Płytka nazębna – jak usunąć?

Po zjedzeniu posiłku często pojawia się pewien dyskomfort w postaci osadu na zębach. Osad nazębny ma miękki charakter i często żółtawy kolor, zależnie od tego, jakie posiłki oraz napoje były spożywane. To nic innego, jak płytka nazębna, którą w początkowej postaci bardzo łatwo usunąć. To głównie z jej powodu powinno się myć zęby minimum 2 razy dziennie, tak aby zapobiec przed przekształceniem się osadu w kamień nazębny. Czym dokładnie jest płytka nazębna, jak ją skutecznie usuwać i do czego może prowadzić zaniedbanie higieny jamy ustnej? Sprawdź już teraz!

Płytka nazębna – co to jest?

Musimy zacząć od kilku słów wyjaśnienia, czym dokładnie jest ten nalot, którym pokrywają się zęby i w jaki ten szkodliwy osad tworzy się. To nic innego, jak różnego rodzaju resztki pokarmów, które bardzo skutecznie się przyklejają. Wraz z ich gromadzeniem się, powstają idealne warunki do rozwoju bakterii. 

Na początku na powierzchni tej pojawiają się tzw. bakterie niepróchnicotwórcze, a dopiero później te najgroźniejsze, mogące powodować próchnicę. To z tego powodu trzeba koniecznie myć swoje zęby regularnie.

Same bakterie nie byłyby problemem gdyby nie fakt, że płytka nazębna ma właściwości demineralizujące szkliwo. Jeśli utrzymuje się przez długi czas, może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia tej ochronnej warstwy. Gdy do tego dojdzie, bakterie mają niczym nieograniczone możliwości „niszczenia” zębów.

Płytka nazębna jest groźna nie tylko z racji próchnicy. Jej obecność sprzyja bowiem zapaleniu dziąseł oraz chorobom samego przyzębia. Szkodliwy osad odkłada się pomiędzy zębami i wzdłuż linii dziąseł. Bagatelizowanie problemu jest więc absolutnie niewskazane. Płytkę nazębną można całkiem skutecznie usuwać w warunkach domowych. Jedynie od czasu do czasu warto wybrać się na dodatkowy zabieg u stomatologa.

Płytka nazębna może przeistoczyć się w kamień nazębny

Żółty nalot na zębach jest Ci dobrze znany? To nic innego, jak kamień nazębny. Jego barwa w dużej mierze jest efektem picia kawy, herbaty, wina lub palenia tytoniu. Kamień jest konsekwencją nieprawidłowego usuwania omawianej przez nas płytki nazębnej. 

W początkowej fazie jest ona swego rodzaju gęstą mazią, którą bardzo dobrze czuć pod językiem. Gdy nie zostanie w porę usunięta, zacznie się proces jej mineralizacji, kończący się powstaniem kamienia.

Ten niestety bardzo ciężko usunąć domowymi sposobami. Tutaj nie obejdzie się już bez interwencji stomatologa. Kamień również jest groźny dla szkliwa i może prowadzić do próchnicy. Dodatkowo powoduje on żółte zabarwienie zębów i może być powodem przykrego zapachu z ust.

Regularne mycie zębów to najlepszy sposób na pozbycie się płytki nazębnej

Rzetelna higiena jamy ustnej to najlepsza metoda prewencyjna na osadzanie się płytki nazębnej. Pamiętaj, że proces jej powstawania zaczyna się praktycznie od razu po szczotkowaniu. Początkowo nie jest on jednak groźny i dlatego regularność mycia zębów ma tutaj kluczowe znaczenie.

Zobacz też:  Niemycie zębów - czym grozi niewłaściwa higiena jamy ustnej?

Statystyka pokazuje niestety, że mnóstwo ludzi nie potrafi myć swoich zębów. Choć wydaje się to nielogiczne, to jednak stomatolodzy alarmują w tym temacie. Zęby szczotkuje się od góry do dołu, nie ruchami kolistymi. Zaczynamy od górnej szczęki, a następnie przechodzimy do żuchwy. Kolistymi ruchami czyści się tylko zęby trzonowe, starając się dotrzeć szczoteczką do najodleglejszych miejsc w jamie ustnej.

Powinno się również stosować nici dentystyczne. Klasyczna szczoteczka do zębów nigdy nie dotrze w szczeliny między zębami. Czyszczenie tych miejsc realizuje się właśnie nicią. Mycie powinno się kończyć płukaniem ust specjalnymi płynami dostępnymi na przykład w aptekach. Usuwają one resztki pokarmów i bakterii, a także sprzyjają odbudowie szkliwa.

Sprawdź nasze szczoteczki soniczne

Nie myj zębów od razu po posiłku

Trzeba również podkreślić to, że mycie zębów bezpośrednio po posiłku jest błędem. Stomatolodzy zalecają, aby odczekać przynajmniej 30 minut. Kwaśny odczyn spożywanych pokarmów prowadzi do chwilowego zmiękczania szkliwa. Szczotkowanie w tym okresie po prostu je zdziera i trwale uszkadza. Dobrym nawykiem jest zwykłe wypłukanie jamy ustnej po jedzeniu czystą wodą.

Jak płytkę nazębną usuwają stomatolodzy?

Współczesna medycyna z zakresu stomatologii oferuje kilka metod usuwania płytki nazębnej, w tym również kamienia. Popularną metodą jest między innymi skaling, ale przy niewielkim natężeniu problemu stosuje się specjalne piaskowanie. Jeśli kojarzy Wam to się z czyszczeniem metalu, to faktycznie, ma to ze sobą wiele wspólnego.

W czasie piaskowania dentysta natryskuje na zęby pod wysokim ciśnieniem mieszankę specjalnego ścierniwa z wodą. Zabieg jest kompletnie bezbolesny, choć czasem wywołuje pewien dyskomfort. 

Piaskowanie wszystkich zębów trwa bowiem około 20 minut. W tym czasie pacjent musi mieć cały czas otwarte usta, co po prostu nadwyręża mięśnie. Okazuje się jednak, że wizyta u stomatologa nie musi być jedynym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej. Jeśli problem nie jest poważny, można pokusić się o kilka domowych sposobów.

Domowe sposoby na usuwanie płytki nazębnej

Istnieje kilka godnych polecenia metod, dzięki którym można niskim kosztem i bezpiecznie zadbać o dobre zdrowie oraz piękny wygląd zębów. Poniżej prezentujemy najlepsze z nich:

Stosowanie sody oczyszczonej

Jeśli chcesz pozbyć się zanieczyszczeń, możesz od czasu da czasu użyć nieco sody oczyszczonej. Po prostu rozsyp niewielką jej ilość na pastę do zębów, którą masz już rozprowadzoną na szczoteczce. Soda świetnie usuwa płytkę i kamień, a do tego ma właściwości wybielające. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość sody oczyszczonej może uszkadzać szkliwo. Stosuj ją z umiarem, najlepiej nie częściej, jak raz w tygodniu.

Ocet jabłkowy

Kolejne dobro natury to zwykły ocet jabłkowy, który zapewne masz w swoim domu. To świetny składnik do przyrządzenia płynu do płukania ust. Po prostu dodaj do szklanki wody łyżkę octu jabłkowego i dokładnie wymieszaj. Tak sporządzoną mieszaninę możesz używać regularnie, po każdym myciu zębów. Ocet doskonale zabija bakterie, zapobiega paradontozie, a do tego ładzi różne stany zapalne. Co ważne, wspomaga on remineralizację szkliwa!

Wykorzystanie ziół

Okazuje się, że nawet niektóre rośliny wolno rosnące na łące mogą być pomocne w higienie jamy ustnej. Jedną z nich jest bylica drzewkowata, która znana jest ze swoich antyseptycznych właściwości. Możesz również naparzyć sobie zwykłych goździków, płucząc takim płynem usta po jego wystygnięciu.

Istnieje również ciekawy przepis wykorzystujący mąkę orzechową. Do pół litra wody dodaj około 60 g takiej mąki i podgrzewaj na ogniu przez około 10 minut. Po ostygnięciu uzyskasz gęstą masę, którą z powodzeniem możesz wykorzystać jako zamiennik pasty do zębów! Stoją ją jednak sporadycznie, najlepiej nie częściej, jak 4 razy w miesiącu.

Najlepszy sposób na płytkę nazębną – technologia soniczna

Natura jak widać daje nam wiele „narzędzi” do pozbywania się groźnych bakterii z naszych zębów. Nie zmienia to jednak faktu, że codzienne ich szczotkowanie to absolutna podstawa higieny jamy ustnej. Tylko w ten sposób można się pozbyć płytki bakteryjnej, choć niestety skuteczność klasycznej szczoteczki jest pod tym kątem mizerna.

Ręcznie nie jesteśmy w stanie wywołać intensywnych ruchów omiatających zęby. Co gorsza, włosiem nie da się dotrzeć w trudno dostępne miejsca (najdalsze trzonowce i przerwy między zębami). Rewolucją na rynku było pojawienie się szczoteczek elektrycznych. Okrągła główka obraca się w dwie strony z bardzo dużą częstotliwością. Technologia ta na pewno poprawiła skuteczność mycia zębów, ale nie rozwiązała problemu w całości.

Alternatywą są szczoteczki soniczne. Wynalazek z 1987 roku dopiero dziś naprawdę nabrał na swoim znaczeniu, choć jego ogromne zalety dostrzegano już lata temu. To najlepszy, wyjątkowo skuteczny i przy tym bezpieczny sposób na usuwanie płytki nazębnej.

Czym wyróżniają się szczoteczki soniczne?

Nawet do 62 tysięcy ruchów włosia na minutę przy zachowaniu bezpieczeństwa dla zębów? Tak, to jest możliwe i właśnie to oferują szczoteczki soniczne. Intensywność wibracji jest dużo wyższa, niż przy produktach rotacyjnych. Warto pamiętać o tym, że oba te produkty są nadal szczoteczkami elektrycznymi. Ta klasyczna wykonuje po prostu ruchy rotacyjne. Soniczna natomiast drga pod wpływem fal dźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości.

Rozwiązanie to jest bardzo bezpieczne z tego powodu, że główki nie trzeba mocno dociskać do zębów. Co więcej, czyszczenie zaczyna się już wtedy, gdy szczoteczka znajduje się kilka milimetrów nad zębami, nie dotykając ich!

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że szczoteczki te są poręczne, proste w obsłudze, a przy tym niezawodne. Mogą działać nieprzerwanie na jednym ładowaniu akumulatora przez wiele dni (żadna szczoteczka z okrągłą główką tego nie osiągnie).

Najważniejsza jest jednak skuteczność czyszczenia. Jak pokazują wyniki badań, soniczna technologia usuwa płytkę nazębną nawet w 100-procentach! Korzystanie z niej jest bezpieczne nawet dla dzieci, osób z nadwrażliwością, chorymi dziąsłami, wypełnieniami czy implantami.

Moc soniczna – jak to działa?

Zasada działania tego urządzenia jest wyjątkowo prosta. Umieszczono w nim generator fal dźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości (około 260 Hz). Są one niesłyszalne dla człowieka, a więc nie powodują dyskomfortu. Fale te przenoszą się na główkę szczoteczki i powodują jej drganie z bardzo dużą częstotliwością. Dźwięk nie zostaje jednak na samej główce. Wychodzi także poza nią i to właśnie tutaj tkwi tajemnica czyszczenia nawet bez dotykania do zębów (choć jego skuteczność jest niska).

Zobacz też:  Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Drgająca główka wymiata wszystkie zanieczyszczenia z bardzo wysoką skutecznością. W drgania wprowadzana jest również mieszanina pasty do zębów ze śliną. Wibrujące drobinki znajdują się w przestrzeni między zębami i dlatego technologia soniczna umożliwia tak dokładne czyszczenie.

Główki nie trzeba mocno dociskać do zębów i intensywnie szorować. Docenią to wszystkie osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów, chorobami dziąseł i wieloma innymi problemami jamy ustnej. Wielu stomatologów twierdzi również, że szczoteczki soniczne w żaden sposób nie zagrażają wypełnieniom oraz implantom.

oclean aplikacja wybielanie

Szczoteczkę soniczną skonfigurujesz pod własne potrzeby

Na szczególną uwagę zasługuje funkcjonalność tych produktów. Największą zaletą jest ponadprzeciętna skuteczność czyszczenia zębów, ale wiele możliwości personalizacji szczoteczki to także duży plus.

Producenci wyposażają swoje produkty w specjalne oprogramowanie kontrolujące pracę. Użytkownik może tworzyć swoje własne, spersonalizowane profile. Oznacza to możliwość dopasowania trybu pracy urządzenia do czyszczenia zębów wrażliwych, do usuwania płytki nazębnej czy nawet wybielania. Opcji jest mnóstwo i każdy dopasuje je do własnych potrzeb.

Sprzęt oferuje także płynną regulację wibracji. To ważne chociażby z punktu widzenia dzieci, które powinny korzystać z urządzenia przy zmniejszonej mocy. Na tym jednak nie koniec. Czas mycia zębów również ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej higieny i usuwania płytki nazębnej. Po co patrzeć na zegarek, skoro w szczoteczce jest stoper? Sama wyłączy się o upływie określonego czasu!

Najlepsze urządzenia kontrolują nawet prawidłowość mycia zębów. Pokazują, którą partię szczotkować w danym momencie, pod jakim kątem ustawić główkę i jak mocno ją docisnąć! Mycie zębów nigdy nie było tak przyjemne, proste i skuteczne jednocześnie.

Kup szczoteczkę soniczną i zadbaj o zdrowie zębów

Myślisz sobie teraz, że tak innowacyjna technologia wiąże się z dużym kosztem zakupu urządzeń? Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoich zębów, już teraz odwiedź nasz sklep internetowy na stronie Oclean.pl. Mamy wysokiej jakości szczoteczki cenionego producenta Xiaomi. To bezpieczne, solidne i funkcjonalne urządzenia, które zamówisz w konkurencyjnej cenie.

Zapobieganie w osadzaniu się szkodliwych bakterii, które znajdują się w płytce nazębnej jest również sposobem na kamień nazębny. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się płytki nazębnej jest właśnie korzystanie ze szczoteczki sonicznej. Płytka nazębna to przyczyna wielu problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś i spraw sobie na prezent najlepszą szczoteczkę soniczną od Oclean. Sprawdź już teraz i złóż zamówienie jeszcze dziś! Darmowa dostawa i wysyłka 0zł. Gwarancja oryginalności produktów.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook