Jak dbać o jamę ustną po usunięciu zęba?

Ekstrakcja zęba to nic innego jak po prostu pełne usunięcie zęba z jamy ustnej. Istnieje wiele powodów, dla których usunięcie zęba często jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Bardzo częstą przyczyną są zaniedbania, które sprawiły, że nie da się już uratować zęba. Taki zabieg odbywa się w gabinecie stomatologicznym i wbrew temu, co można usłyszeć – jest bezbolesny, gdyż podaje się znieczulenie. Jednak czy wiesz, w jaki sposób powinieneś dbać o jamę ustną po usunięciu zęba? Co powinieneś jeść? Sprawdź to w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania!

W jaki sposób dbać o jamę ustną po usunięciu zęba?

Większość stomatologów po usunięciu zęba informuje pacjentów, jak powinniśmy dbać o jamę ustną przez następne dni. Jednak nie zawsze tak jest, dlatego warto zapoznać się z poniższymi poradami, które pomogą przetrwać ten trudny czas po ekstrakcji zęba. 

Warto tutaj zaznaczyć, że często występują krwawienia po usunięciu zęba. Jest to zupełnie normalne pod warunkiem, że jest ono niewielkie. Zazwyczaj ustępuje ono po 24 godzinach od ekstrakcji.

Pierwszy i drugi dzień po ekstrakcji zęba

Pierwszy i drugi dzień po usunięciu zęba to czas, w którym powinniśmy dużo odpoczywać. Ważne jest także to, aby nie płukać ust, gdyż spowoduje to, że czas gojenia będzie znacznie dłuższy. Zabronione jest również używanie słomek, plucie, wydmuchiwanie nosa (także kichanie) oraz palenie. Jeśli nie będziemy stosować się do tych zakazów, to najprawdopodobniej będziemy dłużej zmagali się z nieprzyjemnymi objawami po ekstrakcji zęba.

Zobacz też:  Ekstrakcja (usunięcie) zęba – wskazania, przebieg, rekonwalescencja

Jeśli ból jest duży, to możemy zażyć leki przeciwbólowe. Zazwyczaj wystarczalne są leki bez recepty, które są bardzo pomocne. Możemy też używać zimnych okładów, które podobnie jak leki przeciwbólowe łagodzą ból. Istotne jest również to jak śpimy – powinniśmy używać dodatkowych poduszek, które podniosą naszą głowę podczas snu. Należy również pamiętać, aby nie ruszać gazy, którą dentysta umieścił w ustach. Powinna ona znajdować się tam przez przynajmniej kilka godzin, aby mógł powstać skrzep. Po upływie tego czasu możemy wymienić gazę.

Trzeci, czwarty i piąty dzień po usunięciu zęba

W kolejnych dniach po usunięciu zęba możesz sięgnąć po jedzenie, lecz pamiętaj, aby wybierać takie, którego nie trzeba gryźć. W takiej sytuacji doskonale się sprawdzają miękkie pokarmy takie jak zupy, jogurty, kisiel i inne podobne, których po prostu nie trzeba żuć. Pamiętaj również, aby nie zaniedbywać mycia zęba. Normalnie możesz je szczotkować, choć należy być ostrożnym, czyszcząc obszar, w którym znajdował się ząb. Po upływie kilku dni warto też płukać jamę ustną solą fizjologiczną, która zabija bakterie znajdujące się w jamie ustną, co maksymalnie zmniejsza ryzyko infekcji.

Jak dbać o jamę ustną po usunięciu zęba? 4 najlepsze porady

Odczekaj trochę czasu. Po zabiegu usunięcia zęba stomatolog umieszcza w zębodole opatrunek, którego zadaniem jest zatamowanie krwawienia. Bardzo ważne jest to, abyśmy go nie ruszali przez jakiś czas po wyjściu z gabinetu stomatologicznego. Wszystko po to, aby mógł powstać skrzep w zębodole. Istotne jest również to, że nie wolno nam pić ani jeść przez minimum kilka godzin po wykonanym zabiegu.

Nie pal papierosów ani nie pij alkoholu

Zdaniem badaczy błonnik pomaga oczyścić zęby i dziąsła, a także wzmaga wydzielanie śliny. To naturalna ochrona przed chorobami zębów i dziąseł. Ślina neutralizuje kwasy i enzymy atakujące szkliwo, a najlepiej radzi sobie z tym po około 20 minutach od zjedzenia posiłku. Zawiera ponadto minerały – związki wapnia i fosforu, które pomagają odbudować uszkodzone szkliwo.

Zobacz też:  Wyrywanie 8 (ekstrakcja ósemki) – wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu

Zrezygnuj z gorących potraw oraz napojów

Nie powinniśmy po nie sięgać tak długo, jak będzie działało znieczulenie. Z czego to wynika? Przede wszystkim chodzi tutaj, że istnieje duże ryzyko poparzenia błony śluzowej jamy ustnej, czego powodem może być niepoprawne odczuwanie bólu i bodźców termicznych. Ponadto jedząc gorącą potrawę lub pijąc gorący napój, ryzykujemy utratą skrzepu, ponieważ wysoka temperatura ma to do siebie, że rozszerza naczynia krwionośne.

Zrezygnuj z wysiłku

Mimo że większość osób po usunięciu zęba czuję się dobrze, to jednak nie powinniśmy się przemęczać kilka dni po zabiegu. Warto odpoczywać przynajmniej jedną dobę po ekstrakcji - a najlepiej jeszcze dłużej.

Czego nie wolno po usunięciu zęba?

Poniższa lista obejmuje listę czynności, których powinno się unikać po usunięciu zęba.

Nie wolno płukać ust

Warto jednak wiedzieć, że jest to zakaz, który obowiązuje jedynie przez pierwsze 24 godziny po usunięciu zęba. Następnego dnia możemy już spokojnie płukać jamę ustną, aczkolwiek powinno być ono delikatne. Warto użyć do tego specjalnego płynu z apteki. W aptekach są produkty z dodatkiem chlorheksydyny, które mają działanie antybakteryjne, a co najważniejsze: przyspieszają gojenie się tkanek.

Nie zaniedbuj higieny jamy ustnej

Niektóre osoby uważają, że po ekstrakcji zęba nie powinno myć się zębów. To błędne myślenie! Szczególnie po usunięciu zęba powinniśmy dbać o naszą jamę ustną. Choć trzeba tutaj podkreślić, że nie powinniśmy tego robić przez pierwsze 12 godzin od zabiegu.

Odstaw aspirynę

Ponadto warto pamiętać o tym, że niezalecane jest przyjmowanie aspiryny.

Nie używaj słomek

Używanie słomek również nie jest rekomendowane, co wynika z tego, że może dojść do naruszenia skrzepu. Konsekwencją tego może być wydłużony proces gojenia, jak i również pojawienie się komplikacji.

Nie żuj gumy

Przez kilka pierwszych dni, lepiej powstrzymać się od żucia gumy.

Ból po usunięciu zęba

Kiedy znieczulenie przestaje działać, to możemy odczuwać dolegliwości bólowe, które mogą być nasilone. W takiej sytuacji wystarczy, że sięgniemy po tabletkę przeciwbólową bez recepty.

Zobacz też:  Leczenie kanałowe czy usunięcie zęba? Co wybrać?

Czasem stomatolodzy wystawiają także recepty na silniejsze leki przeciwbólowe, które są jedynym sensownym rozwiązaniem w przypadku trudnych ekstrakcji. Warto też tutaj podkreślić, że ból może się utrzymać kilka dni – jeśli po tym czasie nie minie, to warto udać się na wizytę do lekarza.

Obrzęk po usunięciu zęba

Po ekstrakcji zęba bardzo często pojawia się też obrzęk. Mimo że jest to objaw, który niepokoi wiele osób, to jest to zupełnie normalne. Zazwyczaj znika po kilku dniach. Warto jednak wiedzieć, że można jemu zapobiec – wystarczy, że chwilę po zabiegu zastosujemy zimne okłady.

Krwawienie po usunięciu zęba

Krwawienie po zabiegu ekstrakcji również nie powinno nas niepokoić. Oczywiście pod warunkiem, że jest ono niewielkie. Zwykle mija po 5-6 godzinach, więc po prostu musimy to przeczekać. Jeśli natomiast trwa znacznie dłużej, to powinniśmy udać się na konsultację do specjalisty.

Kiedy należy skontaktować się ze stomatologiem po usunięciu zęba?

Istnieje kilka sytuacji, w których bezwzględnie musimy od razu udać się do lekarza. Jednym z nich jest wysoka gorączka po zabiegu. W takim wypadku nie ma co czekać – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Sygnałem alarmującym powinny być też bardzo silne dolegliwości bólowe, które nie ustępują po przyjęciu tabletki przeciwbólowej.

Sprawdź produkty Oclean

Pamiętaj, że kluczem do zdrowych zębów jest prawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej.
Po usunięciu zęba bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. 
Sprawdź produkty Oclean i dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook