Pieczenie języka – przyczyny i sposoby leczenia. Co może oznaczać piekący ból?

pieczenie języka obraz 5

Pieczenie języka to jeden z nieprzyjemnych objawów, który może świadczyć o wielu schorzeniach. Często jednak przyczyną może być błędna higiena jamy ustnej. Czasem może temu towarzyszyć także biały nalot lub suchość w jamie ustnej. Czym pieczenia języka może być spowodowane? Sprawdź!

Objawy mogą dotyczyć części języka lub jego całości. Jest to zazwyczaj lekkie uczucie pieczenia lub bardzo nasilone, powodujące dysfagię. U niektórych może pojawiać się także np. jedynie podczas mówienia, zaś u innych występuje cały czas. Co więcej, czasami ból łączony jest z pieczeniem ust, gardła, przełyku, czy nawet zaburzeniami smaku. Naszą uwagę szczególnie powinny przykuć ewentualne możliwe zmiany w jamie ustnej takie jak np. owrzodzenia. W takim przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem stomatologiem. 

Pieczenie języka – przyczyny występowania

Pieczenie języka zazwyczaj występuje, gdy zjemy pikantną potrawę czy niektóre owoce takie jak np. ananas. To zupełnie normalne i wtedy nie ma powodu do zmartwień. Czasem jednak przyczyny bywają o wiele poważniejsze! Nie każdy bowiem wie, że jest to jeden z objawów m.in. cukrzycy, czy nawet chorób wenerycznych. Może także wskazywać również na nerwice, niedoczynność tarczycy lub niedobór witamin z grupy B. 

pieczenie języka obraz 7

Zakażenia

Często pieczenie języka jest spowodowane zakażeniem. Zazwyczaj jest grzybica jamy ustnej, inaczej nazywana kandydozą. Jej charakterystycznym objawem jest biały nalot znajdujący się na podniebieniu i języku, owrzodzenia i pęknięcia w kącikach ust. Występuje również suchość jamy ustnej.  

Pieczenie języka to także możliwy skutek zakażenia wirusowego. Może pojawić się u osób zakażonych np. wirusem HIV, wirusem opryszczki HSV, wirusem półpaśca, czy adenowirusem.

Inną możliwością jest zakażenie bakteryjne – np. kiła, którą wywołują bakterie krętki białe. Na początku pojawia się jedynie niebolesna grudka, która po pewnym czasie wrzodzieje. Pojawia się w przypadku kontaktu oralnego z zakażoną osobą i powodować uciążliwe objawy.

Alergie 

U niektórych osób pieczenie języka może być powiązane z alergią kontaktową np. związaną ze stosowaniem leków lub różnych materiałów takich jak nikiel. Zdaniem wielu specjalistów pieczenie języka może być wywołane także alergiami pokarmowymi.

Spożywanie niektórych pokarmów

Spożywanie niektórych owoców takich jak ananas czy kiwi może również wiązać się z wystąpieniem tego uciążliwego objawu. To jednak normalne i odpowiedzialne za to są kwasy owocowe w nich zawarte, które mają drażniący wpływ na błony śluzowe jamy ustnej i język. Do pokarmów, które mogą powodować pieczenie języka, zaliczamy również czekoladę, orzechy, kawę oraz ostre przyprawy. 

Spożywanie glutenu 

Pieczenie języka u niektórych może świadczyć o nadwrażliwości na gluten. Nie jest to jednak alergia na gluten. Oprócz pieczenia języka mogą występować inne objawy takie jak bóle brzucha, egzema, zmęczenie, czy nawet wymioty.

Nerwica

Niektórzy zastanawiają się, czy pieczenie języka ma związek z nerwicą. Według przeprowadzonych badań zespół pieczenia jamy ustnej może być wynikiem obwodowych zaburzeń nerwowych i zmian w mózgu. Pieczenie języka może być skutkiem depresji lub innych zaburzeń psychicznych jak stany lękowe. 

Naukowcy dopatrują się również przyczyn zmian w obrębie jamy ustnej w zmianach hormonalnych, ponieważ szczypanie języka i inne podobne objawy częściej diagnozuje się u kobiet w wieku okołomenopauzalnym.

Spożywanie alkoholu i palenie papierosów

W papierosach znajduje się mnóstwo substancji takich jak tytoń, tlenek węgla i substancje smoliste, a te mogą powodować właśnie ból i suchość języka oraz nieprzyjemny zapach z ust. Pojawia się ono również po alkoholu, który ma drażniący wpływ na błony śluzowe jamy ustnej i niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Bardzo często okazuje się, że pieczenie języka jest spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej. Duże ilości kamienia nazębnego niekorzystnie wpływają na nasilenie dolegliwości ze strony języka, ponieważ go podrażniają. Zapominanie o regularnym myciu zębów, krótkie szczotkowanie, niekorzystanie z nici dentystycznej to jedynie kilka czynników, które mogą przyczyniać się do dyskomfortu w jamie ustnej. 

W codziennej pielęgnacji jamy ustnej szczególnie ważne jest też czyszczenie języka. Na nim również bowiem gromadzi się osad, który sprzyja występowaniu dyskomfortu i może powodować nieprzyjemny oddech. 

Sprawdź nasze popularne kategorie i zadbaj o higienę jamy ustnej

Choroby w jamie ustnej

Zły stan zębów czy kiepska kondycja dziąseł również mogą być przyczyną dolegliwości bólowych. Niestety wielu z nas zapomina o tym, jak ważne jest leczenie zmian próchniczych, które mogą powodować ból zębów i być odpowiedzialne za piekący język. 

Zobacz też:  Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – co warto o nim wiedzieć?

Dodatkowo jeśli w naszej jamie ustnej mają miejsce stany zapalne takie jak zapalenie miazgi zęba czy choroby przyzębia, to możemy mieć pewność, że to one powodują nieprzyjemne pieczenie. Po ekstrakcji zęba czasem dochodzi także do powikłania w postaci suchego zębodołu, który też może powodować dyskomfort.

O jakich chorobach może świadczyć pieczenie języka?

Bardzo często pieczenie języka świadczy o refluksie żołądkowo-przełykowym. Na tę chorobę składa się mnóstwo objawów, które są spowodowane uszkodzeniami błony śluzowej przełyku, a te zaś są wynikiem zarzucania treści żołądkowej. Głównym objawem tej choroby jest zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem i ból w klatce piersiowej. U chorych może występować także puste odbijanie się, cofanie się pokarmu, chrypka, czy nieprzyjemny zapach z ust. 

Pieczenie języka to czasem także objaw choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Tutaj dominuje również zgaga, nudności, bóle brzucha, wzdęcia, brak apetytu, niesmak w ustach oraz oczywiście palenie i pieczenie w żołądku i przełyku. Czasami pieczenie języka jest wynikiem awitaminozy, czyli sytuacji niedoboru witamin, w szczególności z grupy B, kwasu foliowego, żelaza i cynku. Może również wskazywać na choroby skóry takie jak rumień wielopostaciowy, liszaj płaski. 

Należy również wiedzieć, że niedokrwistość złośliwa i spowodowana niedoborem żelaza także może powodować pieczenie języka. Do innych objawów tej choroby możemy zaliczyć przyspieszony oddech, bladość, afty, zapalenie kątów ust, zawroty głowy, czy trudności w chodzeniu. Poza tym pieczenie języka może świadczyć o cukrzycy lub niedoczynności tarczycy

Co więcej, warto wiedzieć, że piekący ból języka nierzadko świadczy o menopauzie, zaburzeniach psychicznych, hormonalnych i neurologicznych oraz bywa skutkiem chemioterapii.

Pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej – czym jest?

Gdy występuje u nas pieczenie języka, które nie jest spowodowane zjedzeniem pokarmu i innych substancji wywołującego chwilowe podrażnienie błony śluzowej, a w dodatku nie występują żadne inne widoczne objawy, to najprawdopodobniej jest to pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej, znany również pod nazwą: zespół piekących ust czy stomatodynia.

Schorzenie to częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Zazwyczaj obejmuje głównie język – zwłaszcza 2/3 przedniej jego części, ale objawy bólowe mogą dotyczyć także podniebienia czy gardła. Co więcej, często wraz z zespołem pieczenia występują inne objawy takie jak suchość ust, parestezje i drętwienie języka.

Ważne: wszystkie te nieprzyjemności często znikają lub przynajmniej zmniejszają się podczas jedzenia. 

Zobacz też:  Grzybicze zapalenie gardła i migdałków – jakie są objawy i jak przebiega leczenie?

Jak zdiagnozować pieczenie języka?

Diagnostyka pieczenia języka polega na wykluczeniu obecności wszelkich możliwych czynników drażniących, wykonaniu badania krwi, zbadaniu poziomu witamin, glikemii i poziomu hormonów u kobiet, wykonaniu testów alergicznych oraz skontrolowaniu układu odpornościowego. Niemniej ważnym elementem jest zebranie informacji na temat diety pacjenta, leczenia stomatologicznego, zaburzeń nastrojów, jak i rodzaju przyjmowanych leków. 

Poza tym w przypadku, występowania białego nalotu, wykonuje się badanie mikrobiologiczne, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że piekący język jest wynikiem zakażenia drobnoustrojami. 

Jak złagodzić pieczenie języka domowe sposoby

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna pieczenia języka i podniebienia, warto wiedzieć, że można go złagodzić. Należy zacząć przede wszystkim od wprowadzenia zmian w nawykach higienicznych i zadbać o zdrowie jamy ustnej. Warto pamiętać o regularnym myciu zębów za pomocą szczoteczki do zębów z włosiem o odpowiedniej twardości oraz używaniu właściwie dobranej pasty do zębów. Najlepiej korzystać ze szczoteczek, które skutecznie usuwają płytkę bakteryjną i są łagodne na podrażnione dziąsła (czyli szczoteczki soniczne). 

Na rynku dostępne są również specjalistyczne szczoteczki do czyszczenia języka, których zdecydowanie warto używać do usuwania osadu, by cieszyć się świeżym oddechem. Bardzo ważne jest także pamiętanie o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Najlepiej nadaje się do tego nić dentystyczną i irygatory do zębów. Co więcej, warto używać płynu do płukania ust o działaniu antybakteryjnym – to skuteczny środek w walce z pieczeniem języka. 

Domowe sposoby na pieczenie języka obejmują również wprowadzenie zmian w diecie i ograniczenie lub całkowitą redukcję złych nawyków. Należy rzucić palenie tytoniu, ograniczyć mocną herbatę, kawę oraz zrezygnować z alkoholu. Zdecydowanie warto też usunąć wybrane składniki z diety takie jak np. ananas, kiwi, orzechy, ostre przyprawy czy czekolada.

Ponadto koniecznie trzeba regularnie kontrolować stan swojego zdrowia, zaś w przypadku, gdy okaże się, że pieczenie języka jest objawem np. refluksu żołądkowo-przełykowego, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Poza tym chwilową ulgę mogą płukanki z wody utlenionej, szałwi i rumianku.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook