0

Jeszcze pod koniec XX wieku w praktycznie każdej łazience można było znaleźć klasyczne szczoteczki do manualnego mycia zębów. Choć elektryczne odpowiedniki były już dostępne, to jednak ich przesadnie wysoka cena zwyczajnie odstraszała. Gdy produkty te zaczęły tanieć, w dużym stopniu zaczęły one wybierać klasyczne odpowiedniki. Sprawdź, jaka szczoteczka soniczna będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Ewolucja szczoteczek elektrycznych

Jedna z pierwszych szczoteczek elektrycznych na rynek trafiła jeszcze przed II wojną światową. Z czasem szczoteczki elektryczne zaczęły być produkowane masowo, czego konsekwencją były kolejne ewolucje oraz dodatkowe usprawnienia technologiczne.

Szczoteczki elektryczne generują ruch rotacyjny włosia, który oferuje dokładniejsze i wygodniejsze mycie zębów. Dzisiaj natomiast jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji w tej dziedzinie – szczoteczki soniczne. Z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a więc najwyższy czas przyjrzeć się im nieco bliżej. Dziś przede wszystkim podpowiemy, czym kierować się podczas jej wyboru. Zapraszamy do lektury!

oclean szczoteczka kolorowe tło
czyszczenie zębów oclean

Szczoteczka soniczna myje zęby z wykorzystaniem dźwięku

Nie będziemy się tutaj zagłębiać w szczegóły technologiczne ukrywające się głęboko w obudowie tych urządzeń, więcej możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów: Szczoteczka do zębów. Użytkownik powinien przede wszystkim mieć świadomość podstaw działania tego produktu. W szczoteczkach elektrycznych niewielkie silniczki powodują ruch obrotowy okrągłej główki. Nie obraca się ona jednak dookoła własnej osi, ale oscyluje w lewo i w prawo.

Jak działa szczoteczka soniczna

W przypadku technologii sonicznej za mycie odpowiedzialny jest natomiast generator dźwięku o niskiej częstotliwości. Nie musicie się jednak obawiać, te fale dźwiękowe nie są dla nas słyszalne. Wprawiają one jednak w ruch włosie znajdujące się na główce. Jego oscylacyjne drgania wprawiają w ruch główkę szczoteczki i doskonale czyszczą zęby.

Fale dźwiękowe powodują również drgania cząsteczek śliny, czyli wody połączonej z pastą do zębów. To bardzo ważna zaleta – cząsteczki śliny znajdują się również pomiędzy zębami, w miejscach, do których szczoteczka nigdy nie dociera. Drgania doskonale czyszczą więc te szczeliny i tym samym pozytywnie wpływają na zdrowie naszych zębów.

jak działa szczoteczka soniczna

Warto wspomnieć jeszcze o wydajności. Kiedy zwykła szczoteczka elektryczna generuje ruch obrotowy na poziomie nieprzekraczającym 10 tysięcy drgań, najlepsze modele soniczne zbliżają się nawet do 100 tysięcy! To aż dziesięciokrotny wzrost szybkości – czy w takim razie produkt ten jest bezpieczny dla zębów?

szczoteczka soniczna oclean x

Szczoteczka soniczna myje zęby z wykorzystaniem dźwięku

Nie będziemy się tutaj zagłębiać w szczegóły technologiczne ukrywające się głęboko w obudowie tych urządzeń, więcej możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów: Szczoteczki do zębów. Użytkownik powinien przede wszystkim mieć świadomość podstaw działania tego produktu. W szczoteczkach elektrycznych niewielkie silniczki powodują ruch obrotowy okrągłej główki. Nie obraca się ona jednak dookoła własnej osi, ale oscyluje w lewo i w prawo.

Warto wspomnieć jeszcze o wydajności. Kiedy zwykła szczoteczka elektryczna generuje ruch obrotowy na poziomie nieprzekraczającym 10 tysięcy drgań, najlepsze modele soniczne zbliżają się nawet do 100 tysięcy! To aż dziesięciokrotny wzrost szybkości – czy w takim razie produkt ten jest bezpieczny dla zębów?

Szybkość szczoteczki sonicznych

Elektryczna szczoteczka do zębów obraca się prawie 3000-4000 razy na minutę, na początku lekko w jedną stronę, a potem w drugą. Użytkownik przez to często wyrabia sobie nawyk zbyt mocnego dociskania główki szczoteczki do zębów, co wpływa niekorzystnie dla naszego zdrowia. W sonicznym odpowiedniku poziom oscylacji jest wielokrotnie wyższy (ok. 30000-90000 ruchów na minutę), a do tego drgają jeszcze cząsteczki śliny i wody zgromadzone na zębach oraz pomiędzy nimi.

prawidłowe mycie zębów

Tym samym prawidłowe użytkowanie tego produktu polega na dosłownym muskaniu czyszczonej powierzchni. Tutaj nie trzeba, a nawet nie powinno się dociskać główki mocno do zębów. A nawet jeśli to robisz to szczoteczka soniczna wyposażona w czujnik nacisku, poinformuje Cię o tym. Przykładem szczoteczki sonicznej, która ma wbudowany czujnik siły nacisku to np. szczoteczka soniczna Oclean AIR lub szczoteczka soniczna Oclean X.

szczoteczka bezpieczna

Bezpieczna i nowoczesna szczoteczka do zębów

To z tego powodu szczoteczki soniczne są najbezpieczniejszym akcesorium do higieny jamy ustnej. Nie uszkadzają i nie wycierają szkliwa, a pomimo tego skutecznie usuwają zanieczyszczenia, przebarwienia, kamień nazębny, a nawet wybielają.

Co bardzo istotne, czyni to szczoteczki soniczne świetnym akcesorium dla osób z plombami lub implantami. Przy prawidłowym użytkowaniu nie trzeba obawiać się o ich uszkodzenie. Ze szczoteczek sonicznych mogą korzystać nawet osoby z aparatem nazębnym oraz dzieci.

Szczoteczka odpowiednia dla dzieci powyżej 6 roku życia

W przypadku najmłodszych poleca się jednak, aby pierwsza przygoda z produktem zaczęła się po 6 roku życia. Młody człowiek powinien wcześniej dobrze opanować technikę ręcznego szczotkowania zębów. Oczywiście przed zakupem zawsze warto wybrać się do stomatologa. Lekarz powinien ocenić stan uzębienia i na tej podstawie wydać zalecenie do stosowania takiej szczoteczki. W przypadku niektórych chorób zębów czy dziąseł jej używanie może być po prostu niewskazane.

Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza?

Na to pytanie tak naprawdę nie ma odpowiedzi idealnej. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb, ale jest kilka rzeczy, na które każdy powinien zwrócić uwagę. Na rynku mamy obecnie ogromny wybór tego typu produktów i niestety nie wszystkie z nich są godne uwagi. Tak, jak ze wszystkim w naszym świecie, część z tych akcesoriów po prostu jest niskiej jakości i na pewno nie spełni oczekiwań użytkownika.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Zastanawiasz się, jak umiejętnie dobrać najlepszą szczoteczkę soniczną? Zdecydowanie warto, aby wybrana przez nas szczoteczka soniczna była dopasowana do naszych potrzeb oraz preferencji, jest to urządzenie najczęściej służące nam kilka dobrych lat, więc warto dokonać właściwego i trafnego wyboru. W tym wypadku, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników podczas wyboru szczoteczki do zębów.

główka szczoteczki

Prędkość oscylacji główki szczoteczek sonicznych

Tutaj zasada jest prosta – im jest ona wyższa tym lepiej, ale z pewnymi wyjątkami. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, najlepsze na rynku szczoteczki oscylują z prędkością bliską nawet 100 tysiącom drgań. Produkt oferujący prędkość powyżej 80 tysięcy będzie już naprawdę dobrym wyborem. Jest on dedykowany w szczególności tym osobom, które zmagają się osadami, przebarwieniami i żółknięciem zębów.

Z drugiej strony nie będzie to rozwiązanie dobre dla osób z nadwrażliwościami i delikatnymi dziąsłami. Tutaj na co dzień powinno się korzystać jednak z niższych prędkości. Dobrym pomysłem są więc szczoteczki z płynną regulacją tego parametru. Maksymalną moc można ustawić tylko od czasu do czasu, aby pozbyć się kamienia i innych trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Duża rozpiętość trybów pracy szczoteczki

Ten parametr wiąże się niejako z regulacją prędkości działania. Tryby pracy to po prostu predefiniowane ustawienia, które ustawia się zależnie od tego, jaki ma być dodatkowy cel mycia zębów. Może to być na przykład tryb wybielania zębów lub delikatnego masowania dziąseł. Im więcej takich ustawień oferuje szczoteczka soniczna, tym lepiej. Będzie to produkt uniwersalny, dzięki któremu każdy zadba o dobre zdrowie swoich zębów.

Pojemność baterii

To może być szczególnie ważne dla tych osób, które dużo podróżują i nie chcą być tak do końca zależne od gniazdka elektrycznego. Każda szczoteczka soniczna ma swoją stację dokującą. Wystarczy odłożyć na nią urządzenie, aby ładowało się wtedy, gdy z niego nie korzystamy.

Wysokiej jakości szczoteczki mogą jednak pracować na jednym ładowaniu nawet do pół roku! Bateria jest jednak tym elementem, na którym producenci oszczędzają najwięcej. Jeśli czas pracy na jednym ładowaniu jest krótki, raczej powinno się omijać taki produkt szerokim łukiem. Może to świadczyć o zastosowaniu niskiej jakości ogniwa, które nie wytrzyma zbyt długo.

Szczoteczki soniczne Xiaomi

szczoteczki oclean zestaw

Jeśli szukacie produktu naprawdę wysokiej jakości i funkcjonalnego, rekomendujemy szczoteczki soniczne Oclean. To nowoczesne szczoteczki sonicznej wykonane z użyciem najlepszych materiałów. Są wygodne, funkcjonalne i proste w użytkowaniu, a przy tym oferują długi czas pracy na jednym ładowaniu. Co ważne, pomimo świetne wykonana są dostępne w konkurencyjnej cenie!

Aplikacja szczoteczek sonicznych

Możliwość połączenia szczoteczki sonicznej z aplikacją to duża zaleta dla wielu naszych użytkowników. Przy wyborze konkretnej szczoteczki, warto sprawdzić jak wygląda aplikacja i jakie możliwości oferuje. 

Na przykład, w naszej aplikacji Oclean masz wiele opcji personalizacji, między innymi odnośnie ustawienia długości mycia, częstotliwości mycia, trybów pracy (Standardowe Czyszczenie, Delikatne, Super, Mocne, Wybielające, Ochrona dziąseł itp).

oclean app 2

Dodatkowo masz możliwość ustawienia swojego koloru uzębienia, nawyków żywieniowych i na podstawie tych danych ustawić najlepszy dla siebie program. A to nie koniec! Aplikacja poinformuje Cię, kiedy główka szczoteczki się zużyje i należy ją zmienić, możesz ustawić w niej specjalne przypomnienia, czy też śledzić historię efektywności mycia zębów. Jeśli ktoś jest gadżeciarzem i uwielbia nowe rozwiązania technologiczne, z pewnością taka aplikacja spełni jego oczekiwania.

pasta do zębów

Czy do szczoteczki sonicznej potrzeba specjalnej pasty?

Osoby nie mające doświadczenia z takimi produktami, bardzo często zadają to pytanie. Teoretycznie nie ma takiej konieczności. Z powodzeniem można używać tej pasty do zębów, co do tej pory, ale z pewnymi wyjątkami. Kategorycznie odradzamy używania past wybielających, które zawierają w sobie granulki ścierne. Przy takich prędkościach szczoteczki sonicznej mogą one uszkodzić szkliwo. Jeśli koniecznie chcecie korzystać ze zwykłych past, to koniecznie z możliwie najprostszych.

Jednak zdecydowanie najlepiej zainteresować się pastami dedykowanymi do takich szczoteczek, które często oznaczane są napisem „sonic friendly”. Czym różnią od standardowych odpowiedników? Mają mniej składnika SLS, czyli laulyrosiarczanu sodu, a do tego ich konsystencja jest gęstsza. Celem tego zabiegu jest intensyfikacja procesu pienienia. Tutaj piana zbudowana jest z milionów miniaturowych pęcherzyków. Fale dźwiękowe powodują ich drgania i sprawiają, że cenne składniki pasty docierają dosłownie w każdy zakamarek zębów. Pasty sonic friendly nie zawierają również dodatków ściernych, o których wspominaliśmy przed chwilą. Sprawdź też: Jak myć zęby szczoteczką soniczną

Pamiętaj o prawidłowej higienie szczoteczki sonicznej

Używanie tego produktu jest wyjątkowo proste. Wystarczy zamoczyć włosie, nanieść niewielką ilość pasty, dotknąć główką zębów pod kątem około 45 stopni i uruchomić urządzenie. W myciu bardzo pomaga elektronika, która kontroluje czas szczotkowania i informuje, kiedy należy przejść na kolejną sekcję zębów.

Bardzo ważne jest jednak zadbanie o higienę nie tylko jamy ustnej, ale także samej szczoteczki. Po skończeniu czyszczenia zębów włosie powinno się dokładnie opłukać. Można to z powodzeniem robić bezpośrednio pod bieżącą wodą. Umytą końcówkę powinno się pozostawić w miejscu, w którym może dokładnie wyschnąć. Trzymanie główki mokrej szybko doprowadzi do rozwoju groźnych bakterii. Jest to oczywiście element wymienny i należy regularnie kontrolować jego stan. Jeśli włosie się rozwarstwia, należy jak najszybciej je wymienić. W pozostałych przypadkach zaleca się, aby główkę zmieniać mniej więcej co 3 miesiące.

Dlaczego szczoteczki soniczne cieszą się taką popularnością?

Ludzie gonią dziś za nowoczesnymi technologiami, które są modne i zazwyczaj ułatwiają codzienne życie. Za popularnością szczoteczek sonicznych nie stoi jednak tylko moda oraz ogromna wygoda – to przede wszystkim jeszcze lepsze zdrowie zębów. Różne badania kliniczne pokazały, że regularnie używanie tego akcesorium to między innymi:

skuteczniejsze usuwanie kamienia nazębnego oraz przebarwień,
skuteczniejsze usuwanie kamienia nazębnego oraz przebarwień,
ochrona szkliwa, plomb oraz implantów przy prawidłowym użytkowaniu szczoteczki,
ochrona przed cofaniem się dziąseł i odsłanianiem szyjek zębowych,
skuteczniejsze i bezpieczniejsze wybielanie zębów.

Szukasz szczoteczek sonicznych?

Dalej myślisz, jaka szczoteczka soniczna sprawdzi się najlepiej? Jeśli chcesz cieszyć się z wyboru pamiętaj, aby stawiać na urządzenia wysokiej jakości od cenionych producentów. Nasze szczoteczki soniczne na pewno będzie doskonałym wyborem. Sprawdź już teraz jej możliwości i przekonaj się, że zakup doskonałej klasy produktu nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem!

Jaka szczoteczka soniczna jest najlepsza?

Trudno wybrać konkretnie najlepszą szczoteczkę soniczną, która jest obecnie na rynku, ponieważ każdy użytkownik ma inne preferencje oraz potrzeby. W naszej opinii wszelkie artykuły typu “szczoteczka soniczna ranking” są niezbyt precyzyjne z uwagi na to, że większość tego typu wpisów w Internecie jest sponsorowana, tzn. są to treści pisane na zlecenie innych firm.

Po drugie, wybór szczoteczki sonicznej, powinien być przede wszystkim dopasowany ściśle do jej użytkownika. Przykładowo. Oclean AIR będzie idealna dla osób często podróżujących ze względu na swoje niewielkie rozmiary i krótki czas ładowania, Oclean SE dla osób, które cenią sobie urządzenia w dobrej cenie i wysokiej jakości, a Oclean X dla gadżeciarzy ze względu na zaimplementowany ekran dotykowy, który niesie ze sobą wiele ułatwień oraz dodatkowych korzyści.

Jeśli szukasz obiektywnego rankingu, zapraszamy m.in np. do angielskiego artykułu niezależnego znanego na całym świecie serwisu magazynu Forbes: który stwierdził, że szczoteczka Oclean SE jest jedną z najlepszych na rynku.