fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Urazy w jamie ustnej – jakie są najpopularniejsze i jak im zapobiegać?

Problemy związane z jamą ustną zdecydowanie nie muszą dotyczyć tylko i wyłącznie zębów. Czasem pojawiają się w niej różnego rodzaju urazy, które tylko z pozoru wyglądają na drobne. Niektóre z nich wywołują nieprzyjemne objawy, a do tego zbagatelizowane mogą doprowadzić do rozwoju poważnych infekcji. Z jakimi urazami jamy ustnej spotykamy się najczęściej i jakie są sposoby na ich leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części – zapraszamy do lektury!

Afty

Czym są? To zazwyczaj niewielkie zgrubienia pojawiające się na błonie śluzowej, które mają postać guzków.

To nic innego, jak małe owrzodzenie, które wywołuje ból nie tylko w czasie spożywania posiłków czy picia napojów, ale także zwykłego dotyku językiem. Skąd w ogóle biorą się takie problemy? Nie wynikają one ze złej higieny jamy ustnej, ale ze zwykłych uszkodzeń mechanicznych.

afty

Wystarczy ukłucie wewnętrznej strony policzka widelcem czy lekkie podgryzienie skóry, aby bakterie zyskały świetne miejsce do rozwoju. Co ciekawe, może to być również efekt wypicia zbyt gorącego napoju i poparzenia śluzówki, która w niektórych miejscach będzie osłabiona. Pamiętaj, że afty mogą pojawiać się również na wargach, zwykle w efekcie przypadkowego ich nadgryzienia.

Jak radzić sobie z aftami?

Gdy dostrzeżesz taką zmianę wewnątrz ust, koniecznie bardzo mocno skup się na higienie. Jeśli masz taką możliwość, możesz przez jakiś czas szczotkować zęby 3, a nie 2 razy dziennie. Oprócz tego powinieneś wspomagać się różnymi produktami antybakteryjnymi, które dedykowane są właśnie do leczenia aft.

Przy prawidłowej higienie zmiana sama znika zazwyczaj już po kilku dniach. Mając aftę, staraj się unikać picia bardzo gorących napojów i jedzenia produktów, które mogą podrażniać uszkodzone miejsce.

Zobacz też:  Jak stres wpływa na stan zdrowia jamy ustnej?

Grzybica

Większości osób choroba ta kojarzy się ze stopami, ale niestety grzybica może zaatakować również jamę ustną. Tzw. kandyloza objawia się pojawieniem bardzo charakterystycznego, białego nalotu na języku. Chorobie towarzyszy również wyjątkowo nieprzyjemny zapach z ust, którego w zasadzie nie da się pozbyć. 

Oprócz tego język boli, a i nierzadko puchnie, co mocno utrudnia przełykanie, nawet śliny. W bardzo wielu przypadkach grzybica ust to uboczny efekt nieprawidłowo prowadzonej antybiotykoterapii.

Zdarza się jednak, że pojawia się ona w konsekwencji poważnych urazów w obrębie jamy ustnej. Jest to szczególnie poważny problem dla osób noszących protezy oraz aparaty ortodontyczne. Nieustannie podrażniają one śluzówkę, która staje się podatniejsza na rozwój grzyby. Szacuje się, że blisko połowa takich ludzi będzie musiała się zmierzyć z kandydozą.

Pamiętaj, że grzybicę ust powinien dokładnie zdiagnozować lekarz. Zależnie od wyników badań podejmuje się odpowiednią metodę leczenia, które zawsze ma charakter miejscowy.

Przegryzanie warg

Niestety bardzo wiele osób, w tym także dzieci, cierpi na problem nadmiernego nagryzania warg lub wewnętrznych części policzków. Jest to swoista metoda na rozładowanie stresu, która ma swoje podłoże w ludzkiej psychice. Wielu ludzi w stresujących sytuacjach nerwowo zagryza wargi lub śluzówkę na policzkach, doprowadzając tym samym do poważnych uszkodzeń tkanki.

Ponieważ mamy do czynienia z jamą ustną, w takich niepozornych rankach bardzo szybko namnażają się bakterie. Rany puchną, często sączy się z nich krew, bolą i szczypią, a do tego wyraźnie szpecą usta. Co gorsza, jeśli chorobliwe podgryzanie warg dotyczy dziecka, jest duża szansa, że w przyszłości będzie ono miało wady zgryzu.

Pamiętaj, że owe rany mogą być także miejscem, w którym zaczną pojawiać się bolesne afty. Co gorsza, w skrajnych przypadkach takie nieustanne niszczenie tkanki może prowadzić nawet do powstania zmian nowotworowych!

Zobacz też:  Kwasowa erozja szkliwa - czym jest i jak jej zapobiegać?

Problemu tego nie możesz bagatelizować. W tym przypadku potrzebna będzie nie tylko interwencja stomatologiczna. Równolegle należy się poddać terapii psychologicznej, aby spróbować wyleczyć się z nawyku podgryzania warg i wewnętrznych części policzków.

Powikłania piercingu w obrębie jamy ustnej 

Na koniec problem, który dotyczy przede wszystkim osób uwielbiających tzw. piercing języka. Kolczyk w tej części ciała, popularny głównie pośród młodzieży, niesie za sobą wiele zagrożeń, w tym m.in.:

Rozwój groźnych bakterii w miejscu wykonania otworu pod kolczyk.
Nieustanne ocieranie się kolczyka o błonę śluzową może prowadzić do wielu uszkodzeń, jak i aft.
Kolczyk sprzyja cofaniu się linii dziąseł.
Piercing często powoduje nadwrażliwość zębów przez stopniowe odsłanianie się ich szyjek.
Metalowy kolczyk nieustannie obija się o zęby, które z tego powodu stopniowo stają się coraz słabsze, podatne na złamania (zwiększa to także ryzyko rozwoju próchnicy)!

Jeśli koniecznie musisz nosić kolczyk w języku, pamiętaj, aby regularnie kontrolować stan swojej jamy ustnej. Tak naprawdę powinieneś zwiększyć częstotliwość wizyt u stomatologa.

Czy można zapobiegać pojawianiu się urazów w jamie ustnej?

Pomijając opisany przez nas piercing, możesz podjąć pewne kroki, które zmniejszą ryzyko pojawienia się różnych uszkodzeń. Przede wszystkim pamiętaj, aby:

spożywać jak najmniej produktów spożywczych, które są bardzo twarde lub ostro zakończone (jedząc je, przeżuwaj powoli i bardzo dokładnie),
nie spieszyć się z myciem zębów i najlepiej używać do tego celu szczoteczek z miękkim włosiem (doskonałym pomysłem jest zakup szczoteczki sonicznej, np. Oclean – czyści o wiele skuteczniej niż jej klasyczny, manualny odpowiednik, a do tego jest delikatna i bardzo bezpieczna dla jamy ustnej!),
stosować specjalistyczne preparaty, jeśli jesteś osobą narażoną np. na afty czy grzybicę ust.
zwiększyć częstotliwość wizyt kontrolnych u stomatologa,
regularnie wymieniać protezę, najlepiej co około 5 lat,
stosować specjalistyczne środki do czyszczenia protez i robić to regularnie, zawsze z należytą dokładnością.

Jak skutecznie leczyć urazy jamy ustnej?

Zmagasz się z jednym z wcześniej opisanych problemów? Afty czy drobne ranki w ustach możesz leczyć na własną rękę, stosując dedykowane do tego celu preparaty, dostępne w aptekach bez recepty. Przy poważniejszych problemach, np. w przypadku podejrzenia grzybicy, koniecznie wybierz się do specjalisty – najlepiej dentysty. Nie próbuj ich leczyć na własną rękę, gdyż możesz pogorszyć problem.

Pamiętaj o odpowiedniej higienie jamy ustnej – stosuj szczoteczkę soniczną, regularnie myj zęby i używaj dobrych past. Na pewno ograniczysz ryzyko rozwoju bakterii w miejscach, w których śluzówka uległa uszkodzeniu.

Zadbaj o higienę jamy ustnej korzystając ze szczoteczki sonicznej!

Chcesz zmniejszyć ryzyko urazów w jamie ustnej i jednocześnie zadbać o jej doskonałą higienę? Polecamy zaopatrzenie się w szczoteczkę soniczną, np. Oclean. To innowacyjny produkt, który jako jedyny jest w stanie usunąć nawet 100% płytki nazębnej! To ona odpowiedzialna jest za rozwój bakterii na zębach, a w konsekwencji pojawienia się próchnicy czy zapalenia dziąseł.

Szczoteczka soniczna jest przy tym bardzo bezpieczna. Główki nie trzeba mocno dociskać do zębów, a więc z powodzeniem mogą ją stosować nawet osoby mające wypełnienia, stosujące aparaty lub posiadające protezę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym produkcie, najlepiej już teraz zajrzyj do naszego sklepu internetowego. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook