Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki i leczenie zaciskania szczęki

zaciskanie zębów obraz 6

Zaciskanie zębów wynika z nadmiernej czynności mięśni zaciskających szczęki. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, do których zaliczamy m.in. nerwice. Warto też wiedzieć, że skutki zaciskania zębów to głównie nadwrażliwość zębów, jak i ukruszone szkliwo. Dlatego, gdy zauważamy, że ten problem dotyczy nas samych, to musimy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie – istnieje kilka metod. Co jeszcze jest istotne i dlaczego zaciskanie zębów jest tak szkodliwe? Dowiedz się!

Dlaczego zaciskamy zęby?

Zaciskanie zębów to problem, z którym zmagają się ludzie w różnym wieku. Najczęściej jednak dotyczy on młodych ludzi. Najbardziej powszechną przyczyną jest bruksizm, czyli nic innego jak zgrzytanie lub zaciskanie zębów podczas snu. Natomiast to może być spowodowane stresem, wadami zgryzu, nieodpowiednio dopasowanymi wypełnieniami ubytków zębowych, czy chociażby zażywaniem narkotyków.

zaciskanie zębów obraz 6

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna zaciskania szczęki, to musimy pamiętać, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie, bowiem może to prowadzić do poważnych uszkodzeń zębów. Dodatkowo warto wiedzieć, że zgrzytanie zębów pojawia się też u dzieci i najczęściej występuje w okresie uzębienia mlecznego i jest to zupełnie normalne.

Zaciskanie zębów - przyczyny

Najczęstszą przyczyną zgrzytania zębami jest bruksizm. Najczęściej ujawnia się on w nocy i jest spowodowany stresem. Pacjenci często nie wiedzą, że cierpią na tę chorobę, choć u niektórych pojawiają się objawy po przebudzeniu takie jak m.in. ból szczęki. To schorzenie trzeba koniecznie leczyć, bowiem w innym przypadku dojdzie do uszkodzeń zębów, zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, czy ciągłych bólów głowy.  Dodatkowo warto wiedzieć, że bruksizm bardzo często pojawia się u osób zmagających się z nerwicami, czy schizofrenią.

Zobacz też:  Dziura w zębie - co zrobić?

Z zaciskaniem zębów bardzo często połączony jest też szczękościsk, czyli problematyczne otwieranie szczęk. Czasami nie ma nawet możliwości ich otworzenia. Przyczyną takiego stanu jest odruchowy przykurcz mięśni, które unoszą żuchwę. Zazwyczaj szczękościsk wynika z zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, jak i podczas trudnego wyrzynania się ósemek.

Zaciskanie zębów - skutki i konsekwencje

Zdecydowanie najczęstszym skutkiem są uszkodzenia zębów. Chorzy mogą zauważyć, że szkliwo jest popękane lub pokruszone. Nierzadko dochodzi również do starcia zębów, a tutaj już krótka droga do nadwrażliwości, która daje o sobie znać podczas spożywania zimnych i/lub ciepłych potraw. Wśród innych skutków warto wspomnieć o defekcie kosmetycznym, czy bólach samoistnych.

Osoby zaciskające zęby bardzo często zmagają się również ze zmianami na błonie śluzowej jamy ustnej. Zauważają one białe linie na policzkach, czy impresje na języku. Co więcej, nieleczone zgrzytanie zębami może spowodować zmiany w mięśniach i stawach skroniowo-żuchwowych, co może doprowadzić do cofania się żuchwy i problemu z otwieraniem poprawnie szczęki. 

Zaciskanie zębów - leczenie

Najważniejsze w leczeniu tej choroby jest usunięcie przyczyny. Poza tym bardzo ważne jest, aby osoby chore ciągle siebie kontrolowały. Jeśli zaciskanie szczęki pojawia się w dzień, to trzeba siebie obserwować i w przypadku przyłapania się na tej czynności, natychmiast należy przestać. Skuteczne są też ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

W Internecie możemy znaleźć wiele filmików, na których ukazane jest, jak je wykonywać – aby jednak efekty były widoczne, to należy je wykonywać nawet kilka razy dziennie. Sytuacja wygląda nieco trudniej, jeśli chodzi o zaciskanie zębów w nocy. W takich sytuacjach najskuteczniejsze są aparaty lub szyny zgryzowe, które zapobiegają uszkodzeniom zębów.

Zachęcamy wszystkie osoby, które mają problem z zaciskaniem zębów o udanie się do specjalisty z prośbą o poradę.
Nie można tego problemu bagatelizować, ponieważ prowadzi on do poważnych w czasie uszkodzeń i urazów. Proces leczenia jest całkowicie bezbolesny. 

Zobacz też:  Ukruszony ząb – co robić i jak przeciwdziałać?

O czym należy pamiętać, mając problem z zaciskaniem zębów?

zaciskanie zębów obraz 2

Górne i dolne zęby nie powinny mieć ze sobą styczności – jedynie podczas życia i połykania. Ważne jest, aby pomiędzy nimi był odstęp 2-3 mm. Choć nie zwracamy na to szczególnej uwagi, bowiem jest to po prostu pozycja odruchowa, to jednak u niektórych brakuje tego odstępu, przez co pojawiają się nieprzyjemne skutki i objawy.

Bardzo ważna jest też pozycja języka – powinien on dotykać podniebienia. Tylko w ten sposób żuchwa może być w odpowiedniej pozycji. Wielu z nas nie wie, że mięśnie języka są niezwykle silne i gdy napierają na zęby, to mogą powodować m.in. wady zgryzu. Dlatego tak ważne jest, aby język zawsze był na swoim miejscu.

Często zdarza Ci się siedzieć z otwartą buzią? To błąd, ponieważ wargi muszą stykać się ze sobą. Mogłoby się wydawać, że jest to bez znaczenia, ale gdy są one uchylone, to w ten sposób mięśnie żuchwy są zmuszone do pracy. Takie postępowanie może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji.

Zaciskanie zębów – podsumowanie 

Leczenie nadmiernego napięcia mięśniowego na twarzy polega głównie na kontrolowaniu własnych nawyków. Osoby zmagające się z zaciskaniem zębów, muszą często kontrolować ułożenie języka, zębów, a także to, w jaki sposób oddychają. Oczywiście stosuje się również szyny relaksacyjne oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, które zmniejszają ból. Jeśli pomimo ćwiczeń i zmianie nawyków, problem nie ustąpił, należy rozpocząć leczenie u specjalisty, tak aby nie doprowadzić do groźnych powikłań. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook