Zęby mądrości – czym jest ząb mądrości i czy warto usuwać ósemki?

ząb mądrości obraz 1

Ósemki tzw. zęby mądrości wielu z nas sprawiają nieprzyjemne problemy. Zazwyczaj są szybko atakowane przez próchnicę, pomimo troski o higienę jamy ustnej. Czym dokładnie jest ten ząb mądrości, dlaczego tak szybko się psuje i czy warto go po prostu usunąć, zamiast leczyć? 

Czym są ósemki, czyli zęby mądrości?

Ósemki zazwyczaj rosną już po osiągnięciu pełnoletności. Przeciętnie zęby  wyżynają się u osób w wieku pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. U niektórych osób ich wyrastanie może trwać nawet do 40 roku życia. Są ostatnimi zębami trzonowymi pojawiającymi się w jamie ustnej i, co warte podkreślenia, u niektórych osób nie pojawiają się wcale. 

Zęby mądrości wyżynają się bardzo późno i zazwyczaj nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej. Często powodują ból, stan zapalny i różne uszkodzenia. Zwykle takie ósemki są źle ustawione, najczęściej koroną w kierunku siódemki, rosną krzywo lub wrastają w policzek, uszkadzając przy tym dziąsło. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u chirurga. 

Dużym problemem jest fakt, że ósemki mają nawet 2-3 korzenie, co rodzi duże komplikacje w przypadku konieczności ich usuwania. Z tego powodu część stomatologów zaleca ich wyrwanie praktycznie od razu po pojawieniu się. Wtedy system korzeniowy nie jest jeszcze dobrze wykształcony i zabieg taki jest prostszy, szybszy, a do tego bezpieczniejszy.

ząb mądrości obrazek 2

Kłopotliwe zęby mądrości. Czy warto usuwać ósemki?

Regularnie myjesz zęby, ale i tak zmagasz się z próchnicą ósemek? Niestety problem ten dotyka wielu posiadaczy tego „wyjątkowego” uzębienia. Wynika to ze wspomnianego wcześniej braku miejsca. Ósemki często wyrzynają się już uszkodzone. Do tego dochodzi ich głębokie umiejscowienie w jamie ustnej. Trudno dotrzeć tam szczoteczką, a i miejsce do sprzyja gromadzeniu się resztek pokarmów. Tworzy się więc idealne środowisko do rozwoju bakterii, płytki nazębnej, a w konsekwencji próchnicy.

Zobacz też:  Ile zębów ma człowiek i jakie są ich nazwy?
ząb mądrości obraz 3

Jak wygląda ekstrakcja zębów mądrości? To poważny zabieg chirurgiczny

Z punktu widzenia technicznego, ekstrakcja zęba mądrości wygląda dokładnie tak samo, jak każdego innego. Przed zabiegiem zalecane jest wykonanie pantomogramu i rentgenowskiego szczęki (rtg) w celu sprawdzenia czy ósemki są źle ułożone. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać bardzo specyficzne objawy, jak np. ból głowy. 

Niestety z racji jego charakteru, zabieg ten bywa bolesny, dlatego zawsze podaje się znieczulenie miejscowe i może go tylko przeprowadzić lekarz chirurg. W trudnych przypadkach jest konieczność nawet znieczulenia ogólnego, a więc uśpienie pacjenta. Czasami po ekstrakcji konieczne jest założenie szwów. 

Zdarza się, że pacjenci po zabiegu przez jakiś czas zmagają się z objawami jego wykonania. Zwykle jest to obrzęk oraz ból, któremu towarzyszyć może również podwyższona temperatura ciała. Zazwyczaj mijają w ciągu maksymalnie kilku dni, jednak gdy się pojawią, nie wolno ich bagatelizować. W uśmierzeniu bólu pomogą zimne okłady. Po zabiegu należy również unikać palenia papierosów, płukania jamy ustnej czy spożywaniu twardych pokarmów. Zaleca się również odpoczynek w celu regeneracji. 

Jeśli objawy nie ustępują dłuższy czas, konieczna jest ponowna wizyta u stomatologa.

Prewencyjne usuwanie zębów mądrości 

Jak już wspominaliśmy, jest grupa stomatologów, która uważa, że zęby mądrości najlepiej prewencyjnie usunąć od razu po ich pojawieniu się. Argument prostszego w wykonaniu zabiegu jest przekonujący, ale z drugiej strony okazuje się, że nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Istnieją badania, które wykazały, że osoby mające prewencyjnie usunięte zęby mądrości częściej borykają się z bólami głowy, a nawet twarzy.

Lepiej więc zatroszczyć się o to, aby jak najdłużej zachować ósemki w dobrym stanie. 

Jeśli już decydujesz się na ekstrakcję, koniecznie wybierz się do doświadczonego lekarza dysponującego nowoczesnym, dobrze wyposażonym gabinetem. Źle wykonany zabieg może skończyć się licznymi powikłaniami. Prewencyjnie warto usunąć ósemki tylko wtedy, gdy wiesz, że wyrzynają się już zepsute, zagrażają innym zębom lub nie mieszczą się w łuku zębowym. 

Zobacz też:  Wpływ palenia papierosów na zęby

Pozytywną informacją z pewnością jest to, że ekstrakcja zęba mądrości nie wpływa negatywnie na zgryz.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook

One comment

  1. Ja mam niestety spory problem z moimi ósemkami i muszę je po prostu usunąć. W W Szczecinie szukam jakiegoś gabinetu stomatologicznego, gdzie zajmują się także chirurgią, bo jednak chirurg stomatolog musi się tym zająć.

Comments are closed.