fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Co to jest szczoteczka soniczna?

co to jest szczoteczka soniczna

Zdrowe zęby to ważny element dobrego samopoczucia i atrakcyjnego wyglądu. Aby kontrole stomatologiczne nie kończyły się bolesnym leczeniem, warto zawczasu zadbać o dobry stan jamy ustnej, a pomoże Ci w tym szczoteczka soniczna. Najnowsze osiągnięcia technologii znacząco w tym pomagają. Chodzi przede wszystkim o szczoteczki soniczne, które zyskują coraz większe grono zwolenników.

Podczas mycia zębów, trzeba zatem szczególnie uważać na:

częstotliwość szczotkowania

odpowiednią technikę mycia

wybór pasty do zębów dostosowanej do potrzeb

rodzaj szczoteczki do zębów

Ostatni punkt nie dotyczy konkretnych modeli, ale kategorii szczoteczek do zębów. Wyróżniamy ich trzy rodzaje. Szczoteczki manualne, inaczej ręczne, to tradycyjne szczoteczki składające się z trzonka zakończonego główką z kępkami włosia. Próbując dobrze wyczyścić nią zęby, polegamy na sile własnej ręki, której prędkość poruszania się jest ograniczona. Takie szczoteczki wybiera najwięcej osób, ponieważ są tanie i bardzo szeroko dostępne.

Szczoteczki elektryczne są bardziej nowoczesne – zostały wynalezione kilka dekad temu. Okrągła główka takiej szczoteczki jest wprawiana w ruch przez silniczek znajdujący się w trzonie. Dzięki temu włosie wykonuje tysiące ruchów rotacyjnych (do 8800) i pulsacyjnych (do kilkudziesięciu tysięcy) w ciągu minuty. Czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną jest więc wydajne i pozwala usunąć duże ilości płytki bakteryjnej.

Co to jest szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne to najmłodsze urządzenia do szczotkowania zębów. Cechuje je największa skuteczność w likwidacji osadów bakteryjnych i nieestetycznych przebarwień. Zdolność dokładnego oczyszczania jamy ustnej zawdzięczają technologii ultradźwiękowej. Podłużna głowica wykonuje zwykle od 30 000 do 42 000 tysięcy ruchów na minutę. Są to ruchy wymiatające, a dodatkowo włosie wykonuje drgania.

Co to znaczy, że szczoteczka jest soniczna?

Nazwa „szczoteczka soniczna” jest tłumaczeniem z języka angielskiego. Słowo sonic oznacza „dźwiękowy”. Urządzenie emituje bowiem fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. To na nich w dużej mierze opiera się jego moc czyszcząca.

Warto poznać historię szczoteczek sonicznych. W 1954 roku opracowano pierwszy model szczoteczki elektrycznej, który wszedł do szerokiego użycia. Wynalazcą tej szczoteczki był Philippe-Guy Woog, który początkowo kierował swój produkt do osób z ograniczeniami ruchowymi i pacjentów ortodontycznych. W ciągu następnych dekad szczoteczki elektryczne były produkowane na szeroką skalę i polecane przez stomatologów.

Technologia soniczna

Technologia wykorzystywana w szczoteczkach elektrycznych była coraz bardziej doskonalona. Efektem prac była pierwsza szczoteczka soniczna, opatentowana w 1992 roku przez Roberta Bocka. Amerykańskie społeczeństwo było początkowo sceptycznie nastawione do urządzenia, gdyż obawiano się negatywnego wpływu fal dźwiękowych na zdrowie. Jeszcze w tym samym roku Agencja Żywności i Leków (FDA) zaaprobowała codzienne używanie szczoteczki sonicznej w domu. Dzięki temu wynalazek zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie i powoli wypierać starszej generacji szczoteczki elektryczne.

Czy warto korzystać ze szczoteczki sonicznej?

Jest wiele powodów, dla których warto dać szansę szczoteczkom sonicznym. Przede wszystkim stanowi doskonałą podstawę codziennej higieny jamy ustnej. Dzięki temu, że czyści także szczeliny między zębami, pozwala zrezygnować z używania nici dentystycznej. Poprawia także ukrwienie dziąseł, wspierając ich regenerację i zmniejszając ryzyko stanów zapalnych. Jeśli na zębach znajdują się przebarwienia, szczoteczka soniczna ma szansę je usunąć, dając efekt naturalnego wybielania.

Zobacz też:  Szczoteczki elektryczne a aparat ortodontyczny - jaką wybrać i czy można ich bezpiecznie używać?

Szczoteczkę soniczną można sprezentować dziecku, które nie potrafi dokładnie myć zębów lub robi to bardzo krótko. Efekty niedoskonałego mycia będą lepsze, jeśli posłuży się szczoteczką soniczną zamiast manualnej. Może w ten sposób uniknąć rozwoju próchnicy, powszechnie występującej wśród dzieci, lub rzadziej cierpieć na ubytki w zębach.

Zalety szczoteczki sonicznej Oclean

Zaletą szczoteczek sonicznych Oclean są nowoczesne dodatki, takie jak możliwość połączenia z aplikacją mobilną poprzez bluetooth i wbudowany timer. 

Dzięki temu można zobaczyć, czy szczotkujemy zęby dokładnie i czy robimy to wystarczająco długo. Aplikacja pomoże nauczyć dzieci właściwych nawyków higienicznych.

oclean foto

Oclean X PRO

Soniczna szczoteczka do zębów spiszę się doskonale w pielęgnacji jamy ustnej. Pierwsze działania i efekty są już widoczne po pierwszym szczotkowaniu zębów.

Bestsellerowa szczoteczka od Oclean, szczoteczka Oclean X Pro, wyposażona jest w 4 tryby pracy, z 32 poziomami intensywności, z wbudowanym żyroskopem i ekranem dotykowym, który informuje Cię o efektywności szczotkowania i kosztuje zaledwie ponad 300 złotych. Przejdź do pełnej listy naszych produktów.

Oclean X PRO

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?

Działanie szczoteczek sonicznych można podzielić na 3 aspekty, które równocześnie przyczyniają się do bardzo dokładnego czyszczenia zębów. Oto one:

1. Ruchy wymiatające i pulsacyjne, które mechanicznie oczyszczają powierzchnię zębów z zanieczyszczeń. Najnowsze szczoteczki mogą osiągać 60 tys. ruchów na minutę, co przekłada się na wyjątkowo skuteczne szczotkowanie.

2. Emisja fal dźwiękowych, wytwarzanych przez miniaturowy generator w główce szczoteczki. Fale te mają ściśle określone natężenie, a ich częstotliwość przekracza 260 MHz. Takie ultradźwięki działają bakteriobójczo.

3. Zjawisko kawitacji, czyli przemiany cieczy w gaz. Fale dźwiękowe docierają na odległość 4 milimetrów od włókien i wprawiają w ruch płyn znajdujący się w jamie ustnej (mieszaninę wody, śliny i pasty do zębów). W wyniku tego powstają mikrobąbelki, które oczyszczają trudno dostępne miejsca (m.in. szczeliny między zębami) i wypłukują osad bakteryjny. Kawitacja pomaga także składnikom aktywnym zawartym w paście dotrzeć do powierzchni zębów.

Oprócz doskonałych efektów czyszczenia zębów, zaletą szczoteczki sonicznej jest bezpieczeństwo dla dziąseł. Ruchy włosia są tak przystosowane, aby nie podrażniać tkanek i nie uszkadzać szkliwa. Wszelkie zanieczyszczenia są usuwane delikatnie, a zarazem bardzo skutecznie.

Mycie zębów szczoteczką soniczną

Używanie szczoteczki sonicznej jest bardzo łatwe. Można powiedzieć, że jest to idealne urządzenie dla leniwych. Nie wymaga rytmicznych ruchów nadgarstka, dzięki czemu wysiłek jest dużo mniejszy niż podczas mycia zębów tradycyjną szczoteczką. Włosie uruchomionej szczoteczki sonicznej wystarczy przyłożyć do powierzchni zębów i przesuwać wzdłuż linii dziąseł. Przez krótką chwilę zatrzymujemy się na koronie zęba i powierzchniach bocznych, a następnie przechodzimy do kolejnego. To wystarczy, aby drgające włókna i bąbelki cieczy dokładnie oczyściły powierzchnię zębów.

Co lepsze – szczoteczka soniczna, czy szczoteczka elektryczna?

szczoteczka soniczna czy elektryczna

Obecnie na skalę światową produkowane są zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne. W każdej z tych kategorii znajdziemy urządzenia niedrogie i takie z wyższej półki. Skąd zatem wiedzieć, jaka szczoteczka sprawdzi się najlepiej? Wybór zależy od osobistych priorytetów. Porównajmy szczoteczkę soniczną i elektryczną, aby ułatwić podjęcie decyzji.

Właściwie użytkowana szczoteczka elektryczna wystarczy, aby utrzymać dobrą higienę jamy ustnej. Wykonuje ona 5600-8800 ruchów oscylacyjnych i rotacyjnych oraz nawet 41 tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę. Z kolei dobra szczoteczka soniczna osiąga 31 000 – 48 000 ruchów wymiatających i nawet 96 000 tysięcy drgań w ciągu minuty. Łączna liczba ruchów jest więc dużo większa, niż w przypadku szczoteczek elektrycznych, jednak oba rodzaje szczoteczek automatycznych znacznie przewyższają skutecznością szczoteczki manualne.

Zobacz też:  Dlaczego warto kupować oryginalne końcówki do szczoteczek sonicznych?

Najprostsze modele szczoteczek elektrycznych kosztują bardzo niewiele. Ich działanie opiera się na ruchu rotacyjnym, czyli obracaniu włosia. Bardziej zaawansowane wersje wykonują także ruchy oscylacyjne – do przodu i do tyłu – i są droższe. Generalnie można zauważyć, że szczoteczki soniczne są droższe od elektrycznych. Dla niektórych niska cena jest priorytetem, więc rezygnują z najnowszych technologii.

Komu polecana jest szczoteczka soniczna?

Chociaż szczoteczki soniczne są odpowiednie dla każdego, można wskazać kilka grup ludzi, które będą z nich najbardziej zadowolone. Komu polecane jest to praktyczne urządzenie?

Pacjentom chorym na paradontozę. Pomocna dla nich jest delikatność i dokładność szczoteczek sonicznych. Wbudowany czujnik nacisku ułatwia zachowanie ostrożności, aby nie podrażnić dziąseł i nie pogłębić problemu.

Osobom z nadwrażliwymi zębami lub dziąsłami, które często obserwują krwawienie dziąseł.

Osobom z wypełnieniami protetycznymi takimi jak: implanty, protezy stałe, korony i mosty.

Osobom, których zęby są nierówne lub krzywe, a przestrzenie między nimi szczególnie trudno dostępne.

Osobom, którym zależy na lepszej higienie jamy ustnej. Niektórzy są wyjątkowo podatni na różne schorzenia, takie jak próchnica czy zapalenie dziąseł. Szczoteczka soniczna chroni zęby przed ubytkami, a przyzębie przed paradontozą.

Dzieciom, dla których projektowane są specjalne modele szczoteczek sonicznych ułatwiające naukę dobrych nawyków higienicznych.

Pacjentom noszącym stały aparat ortodontyczny. Szczoteczką manualną trudno jest dotrzeć do wszystkich brudnych powierzchni przy zamkach i łukach. Szczoteczka soniczna poradzi sobie z tym dużo lepiej dzięki mikrobąbelkom obmywającym zęby z każdej strony.

Jeśli zęby są zdrowe, nie wykazują objawów nadwrażliwości i nie są podatne na próchnicę, wystarczy nawet najprostsza szczoteczka soniczna bez regulacji trybów pracy. W przypadku długotrwałych lub nawracających schorzeń lepiej wybrać zaawansowany model. Nie istnieją przeciwwskazania do stosowania szczoteczki sonicznej, gdyż jest ona najmniej inwazyjną opcją na rynku. Mogą z niej korzystać posiadacze aparatów ortodontycznych, plomb i implantów bez ryzyka naruszenia wymienionych struktur.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Cena szczoteczki sonicznej zależy od liczby funkcji, które posiada. W przypadku szczoteczek Oclean rozpiętość cenowa nie jest bardzo duża – podstawowy model kosztuje 219 zł, a najbardziej zaawansowany 399 zł. Urządzenia często można nabyć w promocyjnych cenach. Są więc odpowiednie dla klientów, którzy nie posiadają zbyt dużego budżetu, a chcieliby zaopatrzyć się w niezawodną i wygodną szczoteczkę soniczną.

Zobaczmy, z czego wynika różnica w cenie szczoteczek Oclean Air2 i Oclean X PRO. Drugi z tych modeli jest droższy o 180 zł, lecz różni się od pierwszego w tym, że:

osiąga większą prędkość (42 tys. ruchów na minutę w porównaniu do 40 tys.)

posiada wbudowany dotykowy wyświetlacz, który informuje o dokładności szczotkowania

oferuje więcej programów czyszczenia (20 w porównaniu do 12)

może pracować przez 40 dni bez ładowania (zamiast przez 30)

wymaga nieco krótszego ładowania (o pół godziny).

Oclean X PRO

Widzimy więc, że wraz ze wzrostem ceny szczoteczki sonicznej możemy oczekiwać lepszych parametrów technicznych i większych możliwości. Jeśli jednak niski koszt jest dla nas ważniejszy niż liczba funkcji, można mieć pewność, że nawet najtańsza ze szczoteczek Oclean doskonale sprawdzi się w utrzymywaniu dobrej higieny jamy ustnej.

Zobacz też:  Miękka końcówka szczoteczki do zębów - idealna dla wrażliwych zębów

Szczoteczki soniczne są droższe od elektrycznych. Aby zakup był udany, należy zamawiać oryginalne modele od sprawdzonych producentów. Poszukując idealnej szczoteczki, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada timer i inne pożądane funkcje, które ułatwiają korzystanie z urządzenia.

Jak wybrać dla siebie szczoteczkę soniczną?

Pamiętajmy, że szczoteczka do zębów to osobisty artykuł higieniczny, który powinien być dobrany na podstawie indywidualnego stanu zdrowia i upodobań. Można także wyróżnić kilka cech szczoteczek sonicznych, na które powinien zwrócić uwagę każdy przyszły użytkownik takiego urządzenia. Należą do nich:

Tryb pracy

Dobrze, jeśli szczoteczka oferuje przynajmniej kilka programów. Przydatny jest tryb wybielający, który oprócz normalnego szczotkowania zębów obejmuje usuwanie przebarwień wynikających z obecności osadów. Efekty są zwykle widoczne po 2 tygodniach. Innym pomocnym trybem jest masaż dziąseł, który wspiera zdrowie tkanek otaczających zęby. W przypadku nadwrażliwości zębów warto, aby wśród programów pracy szczoteczki znajdował się tryb delikatnego mycia.

Prędkość

Im więcej ruchów w ciągu minuty wykonują włókna szczoteczki, tym więcej osadu nazębnego udaje się zlikwidować w tym samym czasie. Szybkość pracy główki powinna być regulowana. Jeśli zęby okażą się nadwrażliwe, będzie można ją zmniejszyć i podnieść komfort szczotkowania. Dodatkowym wsparciem będzie końcówka z miękkim włosiem.

Przydatne dodatki

Producenci często dołączają do zestawu różne akcesoria. Oprócz stacji ładującej i uchwytu na szczoteczkę może to być: torba podróżna, stacja dezynfekująca, irygator i dodatkowe końcówki. Warto sprawdzić, ile poszczególne dodatki kosztują oddzielnie, aby przekonać się, czy cena zestawu jest naprawdę korzystna.

Dlaczego warto postawić na szczoteczkę soniczną?

Nowoczesne urządzenia codziennego użytku są nieustannie doskonalone, aby jak najlepiej zaspokajać potrzeby przeciętnego człowieka. Nie inaczej jest ze szczoteczkami sonicznymi – to obecnie najlepszy sposób, by utrzymać zęby w doskonałej czystości i zdrowiu. W ciągu zalecanych dwóch minut mycia uzyskamy dużo lepszy efekt, niż używając tradycyjnej szczoteczki. Wymiatające ruchy włosia sprawiają, że szczoteczka soniczna jest bezpieczniejsza i skuteczniejsza od elektrycznej. Dodatkowe udogodnienia, takie jak timer informujący o upływie 30 sekund oraz 2 minut, pomagają wyrobić prawidłowe nawyki.

Technologia szczoteczek sonicznych zapewnia maksymalną efektywność czyszczenia zębów. Dziesiątki tysięcy ruchów i drgań na minutę uwalniają zęby od zanieczyszczeń i płytki bakteryjnej, redukują kamień nazębny i likwidują przebarwienia. Mikrobąbelki, które tworzą się z płynu w jamie ustnej pod wpływem fal dźwiękowych, pomagają wykorzystać substancje aktywne znajdujące się w paście do zębów. Substancje budujące szkliwo łatwiej przenikają do niego, a składniki wybielające działają efektywniej.

Dzięki szczoteczce sonicznej dużo dokładniej wyczyścimy trudno dostępne miejsca, takie jak szczeliny między zębami i miejsca styku szkliwa z zamkami aparatu ortodontycznego. Ma to duże znaczenie także dla osób z ciasno osadzonymi zębami, którym trudno jest dokładnie czyścić przestrzenie międzyzębowe. Dodatkowe funkcje szczoteczek sonicznych, takie jak masaż dziąseł i tryb wybielający, pomagają zachować zęby i dziąsła w doskonałym zdrowiu oraz poprawić estetykę uśmiechu.

Wszystkie te zalety sprawiają, że zakup szczoteczki sonicznej jest warty rozważenia. Wybór konkretnego modelu będzie zależał od tego, jaką sumę możemy przeznaczyć na urządzenie i jakie funkcje będą dla nas przydatne, a jakie zbędne.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook