Jak zadbać o higienę jamy ustnej w podróży

Jak zadbać o higienę jamy ustnej w podróży

Podróże to jedno z najbardziej zajmujących hobby. Codzienna rutyna schodzi na dalszy plan, gdy ruszamy na zwiedzanie lub aktywny wypoczynek. Po długiej i wyczerpującej jeździe samochodem łatwo zapomnieć o myciu zębów. Więcej problemów przysparza wyjazd pod namioty – co zrobić, gdy nie masz dostępu do łazienki? Oto zbiór pomocnych wskazówek, jak zadbać o higienę jamy ustnej w podróży.

Zasady higieny jamy ustnej w podróży – co robić, a czego unikać?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze. Nie rezygnuj z mycia i nitkowania zębów, aby zaoszczędzić czas – lepiej, żeby próchnica zębów nie była pamiątką z ostatnich wczasów. 

Dzięki temu Twój uśmiech na zdjęciach będzie perfekcyjny, a oddech zawsze świeży podczas romantycznych chwil.

Poniższych zasad należy bezwzględnie przestrzegać na każdej wycieczce. Nocując w hotelu lub pensjonacie, zadbaj o czystość akcesoriów higienicznych i bezpieczeństwo codziennych zabiegów.

Jak zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej w podróży?

Nie pakuj szczoteczki do zębów razem z innymi przyborami. Zamiast tego schowaj ją do specjalnego etui. Chodzi o to, by bakterie nie przenosiły się z innego wyposażenia na szczoteczkę.
Jeśli korzystasz z tej samej łazienki, co inni wczasowicze, nie przechowujcie szczoteczek do zębów w tym samym pojemniku. Możesz trzymać ją na stoliku nocnym lub w kosmetyczce, zapakowaną w etui. Dzięki temu ryzyko namnażania się bakterii i innych drobnoustrojów spada do minimum.
Po każdym myciu zębów dokładnie wypłucz szczoteczkę pod bieżącą wodą. Dla pewności można ją wyparzyć. Następnie pozwól szczoteczce wyschnąć lub osusz ją dokładnie chusteczką. Dopiero wtedy schowaj ją do etui – nie powinno gromadzić wilgoci.
Po powrocie z wyjazdu warto wymienić szczoteczkę (lub końcówkę szczoteczki sonicznej). Jest to szczególnie ważne, jeśli chorowałeś w czasie podróży.
Wyjeżdżając za granicę, dowiedz się, czy woda z kranu jest tam czysta i zdatna do picia. Jeśli nie, lepiej płukać szczoteczkę do zębów i usta wodą z butelki. W ten sposób unikniesz zatruć pokarmowych.

Płukanki do ust – szczególnie przydatne w podróży

Wielu wczasowiczów pozwala sobie na jedzenie i napoje, których nie spożywają na co dzień. Lokalne potrawy, desery i słodkie drinki mogą narażać zęby na poważne szkody. 

Aby zminimalizować ryzyko ubytków i innych schorzeń, korzystaj ze specjalistycznego płynu do płukania ust. Najlepiej spakować go przed wyjazdem – nie wszędzie można kupić dobrą płukankę.

Jaka płukanka do ust sprawdzi się najlepiej?

W składzie nie powinno być alkoholu ani szkodliwych parabenów. Mogą one podrażniać delikatną błonę śluzową.

Zamiast tego szukaj płynów delikatnych, lecz zawierających fluor, który remineralizuje i wzmacnia szkliwo. Mogą też zawierać izomalt – substancję słodzącą, która nie sprzyja powstawaniu próchnicy. Dodatek koenzymu Q10 i ekstraktów roślinnych (np. z granatu lub rumianku) sprawia, że płyn ma działanie przeciwutleniające i łagodzące. Składnik LAE działa bakteriobójczo i zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej.

Płyn do płukania ust z powyższymi składnikami działa przeciwpróchniczo. Warto więc mieć go przy sobie w podróży i używać go po każdym myciu zębów.

Jaką szczoteczkę do zębów zabrać w podróż?

Wiesz już, jak przestrzegać higieny zębów poza domem. Także rodzaj szczoteczki ma duże znaczenie dla skuteczności czyszczenia i wygody transportu. Jeśli musisz zaoszczędzić przestrzeń, możesz kupić składaną szczoteczkę turystyczną. Na kempingu przydadzą się jednorazowe szczoteczki nasączone pastą do zębów.

Jeśli jednak nie zależy Ci na każdym centymetrze przestrzeni w walizkach, śmiało zabierz w podróż swoją szczoteczkę soniczną. Jest o wiele skuteczniejsza niż szczoteczki manualne. Musisz tylko zadbać o jej bezpieczny transport.

Szczoteczka soniczna w podróży

Zaletom szczoteczek sonicznych nie sposób zaprzeczyć. Wysoka częstotliwość ruchów wymiatających włosia pozwala bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię zębów, przestrzenie między nimi i okolice przydziąsłowe.

Szczoteczki soniczne od Oclean zostały zaprojektowane również z myślą o odróżach. Mają bardzo wytrzymałą baterię, dzięki czemu nie musisz zabierać na wczasy ładowarki. 

Zobacz też:  Czyścik do języka czy irygator dentystyczny – zobacz, co sprawdza się lepiej

Etui na szczoteczki soniczne

Aby transportować i przechowywać szczoteczkę soniczną bezpiecznie, potrzebujesz podróżnego etui. W sklepie Oclean znajdziesz specjalne pokrowce dedykowane szczoteczkom sonicznym. Mieści się w nich trzonek i dwie główki.

Etui doskonale amortyzuje wstrząsy, chroniąc szczoteczkę przed uszkodzeniami. Jednocześnie izoluje ją od pozostałych przyborów kosmetycznych. Dzięki temu transport jest w pełni higieniczny – do włókien końcówek nie przedostają się bakterie. Etui na szczoteczki soniczne doskonale sprawdzi się w podróży.

O czym jeszcze warto pamiętać w podróży?

Kiedy nie masz warunków do umycia zębów, żuj gumę bez cukru. W ten sposób oczyścisz zęby z największych zanieczyszczeń. Po powrocie do miejsca zakwaterowania dokładnie wyszczotkuj zęby i użyj nici dentystycznej oraz płukanki.

Pilnuj także regularnej wymiany szczoteczek lub końcówek szczoteczki sonicznej. Jeśli włókna są częściowo zużyte, warto spakować w podróż drugą końcówkę na zmianę. Aplikacja Oclean poinformuje Cię kiedy, należy wymienić główkę szczoteczki. 

Ból zęba na urlopie i wyjeździe

Może się zdarzyć, że mimo wszelkich starań w trakcie wyjazdu rozboli Cię ząb. Czasami próchnica rozwija się miesiącami, a pacjent zauważa ją dopiero wtedy, gdy stan zapalny dosięgnie miazgi. Jeśli w podróży spotka Cię ból zęba, nie panikuj. Zadzwoń do swojego stomatologa i umów wizytę, a do końca wczasów próbuj uśmierzyć ból doraźnymi sposobami.

Warto przed wyjazdem kupić środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen. W nagłej sytuacji złagodzą ból i pozwolą cieszyć się resztą wycieczki. Najlepiej skontrolować stan zdrowia jamy ustnej, zanim wyjedziesz na urlop. Dzięki temu będziesz pewien, że nieoczekiwane dolegliwości nie zepsują Ci wczasów.

Przeczytaj też:
Zobacz też:  Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych - zapobiegaj powstawaniu ubytków

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook