Domowe sposoby na ból zęba – jak uśmierzyć ból?

domowe sposoby na ból zęba obraz 1

Ból zęba to bardzo uciążliwa dolegliwość, z którą każdy z nas przynajmniej raz się zmagał. Absolutnie nie wolno jej ignorować – wymaga ona szybkiej konsultacji z dentystą. Zanim jednak udamy się na wizytę, to może upłynąć trochę czasu. Dlatego warto wiedzieć, że istnieją domowe sposoby na ból zęba, które mogą nam pomóc przetrwać do czasu wizyty.

Ból zęba może być łagodny bądź przybrać ostry charakter. Warto tutaj podkreślić, że nigdy nie występuje bez powodu i zwykle jest sygnałem świadczącym o tym, że nasze zęby są zaniedbane. Co ważne: stan zapalny w jamie ustnej może być przyczyną infekcji zatok, a nawet serca, dlatego gdy pojawi się ból zęba, to nie wolno zwlekać z umówieniem wizyty u stomatologa. 

W naszym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych domowych sposobów na ból zęba. Pamiętaj, że są to sposoby, które mają za zadanie ułatwić nam przetrwanie do wizyty u stomatologa. Nie traktuj ich jako lekarstwo na ból zęba!

Jakie mogą być przyczyny bólu zęba?

Ból zęba najczęściej jest spowodowany jego urazem. Zwykle jest on wynikiem próchnicy zębaDolegliwości bólowe z tym związane pojawiają się, gdy ubytki stają się już duże i głębokie.

Często niestety okazuje się, że przyczyną bólu zęba jest ropień. Ból pojawia się samoistnie, a pacjenci często określają go jako pulsujący i promieniujący do innych zębów, powodując ogromny dyskomfort. Dolegliwości bólowe w przypadku bólu zęba często są też wynikiem uszkodzenia lub złamania. Wskutek tego może dojść do odsłonięcia wrażliwej zębiny czy miazgi, co powoduje ból. Poza tym możemy odczuwać ból zęba po zabiegu dentystycznym takim jak np. założenie plomby czy ekstrakcji zęba. 

Zobacz też:  Ból zęba – czym jest i jak sobie z nim poradzić?
bol-zeba-760x507

4 domowe sposoby na ból zęba

Gdy pojawia się ból zęba, to najlepszym wyjściem jest udanie się do stomatologa, który sprawdzi, z czego wynika ta dolegliwość i usunie przyczynę. Czasem jednak szybka wizyta u dentysty jest niemożliwa. Cóż, nie da się ukryć, że czas oczekiwania na konsultację często bywa bardzo długi. Wtedy do czasu wizyty warto skorzystać z domowych sposobów, które zwykle okazują się bardzo skuteczne! Poniżej przedstawiamy kilka z nich

domowe sposoby na ból zęba obraz 1

1. Zimne okłady na ból zęba

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych sposobów na ból zęba są zimne okłady, które pomogą zmniejszyć obrzęk. To świetna metoda, którą warto wypróbować zwłaszcza jeśli bólowi zęba towarzyszy stan zapalny. 

Do wykonania zimnego okładu potrzebujemy jedynie zamrożonego wkładu żelowego owiniętego w kawałek materiału lub gazy namoczonej w wodzie. Taki okład należy następnie przyłożyć do policzka po stronie bolącego zęba na około 20 minut.

Jest to sposób doraźny, który przynosi tymczasową ulgę. Bardzo pomocny okazuje się, gdy złapie nas ból zęba w nocy, ponieważ dzięki niemu możemy zasnąć. Pamiętajmy jednak, że nie jest to metoda na usunięcie przyczyny bólu.

domowe sposoby na ból zęba obraz 3

2. Naturalny lek – olejek goździkowy

Gdy pojawi się ból zęba, to pomocny może okazać się również olejek goździkowy. To metoda, która spodoba się na pewno zwolennikom medycyny naturalnej. Wspomniany olejek goździkowy zawiera bowiem eugenol, czyli organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwbólowym. Wystarczy nasączyć wacik kilkoma kroplami, rozcieńczyć innym olejem nośnym jak na przykład słonecznikowy i przyłożyć go do bolącego zęba, a następnie delikatnie pocierać nim bolesne miejsca. Co ważne: olejek goździkowy ma dość nieprzyjemny smak, dlatego na pewno nie jest to metoda dla każdego.

Płukanka z soli

3. Płukanie jamy ustnej 

Zobacz też:  Ból zęba podczas jedzenia - poznaj możliwe przyczyny bólu zęba podczas gryzienia lub żucia

Popularnym sposobem na ból zęba wraz z obrzękiem jest płukanka z soli. Jedyne co musimy zrobić, to wsypać 2/3 łyżeczki soli do szklanki z ciepłą wodą, a następnie przepłukać jamę ustną i wypluć roztwór. 

Dobrym pomysłem jest również płukanka z naparu z szałwii, którą stosujemy podobnie jak roztwór z solą. Szałwia łagodzi ból i poczucie dyskomfortu. 

Warto także spróbować płukania zęba wodą utlenioną. Należy rozcieńczyć ją z wodą w tej samej proporcji. Następnie uzyskanym roztworem przepłukać jamę ustną. Woda utleniona nie tylko właściwości przeciwzapalne ale i przeciwbakteryjne.

domowe sposoby na ból zęba obraz 2

4. Leki przeciwbólowe na ból zęba

Czasami ból zęba utrudnia normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po podstawowe tabletki na ból zęba zawierające paracetamol (polecany na mniejszy ból) lub ibuprofen (zalecany na silniejszy ból). Są one sprzedawane bez recepty i dostępne są praktycznie w każdym sklepie. 

Silny ból zęba – co robić? Konieczna wizyta u dentysty

Ból zęba przy nagryzaniu może być spowodowany przez wiele czynników. Jest to jednak ważny sygnał ostrzegawczy. Bardzo często świadczy o utworzeniu się wewnątrz ropnia zęba. W takiej sytuacji ważne jest, aby spożywać pokarmy drugą stroną oraz szybko umówić się na wizytę u dentysty. 

Zaniepokoić powinien nas również występujący ból zęba w towarzystwie obrzęku i pulsowania. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym, który dotknął zarówno korzeń zęba, jak i miazgę. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa wizyta u dentysty. Nie wolno zwlekać, a do czasu wizyty można zwalczać dolegliwości bólowe poprzez zażywanie ibuprofenu lub pyralginy. Pomocne mogą okazać się również wspomniane domowe sposoby na bóle zęba takie jak np. zimne okłady.

Nieco inną dolegliwością, która również wymaga natychmiastowej wizyty u stomatologa, jest ból zęba obejmujący całą szczękę, głowę i promieniujący do ucha. Należy pamiętać, że dentysta ma obowiązek przyjąć każdego pacjenta z bólem bez kolejki. 

Zobacz też:  Ból zęba podczas jedzenia - poznaj możliwe przyczyny bólu zęba podczas gryzienia lub żucia

Jak uchronić się przed bólami zęba?

Zapobieganie bólom zębów jest możliwe! Przede wszystkim ważne jest dbanie o zdrowie zębów.

Koniecznie należy pamiętać o:

W sytuacji, gdy pojawi się u nas ból zęba, który może być spowodowany zapaleniem miazgi, stanem zapalnym, czy wyrzynającą się ósemką, konieczna jest wizyta u dentysty. Stomatolog posiada doświadczenie i sprawdzony sprzęt, dzięki czemu jest w stanie skutecznie i bezpiecznie uśmierzyć ból zęba. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook