Jak wzmocnić swoje zęby? Sposoby na wzmocnienie zębów

Próchnica zębów dotyka nawet 90% społeczeństwa. Jak to się dzieje, skoro szkliwo jest tak twarde i wytrzymałe? Niewłaściwa dieta, nadmiar bakterii w jamie ustnej i niedobór fluoru przyczyniają się do osłabienia szkliwa i powstawania ubytków w zębach. Sprawdź 15 wskazówek, jak wzmocnić swoje zęby i cieszyć się ich zdrowiem przez wiele lat.

1. sposób

Wzmocnienie zębów można osiągnąć poprzez minimalizację szkód dla szkliwa. Skuteczne usuwanie płytki bakteryjnej pozwoli utrzymać jamę ustną w doskonałym zdrowiu. Najlepszym narzędziem do higieny zębów jest szczoteczka soniczna. Z jej pomocą usuniemy przynajmniej 6 razy więcej płytki nazębnej niż tradycyjną szczoteczką. Dobrze wyczyścimy także przestrzenie między zębami i kieszenie poddziąsłowe. Szkliwo po myciu będzie niewiarygodnie gładkie!

2. sposób

Dostarczaj zębom minerałów

Osłabienie zębów często wynika z niewystarczającej podaży składników budulcowych. Substancje odżywcze docierają do powierzchni zębów poprzez silnie ukrwioną miazgę.

Minerały, które nadają zębom wytrzymałość i utrzymują je w dobrym zdrowiu, to:

  • fosfor, wapń i magnez – chronią szkliwo i wspierają jego remineralizację, zmniejszając ryzyko próchnicy
  • cynk – hamuje rozwój bakterii i tworzenie się płytki nazębnej, korzystnie wpływa na zdrowie dziąseł
  • żelazo – wspiera odporność i regenerację tkanek miękkich; jego niedobór może powodować choroby języka i dziąseł oraz zwiększać ryzyko próchnicy.

Jak upewnić się, czy nasza dieta zawiera wystarczające ilości wymienionych składników mineralnych? Można przyjrzeć się tabelom mikroelementów dla najczęściej spożywanych pokarmów lub wykonać odpowiednie badania krwi.

Zobacz też:  Czym się różni płytka nazębna od kamienia nazębnego?
3. sposób

Witamina A również wpływa na zdrowie zębów

Chociaż witamina A jest znana przede wszystkim z korzystnego wpływu na wzrok, pełni ona wiele funkcji w organizmie. Jedną z nich jest wspieranie pracy ślinianek. Odpowiednia ilość śliny pomaga utrzymać prawidłową florę bakteryjną w ustach, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Gdzie znajdziemy witaminę A? Bardzo duże ilości zawiera wątróbka wieprzowa. Oprócz tego warto włączyć do diety marchew, produkty mleczne, tuńczyka, tran, jarmuż czy szpinak.

4. sposób

Zwiększaj przyswajanie wapnia – witamina D

witamina d

Małe nasłonecznienie, zbyt rzadkie przebywanie poza domem i dieta pozbawiona składników odzwierzęcych mogą przyczyniać się do niedoboru witaminy D. Jej spożycie jest ważne dla zdrowia całego organizmu, w tym zębów. Bierze bowiem udział w procesie wchłaniania wapnia, który buduje kości i zęby. Sporą ilość witaminy D znajdziemy w tranie, grzybach (borowikach, kurkach i pieczarkach), węgorz i śledź. Najwięcej jednostek witaminy D wyprodukujemy w skórze, przebywając latem przez 15 minut w pełnym słońcu.

5. sposób

Wykonuj fluoryzację zębów

Fluoryzacja, inaczej lakierowanie zębów, polega na pokryciu zębów preparatem z fluorem. Minerał zostaje wbudowany w szkliwo – zabieg jest bezbolesny i skuteczny. Efektem są mocniejsze zęby, bardziej odporne na działanie kwasów. Zmniejsza się także ilość bakterii rozwijających się na ich powierzchni. Fluoryzację można wykonać u każdego stomatologa. Często łączy się ją z zabiegiem skalingu i piaskowania.

6. sposób

Nie myj zębów od razu po posiłku

Wiele pokarmów powoduje tymczasowe zmiękczenie szkliwa. Efekt taki mają szczególnie potrawy kwaśne i słodkie. Nie należy więc myć zębów bezpośrednio po wypiciu soku pomarańczowego lub zjedzeniu pomidora. Najlepiej zaczekać około godzinę po jakimkolwiek posiłku – dzięki temu mamy pewność, że nie uszkodzimy powierzchni zębów. Dla maksymalnego bezpieczeństwa można użyć szczoteczki z miękkim włosiem i wykonywać ruchy wymiatające.

7. sposób
8. sposób

Ograniczaj spożycie kwasu fitynowego

kwas fitynowy

Kwas fitynowy to składnik wielu pokarmów, np. siemienia lnianego, soi, razowego pieczywa czy orzechów. Utrudnia on wchłanianie minerałów, które są niezbędne dla zdrowia kości i zębów (m.in. fosforu, wapnia i magnezu). Jeśli więc nasze zęby są słabe lub cierpimy na choroby szkieletu, warto zrezygnować z produktów bogatych w kwas fitynowy. Osoby zdrowe mogą zmniejszać jego szkodliwy wpływ, do posiłków dodając produkty bogate w siarkę (np. cebulę lub czosnek) albo witaminę C i inne kwasy (np. ocet winny).

9. sposób

Pij zieloną herbatę

zielona herbata obraz

Zieloną herbatę pije coraz więcej osób. Ten aromatyczny napar działa pozytywnie na organizm w wielu aspektach. Wspomaga również zdrowie zębów, zwiększając wchłanianie wapnia. Zawiera ponadto fluor – wzmacnia szkliwo i kości.

10. sposób

Unikaj „domowych past”

Mycie zębów sodą oczyszczoną, węglem aktywnym, proszkiem do pieczenia lub sokiem z cytryny – takie porady można znaleźć na wielu portalach internetowych. Składniki te mają pomóc w usunięciu przebarwień. W rzeczywistości ich stosowanie jest niebezpieczne dla szkliwa (mogą je rysować lub ścierać) i niezalecane przez stomatologów. Lepiej udać się na specjalistyczny zabieg piaskowania zębów.

11. sposób

Stosuj zamienniki cukru

Z pewnością każdy słyszał o szkodliwym działaniu cukru na zęby. Co zrobić, jeśli uwielbiamy słodkie przekąski, lecz obawiamy się próchnicy? Warto zastąpić cukier kuchenny ksylitolem. Posiada on niski indeks glikemiczny, zwiększa przyswajalność wapnia i przywraca prawidłowe pH w ustach. Nie stanowi pożywki dla bakterii, a nawet hamuje ich rozwój. Równie zdrową substancją słodzącą jest erytrytol, którego smak jest w dodatku bardzo podobny do zwykłego cukru.

12. sposób

Stosuj antybiotyki tylko wtedy, kiedy jest to konieczne

Stosowanie antybiotyków często jest konieczne – pozwala wyleczyć dowolną infekcję bakteryjną. Skutkiem ubocznym jest zabicie dobrych bakterii, również tych naturalnie bytujących w jamie ustnej człowieka. Pożyteczne bakterie chronią przed namnażaniem się szkodliwych drobnoustrojów, a więc ograniczają ilość bakterii próchnicotwórczych. Przy każdej antybiotykoterapii należy więc przyjmować probiotyki. Florę bakteryjną w ustach pomogą odtworzyć jogurty, kefiry i kiszone warzywa.

Zobacz też:  8 sposobów na piękne i zdrowe zęby
13. sposób

Regularnie umawiaj się na kontrole u stomatologa

Oprócz codziennego dbania o higienę – szczotkowania, używania nici dentystycznej, płukania ust i czyszczenia języka – warto przynajmniej raz na pół roku skontrolować stan zębów. Stomatolog poinformuje nas, jeśli w którymś z zębów zaczęła się próchnica lub jeśli przy linii dziąseł znajduje się kamień nazębny. Szybkie usuwanie problemów to gwarancja mocnych zębów przez wiele lat.

14. sposób

Pamiętaj o skalingu

Oprócz codziennego dbania o higienę – szczotkowania, używania nici dentystycznej, płukania ust i czyszczenia języka – warto przynajmniej raz na pół roku skontrolować stan zębów. Stomatolog poinformuje nas, jeśli w którymś z zębów zaczęła się próchnica lub jeśli przy linii dziąseł znajduje się kamień nazębny. Szybkie usuwanie problemów to gwarancja mocnych zębów przez wiele lat.

15. sposób

Rób płukanki z oleju kokosowego

Olej kokosowy ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest płukanie jamy ustnej. Antybakteryjne właściwości oleju pomagają zredukować stany zapalne i zapobiegać próchnicy. Może także korzystnie wpłynąć na wygląd zębów. Jak korzystać z oleju kokosowego? Po przebudzeniu wkładamy do ust jedną lub dwie łyżeczki organicznego, nierafinowanego oleju i czekamy, aż stanie się płynny pod wpływem ciepła. Przez jakiś czas płuczemy nim jamę ustną. Kiedy śliny będzie za dużo, wypluwamy ją wraz z olejem i dokładamy kolejną porcję. Oczyszczanie powinno trwać łącznie 15 minut. Oleju nie wolno połykać. Na koniec przepłukujemy usta ciepłą wodą i szczotkujemy zęby.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook