Krosty mogą pojawiać się w różnych miejscach na skórze, w tym również na języku, gardle czy dziąsłach. Zazwyczaj krosty pojawiające się na języku są wynikiem infekcji bądź też uczulenia, choć należy pamiętać, że mogą też być oznaką poważnego schorzenia. Dlatego, gdy pojawiają się często, to warto udać się do lekarza na konsultację. Czym są krosty na języku i jak skutecznie się ich pozbyć? Dowiedz się!
Jakie formy mogą przebierać krosty na języku?
- 1 Jakie formy mogą przebierać krosty na języku?
- 2 Najczęściej występujące krosty na języku:
- 2.1 Czerwone krosty na języku
- 2.2 Białe krosty na języku
- 2.3 Żółte krosty na języku
- 3 Krosty na języku – przyczyny powstawania
- 3.1 Najpopularniejsze przyczyny powstawania krost na języku:
- 4 Domowe sposoby na krosty na języku
- 5 Krosty na języku – kiedy udać się do lekarza?
- 5.1 Wybierz szczoteczkę dla siebie
Krosty na języku to problem, który dotyczy zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Przyczyń powstawania krost na języku jest wiele. Mogą pojawić się na skutek oparzenia (np. po spożyciu zbyt gorącego dania) lub świadczyć o reakcji alergicznej. Nierzadko jednak występują, gdy nasz organizm jest bardzo osłabiony. Są niewielkie, lecz widoczne i przyjmują kształt kuleczek. Mogą pojawić się na całej powierzchni języka albo jedynie w niektórych jego miejscach.
Najczęściej występujące krosty na języku:
Czerwone krosty na języku
Zazwyczaj możemy je zaobserwować, gdy dopadło nas przeziębienie. Często pojawiają się przy bólu gardła i znikają samoistnie po przebytej infekcji. Należy jednak wiedzieć, że czerwone krostki na języki mogą świadczyć również o stanie zapalnym ślinianek oraz grzybicy jamy ustnej.
Białe krosty na języku
Najczęściej odpowiedzialny za nie jest drożdżak Candida. Krostki zazwyczaj pojawiają się na języku, ale mogą obejmować także resztę jamy ustnej np. gardło. Biały nalot może być przyczyną wielu chorób. Jeśli występuje razem z wysoką gorączką i powiększonymi węzłami chłonnymi, prawdopodobnie jest to zakażenie bakteryjne jak angina. W takim przypadku niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Białe krostki również świadczyć o leukoplakii, która pojawia się często u palaczy, alkoholików, ale również u tych, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej czy niezdrowo się odżywiają (w ich diecie brakuje witamin).
Na języku i w jamie ustnej mogą pojawić się afty, które często przypominają białe krostki. Są to bolące zmiany, pojawiające się często na czubku języka, których leczenie trwa od kilku do kilkunastu dni. Warto pamiętać, że afty nie są wirusowe, także nie można się nimi zarazić. W przypadku częstego wystąpienia tych zmian, warto udać się do lekarza. Może to być oznaką choroby takiej jak aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.
Warto pamiętać, że pleśniawki i afty często wsypują u dzieci.
Żółte krosty na języku
Bardzo często występują także żółte krosty na języku i zazwyczaj świadczą one o problemach ze strony układu pokarmowego – np. refluksie żołądkowo-przełykowym czy chorobie wrzodowej żołądka. W takim wypadku niezbędny jest kontakt ze specjalistą.
Krosty na języku – przyczyny powstawania
Krosty na języku mogą pojawić się z bardzo wielu przyczyn. Często mówią one o niedoborach witaminy B12, czy składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, czy kwas foliowy.
Najpopularniejsze przyczyny powstawania krost na języku:
- zespół jelita drażliwego,
- uraz mechaniczny języka,
- infekcje wirusowe,
- stan zapalny w jamie ustnej,
- choroba refluksowa,
- jedzenie ostrych dań,
- przyjmowanie niektórych leków,
- cukrzyca,
- grzybica,
- alergie,
- miesiączka.
Domowe sposoby na krosty na języku
Większość zmian na języku może świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Dlatego w pierwszej kolejności warto zająć się właśnie nią. Myć dokładnie zęby, płukać jamę ustną.
W leczeniu krost na języku można się wspomóc domowymi sposobami. Jednym z nich są płukanki z wodą z solą lub z wodą utlenioną. Załagodzą objawy, jednak w przypadku silnych objawów warto udać się po preparaty dostępne w aptece lub skonsultować się z lekarzem.
Aby zapobiec pojawieniem się krost warto pamiętać o częstym myciu rąk i przestrzeganiu zasad higieny. Warto również postawić na zbilansowaną dietę.
Krosty na języku – kiedy udać się do lekarza?
Do specjalisty z krostami na języku warto się udać zwłaszcza gdy:
- krostki na języku nie znikają po tygodniu,
- często powracają,
- są bardzo bolesne,
- krwawią, gdy je się dotknie.
Lekarz po obejrzeniu krostek na języku będzie mógł postawić diagnozę, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to wykona inne testy diagnostyczne.