fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Irygatory do zębów

Irygatory do zębów to urządzenia, które wykorzystuje się do higieny przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych, szczelin dziąsłowych i masażu dziąseł. Zyskują one coraz większą popularność, ponieważ dzięki nim możemy skutecznie wypłukać resztki jedzenia, oczyścić miejsca najbardziej narażone na próchnicę, a przede wszystkim poprawić stan jamy ustnej. Irygatory do zębów to najlepsze urządzenia do dokładnego oczyszczania trudnodostępnych miejsc. Warto włączyć irygator dentystyczny do codziennej pielęgnacji i w ten sposób ograniczyć osadzanie się bakterii i płytki nazębnej odpowiedzialnych za próchnicę, choroby dziąseł i wiele innych.  Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

W jaki sposób działają irygatory do zębów?

Sposób działania irygatorów do zębów jest dość prosty. Polega na generowaniu strumienia wody przez pompkę irygatora. Ten zaś w sposób pulsacyjny pod ciśnieniem wydostaje się z dyszy i usuwa (wypłukuje) resztki pokarmu z miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej. Strumień wody kierowany przez dyszę dokładnie dociera we wszystkie obszary, wypłukując pozostałości jedzenia nie tylko z przestrzeni międzyzębowych, ale także kieszeni dziąsłowych, linii dziąsłowej. Doskonale nadaje się także do oczyszczania elementów aparatu ortodontycznego, mostów, implantów i innych wypełnień. Częstymi udogodnieniami w irygatorach do zębów jest np. możliwość regulacji ciśnienia wody.

Dlaczego warto codziennie używać irygatora do zębów?

Co do tego, czy warto codziennie używać irygator do zębów nie ma żadnych wątpliwości, lecz dlaczego warto to robić?

Przede wszystkim dlatego, że zapewnia to doskonałą higienę jamy ustnej. Wpływa na poprawę stan dziąseł, ponieważ strumień wody je oczyszcza i masuje, zaś regularny masaż powoduje poprawę krążenia w tkankach, co wzmacnia dziąsła. Jest idealny również do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, implantów, koron oraz przyzębia. Używanie irygatora każdego dnia ogranicza także formowanie płytki bakteryjnej w kamień nazębny, chroni zęby przed próchnicą oraz groźnymi chorobami dziąseł. Zęby zyskują również piękną naturalną biel. Zdaniem ekspertów irygatory do zębów to znakomite urządzenia do walki z kamieniem nazębnym i paradontozą!

Irygator do zębów dla posiadaczy aparatu ortodontycznego

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna, kiedy nosimy aparat ortodontyczny. Irygator do zębów do czyszczenia jamy ustnej pod ciśnieniem to produkt, który może być bardzo pomocny w codziennej pielęgnacji jamy ustnej dla osób posiadających aparaty ortodontyczne. Istnieją specjalne końcówki stworzone dla pacjentów ortodontycznych (takie końcówki posiadają irygatory od Oclean).

Irygator do zębów to akcesorium, którego działanie opiera się na pęcherzykach wodnych pod ciśnieniem dostających się w niewielkie przestrzenie między elementami aparatu, gdzie usuwają resztki pokarmów lub osady, których nie da się wyczyścić podczas szczotkowania. Używanie irygatora podczas leczenia ortodontycznego jest wręcz zalecane, ponieważ obniża ryzyko wystąpienia ubytków w zębach w czasie noszenia aparatu.

Irygator do zębów – obsługa urządzenia

Używanie narzędzia takiego jak irygator do zębów jest bardzo proste i raczej nikt nie powinien mieć z tym problemu. Najpierw należy napełnić pojemnik wodą bądź płynem płynem do płukania ust.

Następnie przechodzimy do umieszczenie dyszy w jamie ustnej. Powinna być nakierowana najpierw na zęby trzonowe. Istotne jest, aby głowica nie znajdowała się przy samych zębach, a w małej odległości od nich. Teraz czas na uruchomienie irygatora. W przypadku modeli z możliwością ustawienia natężenia wody należy wybrać najniższe. Podczas używania irygatora możemy stopniowo zwiększać ciśnienie. Na czyszczenie każdej szpary międzyzębowej trzeba poświęcić kilka sekund i sukcesywnie przechodzić do kolejnych. Dysza powinna znajdować się przy liniach dziąseł i przestrzeni między zębami. Po zakończonej irygacji należy usunąć wodę ze zbiornika. Jej pozostanie, może doprowadzić do namnażania się niebezpiecznych bakterii. Irygacja nie zajmuje dużo czasu – najczęściej od 2 do 3 minut, choć ten czas jest nieco wydłużony w przypadku osób noszących aparaty ortodontyczne. Zaleca się używanie irygatora przynajmniej raz w ciągu dnia.

Jak korzystać z irygatora? (na przykładzie irygatora Oclean W10)

Korzystanie z irygatora dentystycznego jest banalnie proste. Pokażemy Wam to krok po kroku – na pewno sobie z tym poradzicie.

Krok 1 – Nałóż końcówkę irygatora na bazę.

Krok 2 – Napełnij pojemnik na wodę – pamiętaj, że jej temperatura nie może przekroczyć 40 st. C.

Krok 3 – Dokonaj wyboru trybu pracy.

Krok 4 – Trzymaj irygator w pozycji pionowej. Jego końcówką powinna być skierowana w stronę zębów, zaś usta muszą być rozchylone, by możliwy był przepływ wody.

Krok 5 – Włącz irygator, poprzez naciśnięcie przycisku on/off. Skup się na tym, aby strumień wody był skierowany pod kątem 90 stopni. Przesuwaj końcówkę wzdłuż linii dziąseł i przestrzeni zębowych. Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, masz mosty bądź korony, poświęć więcej czasu na solidne oczyszczenie ich okolic.

Krok 6 – Zakończ irygację, poprzez wciśnięcie przycisku on/off. Wylej wodę, która pozostała (nie zapominaj o tym, ponieważ inaczej będą namnażały się bakterie). Wytrzyj dokładnie urządzenie i odłóż na miejsce.

Czy zbiornik w irygatorze może być napełniany jedynie wodą?

Użytkownicy irygatorów dentystycznych często zastanawiają się, czym wypełnić zbiornik? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zwykła, przegotowana woda. Niektórzy są ciekawi, czy mogą wlać tam płyn do płukania jamy ustnej. Oczywiście jest taka możliwość, ale warto przy tym wybierać naturalne płyny do higieny jamy ustnej – bez zawartości alkoholu. Płynów do płukania jamy ustnej z zawartością alkoholu szczególnie nie powinny używać osoby, mające problem z nadwrażliwością. Dlatego najlepiej zbiornik w irygatorze generalnie napełniać jedynie przegotowaną wodą, w ten sposób mamy pewność, że czyszczenie odbędzie się w sposób bezpieczny dla naszych zębów oraz dziąseł.

W jaki sposób należy dbać o irygator dentystyczny?

Zanim rozpoczniemy korzystanie z irygatora do zębów, to należy zapoznać się z instrukcją jego obsługi, która powinna być dołączona do pudełka. W skrócie, do najważniejszych zasad, do których powinniśmy się stosować, zaliczamy ustawianie urządzenia na płaskiej powierzchni, wylewanie wody po irygacji i opłukiwanie zbiornika, a także jego czyszczenie z ewentualnego osadu i kamienia. Bardzo istotne jest też wymienianie dyszy. Co więcej, z jednego irygatora może korzystać kilku domowników, lecz każdy powinien dysponować własną końcówką.

Irygatory do zębów – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów irygatorów do zębów. Do najpopularniejszych należą stacjonarne irygatory do zębów oraz bezprzewodowe irygatory dentystyczne.

Stacjonarne irygatory do zębów

Irygatory stacjonarne to urządzenia, które są zasilane sieciowo. Mają bazę, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Cały proces irygacji odbywa się przy pomocy dyszy, która znajduje się na rączce połączonej wężykiem do bazy irygatora. To zdecydowanie wygodne rozwiązanie, które sprawia, że skierowanie strumienia wody w wybrany obszar w jamie ustnej jest znacznie prostsze. Na uchwycie możemy znaleźć przycisk, który umożliwia przerwanie irygacji w dowolnym momencie.

Do największych zalet irygatorów stacjonarnych zaliczamy przede wszystkim płynną regulację ciśnienia wody, która zazwyczaj jest 10-stopniowa. Umożliwia to proste dopasowanie wartości ciśnienia do aktualnych wymagań jamy ustnej. Posiadają one także duży zbiornik na wodę, nawet do 600ml, który wystarczy napełnić jedynie raz, by móc szybko i sprawnie wykonać irygację. Nie są jednak pozbawione wad – zajmują trochę miejsca w łazience i wymagają dostępu do kontaktu i umywalki. Są jednak uniwersalne – nadają się dla każdego, zwłaszcza dla całych rodzin.

Irygatory bezprzewodowe

Coraz większą popularność zdobywają irygatory bezprzewodowe, które świetnie spisują się w podróży i w małych łazienkach. Są małe i lekkie, dlatego możemy je wszędzie ze sobą zabierać – w podróż, do pracy bądź szkoły. Nie zajmują wiele miejsca w walizce czy plecaku. Z tego też powodu najczęściej wybierają je osoby, które są bardzo mobilne, często podróżują. Doskonale się sprawdzają także u osób, które mają małą łazienkę, bowiem nie wymagają dostępu do kontaktu.

Irygatory tego rodzaju zasilane są na akumulator bądź na baterie. Warto też wspomnieć o jednym z najważniejszych parametrów, czyli czasie pracy bezprzewodowej. Najczęściej jest to kilka godzin na jednym naładowaniu, choć oczywiście istnieją modele, które pracują nawet do 30 dni (np. Oclean W10).

Pomocne programy do codziennej higieny jamy ustnej

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy irygator do zębów, na pewno będziemy mieli do wyboru kilka programów pracy. Możemy zatem wybrać ten, który najlepiej odpowiada na potrzeby naszej jamy ustnej. Dla osób z wrażliwymi dziąsłami i paradontozą najlepsze są delikatne programy o wartości ciśnienia od 2 do 4 barów (najczęściej tego typu programy nazywa się Soft, Sensitive czy Masaż). Zaś w przypadku wąskich przestrzeni między zębowych czy stłoczonych zębów wymagane jest silniejsze ciśnienie – między 5 a 6 bara. W przypadku irygatorów bezprzewodowych wadą na pewno jest mniejszy zbiornik na wodę – od 30 do 210 ml.

Irygatory do zębów – dla kogo?

Irygator do zębów to urządzenie odpowiednie dla każdego z nas. Higiena jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowego i zadbanego uśmiechu, a irygator nam w tym pomoże. Niektóre grupy osób jednak szczególnie powinny zainteresować się tym produktem. Mianowicie mowa tutaj o:

  • osobach noszących aparat ortodontyczny, korony, mosty bądź implanty, z których często trudno usunąć resztki pokarmów.
  • osobach mających wąskie przestrzenie międzyzębowe lub stłoczone zęby,
  • osobach z większą tendencją do próchnicy,
  • osobach, u których kamień nazębny odkłada się bardzo szybko.

Irygator do zębów – zalety

Użytkowanie irygatora do zębów ma korzystny wpływ na stan zdrowia całej jamy ustnej. Zdaniem stomatologów każdy może go używać – nawet osoby mające problemy z dziąsłami czy gromadzeniem się kamienia nazębnego. Często irygator nazywany jest lepszą alternatywą dla nici dentystycznych czy szczoteczek międzyzębowych.

Oto kilka największych zalet wynikających z korzystania z tego urządzenia: 

  • poprawa stanu dziąseł i atrakcyjniejsze efekty leczenia chorób przyzębia – zgodnie z przeprowadzonymi badaniami systematyczne korzystanie z irygatora zmniejsza krwawienie dziąseł i ich stan zapalny, co ma ogromne znaczenie np. w przypadku leczenia paradontozy,
  • doskonała ochrona przed próchnicą – irygator dentystyczny dokładnie usuwa bakterie i płytkę nazębną spomiędzy zębów, co oznacza mniejsze ryzyko rozwoju próchnicy ukrytej, nierzadko rozwijającej się na powierzchni stycznej zębów,
  • znacznie mniejszy problem z kamieniem nazębnym – irygator skutecznie i solidnie usuwa bakterie i płytkę nazębną, dzięki czemu kamień nazębny odkłada się dużo wolniej,
  • świeży oddech – woda z irygatora pod ciśnieniem świetnie radzi sobie z usuwaniem bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za brzydki oddech.
  • różne tryby pracy

Szczoteczka soniczna a irygator dentystyczny

Irygator do zębów stanowi świetnie uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Należy jednak wiedzieć, że irygator a szczoteczka soniczna to dwa różne urządzenia i nie można używać ich zamiennie. Irygator do zębów jest bowiem po to, aby usunąć zanieczyszczenia, bakterie i resztki jedzenia z przestrzeni, do których nie możemy dotrzeć szczoteczką. Należy zatem stosować zarówno szczoteczkę soniczną oraz irygator, by móc dbać o zęby na 100%, jak i chronić je przed próchnicą i chorobami dziąseł. W naszej ofercie znajdziesz zarówno irygatory dentystyczne, jak i szczoteczki soniczne, które możesz kupić w zestawie!

Warto również zaznaczyć, że irygator do zębów również nie zastępuje nici dentystycznych.

FAQ – najczęściej zadane pytania na temat irygatorów do zębów

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania naszych użytkowników na temat irygatorów do zębów.

1. Jak czyścić irygator do zębów?

Irygator jest popularnym urządzeniem na wodę, które trzeba regularnie czyścić, ponieważ odkłada się w nim kamień i osad. To konieczne, jeśli chcemy, by dłużej zachowało ono swoją żywotność i sprawność. Do czyszczenia możemy użyć specjalnych środki, które skutecznie radzą sobie z kamieniem i dezynfekują urządzenie. Co istotne jednak zanim przystąpimy do czyszczenia irygatora, to należy zapoznać się z zaleceniami producenta na ten temat – na pewno znajdziemy je w instrukcji obsługi urządzenia.

2. Z jaką częstotliwością należy wymieniać końcówkę do irygatora?

Końcówki do irygatora muszą być regularnie wymieniane – najlepiej co 5-6 miesięcy. Nieco częściej musimy wymieniać końcówkę do kieszonek dziąsłowych – co 3 miesiące.

3. Jak prawidłowo korzystać z irygatora? 

Używanie irygatora do zębów nie powinno sprawiać problemów. Wystarczy nalać do zbiornika letnią wodę. Irygację rozpoczynamy od tylnych zębów. Dysza powinna być ustawiona blisko linii dziąseł, pod kątem 90 stopni. Następnie trzeba wybrać program pracy bądź ustawić wartość ciśnienia i włączyć urządzenie. Strumień wody powinien być powoli kierowany między zęby i obszary nad linią dziąseł. Osoby, które noszą aparat ortodontyczny, powinny skupić się także na kierowaniu strumienia wody na obszary przy zamkach i łukach. Każde miejsce w jamie ustnej wymaga kilku sekund czyszczenia, natomiast cała irygacja pochłania maksymalnie 2 minuty. Po zakończonej irygacji należy usunąć wodę z urządzenia i je osuszyć.

4. Czy można wlać płyn do płukania ust do zbiornika?

Do codziennej irygacji najlepsza jest zwykła woda z kranu lub przegotowana. Jest to także najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Płyn do płukania ust lepiej zostawić na później – po skończonej irygacji, by były lepsze efekty. Jeśli jednak koniecznie chcemy wlać płyn do płukania ust do zbiornika, to przede wszystkim upewnijmy się, czy jest to możliwe. Taką informację na pewno znajdziemy w instrukcji obsługi. Zawsze należy postępować zgodnie ze wszelkimi umieszczonymi tam informacjami.

5. Ile kosztuje irygator do zębów?

Cena irygatora jest uzależniona od marki urządzenia, jego parametrów – m.in. wielkości pojemnika i ciśnienia i ilości wymiennych końcówek dyszy w zestawie. Najtańsze są modele podróżne, natomiast najdroższe – modele stacjonarne. Ich ceny wahają się od 200 do nawet 600 złotych.

6. Jakie są różnice między szczoteczką do zębów a irygatorem?

Irygator do zębów to urządzenie, które absolutnie nie może zastąpić szczoteczki sonicznej ani manualnej. Jest to jedynie narzędzie, które uzupełnia ich działanie, usuwając zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. Łącząc je z działaniem szczoteczki sonicznej, mamy całkowitą pewność, że zęby są w stu procentach dobrze oczyszczone.

7. Jakie są strumienie wody w irygatorze?

Użytkownicy irygatorów stomatologicznych mogą wybrać jeden z trzech rodzajów strumienia wody:

  • strumień ciągły – idealnie nadaje się do czyszczenia powierzchni międzyzębowych,
  • strumień wirujący – doskonały wybór dla osób z nadwrażliwymi zębami,
  • strumień pulsacyjny – masuje dziąsła, dlatego znakomicie nadaje się dla osób, które zmagają się z chorobami dziąseł.

8. Jaki najlepiej wybrać irygator do zębów?

Wybór irygatora do zębów powinien być uzależniony od naszych potrzeb. Między tymi urządzeniami występują różnice przede wszystkim w zakresie wielkości – stacjonarne modele są znacznie większe i mniej poręczne, natomiast bezprzewodowe są małe i idealnie nadają się do pracy czy w podróż. Mają także nieco inną pojemność zbiornika.

Przed zakupem irygatora bezprzewodowego warto zapoznać się z jego podstawowymi parametrami jak np. tryby pracy, pojemność zbiornika, wymiary, rodzaje strumienia i regulacja. Irygatory bezprzewodowe świetnie spisują się u osób, które posiadają mocno ściśnięte uzębienie lub w przypadku ludzi używających aparatów ortodontycznych.

9. Czym wyróżnia się irygator bezprzewodowy?

Cechą charakterystyczną irygatora bezprzewodowego jest przede wszystkim akumulator, który umożliwia codzienne użytkowanie przez nawet miesiąc czasu. W przypadku tych mobilnych urządzeń ciśnienie jest niższe, natomiast zbiornik na płyn znajduje się w rękojeści urządzenia, co czyni urządzenie bardzo łatwym i wygodnym w obsłudze. Do zestawu dołączona jest też stacja ładująca. Ten model znakomicie się sprawdza podczas podróży i możemy zabierać go ze sobą do pracy czy szkoły.

10. Czym wyróżnia się irygator stacjonarny?

Irygator stacjonarny zapewnia maksymalnie możliwe ciśnienie, lecz niestety musi być nieustannie podłączony do gniazdka. Składa się z pojemnika na płyn, pokrywki zbiornika na płyn włącznika i wyłącznika przepływu prądu, rączki, pokrętła do strumienia i przewodu zasilającego. Irygatory stacjonarne z reguły są sporych rozmiarów, dlatego nie poleca się go osobom, które często podróżują lub mają też małą łazienkę. Jednakże wystarczy go raz napełnić, aby oczyścić całą jamę ustną.

Irygatory stacjonarne charakteryzują się również wysokim ciśnieniem, większym niż modele irygatorów bezprzewodowych.

11. Kto powinien używać irygatora do zębów?

Irygator do zębów to narzędzie, które zostało stworzone przede wszystkim dla osób z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, jak i krwawiącymi zębami. Doskonale się sprawdza także w przypadku osób w trakcie leczenia ortodontycznego i noszących aparaty. Inne wskazania do czyszczenia zębów irygatorem obejmują: zapalenie przyzębia, protezy zębowe czy korony na zębach. Każdy jednak może z niego korzystać! Regularne korzystanie z irygatora do zębów pozytywnie wpływa na stan zdrowia całej jamy ustnej.

12. Jakie są efekty stosowania irygatora dentystycznego?

Osoby, które każdego dnia stosują irygator dentystyczny, zauważają wiele efektów! Wśród nich należy wspomnieć przede wszystkim o lepszej kondycji zębów i dziąseł. Ich przestrzenie międzyzębowe są solidnie oczyszczone z osadu (a są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do rozwoju stanu zapalnego!). Ponadto używanie irygatora chroni zęby przed próchnicą, czyli cywilizacyjną chorobą.

13. Czy irygator może zastąpić mycie zębów?

Irygator do zębów jest rewelacyjnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Nie jest jednak w stanie zastąpić mycia zębów szczoteczką. Jego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń, bakterii i pozostałości jedzenia z miejsc, do których ciężko dotrzeć szczoteczką. Pomaga nam w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. To tzw. przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe i obszary poniżej linii dziąseł. Z tego względu zaleca się używanie zarówno szczoteczki sonicznej, jak i irygatora, by dbać o zęby jeszcze lepiej i zapewnić zębom skuteczną ochronę przed próchnicą i chorobami dziąseł. W naszym sklepie można kupić oba te produkty – oferujemy nie tylko bogaty asortyment szczoteczek sonicznych, ale również irygatorów. Sprawdź sam!