fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Pęknięty ząb – co należy zrobić?

Pęknięty ząb obraz 1

Pęknięty ząb to poważny problem, którego zdecydowanie nie da się nie zauważyć. Gdy ząb pęka pionowo, to pojawia się bowiem ogromny ból, który daje się we znaki zwłaszcza podczas spożywania pokarmów – gryzienia i w kontakcie z niskimi bądź wysokimi temperaturami. Ból zazwyczaj ma charakter pulsujący, po pewnym czasie mija, aby później znów powrócić. Co zrobić z pękniętym zębem? Sprawdź!

Pęknięty ząb – przyczyny

Jedną z najtwardszych i najbardziej zmineralizowanych tkanek w organizmie człowieka jest rzecz jasna szkliwo. To jednak nie zmienia faktu, że może ono ulec pęknięciu w niektórych sytuacjach. Najczęściej dzieje się tak, gdy ząb jest osłabiony z powodu próchnicy.

Do uszkodzenia zęba bardzo często dochodzi również podczas spożywania twardych produktów takich jak orzechy czy landrynki. Pęknięty ząb może być też skutkiem zbyt nerwowego zaciskania zębów, przegryzania nici, czy otwierania butelek zębami. Czasami przyczyną jest również upadek lub uderzenie.

pęknięty ząb obraz 2

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kruszenie się zębów może być też spowodowane niedoborami wapnia i fluoru w organizmie. Te zaś są odpowiedzialne za mocne kości i szkliwo. Takie pierwiastki znajdziemy głównie w takich produktach żywnościowych jak jajka, mleko, przetwory nabiałowe, a fluor także w pastach do zębów.

Na szkliwo naszych zębów w ogromnym stopniu wpływa również palenie produktów tytoniowych. U palaczy najczęściej zmienia się kolor zębów – na żółty, ale nie tylko. Może dochodzić także do osłabienia szkliwa, a efektem jest jego kruszenie się i powstawanie niebezpiecznych wyrw.

Jakie są objawy pękniętego korzenia zęba?

Jeśli doszło do pęknięcia zęba sięgającego aż do korzenia, to na pewno pojawi się silny i pulsujący ból zęba. Dolegliwości te są bardzo uciążliwe, w szczególności podczas przeżuwania pokarmów, jak i spożywania zimnych lub gorących dań. Ważne jest, aby w takim przypadku szybko udać się do stomatologa, ponieważ inaczej w miejscu uszkodzeń będą nagromadzały się resztki jedzenia i namnażały bakterie, więc w bardzo krótkim czasie może dojść do niebezpiecznej infekcji.

Zobacz też:  Przetoka zębowa (w tym na dziąśle) – czym jest i jak ją leczyć?

Dlaczego ząb może pęknąć po leczeniu kanałowym?

Bardzo często zdarza się, że po leczeniu kanałowym dochodzi do pęknięcia zęba. Wynika to z tego, że po takim leczeniu zęby mają mniejszą wytrzymałość. Na szczęście w przypadku, gdy została uszkodzona jedynie korona zęba, to można łatwo odbudować ząb. Gorzej wygląda sytuacja, jeśli pęknięcie dotyczy także kanału zębowego – wtedy nierzadko okazuje się, że nie ma możliwości uratowania zęba.

Pękniety ząb - co robić?

Należy przede wszystkim wdrożyć odpowiednie działania. Najważniejszym krokiem jest udanie się do dentysty. Jeśli podejrzewamy u siebie pęknięty ząb, to warto też zadbać o to, aby uszkodzenie się nie pogłębiało do czasu wizyty. W tym celu zaleca się rezygnację z twardych pokarmów i podczas gryzienia omijanie miejsca, w którym doszło do pęknięcia zęba. Nierzadko przy dziąśle pojawia się też ostra krawędź, która może boleśnie kaleczyć policzek i język – wtedy warto nakleić na nią niedużą ilość parafiny.

Gdy natomiast dolegliwości bólowe są bardzo silne, to wskazane jest sięgnięcie po lek przeciwbólowy. Co ważne: nie wolno zapominać również o prawidłowej higienie jamy ustnej. Dobrą radą jest również płukanie jamy ustnej mieszanką wody z solą.

Jak wygląda leczenie pękniętego zęba?

To, jak będzie wyglądało leczenie pękniętego zęba, zależy głównie od stopnia uszkodzenia i lokalizacji pęknięcia.
Najczęściej jednak zastosowanie znajdują takie zabiegi jak:

Odbudowa zęba za pomocą wypełnienia stomatologicznego

To prosty i szybki sposób na odbudowę zęba nawet na jednej wizyty! W przypadku zębów przednich bardzo często zastosowanie znajduje bonding, który polega na wykorzystaniu plastycznego materiału kompozytowego. Cały zabieg rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania zęba, a następnie pokrycia go warstwami żywicy kompozytowej w naturalnym odcieniu, tak, aby uzyskać najlepszy kształt i długość. Na koniec utwierdza się takie wypełnienie.

Zobacz też:  Zaciskanie zębów - przyczyny, skutki i leczenie zaciskania szczęki

Odbudowa zęba za pomocą licówki

Licówki to bardzo popularny sposób leczenia w przypadku pękniętego zęba. Polega na szlifowaniu zęba i zamocowaniu na nim cienkiego ceramicznego płatka, który będzie naturalnym przedłużeniem zęba. Licówki ceramiczne są całkowicie odporne na uszkodzenia, estetycznie wyglądają i są trwałe. Wykorzystywane są zarówno przy większych uszkodzeniach, jak i asymetriach zębów przednich.

Odbudowa zęba za pomocą korony

Korona to często najlepsze rozwiązanie, gdy doszło do poważnego pęknięcia lub złamania zęba. Najczęściej cały zabieg kończy się na dwóch wizytach u stomatologa.

Wypełnienie inlay/onlay

Stanowi alternatywę dla plomb i koron. To trwały rodzaj wypełnienia, który zalecany jest w przypadku odbudowy zęba po leczeniu kanałowym, czy znacznego starcia zębów bocznych.

Trudne przypadki

W bardzo ciężkich przypadkach, kiedy mamy do czynienia z pęknięciem, które objęło cały ząb, a uraz spowodował uszkodzenia żywej miazgi zębowej, to najpierw konieczne bywa leczenie kanałowe zęba, a dopiero po nim można przystąpić do obudowy zęba za pomocą korony na wkładzie koronowo-korzeniowych. Natomiast w najcięższych przypadkach często jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zęba i odbudowa zęba za pomocą mostu bądź implantu stomatologicznego.

Czy zawsze konieczne jest leczenie pękniętego zęba?

Zawsze, gdy pojawią się u nas jakiekolwiek urazy w obrębie jamy ustnej, to wskazana jest wizyta u dentysty, który sprawdzi, czy potrzebne jest leczenie. Stomatolog precyzyjne zbada miejsce, które uległo urazowi i w razie potrzeby zleci badanie rentgenowskie. 

W sytuacji, gdy podejrzewamy, że doszło do złamania lub ukruszenia zęba, warto wziąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty i szybko umówić się do dentysty, zabierając ze sobą na wizytę ułamany fragment zęba. Podobnie należy nastąpić, gdy doszło do całkowitego wybicia zęba np. na skutek urazu. Ząb warto zabrać ze sobą, ponieważ w niektórych przypadkach możliwa jest reimplantacja, czyli ponowne umieszczenie zęba w jamie ustnej.

Zobacz też:  Torbiel zęba – przyczyny, objawy, leczenie

Czy pęknięty ząb się zrośnie?

Osoby, u których doszło do pęknięcia zęba, często zastanawiają się, czy ząb może samoistnie się zrosnąć. Niestety nie mamy tutaj dobrych wieści – zęby bowiem nie mają właściwości regeneracyjnych, więc uszkodzony, pęknięty ząb nie zrośnie się. Jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku uszkodzenia zęba jest zatem konsultacja u stomatologa, który zajmie się rozwiązaniem problemu.

Jak zapobiegać pękaniu zębów?

Najważniejsze jest przede wszystkim dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Należy przynajmniej dwa razy dziennie dokładnie szczotkować zęby po min. 2 minuty, używać nici dentystycznej i w razie potrzeby – irygatora do zębów. Odradza się też sięgania po twarde pokarmy i najlepiej unikać złych nawyków, które mają niekorzystny wpływ na zęby.

Warto także ograniczyć ilość napojów gazowych, ponieważ kwas węglowy w procesie karbonizacji drastycznie niszczy szkliwo zębów! Niewskazane jest również picie napojów cytrusowych, jak i sięganie po duże ilości owoców cytrusowych, ponieważ zawierają kwas cytrynowy. Postępując w ten sposób, zmniejszamy ryzyko próchnicy, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko złamania zębów.

Szczególnie istotne są również regularne wizyty u dentysty. Należy odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy w roku, gdy nie dzieje się nic złego z zębami. Gdy jednak walczymy z próchnicą, chorobami dziąseł czy innymi problemami, to konieczne są częstsze wizyty u specjalisty, który zajmie się leczeniem zębów, a my uchronimy się przed bólem i poważnym problemem, jakim zdecydowanie może być złamany ząb. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook