy? Gdyż wtedy w jamie ustnej znajduje się najwięcej bakterii. W jaki sposób sprawdzić swój oddech?

Pierwszym sposobem jest wysunięcie języka, a następnie potarcie palcem owiniętym gazą jego tylnej części. W kolejnym kroku należy powąchać gazę, aby dowiedzieć się, czy zmagasz się z nieświeżym oddechem.

Drugą już opcją na zdobycie informacji, czy zmagamy się z nieprzyjemnym zapachem z ust, jest umycie zębów suchą szczotką. Zęby należy szorować przez 2-3 minut, następnie należy odczekać i powąchać szczotkę. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby była to sucha szczoteczka.

Trzecim już rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, aby dowiedzieć się czegoś na temat świeżości naszego oddechu, jest wyczyszczenie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej, a następnie jej powąchanie.

Powyżej wymieniliśmy najszybsze metody, które możemy wykonać szybko, aczkolwiek istnieją także jeszcze dwa sposoby, które możemy wykorzystać, aby sprawdzić swój oddech. Jednym z nich jest użycie halimetra – czyli urządzenia, które w dużym stopniu przypomina alkomat. Jak działa? Dmucha się do niego, a halimetr mierzy stężenie lotnych związków siarki w wydychanym powietrzu. Kolejnym sposobem, z którego możemy skorzystać, jest chromatografia gazowa, dzięki której możemy poznać skład i stężenie związków w wydychanym powietrzu.

Nieświeży oddech – podsumowanie

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele sposobów, które możemy wdrożyć, aby pozbyć się nieświeżego problemu. Pamiętajmy również o regularnym dbaniu o jamę ustną, dzięki czemu problem nieprzyjemnego zapachu z ust nigdy nas nie dotknie.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook