fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Jak czyścić język – wszystko o szczotkowaniu języka

Regularnie myjesz zęby po każdym posiłku? Zastanawiasz się jak mieć  ładny język? Stosujesz specjalne płyny do płukania ust i nici dentystyczne? Prawdopodobnie nie, ale nawet gdybyś to robił, to za mało do utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej bez odpowiedniego czyszczenia języka. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak czyścić język prawidłowo i dlaczego warto to robić. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego czyścić język?

Język pełni bardzo ważną funkcję w organizmie każdego człowieka. Jest narządem mięśniowym zbudowanym z mięśni szkieletowych pokrytych błoną śluzową, a jego powierzchnia wyposażona jest w trzy rodzaje brodawek: okolone, liściaste i grzybowate. Tak specyficzna budowa języka sprawia, że jest on idealnym miejscem do gromadzenia się bakterii, w konsekwencji znajduję się na nim ponad 700 różnych gatunków tych drobnoustrojów.

Co prawda większość z nich nie zagraża naszemu zdrowiu, ale problem może się pojawić, kiedy bakterie będą namnażały się na języku, czy też na dziąsłach. 

A jak już wcześniej wspominaliśmy, język jest uwielbianym miejscem przez bakterie, więc nie jest to też przypadek rzadko spotykany w medycynie. Dlatego podczas codziennej higieny jamy ustnej zalecamy, aby nie zapominać o czyszczeniu języka, tak aby uniknąć rozmnażania się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Brak czyszczenia języka – konsekwencje

Zapominanie o regularnej higienie języka może prowadzić do przykrych skutków natury estetycznej oraz zapachowej. Nieświeży oddech bardzo często bierze się właśnie z uwagi na niezwracanie uwagi na czyszczenie języka, a skupianie się jedynie na myciu zębów. Zamiast korzystać z kolejnych gum do żucia lub innych odświeżających preparatów, lepiej jest co najmniej raz dziennie wyszczotkować język. Sprawdź, z jakimi dolegliwościami możesz się borykać, jeśli nie będziesz porządnie dbać o higienę jamy ustnej.

1.

Halitoza

Jak już wspominaliśmy, pierwszym i najbardziej popularnym skutkiem ubocznym nieszczotkowania języka jest nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyną pojawienia się brzydkiego zapachu jest namnażanie się bakterii na powierzchni języka. Pomóc na chwilę może płukanie jamy ustnej, bądź tez używanie gum, czyli rozwiązania stosowane przez większość ludzi, podczas gdy bardziej skutecznym sposobem jest po prostu wyszczotkowanie języka.

Zobacz też:  Jak długo myć zęby? Poznaj techniki prawidłowego szczotkowania

Obecnie tylko mechaniczne oraz regularne szczotkowanie języka jest w stanie usunąć szkodliwe mikroorganizmy. W tym celu możemy np. w aptece zakupić specjalną skrobaczkę do języka, ale o tym jak prawidłowo wyczyścić język jest szerzej opisane w dalszej części naszego artykułu.

2.

Zaburzenia smaku

Smak jest podstawowym zmysłem, który pomaga nam w odbiorze jakości spożywanego pokarmu. Za odbiór wrażeń smakowych odpowiedzialne są między innymi kubki smakowe obecne w jamie ustnej każdego człowieka.

Jeśli zapominasz o regularnym szczotkowaniu zębów to powłoka zwana biofilmem, składająca się z bakterii, resztek żywności i martwych komórek skóry, zakrywa kubki smakowe. Prawidłowe odczuwanie smaku odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka, tym bardziej, że duża część ludzi używa tego zmysłu zawodowo (np. kucharz).

Zwykłym szczotkowaniem zębów nie jesteś w stanie doczyścić języka z uwagi na mikroorganizmy występujące w bruzdach i wgłębieniach, do których bardzo trudno dotrzeć. Możesz sam zobaczyć w lustrze, jak wygląda struktura Twojego języka – nie jest idealnie gładka.

3.

Kandydoza

Kandydoza, nazywana inaczej grzybicą jamy ustnej, wywoływana jest przez drożdżak z rodzaju Candida albicans. Co prawda grzyb ten występuje w jamie ustnej u 20 do 50 proc. zdrowych osób, ale jeśli dojdzie do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej, to skutkuje to rozwojem choroby.

Czynniki sprzyjające powstawaniu kandydozy to np. palenie papierosów, nieprawidłowy sposób mycia jamy ustnej, nieszczotkowanie języka, spożywanie dużej ilości słodyczy, sterydy, antybiotykoterapia, nadużywanie alkoholu, zła dieta, zaburzenia hormonalne i inne.

Chcesz sprawdzić, czy masz kandydozę? Typowymi objawami dla grzybicy jamy ustnej są biały nalot na języku, owrzodzenia, zajady, pieczenie, bolesne pęknięcia w kącikach ust, brzydki zapach.

Jeśli już podejrzewamy, że mamy kandydozę, w trybie ekspresowym powinniśmy udać się do lekarza. Niestety kandydozy nie usunie się mechanicznie i zwykłym szczotkowaniem języka – na to już za późno! Pozostaje stosowanie leków przepisanych przez lekarza oraz dbanie o właściwą dietę, w tym i oczywiście o higienę jamy ustnej.

4.

Choroby dziąseł

Częstym spotykanym terminem, który określa choroby dziąseł, jest również określenie „choroby przyzębia”. Używane jest w odniesieniu do wszelkich grup chorób dziąseł. Choroby dziąseł mogą przybierać różne formy – najczęstszą z nich jest po prostu zapalenie dziąseł. Jest to dolegliwość dosyć często występująca u ludzi, a dokładniej jedna z dziesięciu najczęściej występujących, zatem nie jest to powód do paniki.

Zobacz też:  Płytka nazębna - jak usunąć?

Ważne, aby tej dolegliwości nie bagatelizować, ponieważ łagodna postać choroby może przejść w bardziej poważne stadium, czyli zapalenie przyzębia. Nieleczone zapalenie przyzębia może prowadzić do utraty zębów oraz przynieść nam wiele niepotrzebnego bólu.

Jak czyścić język prawidłowo i skutecznie?

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że prawidłowe wyczyszczenie języka jest nieskomplikowaną oraz szybką czynnością. Wspominamy o tym, ponieważ wiele osób nie przestrzega tych rekomendowanych przez dentystów 2-3 minut na mycie zębów. Dodatkowe szczotkowanie języka nie zabierze Ci dużo czasu – wyczyścić język prawidłowo można w przeciągu kilkudziesięciu lub nawet kilkunastu sekund, w zależności od wprawy i jeśli szczotkowanie odbywa się regularnie.

jak czyscic jezyk obrazek 1

Sposoby na czyszczenie języka

Do wyczyszczenia języka wiele osób używa po prostu szczoteczki, pocierając włosiem powierzchnię języka od tyłu do przodu. 

My jednak uważamy, że nie jest to sposób do końca skuteczny. Po pierwsze, podczas takiego szczotkowania część bakterii jest spychana przez główkę szczoteczki w głębsze partie jamy ustnej, a po drugie przenosimy bakterie z języka na główkę szczoteczki.

Dlatego polecamy naszym czytelnikom stosowanie specjalistycznych skrobaczek do języka, wyglądem przypominających maszynkę do golenia. Przyrząd w użyciu jest prosty: wystarczy kilka razy przejechać powierzchnie górną i boczną języka od jego nasady aż po koniec. Pamiętajmy, aby po każdym użyciu skrobaczki dokładnie ją umyć, a usta najlepiej wypłukać specjalnym płynem. Skrobaczkę możesz nabyć w każdej aptece oraz drogerii, kosztuje zaledwie kilka złotych.

Czyszczenie języka domowe sposoby

Biały nalot na języku (czasem nawet i żółty) można również usunąć tzw. domowymi sposobami, choć naszym zdaniem najlepszym sposobem jest po prostu mechaniczne usunięcie bakterii za pomocą specjalnej skrobaczki – jednak zgadzamy się, że lepiej użyć domowej metody, niż wcale go nie czyścić. 

Domowych sposobów używają osoby, które np. mają odruch wymiotny podczas tradycyjnego szczotkowania języka lub które nie mają np. obecnie możliwości użycia specjalnej skrobaczki.

1.

Jak czyścić język za pomocą czosnku

2.

Domowy sposób na czyszczenie języka – kurkuma

Kurkuma, podobnie jak czosnek, ma antybakteryjne właściwości, które pomogą usunąć biały nalot na języku, w tym i nagromadzone na nim bakterie. Co więcej, przyprawa ta pomaga unikać namnażania się bakterii, wywołujących nieprzyjemny zapach z ust. Jedyne, co musisz zrobić, to przygotować składniki: 1 łyżeczkę kurkumy (ok. 5kg) oraz sok z 1 cytryny, a następnie je razem połączyć i wymieszać, aż powstanie konsystencja podobna do pasty. Wetrzyj tę pastę w język i pozostaw na kilka minut. Po upływie tego czasu, wypłucz jamę ustną wodą lub specjalnym płynem. Powtarzaj czynność raz na kilka dni.

Dalej utrzymuje się nieprzyjemny zapach z ust?

Regularnie myjesz zęby, dbasz o higienę jamy ustnej, a w dalszym ciągu czujesz wydobywający się z buzi nieprzyjemny zapach? Bakterie lubią zadomowić się również w przestrzeniach międzyzębowych, do których tradycyjne szczoteczki i szczoteczki elektryczne nie mają dostępu.

W celu ich oczyszczenia należy wykorzystać nić dentystyczną lub jeśli chcemy zrobić to skuteczniej oraz szybciej to dobrym pomysłem może okazać się użycie szczoteczki sonicznej.
Duża liczba ruchów sonicznych w bardzo precyzyjny sposób usuwa zbędne bakterie, płytkę nazębną oraz zalegające resztki pożywienia z przestrzeni międzyzebowych. W przestrzeniach tych bakterie uwielbiają się gromadzić razem z resztkami pokarmowymi.

Obecnie jedynie technologia soniczna jest w stanie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe tak skutecznie, głownie dzięki tzw. mikrobąbelkom. Więcej o działaniu szczoteczek sonicznych możesz przeczytać w jednym z naszych ostatnich wpisów: Szczoteczki do zębów

Dbaj o higienę jamy ustnej z najlepszymi szczoteczkami

Ciekawym wyborem jest np. szczoteczka Oclean X Pro Elite lub szczoteczka Oclean X – są to szczoteczki soniczne z naszego asortymentu, w których znajdziemy dodatkowo końcówki o dużej gęstości włosia, ładowarkę oraz specjalne pudełko do przechowywania.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook