Jak czyścić i dezynfekować szczoteczki do zębów?

Podstawą zachowania pięknego wyglądu i zdrowia naszych zębów jest prawidłowe dbanie o ich higienę. Z tego powodu warto znać zalecenia stomatologów związane z tym, jak szczotkować uzębienie. Na tym jednak nie koniec – okazuje się, że wiele osób nie wie, jak powinno się dbać o szczoteczkę do zębów. Jeśli myślisz, że zwykłe jej opłukanie po myciu wystarczy, to jesteś w dużym błędzie. Sprawdź już teraz, jak należy czyścić oraz przechowywać takie akcesorium i dlaczego czyszczenie i dezynfekowanie końcówki włosia jest tak ważne.  

Pamiętaj o regularnej wymianie szczoteczki do zębów

Pierwszym grzechem wielu osób jest bagatelizowanie kwestii wymiany szczoteczki. Dotyczy to każdego, zarówno osób używających ich manualnych wersji, jak i elektrycznych lub sonicznych.

Szczoteczkę lub samą jej główkę (w urządzeniach elektrycznych) powinno się wymieniać średnio co 2-3 miesiące. Niektórzy stomatolodzy zalecają nawet, aby robić to, co 6 tygodni.

Pod tym kątem dużą zaletą jest używanie szczoteczek sonicznych. Nowoczesne modele, wyposażone są w oprogramowanie, które to monitoruje. Użytkownik otrzymuje powiadomienie w momencie, gdy zbliża się czas wymiany główki na nową. Jeśli używasz manualnej szczoteczki, musisz o tym po prostu pamiętać.

Dlaczego trzeba to robić? Włosie w naturalny sposób się zużywa, ale staje się także siedliskiem różnych bakterii. Jeśli zapominasz dezynfekowaniu go, 6 tygodni to faktycznie najlepszy moment na to, aby wymieniać szczoteczkę na nową. Jeśli natomiast zadbasz o higienę tego akcesorium, na pewno wydłużysz jego żywotność.

Dlaczego trzeba czyścić i dezyfenkować szczoteczki do zębów?

Włosie w naturalny sposób się zużywa, ale staje się także siedliskiem różnych bakterii. Jeśli zapominasz o dezyfenckji włosia przez co najmniej okres 6 tygodni to lepiej już, aby wymienić szczoteczkę lub końcówkę na nową. Jeśli natomiast zadbasz o higienę tego akcesorium, na pewno wydłużysz jego żywotność.

Jak prawidłowo przechowywać szczoteczkę?

fot. Oclean.com.

Zanim przejdziemy do kwestii dezynfekcji, przyjrzymy się temu, jak akcesorium to powinno się przechowywać. Bardzo możliwe, że robisz to nieprawidłowo! Poniższe porady dotyczą wszystkich osób, zarówno właścicieli szczoteczek manualnych, jak i elektrycznych oraz sonicznych. Aby przedłużyć życie ich włosiu, powinieneś przede wszystkim:

  • nie używać do mycia silnych płynów dezynfekcyjnych – istnieje ryzyko, że uszkodzą one włosie (dodatkowo, jeśli źle je spłuczesz, możesz później podrażnić sobie wnętrze jamy ustnej lub nawet wywołać groźne reakcje alergiczne),
  • nie stosować osłonek na włosie – ich stosowanie na co dzień jest błędne, włosie musi dokładnie wyschnąć po myciu i taka osłonka mocna to utrudnia. Akcesorium to stosuje się tylko w podróży, gdy przewozisz swoją szczoteczkę w kosmetyczce,
  • przechowywać szczoteczkę główką do góry – jeśli trzymasz ją w kubku, zawsze dbaj o to, aby główka była skierowana do góry. Na dnie takiego pojemnika może być woda, brud i mnóstwo bakterii, które przedostaną się na włosie,
  • zadbać o to, aby szczoteczki nie stykały się ze sobą – cała rodzina trzyma te akcesoria w jednym pojemniki? Nie ma z tym problemu, ale pod warunkiem, że główki nie stykają się ze sobą. W jamie ustnej każdego z nas mogą żyć odmienne bakterie, które u innej osoby potrafią wywołać różne problemy.
Zobacz też:  Czy warto kupić szczoteczkę soniczną do zębów?

Dlaczego płukanie szczoteczki wodą to za mało?

Wiele osób po umyciu zębów po prostu opłukuje szczoteczkę pod bieżącą wodą, po czym odkłada ją do pojemnika. To samo tyczy się osób korzystających z urządzeń sonicznych. Niestety jest to bardzo poważny błąd. Czy wiedziałeś, że na włosiu może rozwijać się nawet 10 milionów różnych bakterii?!

Chyba rozumiesz teraz, dlaczego samo opłukanie to za mało, prawda? Konieczna jest dokładniejsza dezynfekcja i metody jej wykonania prezentujemy w dalszej części.

Jak dezynfekować włosie szczoteczki do zębów?

Czas najwyższy przejść już do tego, co najważniejsze, a więc do dezynfekcji. Warto się nią zająć nie tylko w kwestii samej główki, ale także całej szczoteczki, jak i pozostałych akcesoriów do mycia zębów. Staraj się więc regularnie dezynfekować m.in. kubek, jeśli z niego korzystasz, etui lub małą osłonkę na włosie. Jak to robić? Jest kilka sposobów, które możesz praktykować:

  • co kilka dni (najlepiej raz na tydzień) dokładnie wyparz włosie szczoteczki we wrzątku,
  • podobnie rób z kubeczkiem, a więc wyparz go co jakiś czas – w razie potrzeby możesz również po prostu myć płynem do mycia naczyń lub nawet zwykłym mydłem, np. w płynie,
  • innym prostym sposobem na dezynfekcję jest użycie zwykłego płynu do higieny jamy ustnej. Nalej go trochę do kubka, a następnie zanurz w nim na jakiś czas główkę szczoteczki. Szczoteczkę możesz później wypłukać, a kubek powinieneś zdezynfekować ponownie,
  • jeśli nie masz pod ręką płynu do dezynfekcji i nie chcesz moczyć główki we wrzątku, możesz przygotować preparat na własną rękę. Wystarczy, że do szklanki z czystą wodą wlejesz 2 łyżeczki octu i wsypiesz łyżeczkę sody. Wymieszaj dokładnie i włóż włosie szczoteczki do przygotowanego roztworu na około pół godziny. Na koniec dokładnie wypłucz główkę, koniecznie w ciepłej wodzie.
Zobacz też:  Szczoteczka soniczna – jak wybrać właściwą? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Pamiętaj, również, aby od czasu do czasu bardzo dokładnie zdezynfekować rączkę szczoteczki do zębów.

Jak dezynfekować włosie elektronicznej szczoteczki do zębów?

Zamiast klasycznej, ręcznej szczoteczki używasz jej elektrycznego lub sonicznego odpowiednika? To bardzo dobrze! Szczególnie szczoteczki soniczne są godne polecenia. Czy wiedziałeś, że jako jedyne mogą usunąć nawet 100% płytki nazębnej! Tak, to właśnie ona jest głównym powodem rozwoju próchnicy. Co więcej, technologia soniczna, choć skuteczna w czyszczeniu zębów, jest dla nich jednocześnie bardzo bezpieczna.

Szczoteczki elektryczne wykorzystują rotację. Główka wykonuje szybkie ruchy oscylacyjne i trzeba ją mocno dociskać do zębów. To sprawia, że osoby z bardziej wrażliwym uzębieniem mogą czuć dyskomfort. Akcesoria te nie są również polecane osobom ze słabymi zębami, chorymi lub z licznymi wypełnieniami, które można uszkodzić. Ich soniczne odpowiedniki wykorzystują do mycia fale dźwiękowe. Główki nie trzeba mocno dociskać, zęby są świetnie czyszczone, ale nie ma obawy, o ich uszkodzenie. Co ważne, szczoteczka soniczna wprowadza w drgania cząstki śliny, przez co świetnie myje nawet najdrobniejsze zakamarki.

Wróćmy jednak do kwestii najważniejszej – jak dezynfekować te szczoteczki? Odpowiedź jest prosta, dokładnie tak samo, jak ich manualne odpowiedniki. Różnica jest taka, że główki można w urządzeniach elektrycznych i sonicznych zdejmować. To z pewnością ułatwia ich czyszczenie. Jeśli używać takich akcesoriów, raczej staraj się robić dezynfekcję każdego dnia.

Istnieje jeszcze jedna opcja czyszczenia główki szczoteczki tego typu, polecana szczególnie dla właścicieli urządzeń sonicznych. Jest nią tzw. sterylizator – niewielkie akcesorium, które za Ciebie dokładnie zdezynfekuje szczoteczkę. Dostępne jest w ofercie marki Oclean i może okazać się godną polecenia inwestycją. Jak działa?

Czym jest sterylizator Oclean i jak działa?

Szczoteczki soniczne Oclean cieszą się ogromną popularnością na rynku. Są nie tylko nowoczesne, solidne i estetycznie wykonane, ale przede wszystkim skuteczne w swoim działaniu. Ostatnio producent postanowił wypuścić na rynek dodatkowe akcesorium, które może się przydać wszystkim właścicielom takich szczoteczek. To sterylizator Oclean S1, który niejako automatyzuje proces dezynfekcji główki i to w zasadzie bez konieczności ingerencji użytkownika.

Zobacz też:  Końcówka szczoteczki do zębów - miękka, średnia, czy twarda?

Urządzenie generuje promienie UVC, które doskonale sterylizują włosie. Akcesorium zostało zaprojektowane w taki sposób, aby można je było bez problemu zamontować na ścianie (w zestawie jest mocna taśma montażowa 3M). We wnętrzu znajdują się niewielkie wieszaki, o które wystarczy tylko zaczepić główkę szczoteczki po skończeniu mycia zębów. To tyle! Wystarczy pociągnąć mały, metalowy sznureczek, aby rozpocząć proces sterylizacji. Urządzenie automatycznie wyłączy się po upływie 5 minut.

Dużą zaletą sterylizatora Oclean jest fakt, że jest on wyposażony w pojemną baterię, a więc nie wymaga podłączenia do zasilania. Oprócz tego urządzenie samo wykrywa, czy znajduje się w nim szczoteczka. Jeśli została w nim pozostawiona, będzie się automatycznie uruchamiać na 2 minuty co każde 6 godzin.

Sterylizator Oclean usuwa nawet 99,99% bakterii i działa automatycznie. Jak widać, jest to świetna, bardzo wygodna opcja dla wszystkich tych osób, które chcą zatroszczyć się o idealną czystość swojej szczoteczki. Zarówno to urządzenie, jak i wysokiej jakości szczoteczki soniczne możesz kupić w naszym sklepie internetowym. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook