Czasami nawet mimo naszych największych starań z naszymi zębami zaczyna dziać się coś złego. Wdaje się próchnica zębów, zaczynają nas boleć, mogą się ułamać. O ile niewielkie ubytki zwykle nie wymagają więcej niż niedużego wypełnienia, to w przypadku poważniejszych problemów zwykle musimy stanąć przed wyborem – leczenie kanałowe czy usunięcie zęba?
Wielu z nas słyszało przerażające opowieści o leczeniu kanałowym i bardzo się go obawia; inni z kolei za wszelką cenę chcą uniknąć wyrywania zębów. Każdy przypadek jest rozważany przez lekarza i pacjenta indywidualnie, z wzięciem pod uwagę stanu zęba i naszych preferencji. Kiedy zatem będziemy skłaniać się ku leczeniu endodontycznemu, czyli kanałowemu, a kiedy ku usunięciu zęba?
Dlaczego stosuje się leczenie kanałowe zęba?
- 1 Dlaczego stosuje się leczenie kanałowe zęba?
- 2 Na czym polega leczenie kanałowe?
- 2.1 Wady i zalety leczenia kanałowego
- 3 Ekstrakcja (usunięcie) zęba
- 4 Jak wygląda usunięcie zęba?
- 5 Leczyć zęba kanałowo czy usunąć?
- 5.1 Czy warto leczyć zęby kanałowo?
- 5.2 Leczenie kanałowe czy ekstrakcja – podsumowanie informacji
- 5.3 Jak uniknąć leczenia kanałowego i usuwania zębów?
Leczenie kanałowe, czasami nazywane endodontycznym, to sposób na leczenie zębów dotkniętych zaawansowanym stadium próchnicy, infekcją, zębów ułamanych czy z uszkodzeniami. Jednym słowem: jest to metoda stosowana wtedy, kiedy tradycyjna stomatologia zachowawcza nie może nam już pomóc.
Aby zrozumieć, na czym polega ta metoda, przyjrzyjmy się najpierw budowie zęba. W jego wnętrzu, pod warstwą szkliwa i zębiny, kryje się miękka tkanka zwana miazgą. W niej znajdują się naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe i tkanka łączna. Miazga zęba jest bardzo ważna w okresie wzrostu i rozwoju zęba, jednak w pełni „dojrzały” ząb jest w stanie funkcjonować bez niej.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Standardowo podczas leczenia kanałowego stomatolog otwiera ząb i umieszcza w jego wnętrzu środek, który prowadzi do wywołania w kontrolowany sposób martwicy miazgi. Przez kolejny tydzień lub dwa ząb będzie obumierał – na ten czas będziemy mieć założony tymczasowy opatrunek. Po zakończeniu tego procesu na kolejnej wizycie w gabinecie dentysta usuwa miazgę, opracowuje kanał i oczyszcza go, likwidując bakterie i pozostałości tkanki. Na koniec kanał zostaje wypełniony, a korona zęba odbudowana.
Współcześnie w stomatologii jednak leczenie kanałowe udaje się przyspieszyć i zakończyć nawet w ciągu jednej wizyty – jest to możliwe dzięki leczeniu mikroskopowemu, które pozwala precyzyjnie opracować kanał zęba bez konieczności zatruwania miazgi.
Wady i zalety leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe to dość zaawansowana procedura, która niekiedy może oznaczać konieczność kilkukrotnych wizyt w gabinecie, a bywa że
i słono kosztować. Podczas tego typu zabiegu ingerencja w strukturę zęba jest również dużo większa, niż w przypadku zwykłego wypełnienia.
Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że leczenie kanałowe to czasem jedyna szansa na zachowanie zęba. Nie ma też specjalnych przeciwwskazań do jego stosowania.
Ekstrakcja (usunięcie) zęba
Czasami jednak dentysta będzie rekomendował nam zupełne usunięcie zęba, zamiast próby jego ratowania leczeniem kanałowym. Może się tak zdarzyć, jeżeli ząb jest w bardzo złym stanie i nie ma wystarczającej ilości zdrowej tkanki, która będzie go wspierać i utrzymywać w miejscu. Potencjalną przyczyną może być też zły stan dziąseł w bezpośredniej okolicy zainfekowanego zęba.
Usunięcie zęba to zupełna ostateczność. Lekarze stomatolodzy będą zwykle robili co mogą, aby zachować nasze naturalne zęby, jednak w niektórych sytuacjach ekstrakcja będzie jedynym rozwiązaniem, które przyniesie nam ulgę.
Jak wygląda usunięcie zęba?
Wielu z nas bardzo obawia się wyrywania zębów. Oczywiście nie jest to nic przyjemnego i powinniśmy robić wszystko, aby nie musieć przechodzić ekstrakcji zęba, jednak nie ma się czego obawiać.
Zabieg jest bardzo krótki i wykonywany w znieczuleniu ogólnym, podobnie jak leczenie kanałowe. Po upewnieniu się, że jesteśmy już odpowiednio znieczuleni, dentysta poszerzy zębodół i za pomocą kleszczy będzie kołysał zębem z boku na bok, aż w końcu będzie zupełnie luźny i możliwy do usunięcia. Następnie rana zostaje opatrzona, a w razie potrzeby założone są szwy.
Sprawdź też: Jak dbać o jamę ustną po usunięciu zęba?
Leczyć zęba kanałowo czy usunąć?
Do przewag usunięcia zęba należą niskie koszty i krótki czas procedury. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ostateczne wyjście – każda inna procedura, która pozwoli nam na zachowanie zęba, będzie prawdopodobnie lepsza.
Usunięcie zęba niesie za sobą długofalowe konsekwencje. W ciągu kilku miesięcy po zabiegu zacznie zanikać nam struktura kostna w miejscu ekstrakcji – jeżeli będzie nam brakować kilku zębów, nasza twarz może zacząć sprawiać wrażenie zapadniętej. Ponadto inne zęby mogą zacząć przesuwać się w stronę wolnego miejsca, co może skutkować w wadach zgryzu i rozwijaniu się różnych nieprawidłowości.
Po ekstrakcji zęba warto każdorazowo rozważyć uzupełnienie luki np. za pomocą implantu czy mostu.
Czy warto leczyć zęby kanałowo?
Tak! Jeżeli tylko jest to możliwe w Twojej sytuacji, to zawsze warto jest próbować uratować zęba. O ile na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ekstrakcja będzie tańszym i szybszym rozwiązaniem, to w dłuższej perspektywie niekoniecznie. Jeżeli będziemy chcieli uzupełnić braki w uzębieniu, to zostaje nam drogie i długotrwałe leczenie protetyczne – koszt pojedynczego implantu to nawet kilka tysięcy złotych.
Zanim podejmiesz decyzję, skonsultuj się z lekarzem stomatologiem. On obiektywnie oceni sytuację i zaproponuje CI najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie.
Leczenie kanałowe czy ekstrakcja – podsumowanie informacji
Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, jest mniej inwazyjnym rozwiązaniem, które nie będzie Ci przysparzać kłopotów w przyszłości. Martwy ząb jednak po pewnym czasie zacznie zmieniać kolor i stawać się nieco bardziej szary, więc jeżeli znajduje się on w granicy uśmiechu możesz być zainteresowany zastosowaniem licówki lub innych rozwiązań z zakresu stomatologii estetycznej.
Jeżeli w perspektywie masz jednak ekstrakcję zęba, nie ma się czego obawiać. Współczesna stomatologia oznacza zupełnie bezpieczne i bezbolesne usuwanie zębów. Warto jednak potraktować to nie jako rozwiązanie problemu, a początek pewnego procesu – po ekstrakcji zęba koniecznie pomyśl o uzupełnieniu jego miejsca, a także o zmianie swoich codziennych nawyków.
Jak uniknąć leczenia kanałowego i usuwania zębów?
Jak zabezpieczyć się przed koniecznością przeprowadzania jednego czy drugiego zabiegu? Podstawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej, która opiera się przede wszystkim na starannym i regularnym szczotkowaniu.
Szczoteczki soniczne Oclean zadbają o dokładne wyczyszczenie Twoich zębów i dotarcie w trudno dostępne miejsca. Inteligentne rozwiązania oparte na czujnikach siły nacisku dostosują tryb pracy szczoteczki do Twoich potrzeb, a sensory zbudują pełną mapę Twojej jamy ustnej i ocenią, czy docierasz szczoteczką we wszystkie miejsca. Wszystkie te informacje przejrzysz za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony, która pomoże Ci w poprawieniu codziennych nawyków.