fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Lakowanie zębów – na czym polega zabieg i czy warto go wykonać?

lakowanie zębów

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko próchnicy? Podstawa to właściwa higiena jamy ustnej. Istnieją jednak inne dodatkowe sposoby, dzięki którym znacznie łatwiej zachować zęby w dobrym stanie. Jednym z nich jest profilaktyczny zabieg lakowania, podczas którego naturalne nierówności i zagłębienia wypełnia się specjalną powłoką. To krótka i bezbolesna procedura, dlatego zabieg sprawdza się nawet u bardzo małych dzieci. Dowiedz się, na czym polega lakowanie zębów i kiedy najlepiej je przeprowadzić. 

lakowanie zębów

Lakowanie zębów – na czym polega ten zabieg?

Dentysta lub higienistka stomatologiczna przeprowadza nie tylko leczenie, np. kanałowe. Ma również dostęp do stomatologicznych zabiegów profilaktycznych. Ich celem jest zmniejszenie ryzyka, że zęby i przyzębie ulegną zepsuciu. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest lakowanie zębów. Na czym dokładnie polega?

To pokrycie powierzchni zębów powłoką (lakiem), by wygładzić naturalne nierówności w zdrowych zębach – czyli tzw. uszczelnianie. Lak chroni przed odkładaniem się resztek jedzenia i bakterii w bruzdach oraz szczelinach. Takie wygładzenie ułatwia też zachowanie higieny – nawet w przypadku dzieci i nastolatków niedokładnie myjących zęby. To wszystko zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Zawarte w laku specjalne żywice silnie wiążą się z naturalnym szkliwem. Lak, uwalniając jony fluoru, chroni przed próchnicą oraz wzmacnia uzębienie poprzez remineralizację.

Lakowanie zęba trwa jedynie chwilę, jest bezbolesne i komfortowe. Nie ma również przeciwwskazań i skutków ubocznych. Nie trzeba specjalnie się przygotowywać, a po zabiegu nie otrzymuje się szczególnych zaleceń (zawsze jednak porozmawiaj o tym ze stomatologiem). 

Zobacz też:  Fluor szkodliwy, czy przydatny? Fakty i mity

Lakowanie zębów – kiedy się wykonuje?

Zabieg lakowania można przeprowadzić na zębach mlecznych i stałych. Ważne, by były w pełni wyrżnięte, zdrowe i wolne od próchnicy. Z tego powodu najczęściej lakuje się zęby tuż po wyrznięciu – u dzieci lub nastolatków. Do gabinetów zgłaszają się jednak również dorośli, którym zależy na jak najlepszej profilaktyce.

Wskazaniem do lakowania jest przede wszystkim zwiększona podatność na rozwój próchnicy. Niemniej specjaliści zwracają uwagę, że to cecha zmienna w czasie (w głównej mierze zależy od aktualnego poziomu higieny). Z tego powodu lakowanie zawsze jest korzystne.

Lakowanie najczęściej obejmuje zęby trzonowe i przedtrzonowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pokryć lakiem także resztę uzębienia. Decyzję zawsze podejmuje dentysta, dlatego warto dopytać go o szczegóły. 

Lakowanie zębów – efekty

Jakie efekty daje zabieg lakowania zębów? Wypełnienie nierówności, bruzd i szczelin:

  • ułatwia higienę jamy ustnej (zęby są gładsze i łatwiej usunąć zanieczyszczenia);
  • redukuje namnażanie bakterii w naturalnych nierównościach zębów.

To wszystko obniża ryzyko wystąpienia próchnicy. Skuteczność lakowania jest potwierdzona badaniami. Analizy ADA (American Dental Association) wykazały, że lakowanie zębów trzonowych dzieci i dorosłych realnie pozwoliło zredukować próchnicę (skuteczność po roku: 86%, po dwóch latach: 78,6%, po czterech latach: 58,6%).

Inne towarzystwo, AAPD (American Academy of Pediatric Dentistry), wykazało efektywność na poziomie 80–90% po okresie 10 i więcej lat. W tym przypadku jednak dane dotyczą osób, które dbały o regularne kontrole u dentysty. 

Dla jak najdłuższego zachowania efektów konieczne jest też dbanie o higienę. Lakowanie nie zwalnia ze szczotkowania (np. szczoteczką soniczną), czyszczenia przestrzeni międzyzębowych (np. irygatorem), mycia języka i płukania ust płynem.

Lakowanie zębów u dzieci i dorosłych. Najczęściej zadawane pytania

Czy lakować zęby stałe?

Lakowanie jest zalecane szczególnie u dzieci, tuż po wyrznięciu zębów. Taki zabieg może dotyczyć mleczaków lub zębów stałych. Lakuje się również zdrowe zęby u dorosłych. 

Zobacz też:  Dentysta w ciąży, czyli leczenie zębów w I–III trymestrze

W jakim wieku lakuje się zęby?

Lakowanie mleczaków zwykle zaleca się w wieku 2–3 lat. Lakowanie zębów stałych ma z kolei miejsce po wyrżnięciu poszczególnych zębów, dlatego kontynuuje się je przez jakiś czas (zwykle w wieku 6–13 lat). Lakowanie jest możliwe też u dorosłych w dowolnym wieku (jeśli zęby są wolne od próchnicy). Najlepiej skonsultować się ze swoim stomatologiem. 

Czy dorosłym lakuje się zęby?

Lakiem można pokryć też powierzchnię zębów u osób dorosłych – jeśli tylko uzębienie jest zdrowe, wolne od próchnicy. Wtedy zabieg wygląda tak samo jak u dzieci, a lak uszczelnia bruzdy i zagłębienia.

Czym różni się lakowanie od lakierowania zębów?

Lakowanie zębów to wypełnienie bruzd i szczelin specjalnym lakiem. Lakierowanie (fluoryzacja) polega z kolei na pokryciu szkliwa warstwą preparatu z fluorem. Oba zabiegi mają działanie profilaktyczne i zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy zębów.

Czy lakowanie zębów trzeba powtarzać?

Lak trzyma się zwykle kilka lat (lub dłużej). Może jednak odpryskiwać, czasami pojawiają się ubytki. Z tego powodu tak ważne są regularne kontrole stomatologiczne, w trakcie których dentysta sprawdzi także stan laku. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć lub dołożyć wypełnienie w konkretnym miejscu.

Źródła:

  • http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2014/10/ns_2013_175-179.pdf 
  • https://pshs.pl/przydatne-sciagi/lakowanie#_ 
  • https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-trwa-gwarancja-na-lakowane-zeby-u-dziecka 
  • https://smile.expert/aktualnosci/na-czym-polega-lakowanie-zebow 
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook