Irygator do zębów – co to jest, jak działa?

irygator do zębów obraz

Podstawowa higiena jamy ustnej składa się z 3 kroków – szczotkowania, nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej. Na rynku pojawiają się coraz to nowe wynalazki, które mają zwiększyć komfort i skuteczność mycia zębów. Szczoteczki soniczne Xiaomi to jedne z nich. Jeśli chcesz osiągnąć doskonałość i zapomnieć o ubytkach lub kamieniu nazębnym, stomatologowie proponują jeszcze jedno narzędzie – irygator do zębów. Czym są irygatory do zębów, jak działają i u kogo się sprawdzą? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Co to jest irygator do zębów?

Niedokładne czyszczenie szczelin między zębami powoduje wiele problemów. Często właśnie tam gromadzi się płytka bakteryjna, odpowiedzialna za próchnicę i powstawanie kamienia nazębnego. Z pomocą przychodzi irygator do zębów.

Irygator do zębów to specjalistyczne urządzenie, które czyści najtrudniej dostępne miejsca w jamie ustnej. Pozwala dokładnie przepłukać przestrzenie międzyzębowe, linię dziąseł czy krawędzie zamków ortodontycznych. Irygatory dentystyczne docierają do trudno dostępnych miejsc, do których ciężko nam się dostać. Przykładem są np. resztki jedzenia, ukrywające się w szczelinach, czasem nawet dla nas niewyczuwalnych.

Jak działa irygator do zębów?

Strumień wody pod wysokim ciśnieniem przepłukuje wszystkie szczeliny uzębienia. Najlepiej używać irygatora po szczotkowaniu. W ten sposób uzyskasz maksymalną czystość jamy ustnej.

Zobacz też:  Czy warto kupić irygator do zębów?

Jak czyścić zęby irygatorem do zębów?

Irygacja przestrzeni międzyzębowych jest prosta. Na początku wysokie ciśnienie strumienia może być niekomfortowe, lecz dziąsła szybko przyzwyczajają się do tego zabiegu.

Jak obsługiwać irygator do zębów?

  1. Napełnij zbiornik irygatora wodą (użycie płynów do płukania omówimy niżej).
  2. Włóż końcówkę urządzenia do ust.
  3. Włącz irygator do zębów i przez kilka sekund płucz każdą szczelinę między zębami.
  4. Wypłucz pozostałe zakamarki w jamie ustnej, w których mogą się znajdować zanieczyszczenia.
W przypadku irygatora do zębów najtaniej i najbezpieczniej jest używać czystej wody. Płyny do płukania odradza się choćby z tego powodu, że sporo kosztują, a do pojedynczej irygacji zużywałbyś całą butelkę płynu. 

Drugi powód jest taki, że składniki aktywne zawarte w płukankach nie działają od razu. Powinny pozostawać w ustach przez 30-60 sekund, a podczas irygacji byłyby usunięte w ciągu kilku sekund.

Komu przyda się irygator do zębów?

irygator obraz 1

Irygatora do zębów może używać każdy, kto chciałby lepiej zadbać o higienę jamy ustnej. Jest odpowiedni dla dzieci, osób starszych i pacjentów z chorobami dziąseł. Nie ma przeciwwskazań do jego stosowania – korzystnie wpływa na stan zębów i dziąseł, nie stwarzając żadnego zagrożenia.

Szczególne wskazania do irygacji zębów

nieświeży oddech
krwawienie dziąseł
ryzyko zapalenia przyzębia
noszenie aparatu ortodontycznego
korony zębowe, protezy stałe i ruchome
ciasne przestrzenie między zębami spowodowane wadą zgryzu.

Jak irygator do zębów chroni przed paradontozą? Zapalenie przyzębia rozwija się pod wpływem bakterii, które wchodzą w skład płytki nazębnej i gromadzą się pod linią dziąsła. Irygacja skutecznie usuwa drobnoustroje, delikatnie czyszcząc krawędzie dziąseł.

Rodzaje irygatorów do zębów

Irygatory do zębów dzielimy na: stacjonarne, bezprzewodowe i podłączane do kranu.

Irygator bezprzewodowy

Irygator bezprzewodowy jest mały i poręczny. Mieści niewiele wody, lecz sprawdza się świetnie w podróży i warunkach domowych – bateria pozwala na kilkanaście dni codziennego użytkowania.

Irygator podłączany do kranu

Nie wymaga użycia prądu ani ładowania baterii. Ciśnienie wody reguluje się za pomocą kurka – wyczyścisz zęby wodą bieżącą prowadzoną przez przewód irygatora.

Jak wybrać irygator do zębów?

Ciśnienie strumienia to podstawowe kryterium. Im wyższe, tym lepiej irygator dotrze do przestrzeni międzyzębowych. Zbiornik powinien być pojemny, chyba że zdecydujesz się na urządzenie podłączane do kranu. Przenośne irygatory mogą wymagać kilkukrotnego napełniania w trakcie użytkowania. Dla wygody można zaopatrzyć się zarówno w irygator stacjonarny, jak i podróżny.

Jeśli chodzi o koszt urządzenia, nie warto przesadnie oszczędzać. Pamiętaj, że irygator do zębów to wieloletnia inwestycja. Korzystając z niego codziennie, zmniejszysz liczbę wizyt u dentysty. Z jednego irygatora może korzystać cała rodzina – wystarczy zaopatrzyć się w kilka końcówek.

Szczoteczka do zębów a irygator – czym się różnią?

Ze względu na sposób działania, irygator do zębów jest tylko dodatkowym narzędziem do czyszczenia jamy ustnej. Nie zastąpi szczoteczki do zębów, lecz dopełni jej działanie. Irygatora można natomiast używać zamiast nici dentystycznej – spełnia to samo zadanie w nowoczesny sposób. Z tego powodu nie jest konieczny, choć zdecydowanie wskazany.

Dla maksymalnej czystości jamy ustnej warto używać szczoteczki sonicznej i irygatora. Sama szczoteczka dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe, lecz irygator daje pewność, że w szczelinach nie pozostały żadne bakterie i zanieczyszczenia.

szczoteczka f1 obraz

Jak dbać o irygator do zębów?

Aby móc korzystać z irygatora przez wiele lat, trzeba o niego dbać. Instrukcja dołączona do opakowania zawiera przydatne wskazówki. Przestrzegaj ich, aby zapobiec uszkodzeniom – ich przyczyną może być nieuwaga lub zaniedbanie.

  1. Stawiaj urządzenie na płaskim podłożu – uważaj, aby się nie przewracało.
  2. Regularnie usuwaj kamień i osad z wnętrza irygatora.
  3. Wymieniaj dysze zgodnie z zaleceniami producenta.
  4. Jeśli używasz irygatora stacjonarnego, nie podnoś pojemnika z wodą w trakcie czyszczenia zębów.
  5. Nie włączaj irygatora stacjonarnego mokrymi rękami.
Zobacz też:  Jak używać irygatora do zębów? Praktyczne wskazówki

Ile kosztuje irygator do zębów?

Cena irygatora do zębów zależy od jego rodzaju i jakości. Najtańsze modele kosztują kilkanaście złotych, lecz bywają mało efektywne lub szybko się psują. Urządzenia podłączane do kranu powinny kosztować 50-70 zł.

Irygatory z wyższej półki są wykonane solidnie i z nastawieniem na długotrwałe użytkowanie. Zwróć też uwagę na parametry – lepsze irygatory oferują dużo wyższe ciśnienie i skuteczniej usuwają osad nazębny. Nasz irygator bezprzewodowy Oclean W10 kupisz za 329 zł.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook

One comment

  1. Kupiłam irygator i byłam bardzo zadowolona , po 3miesiącach przestał pobierać wodę . Dostałam zwrot pieniędzy i zakupiłam kolejny , ten od pierwszego włączenia nie pobiera wody. Urządzenie świetne ,ale wymaga dopracowania .

Comments are closed.