Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego obraz 3

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana forma płytki nazębnej, która pozostaje na zębach w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Może pojawić się na oraz pod brzegiem dziąseł i działać podrażniająco na tkanki dziąseł. Co więcej, może być przyczyną powstawania wielu poważnych problemów takich jak np. ubytki zębów. Zdecydowanie jest zagrożeniem dla zębów i dziąseł. Kamień nazębny ma większą porowatość i z tego względu bardzo łatwo pokrywa się plamami. Dlatego tak ważne jest, aby zwłaszcza osoby, które piją duże ilości kawy lub herbaty oraz palące papierosy, zwracały szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego. Sprawdź, jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego!

Czym jest płytka nazębna?

Nazębna płytka bakteryjna, często inaczej nazywana osadem nazębnym jest miękkim i lepkim osadem, który nieustannie tworzy się na zębach. Jest zasiedlana przez bakterie, także te próchnicotwórcze. Gromadzi się na powierzchni zębów już kilka minut po ich umyciu. Odkłada się na zębach przede wszystkim na linii dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych. 

Bakterie obecne w płytce metabolizują cukry (które dostarczamy do naszego organizmu wraz z pożywieniem), czego efektem są kwasy niszczące szkliwo. Twarde tkanki zęba niestety ulegają demineralizacji i rozpoczyna się rozwój próchnicy, a wraz z nim powstają ubytki. 

Należy regularnie usuwać płytkę nazębną, ponieważ nieusuwana już po kilku dniach ulega zwapnieniu. Twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, który bardzo mocno przylega do zębów i samodzielne jego usunięcie jest praktycznie niemożliwe. 

Zobacz też:  Polerowanie zębów (polishing) – na czym polega zabieg i czy warto go wykonać?

Kamień nazębny – skąd się bierze?

Już nawet kilka minut po zakończonym szczotkowaniu zębów na ich powierzchni zaczyna odkładać się płytka nazębna. To dość miękki osad, który głównie składa się z bakterii. Te natomiast mają specjalne ,,zdolności”, dzięki czemu przy pomocy składników obecnych w ślinie mogą łączyć się z powierzchnią zębów i ze sobą nawzajem, co przekłada się na to, że stopniowo zwiększa się objętość płytki nazębnej.

Płytka nazębna znajduje się u każdej osoby. Całe szczęście jednak jej usunięcie jest bardzo proste. Wspomnieliśmy już, że jest ona miękkim osadem, dlatego możemy ją usunąć poprzez klasyczne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Jeśli jednak nie będziemy jej regularnie usuwać, to płytka nazębna zamieni się w kamień nazębny. Następuje to w wyniku wolnego wysycania płytki nazębnej związkami mineralnymi obecnymi w ślinie. Kamień nazębny jest natomiast bardzo twardym i zmineralizowanym osadem, którego nie możemy samodzielnie usunąć. Jest to możliwe jedynie w gabinecie stomatologicznym. 

Jak zapobiegać powstawaniu płytki i kamienia nazębnego?

Zdecydowanie lepiej zapobiegać powstawaniu płytki i kamienia nazębnego niż być później zmuszonym do leczenia. Przede wszystkim istotne jest tutaj systematyczne usuwanie płytki bakteryjnej poprzez dbanie o higienę jamy ustnej. Jeśli robimy to regularnie, to najzwyczajniej w świecie płytka nazębna nie ma czasu, aby przekształcić się w kamień nazębny.

Jak zapobiegać powstawaniu płytki i kamienia nazębnego? 4 sposoby

Sprawdź nasze popularne kategorie i zadbaj o higienę jamy ustnej

Jak wygląda leczenie płytki i kamienia nazębnego?

Płytkę nazębną możemy samodzielnie usunąć. Wystarczy, że zastosujemy się do powyżej wymienionych zasad. Niestety sprawa nie jest taka prawda, gdy płytka zamieni się w kamień nazębny. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie usunięciem problemu zajmie się higienistka stomatologiczna lub periodontolog. 

Wizyta zwykle składa się z trzech etapów takich jak skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Pierwszy z nich polega na usunięcie kamienia przy zastosowaniu skalera ultradźwiękowego. Ten rozbija kamień i “odrywa” go od powierzchni zęba. Następnie specjalista przystępuje do wykonania piaskowania, które polega na polerowaniu zęba mieszanką składającą się z piasku, wody i powietrza. Umożliwia to usunięcie przebarwień powstałych np. w wyniku spożywania kawy i herbaty. Na samym końcu wykonywana jest fluoryzacja o działaniu przeciwpróchniczym. 

Pacjenci często obawiają się, że zabieg usuwania kamienia nazębnego jest bolesny. Dlatego należy podkreślić, że jest to całkowicie bezbolesne, choć może wiązać się z występowaniem nieprzyjemnego uczucia. Może to być niekomfortowe szczególnie dla osób zmagających się z nadwrażliwością zębów, lecz jedno jest pewne – nie jest to taki ból, jaki zwykle kojarzymy z dentystą. 

Jakie skutki może powodować kamień nazębny?

Zapominanie o regularnym szczotkowaniu lub niedokładne mycie zębów może skutkować powstawaniem kamienia nazębnego, którego nie da się usunąć samodzielnie. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że powstanie złogów kamienia wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami. 

pieczenie języka obraz 5

Osad na zębach może powstać przykładowo w wyniku jedzenia niektórych pokarmów lub picia kawy. Ma on bardzo negatywny wpływ na uzębienie. Powoduje, że zęby wyglądają nieestetycznie (są żółte lub brązowe) i co więcej – powierzchnia zęba staje się szorstka i znacznie szybciej gromadzi się na niej kamień. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby dbać o codzienną higienę jamy ustnej.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook