Wybielanie zębów – sposoby na wybielenie zębów

Istotną wizytówką człowieka jest nie tylko jego ubiór oraz ciekawa fryzura. Dziś bardzo istotny jest również biały uśmiech. Co ważne, białe zęby to zdrowe zęby, a to zawsze przekłada się na nasze dobre samopoczucie. Większość osób zmaga się z regularnym żółknięciem uzębienia. Czym to jest spowodowane, jak można wybielać i czy jest to w ogóle bezpieczne? Wybielanie zębów w dzisiejszych czasach jest powszechne, sprawdź, dlaczego zęby z czasem tracą swój naturalny kolor i jakie są metody na wybielanie zebow. 

Przyczyny żółknięcia zębów

Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia zjawiska utraty bieli przez zęby. Na początek ważna kwestia – nie każda osoba może mieć śnieżnobiały uśmiech. 

Niektórzy ludzie po prostu mają naturalnie pożółknięte zęby i tradycyjnymi sposobami nie da się osiągnąć w pełni satysfakcjonującego efektu. Głębię bieli można poprawić, ale tylko poprzez specjalne zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych.

Zmiana barwy to przede wszystkim efekt zwapnienia płytki nazębnej. To osad, który zaczyna gromadzić się praktycznie od razu po szczotkowaniu. Tworzą go resztki pokarmów oraz napojów. Początkowo ma on lepką i gęstą konsystencję, a więc łatwo usunąć go szczoteczką. Przy niedokładnym myciu część osadów pozostaje i z biegiem czasu zmienia się w kamień. To właśnie ten osad ma żółte zabarwienie. Zjawisko pogłębia częste picie kawy, herbaty i wielu słodkich napojów. Przebarwieniom sprzyja również palenie papierosów, jedzenie buraków, spożywanie wina i mocno plamiących owoców.

Płytka nazębna nie jest tylko problemem natury estetycznej. Stopniowo niszczy ona szkliwo, otwierając drogę bakterią do uszkadzania zębów. Tak właśnie zaczyna się próchnica i dlatego regularne usuwanie kamienia to podstawa.

Najczęstsze przyczyny żółknięcia zębów

Niedostateczna higiena jamy ustnej

Jak już wspominaliśmy, niedokładne mycie zębów wpływa na kolor zębów. Część osadu z biegiem czasu zmienia się w kamień nazębny, który jest żółtego koloru. Szczoteczki soniczne pozwalają na dokładniejsze i efektywniejsze szczotkowanie zębów. 

Palisz papierosy

Palenie papierosów, produkty tytoniowe wpływają na powstawanie przebarwień na zębach. Jeśli palisz papierosy, powinieneś pomyśleć o ich rzuceniu, tym bardziej, że palenie nie szkodzi jedynie Twoim zębów.

Zażywasz leki

Niestety, niektóre leki, jak np. antybiotyki, mogą powodować ciemnienie zębów. Niektóre antyhistaminy, antydepresanty, czy też leki na nadciśnienie również mogą odbarwiać zęby dorosłych. Być może, leki, które przyjmujesz, mogą mieć takie skutki uboczne.

Walczysz z chorobą

Przyczyną przebarwiania się zębów bywają też ciężkie choroby, które negatywnie wpływają na warstwę ochronną zębów, np. chemioterapia lub naświetlanie w leczeniu raka.

Żółty kolor zębów masz w genach

Możliwe również, że szkliwo w kolorze żółtym odziedziczyłeś od swoich rodziców i pomimo tego, że dbasz o higienę jamy ustnej to z przyczyn niezależnych od Ciebie, masz zęby koloru żółtego.

Wybielanie zębów – czym dokładnie jest ten proces?

Zapewne wiele osób już domyśla się, na czym polega podstawowe wybielanie realizowane przez wiele gabinetów stomatologicznych. Jego celem jest przede wszystkim usunięcie kamienia oraz wszystkich występujących osadów. 

Zazwyczaj wykonuje się to metodą piaskowania oraz tzw. skallingu. Piaskowanie to nic innego, jak napylanie na zęby drobinek ściernych pod odpowiednim ciśnieniem. 

Zabieg ten pozwala na podniesienie bieli nawet o kilka tonacji. Jest przy tym bezpieczny, choć może mieć delikatnie negatywny wpływ na szkliwo. Jeśli jego charakter jest intensywny, często zaleca się później wykonanie zabiegu fluoryzacji, który odbudowuje uszkodzone szkliwo.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Przede wszystkim podstawą są zdrowe zęby. Jakiekolwiek ubytki, uszkodzenia czy próchnicę trzeba wcześniej wyleczyć. Dopiero wtedy można wybrać się na wybielanie. Bardzo ważne jest również zdrowie dziąseł. Stany zapalne lub inne choroby dyskwalifikują pacjenta do przejścia takiego zabiegu.

Trzeba pamiętać jednak o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze, jeśli ktoś latami nie przejmował się wybielaniem, zabieg może okazać się mało skuteczny. Przebarwienia potrafią, bowiem wniknąć głęboko w strukturę zęba i nie da się ich usunąć piaskowaniem. Oprócz tego, o czym wspominaliśmy już wcześniej, naturalna barwa zębów może mieć lekki odcień żółtego. Na to piaskowanie oczywiście również nie pomoże.

Wybielanie u stomatologa – jak wygląda?

Przedstawione wcześniej metody mają za zadanie pozbycie się głównego problemu przebarwień na zębach, czyli kamienia nazębnego.

Często to jednak za mało, aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem.  Wtedy można podjąć się zabiegów chemicznych, w których to wykorzystuje się specjalistyczne żele wybielające. Obecnie stosowane są tak naprawdę dwie podstawowe metody.

Nakładkowanie

Drugą, bardziej skomplikowaną, ale trwalszą metodą, jest tzw. nakładkowanie. W tym przypadku do gabinetu stomatologicznego idzie się po przygotowanie specjalnego akcesorium, a sam zabieg wykonuje później we własnym zakresie w domu. W czasie wizyty w gabinecie dentysta wykona odcisk uzębienia, który posłuży do przygotowania idealnie dopasowanej nakładki.

Laser wybielający

W nowoczesnych gabinetach do wybielania wykorzystuje się dziś również laser, ale jak na razie jest to metoda niestety bardzo kosztowna dla pacjenta.

Użycie żelu wybielającego

Trzeba nim wypełnić nakładkę, a następnie nałożyć ją na zęby i nosić przez kilka godzin. Najlepiej robić to, więc na noc, po prostu śpiąc z nakładką. Metoda jest o tyle niekomfortowa, że zabieg trzeba powtarzać nawet przez kilkanaście dni, a efekty nie są widoczne od razu. Kiedy jednak już się pojawiają, wykazują się wyjątkową trwałością.

Preparaty do wybielenia zębów z aptek – czy warto?

Jeśli interesujecie się tematyką wybielania zębów, to na pewno nie raz rzuciły Wam się w oczy specjalne preparaty, które sprzedawane są w aptekach. 

Zazwyczaj są to żele lub maści, nierzadko sprzedawane razem ze specjalnymi nakładkami na zęby. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie. Przede wszystkim trzeba mieć pewność idealnie zdrowego uzębienia. Co więcej, nieprawidłowe używanie tych produktów może przyczynić się do wielu problemów, w tym uszkodzenia szkliwa.

Z pewnym dystansem trzeba również podchodzić do wielu wybielających past do zębów. Duża część z nich ma w swoim składzie grube ścierniwa. Zbyt intensywne użytkowanie owszem wybieli trochę zęby, ale może doprowadzić do poważnego uszkodzenia szkliwa oraz nadwrażliwości. Co w takim razie zrobić?

Wybielanie zębów – najważniejsza jest prewencja

Chcesz mieć piękny uśmiech bez kosztownych zabiegów stomatologicznych? Przede wszystkim zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej! Skuteczne usuwanie płytki nazębnej to gwarancja zdrowego i pięknego uśmiechu. Pamiętaj, że manualną szczoteczką nie zdziałasz zbyt wiele. Nawet przy najlepiej zaprojektowanych modelach trudno dotrzeć do zakamarków, a i intensywność szczotkowania pozostawia tutaj wiele do życzenia.

Zamiennikiem są szczoteczki elektryczne z obrotowymi główkami. Czyszczą dużo efektywniej, ale i tak nie są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka. Problemem jest również sposób ich użytkowania. Obracającą się z dużą prędkością główkę trzeba mocno dociskać do zębów, co jest niedobre dla szkliwa. Z racji intensywności szczotkowania, produktów tych nie mogą używać osoby z nadwrażliwością czy chorobami dziąseł.

Istnieje jednak jeszcze jedno rozwiązanie – szczoteczki soniczne. Nie jest to nowa technologia, ale jej wykorzystanie do czyszczenia zębów jest niewątpliwie innowacją. Dlaczego szczoteczki soniczne Oclean są godne uwagi?

Zobacz też:  Biała dieta, czyli co jeść po wybielaniu zębów

Tryb wybielania zębów w szczoteczkach sonicznych

Szczoteczka soniczna w pewnym sensie wygląda jak klasyczny, manualny produkt. Jedyną różnicą jest masywniejsza główka, w której skrywa się elektronika oraz akumulator. Generowane ultradźwięki wprawiają włosie w ruch frykcyjny o niezwykłej częstotliwości, dużo wyższej niż w szczoteczkach elektrycznych. To pierwszy powód, dla którego czyszczą one efektywniej.

Inna jest również technika mycia. Główkę wystarczy tylko „położyć” na zębach, nie trzeba jej mocno dociskać. Moc soniczna resztę zrobi za nas. Dzięki temu, pomimo intensywności drgań, taka szczoteczka nie uszkadza szkliwa i jest bezpieczna nawet dla osób z chorymi dziąsłami lub nadwrażliwością.

Nasze szczoteczki soniczne wyposażone są również w specjalne tryby wybielania zębów. 
Aplikacja Oclean dobierze najlepszy tryb mycia zębów, dostosowany do Twoich preferencji (m.in od tego, jaką stosujesz dietę, czy pijesz herbatę, czy palisz papierosy itd…).

oclean x

Czy szczoteczka soniczna wybiela zęby?

Tak, zdecydowanie jest możliwe i każdemu polecamy tę technologię. Jak pokazują badania, szczoteczki soniczne mogą dosłownie usuwać 100% płytki nazębnej i nie jest to chwyt marketingowy. Dobre modele wyposażone są w elektronikę, która prowadzi użytkownika jak za rękę, pokazując prawidłową technikę szczotkowania.

Szczoteczka soniczna doskonale usuwa płytkę nazębną i może wspomóc wybielanie we własnym zakresie. Są dostępne programy dedykowane właśnie temu. Nie polecamy tylko używania past typowo wybielających ze ścierniwem. Do wybielania szczoteczką soniczną spokojnie można używać zwykłych, najbardziej standardowych past.

Doskonałym wyborem będą szczoteczki Oclean produkowane przez cenione na rynku Xiaomi. To nie tylko solidna konstrukcja, ale przede wszystkim najnowsze technologie. Szczoteczki te oferują mnóstwo programów szczotkowania, w tym wybielający, dla osób z nadwrażliwością, z chorymi dziąsłami lub z bardzo delikatnymi zębami. Aplikacja Oclean mierzy czas mycia i informuje, kiedy trzeba zmienić miejsce czyszczenia.

Szczoteczki do zębów do usuwania kamienia nazębnego

W tym przypadku technologia soniczna pozwoli Ci zadbać nie tylko o zdrowy, ale także piękny, śnieżnobiały uśmiech. Nie musisz nam wierzyć na słowo – przekonaj się o tym na własnej skórze. Nowoczesne szczoteczki Xiaomi kupisz w bardzo atrakcyjnej cenie. Zajrzyj do naszego sklepu. Mamy wyłącznie oryginalne, sprawdzone produkty, które idealnie dopasujesz do własnych potrzeb.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook