Wpływ palenia papierosów na zęby

Uzależnienie od nikotyny to dość powszechny problem. I mimo że coraz częściej mówi się o tym, jak bardzo palenie papierosów jest niebezpieczne, to i tak wiele osób nie zaprzestaje palenia. Powodem tego zapewne jest to, że rzucenie palenia jest dość ciężkie, ale warto przynajmniej spróbować, ponieważ palenie papierosów bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie – w tym również na zęby. Jaki jest wpływ palenia papierosów na zęby? Sprawdź to w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania!

Co zawiera dym papierosowy?

Na dym papierosowy – nie wliczając nikotyny – składa się więcej niż 4000 związków chemicznych. Wśród nich znajduje się ponad 40 substancji, które mają działanie rakotwórcze (m.in. fenol, metale, czy substancje smoliste). Dym papierosowy zawiera również tlenek węgla (czad), który znacząco upośledza transport tlenu we krwi, czego konsekwencją jest niedotlenienie. To zaledwie kilka związków chemicznych, które mają bardzo negatywny na cały nasz organizm – w tym również jamę ustną.

Palenie a stan jamy ustnej – skutki

Mimo że skutków palenia papierosów jest bardzo wiele, to nie wszystkie są widoczne na zewnątrz. Jednak kilka z nich możemy dostrzec gołym okiem. Jednym z nich są przebarwienia na zębach, które prezentują się bardzo nieestetycznie u palaczy.

Osad nikotynowy dostaje się w głąb szkliwa, czego rezultatem jest zmiana jego koloru na żółtobrunatny. Warto tutaj podkreślić, że na początku przebarwienia zębów mogą być niewielkie – a nawet niedostrzegalne, lecz nasilają się one wraz z czasem trwania palenia papierosów. Żółte zęby nie znikną, nawet jeśli porzucimy palenie papierosów.

Zobacz też:  Brak zęba - dlaczego braki w uzębieniu należy szybko uzupełnić?

Choroby przyzębia

Nie powinniśmy po nie sięgać tak długo, jak będzie działało znieczulenie. Z czego to wynika? Przede wszystkim chodzi tutaj, że istnieje duże ryzyko poparzenia błony śluzowej jamy ustnej, czego powodem może być niepoprawne odczuwanie bólu i bodźców termicznych. Ponadto jedząc gorącą potrawę lub pijąc gorący napój, ryzykujemy utratą skrzepu, ponieważ wysoka temperatura ma to do siebie, że rozszerza naczynia krwionośne.

Problemy jamy ustnej

Palacze zmagają się także z wieloma innymi problemami. Nie obca jest im suchość jamy ustnej, czyli kserostomia. Ta natomiast przyczynia się do powstania próchnicy zębów. Osoby palące papierosy cierpią także na nieprzyjemny zapach z ust (halitozę), która może być spowodowana wieloma czynnikami - zarówno dymem tytoniowym, chorobą przyzębia, jak i odkładającym się kamieniem nazębnym. Wiele osób zmagających się z tym problemem zmaga się także ze zmniejszoną zdolnością do odczuwania smaków i zapachów.

Mikrooparzenia

Innym skutkiem palenia papierosów są mikrooparzenia, które mogą występować na błonie śluzowej. Podczas palenia znacząco wzrasta temperatura w jamie ustnej, czego skutkiem są właśnie zmiany zapalne, jak i mikrooparzenia. Dużo intensywniej zachodzi proces rogowacenia, co może przyczynić się do rozwoju leukoplakii, czyli zmiany, która jeśli będzie nieleczona, może przyczynić się do rozwoju nowotworu.

Warto również uważać na elektroniczne papierosy

W dzisiejszych czasach sporo osób decyduje się na rezygnację z tradycyjnych papierosów i zamienia je na elektroniczne papierosy. Mogłoby się wydawać, że są one dobrym zamiennikiem, jednak czy na pewno tak jest? Z całą pewnością możemy stwierdzić, że nie zawierają one szkodliwych i kancerogennych substancji, więc teoretycznie nie powodują nowotworów. Pamiętajmy jednak, że są dopiero od niedawna na naszym rynku, dlatego nie ma jeszcze żadnych dowodów na to, że długoterminowo są nieszkodliwe.

Zobacz też:  Zęby mądrości – czym jest ząb mądrości i czy warto usuwać ósemki?

Z przeprowadzonych badań jednak wiemy, że w dymie, który wytwarzany jest z e-papierosów występuje formaldehyd, jak i inne szkodliwe substancje. Wiemy także, że palenie e-papierosów wpływa na komórki jamy ustnej. Jak więc możemy zauważyć, mamy jakieś cząstkowe informacje na temat szkodliwości e-papierosów, jednak wciąż nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy na pewno są one dobrym zamiennikiem dla tradycyjnych papierosów.

Palenie papierosów a wpływ na zdrowie zębów – podsumowanie

Palenie papierosów powoduje niedobór witaminy C w organizmie. A jak każdy z nas doskonale wie, jest ona niezbędna, aby nasz organizm poprawnie funkcjonował. Niedobór tej witaminy wpływa także na zęby – powoduje kruchość szkliwa, a także zmiany w miazdze zęba. To powszechne uzależnienie przyczynia się też do powstawania próchnicy zębów – u osób palących z łatwością można zaobserwować inny, nieestetyczny kolor zębów.

Na zębach pojawia się również osad i kamień nazębny, a to przekłada się na nieprzyjemny zapach z ust, który jest przykry zarówno dla palacza, jak i dla innych osób. Palacze cierpią też na różne choroby przyzębia, dlatego też można zaobserwować opuchnięte i krwawiące dziąsła. Ponadto osoby palące często mają na zębach osad o szarym lub czarnym zabarwieniu.​

Palaczom rekomendujemy szczoteczki soniczne Oclean

Praktycznie każdy palacz poszukuje informacji, w jaki sposób mógłby pozbyć się przebarwień zębów. W końcu one bardzo znacząco wpływają na nasz wizerunek. Całe szczęście istnieje na to kilka sposobów. Najbardziej znanym jest profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Jednakże jest to rozwiązanie, na które nie każdy może sobie pozwolić – a powody tego mogą być różne.

Dlatego też warto zainteresować się inną opcją, jaką jest szczoteczka soniczna Oclean. Nasze urządzenia posiadają specjalny program wybielania zębów, a dodatkowo o wiele lepiej usuwają płytkę nazębną niż szczoteczki tradycyjne.
Zadbaj o swoje zęby z Oclean.

Zobacz też:  Ból głowy od zęba – poznaj możliwą przyczynę nawracających migren
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook