Gumy do żucia – czy są szkodliwe dla zębów?

czy żucie gumy jest szkodliwe obraz 4

Mimo że wielu osobom wydaje się, że żucie gumy nie jest wcale szkodliwe, to jednak wystarczy zapoznać się ze składem takich produktów. Wciąż wiele osób sięga po tego rodzaju słodycze – w końcu dzięki nim szybko możemy zyskać świeży oddech i nie tylko. Zatem jak to w końcu jest – czy gumy do żucia szkodzą naszym zębom? Sprawdźmy to!

Popularne składniki występujące w gumach do żucia:

Guma - służy do nadawania gumie właściwości żujących.

Żywica - dodaje się ją, aby móc wzmocnić gumę.

Słodziki - do produkcji gum do żucia najczęściej wykorzystuje się cukier trzcinowy, cukier buraczany i syrop kukurydziany. Natomiast w przypadku gum 0% cukru - m.in. ksylitol, czy sztuczne słodziki.

Wypełniacze - są używane głównie po to, aby nadać odpowiednią teksturę.

Aromaty - służą do nadawania smaku gumom.

Konserwanty - to dzięki nim guma do życia ma długi okres przydatności do spożycia; zmiękczacze - m.in. zatrzymują wilgoć.

Niestety nie mamy dokładnych informacji co i w jakiej ilości znajduje się w składzie takich słodyczy, bowiem producenci gum do żucia zachowują receptury w tajemnicy. Powyższe wymienione składniki jednak znajdziemy praktycznie we wszystkich tego typu produktach.

Butylowany hydroksytoluen

Jednym z nich jest organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, który jest przeciwutleniaczem dodawanym do żywności. Zapobiega on psuciu się produktów spożywczych. Mogłoby się wydawać, że nie jest szkodliwy, lecz przeprowadzone badania na zwierzętach wykazały, że wysokie dawki tego składnika mogą powodować raka. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że te wyniki nie są jednoznaczne - bowiem inne wykazały, że ten składnik wcale nie jest szkodliwy. Zatem jak na razie potrzebnych jest więcej badań - choć trzeba mieć oczywiście na uwadze, że jest to być może niebezpieczny dodatek.

Dwutlenek tytanu

Dwutlenek tytanu. Kolejnym składnikiem, który być może jest niebezpieczny, jest dwutlenek tytanu. To bardzo często dodawany dodatek do żywności, który wybiela produkty i nadaje im gładką konsystencję. Pod lupę warto wziąć badania, które przeprowadzono na zwierzętach - wykazały one, że wysokie dawki dwutlenku tytanu wpływają na uszkodzenia układu nerwowego i narządów u szczurów. Tutaj jednak również mamy mieszane wyniki, zatem potrzebne są dalsze badania.

Aspartam

Aspartam to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako sztuczny słodzik w produktach spożywczych. Mówi się, że wywołuje on mnóstwo problemów - zaczynając od tych mniejszych typu bóle głowy, a kończąc na nowotworach. Niestety obecnie nie istnieją na to żadne dowody. Zatem możemy stwierdzić, że spożywanie tego składnika w ilościach zgodnych z zaleceniami dziennego spożycia nie powinno szkodzić.

Czy guma do żucia szkodzi zdrowiu?

Reasumując, guma do życia nie powinna wywoływać żadnych większych problemów ze zdrowiem, ale to nie zmienia faktu, że niektóre pozycje, które możemy znaleźć w składzie takich produktów, budzą kontrowersje. Warto zatem kupować gumy do żucia, które nie posiadają kontrowersyjnych składników, wtedy będziemy mieli pewność, że nie zaszkodzą naszemu zdrowiu. 

Czy gumy do żucia są zdrowe?

Większość gum dostępnych na rynku zawiera cukier – ich powinniśmy unikać, bowiem ich żucie przyczynia się do powstania próchnicy i jej szybkiego rozwoju. Gdy musimy już sięgnąć po gumę, to wybierzmy tę bez cukru lub z zawartością substancji słodzących.

Zobacz też:  Ile zębów ma człowiek i jakie są ich nazwy?
Korzyści płynące z żucia gumy

Guma do żucia zmniejsza stres

Gumy do żucia to popularne produkty, po które sięgają zwłaszcza osoby mające stresujący okres w życiu i nie tylko. Wynika to z tego, że guma do żucia przyczynia się do zmniejszenia stresu, dzięki czemu mózg lepiej funkcjonuje.

Przeprowadzono badania, w którym osoby badane żuły gumę podczas egzaminów – o prawie 25% wypadły one lepiej w testach pamięci krótkotrwałej i aż o prawie 40% lepiej w testach pamięci długoterminowej.

stres a żucie gumy

Często można spotkać się też ze stwierdzeniem, że żucie gumy bardzo rozprasza. Coś w tym jest, ale uczucie rozproszenia zazwyczaj pojawia się jedynie na początku, a następnie żucie jest bardzo pomocne w skupienie się na dłuższy czas. Ciekawy jest też fakt, że żucie gumy poprawia pamięć. Jak to się dzieje? Nadal nie wiadomo, choć podejrzewa się, że ma to związek ze zwiększonym przepływem krwi do mózgu. Z tego wynika, że żucie gumy może przynieść duże korzyści zwłaszcza uczniom i studentom!

czy żucie gumy jest szkodliwe obraz 2

Żucie gumy może zmniejszyć apetyt

Zauważono również, że żucie gum do życia jest bywa pomocne dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Niektórym osobom ciężko trzymać dietę, bowiem ciągnie ich do słodkości. Zatem gumy do żucia są idealne, ponieważ są niskokaloryczne i bardzo słodkie – więc wystarczy wziąć jedną, aby ochota na kaloryczne ciasto odeszła w niepamięć! Dodatkowo żucie gum podobno zmniejsza apetyt, co także jest bardzo cenne w przypadku odchudzających się osób. Z niektórych badań wynika również, że guma do żucia ma pozytywny wpływ na metabolizm. Na razie jednak potrzebujemy więcej eksperymentów.

Kiedy warto sięgnąć po gumę do żucia?

Ślina, czyli płyn produkowany przez gruczoły ślinowe, pełni bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim chroni błonę śluzową i zęby przez patogenami, neutralizuje kwasy i utrzymuje odpowiednie nawilżenie w jamie ustnej. 

Czasem jednak tej śliny jest za mało – wtedy właśnie warto sięgnąć po gumę do życia, bowiem żucie pobudza ślinianki, które zaczynają wydzielać więcej śliny, a ta natomiast usuwa bakterie i resztki pożywienia z zębów. Zatem żucie gumy po posiłku to wcale nie taki zły pomysł, bowiem oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i trudno dostępne miejsca. Guma do żucia to dobry wybór – zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy możliwości umycia zębów i chcemy odświeżyć oddech.

Zobacz też:  Brak zęba - dlaczego braki w uzębieniu należy szybko uzupełnić?

Czy żucie gumy jest szkodliwe dla zębów?

Nie możemy stwierdzić, że guma do żucia ma negatywny wpływ na zęby, ale jedno jest pewne – trzeba znać umiar i wiedzieć, jak dokonać odpowiedniego wyboru. Eksperci twierdzą, że maksymalna ilość na dzień to 2 gumy, których nie powinniśmy żuć dłużej niż 15 minut. Z czego wynika to ograniczenie czasowe? Należy wiedzieć, że długie żucie gumy może być przyczyną przerostu mięśni żwaczy, a następnie do zaburzeń okluzji. Zatem pamiętajmy – co za dużo, to niezdrowo!

Żucie gumy jest szczególnie niezalecane osobom borykającym się z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego

Żucie gumy nie zastąpi mycia zębów - sprawdź naszą ofertę

Wielu osobom wydaje się, że wystarczy wziąć gumę do żucia i zęby są już oczyszczone, a oddech świeży – zatem niepotrzebne jest szczotkowanie zębów. Jest to błędne myślenie, bowiem guma w żadnym stopniu nie zastępuje tej czynności. Niezależnie od tego, czy zdarza nam się żuć gumę, czy też nie, musimy pamiętać o tym, aby dwa razy dziennie myć zęby szczoteczką np. Oclean przez przynajmniej 2 minuty. Ważnym elementem jest też używanie płynów do płukania ust, czy nitkowanie. Poza tym istotne są zabiegi higienizacyjne – skaling, piaskowanie, czy polerowanie to usługi, które oferują gabinety stomatologiczne.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook