fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Pulsujący ból zęba – co może oznaczać i kiedy występuje?

Pulsujący ból zęba obraz 1

Pulsujący ból zęba to bardzo uciążliwa dolegliwość. Gdy się pojawi, to nie warto zwlekać i od razu udać się do stomatologa. Najczęściej, bolesny pulsujący ból świadczy o daleko posuniętych stanach zapalnych mających miejsce w jamie ustnej. Jeśli zignorujemy ten objaw i nie odwiedzimy dentysty, to niestety stan zapalny będzie dalej postępował. Co dokładnie może oznaczać pulsujący ból zęba? Dowiedz się!

Pulsujący ból zęba może być wynikiem nieleczonej próchnicy

Jedną z najczęstszych przyczyn pulsującego bólu zęba jest nieleczona próchnica zębów. Jeśli ta dolegliwość wystąpiła w obrębie zęba, który nigdy wcześniej nie był leczony w gabinecie stomatologicznym, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpił właśnie stan zapalny miazgi, zaś ten został wywołany głównie przez próchnicę. To sprawia, że miazga jest mocno bolesna, puchnie oraz napiera na ściany komory zębowej. Z tego powodu wielu pacjentów twierdzi, że ból pulsuje w rytm bicia serca.

Próchnicy często nie widać gołym okiem

Większości z nas wydaje się, że próchnica zawsze jest widoczna. Okazuje się jednak, że pulsujący ból może być skutkiem próchnicy, której nie widać. Zęby bowiem często psują się od dołu – najczęściej dochodzi do zapalenia wierzchołków korzenia. W takim wypadku można zaobserwować również opuchliznę czy ropnia. Jeśli to właśnie próchnica powoduje pulsujący ból zęba, to jedynym sposobem leczenia jest usunięcie zainfekowanych tkanek. Gdy doszło do zapalenia miazgi, to konieczne jest leczenie kanałowe, zaś gdy infekcja objęła wierzchołki korzenia – resekcja.

Zobacz też:  Paradontoza (zapalenie przyzębia) – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Pulsujący ból zęba może pojawić się po wizycie u dentysty

Z pulsującym bólem zęba pacjenci nierzadko zmagają się również po zabiegu dentystycznym. Najczęściej odwiedzamy stomatologa w celu założenia plomby. Mogłoby się wydawać, że to prosty zabieg, lecz trzeba wiedzieć, że wypełnienie może zostać umieszczone zbyt wysoko lub za blisko miazgi zęba, a to zaś prowadzi do wtórnego zapalenia, czego konsekwencją jest konieczność ponownego leczenia. 

Kolejnym zabiegiem często wykonywanym w gabinetach stomatologicznych jest leczenie kanałowe. Po nim również bardzo często pojawia się pulsujący ból, który może mieć mnóstwo przyczyn. Najczęściej ta dolegliwość wynika ze stosowania starych sposobów leczenia związanych z zatruciem miazgi – ból zazwyczaj mija po obumarciu tkanek. Nierzadko jednak boli ząb martwy – wtedy może to oznaczać np. powstanie ropnia podwierzchołkowego.

Jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas od wizyty u dentysty, koniecznie powinniśmy jeszcze raz odwiedzić stomatologa i poinformować go o bieżącym problemie. 

Pulsujący ból zęba występuje podczas noszenia aparatu stałego

Noszenie stałego aparatu ortodontycznego bardzo często wiąże się także z wieloma dolegliwościami bólowymi, a jedną z nich jest pulsujący ból zęba. Tutaj także przyczyn może być wiele, choć najczęściej to znak, że aparat został zbyt ciasno przykręcony i należy go delikatnie poluzować (w gabinecie ortodontycznym), jeśli ten jest mocno uciążliwy. Pamiętajmy jednak, że tego typu ból kilka godzin po wizyty u ortodonty jest zupełnie normalny, lecz szybko powinien minąć.

Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdy:

Pulsujący ból zęba – domowe sposoby

Na wizytę u dentysty bardzo często trzeba czekać dzień lub kilka dni, dlatego oczekując na wizytę, warto skorzystać ze skutecznych wskazówek, dzięki którym przynajmniej na chwilę będziemy mogli odetchnąć od bólu.

pulsujący ból zęba obraz 6
Sprawdź, domowe sposoby na pulsujący ból zęba:

Pulsujący ból zęba – zabiegi stomatologiczne

Możemy wyróżnić wiele zabiegów na bóle zębów, lecz ich leczenie w dużym stopniu jest uzależnione od przyczyny bądź źródła bólu. Zazwyczaj źródłem jest ubytek – w takim przypadku trzeba usunąć próchnicę lub infekcję i wypełnić ubytek. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to często jedyną opcją jest usunięcie zęba. Leczenie kanałowe natomiast przeprowadza się, gdy ból zęba jest wywołany przez infekcję nerwu zęba.

Jak zapobiec wystąpieniu pulsującego bólu zęba w przyszłości?

Nikt z nas nie lubi dni, gdy któryś ząb pobolewa. W końcu ciężko normalnie funkcjonować z taką dolegliwością. Mamy jednak dobrą wiadomość – można się przed nią uchronić! Wiemy już, że to próchnica jest odpowiedzialna za większość bólów zęba, dlatego aby chronić swoje zęby, należy dbać o właściwą higienę jamy ustną. Przede wszystkim trzeba codziennie myć zęby dwa razy dziennie, używając do tego pasty z fluorem. Najlepiej zmienić również manualną szczoteczkę na soniczną – z uwagi o niebo lepszą skuteczność usuwania płytki nazębnej.

Zobacz też:  Jak myć zęby poprawnie? Jakich błędów unikać w codziennej higienie jamy ustnej?

Niezbędnym elementem jest też korzystanie z nici dentystycznej, by móc dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe. Zaleca się także używanie płynu do płukania jamy ustnej – raz lub dwa razy dziennie. Nie wolno zapominać również o regularnych wizytach u dentysty w celu przeprowadzenia badania i profesjonalnego czyszczenia – dwa razy w ciągu roku. Ponadto warto na co dzień dbać o zdrową dietę i wybierać produkty żywieniowe o małej zawartości cukru. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook