fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

10 sposobów na mocne zęby

Mocne zęby to zdrowe zęby, a droga do nich to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej i dieta. Te zasady mamy wpajane od małego i teoretycznie wszyscy je znamy, ale ich przestrzeganie wygląda już różnie. Niektórzy z nas omijają dentystę szerokim łukiem, inni mają słabość do słodyczy, a jeszcze innym zdarza się zapomnieć o umyciu zębów lub robić to niestarannie. W dzisiejszym wpisie, przedstawimy 10 sposobów na mocne zęby. 

Kilka słów o szkliwie – co to takiego?

Aby zachować zdrowy i piękny uśmiech, należy skupić się na trosce o nasze szkliwo. To warstwa pokrywająca zęby, która chroni je przed uszkodzeniami i ubytkami. Jest to najtwardszy typ tkanki, którą możemy znaleźć w ludzkim ciele. Samo szkliwo jest przezroczyste – naturalny kolor Twoich zębów zależy od zębiny, która może być biała, kremowa, żółtawa czy nawet szarawa. Jednak rzeczy takie jak kawa, herbata, cola, czerwone wino, soki owocowe czy papierosy mogą powodować pojawianie się przebarwień na szkliwie. Zapobiec temu można przez regularne wizyty u dentysty w celu usunięcia tych osadów oraz przez staranne szczotkowanie zębów, najlepiej nowoczesną szczoteczka soniczną.

Szkliwo chroni Twoje zęby przed uszkodzeniami powodowanymi przez ich codzienne użytkowanie – a więc żucie, gryzienie, chrupanie czy zgrzytanie. Mimo że szkliwo jest bardzo trwałym środkiem ochrony, jest też w pewnym stopniu podatny na ubytki i pęknięcia. W przeciwieństwie do kości, która po złamaniu może się zrosnąć, kiedy uszkodzony zostaje ząb czy szkliwo, jest to uraz permanentny. Szkliwo to tkanka martwa, która nie wytwarza nowych komórek i nie regeneruje się.

1. sposób

Ogranicz słodkie przekąski i napoje

Bakterie w Twojej jamie ustnej żywią się cukrem, który pochodzi z pokarmu i napojów. Podczas jego trawienia wytwarzają kwas, który zmiękcza i uszkadza szkliwo. Jednymi z najgorszych dla zębów przekąsek są słodkie, klejące się przekąski, takie jak karmelki, słodkie gumy czy żelki. Przyklejają się one do zębów, przez co wyrządzają większe szkody.

Zobacz też:  Odbudowa zęba – którą metodę wybrać i czy zawsze jest to możliwe?

Szkodliwe są także słodkie napoje i soki – te zawierające naturalne cukry, ale także te słodzone sztucznie. Słodziki mogą się wydawać lepszym wyborem, niż cukier, jednak mają one kwaśny odczyn i również negatywnie wpływają na stan szkliwa. Kiedy jesteśmy spragnieni, najlepiej sięgnąć po zwykła wodę bez żadnych dodatków.

2. sposób

Zadbaj o odpowiednią dietę

Wapń przyswajany z pożywieniem niweluje negatywne skutki działania kwasów w Twojej jamie ustnej. Pomaga on także w zachowaniu silnych zębów i kości.

Mleko, sery i inne produkty nabiałowe pomagają chronić i wzmacniać szkliwo. W sklepach dostępne są także opcje o obniżonej zawartości tłuszczu, jednak upewnij się, że nie zawierają one zamiast tego zwiększonej ilości cukru. Niestety w taki sposób producenci często próbują „podbijać” smak dietetycznych produktów.

Dla osób, które nie chcą lub nie mogą spożywać nabiału jest wiele innych alternatyw – do produktów bogatych w wapń należą sardynki, rukola, migdały czy brokuły.

3. sposób

Unikaj zbyt agresywnego szczotkowania

cover youtube-min

Zbyt mocne i szybkie szczotkowanie może powodować uszkodzenia szkliwa. Pamiętaj, aby używać szczoteczki o odpowiednio miękkim włosiu i o trzymaniu jej pod kątem 45 stopni w stosunku do powierzchni zębów. Poruszaj nią w przód i tył, wykonując krótkie, delikatne ruchy.

Po zjedzeniu słodyczy lub kwaśnych owoców odczekaj godzinę, zanim umyjesz zęby. Kwaśne pokarmy również mogą szkodliwie działać na szkliwo, przez co będzie bardziej podatne na uszkodzenia.

4. sposób

Pamiętaj o fluorze

Już jako dzieci pewnie słyszeliśmy, że fluor jest zdrowy dla zębów. Może nawet mieliśmy przeprowadzony zabieg fluorkowania zębów, podczas którego zęby są pokryte jego cienką warstwą, co ma je wzmocnić i chronić przed uszkodzeniami.

Fluor nie tylko wzmacnia szkliwo, ale może także nawet zatrzymać i odwrócić proces powstawania ubytków na jego wczesnym stadium. Sprawia także, że Twoje zęby stają się bardziej odporne na kwasy, które pochodzą z jedzenia oraz zatrzymują rozwój bakterii w jamie ustnej.

Zobacz też:  Zgorzel zęba - jakie daje objawy i jak ją leczyć? 

Dentyści rekomendują stosowanie pasty z fluorem także u dzieci, kiedy tylko pojawiają się u nich pierwsze ząbki.

5. sposób

Wylecz inne dolegliwości

Przy dolegliwościach takich jak refluks czy zgaga kwasy żołądkowe mogą przedostawać się także do Twojej jamy ustnej, gdzie mogą powodować erozję szkliwa. Podobnie zgubny wpływ będą miały różne dolegliwości i choroby, które wywołują wymioty – w tym także zaburzenia odżywiania takie jak bulimia.

Jeżeli masz wrażenie, że mimo odpowiedniej higieny Twoje zęby nie są w dobrej formie, zastanów się, czy nie dotyczy Cię żadna z wyżej wymienionych dolegliwości.

6. sposób

Uważaj na basenie

Jeżeli regularnie pływasz, upewnij się, że Twoja pływalnia dba o prawidłowe chlorowanie czy ozonowanie wody. Kiedy jest to zaniedbywane, woda może przybrać nieco kwaśny odczyn, co – jak już pewnie się domyślasz – może uszkadzać Twoje zęby.

Pracownicy pływalni, do której uczęszczasz, z pewnością udzielą Ci informacji na temat tego jak często chlorowana czy ozonowana jest woda. Niemniej jednak pamiętaj o zamykaniu ust podczas pływania.

7. sposób

Suchość w ustach może stanowić problem

Ślina w naturalny sposób pomaga usunąć resztki jedzenia i bakterie, które mogą prowadzić do rozwoju próchnicy i powstawania ubytków. Przeciwdziała również szkodliwym skutkom kwaśnych odczynów w pokarmach. Aby zapewnić prawidłową i regularną produkcję śliny, pij często wodę.

Jeżeli trenujesz, koniecznie pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu podczas i po treningu. Żucie bezcukrowej gumy również wspomaga produkcję śliny. Jeżeli jednak żaden z tych sposobów nie pomaga i ciągle odczuwasz suchość w ustach, skonsultuj się z lekarzem – niektóre schorzenia, a także popularne leki, mogą wywoływać taki efekt.

8. sposób

Nie zgrzytaj zębami

Łatwo powiedzieć! Wielu z nas zgrzyta zębami – dzieje się tak z różnych powodów, ale ma najczęściej podłoże stresowe. Robimy to zwykle nieświadomie podczas snu, dlatego tak trudno to kontrolować, a z biegiem czasu może powodować ścieranie się szkliwa.

Jeżeli ten problem Ciebie dotyczy, porozmawiaj ze swoim dentystą. Może on zaproponować Ci specjalny ochraniacz na zęby, który będzie wykonany na zamówienie i pozwoli ochronić Ci Twoje zęby. Oczywiście warto się też zastanowić nad przyczyną zgrzytania zębami i jeśli ma ona związek ze stresem, spróbować go wyeliminować, stosując np. techniki relaksacyjne.

Zobacz też:  Szyna relaksacyjna - czym jest i ile kosztuje?
9. sposób

Pamiętaj o regularnych kontrolach u dentysty

Aby zapewnić sobie zdrowe i mocne zęby, odwiedzaj dentystę raz na pół roku na przegląd oraz higienizację. Regularne kontrole pozwolą na wychwycenie i powstrzymanie ewentualnych problemów w bardzo wczesnej fazie. Dużo łatwiej (i taniej) będzie Ci wyleczyć niewielki ubytek czy poddać się zabiegowi piaskowania, niż walczyć z leczeniem kanałowym lub ekstrakcjami.

10.
sposób

Najważniejsza jest odpowiednia higiena

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku artykułu – odpowiednie i regularne mycie zębów to absolutna podstawa. Teoretycznie wszyscy o tym wiemy, jednak wielu z nas mimo wszystko myje zęby naprędce w porannym pośpiechu lub czasami zasypia na kanapie wieczorem bez ich wcześniejszego umycia. Duże grono osób także uważa, że myje zęby prawidłowo,  podczas gdy tak naprawdę nie robi tego wystarczająco starannie lub odpowiednio długo.

Na szczęście w XXI wieku nowoczesne technologie ułatwiają nam także te aspekty życia. Nowoczesne szczoteczki soniczne Oclean są stworzone dla osób, które chcą być na 100% pewne, że właściwie dbają o swoje zęby. Poza standardami w swojej klasie takimi jak wysokiej jakości włosie oraz szeroka gama trybów pracy,.

Sprawdź nasze szczoteczki soniczne

Szczoteczki Oclean posiadają wbudowane sensory, które wyczuwają naszą siłę nacisku na zęby i dostosowują do niego odpowiedni program. Ponadto modele takie jak Oclean X10 posiadają dedykowaną aplikację mobilną – szczoteczka przekazuje do niej dane na temat naszego szczotkowania, ze wskazaniem pomijanych miejsc i ogólną oceną mycia.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook