Ból zęba podczas jedzenia – poznaj możliwe przyczyny bólu zęba podczas gryzienia lub żucia

Ból zęba podczas jedzenia 2

Masz ząb, który Cię boli, gdy spożywasz posiłki? Istnieje długa lista czynników, które mogą powodować ból zęba. To wcale nie jest rzadka dolegliwość, lecz co ważne w sytuacji, gdy pojawi się taki ból, nie wolno zwlekać i należy udać się do dentysty. Poznaj kilka najczęstszych przyczyn bólu zęba podczas jedzenia!

Ubytki w zębach

Śmiało możemy stwierdzić, że ból zęba podczas jedzenia najczęściej spowodowany jest ubytkami w zębach. Jeśli nie podejmiemy się ich leczenia, to niestety ból będzie coraz gorszy. Ubytek to nic innego jak dziura w zębie, która rozwija się z powodu próchnicy bądź erozji. Nieleczony ubytek przekłada się na to, że ząb ulega dalszemu próchnieniu i przyczynia się do większego bólu. Wraz z rozwijaniem się ubytku zwiększa się ryzyko infekcji i zapalenia korzenia. W sytuacji, gdy ubytek dotrze do punktu, w którym nerw korzenia zęba jest odsłonięty, może pojawić się bardzo silny ból i wtedy najczęściej jedynym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe. Lepiej od razu reagować, gdy pojawi się ubytek w zębie i udać się do dentysty po zwykłe wypełnienie.

Pęknięty ząb

Kolejną możliwą przyczyną bólu zęba podczas jedzenia jest pęknięty ząb. To trudne do zdiagnozowania schorzenie stomatologiczne, ponieważ jedynym objawem zazwyczaj jest właśnie ból podczas gryzienia pokarmów. Do pęknięcia zęba może dojść wskutek urazu mechanicznego bądź choroby okluzyjnej. Najlepiej wtedy udać się do stomatologa, który sprawdzi, czy faktycznie przyczyną dolegliwości bólowych jest złamany ząb. Czasem niezbędne może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Leczenie pękniętego zęba najczęściej polega na uzupełnieniu jego braku za pomocą światłoutwardzalnego wypełnienia kompozytowego.

Zobacz też:  Domowe sposoby na ból zęba – jak uśmierzyć ból?

Pęknięty ząb

Kolejną możliwą przyczyną bólu zęba podczas jedzenia jest pęknięty ząb. To trudne do zdiagnozowania schorzenie stomatologiczne, ponieważ jedynym objawem zazwyczaj jest właśnie ból podczas gryzienia pokarmów. Do pęknięcia zęba może dojść wskutek urazu mechanicznego bądź choroby okluzyjnej. Najlepiej wtedy udać się do stomatologa, który sprawdzi, czy faktycznie przyczyną dolegliwości bólowych jest złamany ząb. Czasem niezbędne może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Leczenie pękniętego zęba najczęściej polega na uzupełnieniu jego braku za pomocą światłoutwardzalnego wypełnienia kompozytowego.

Erozja szkliwa

Gdy powłoka szkliwa odpowiedzialna za ochronę zęba staje się coraz cieńsza, to może występować ból zęba podczas spożywania pokarmów – szczególnie gorącego lub zimnego jedzenia. Z erozją szkliwa mamy do czynienia, gdy zbyt duża ilość substancji o odczynie kwaśnym rozpuszcza szkliwo. Oprócz bólu mogą pojawić się wtedy przebarwienia, pęknięcia oraz przezierność szkliwa

Ból zęba podczas jedzenia słodyczy

Niektórzy odczuwają również ból zęba podczas jedzenia słodyczy. Wielu zastanawia się, z czego to wynika, skoro nie są one ani za gorące, ani za zimne. Najczęściej przyczyną jest kwasowość cukru, która negatywnie wpływa na powierzchnie zębów. Cukry i kwasy mogą prowadzić nawet do erozji szkliwa i dużej nadwrażliwości. Czasem jednak taki ból podczas spożywania słodyczy może świadczyć o mikro-nieszczelnościach w wypełnieniu.

Zbyt wysokie wypełnienie, korona lub ząb

Okluzja – co może oznaczać to tajemnicze słowo? Nic innego, jak odpowiednią pozycję stykania się zębów górnymi z dolnymi. W sytuacji, gdy górne i dolne zęby są prawidłowe zgryzione, nacisk jest rozłożony równomiernie. Czasem jednak pojawiają się zaburzenia okluzji, które mogą być spowodowane zbyt wysokim osadzeniem zęba, wypełnienia bądź korony i mogą wywoływać ból podczas gryzienia. Dolegliwości bólowe zazwyczaj najbardziej odczuwalne są po zakończonym leczeniu stomatologicznym i gdy przestaje działać środek znieczulający. W takiej sytuacji należy odwiedzić dentystę. W przypadku gdy okaże się, że przyczyną jest zbyt wysokie wypełnienie, niezbędna będzie jego korekcja.

Zobacz też:  Ból zęba – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Choroby przyzębia

Ból podczas gryzienia może być też spowodowany chorobami przyzębia. Choroby dziąseł najczęściej są wynikiem braku dostatecznej higieny jamy ustnej. Objawy chorób przyzębia dość trudno rozpoznać na początku, ponieważ często nie powodują bólu. Jest jednak kilka czynników, które powinny nas zaniepokoić i zaliczamy do nich m.in.: krwawienie podczas mycia zębów, nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, obrzęk i ból dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, rozchwianie zębów oraz nadwrażliwość i obnażanie się szyjek.

Stan zapalny zatok

Należy wiedzieć, że korzenie zębów zlokalizowane są dość blisko zatok nosowych, dlatego ból zęba podczas gryzienia nie zawsze musi zwiastować problemy z dziąsłami. Czasem takie dolegliwości bólowe wynikają ze stanu zapalnego zatok. W takiej sytuacji najczęściej pojawia się również wydzielina z nosa, jak i uciążliwy ucisk przy pochylaniu się. Wtedy najczęściej wrażliwe na ból bywają górne zęby trzonowe oraz przedtrzonowce. Jeśli zatem nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości u stomatologa, to trzeba udać się do laryngologa.

Ropień zęba

Nierzadko okazuje się, że przyczyną bólu zęba podczas jedzenia, jest ropień zęba. Za ból może być odpowiedzialny obrzęk lub torbiel wewnątrz kości wywierająca nacisk na ząb i tym samym wywołująca ból podczas gryzienia i naciskania na niego. To poważna choroba zębów, która nieleczona może objąć większą ilość zębów i prowadzić do groźnych powikłań. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty i wdrożenie leczenia, które najczęściej polega na chirurgicznym nacięciu i drenażu ropnia.

Recesja dziąseł i odsłonięcie korzeni

U pacjentów z recesją dziąseł również może występować ból podczas gryzienia pokarmów. I choć to niekoniecznie recesja dziąseł go powoduje, to jednak sprawia, że zaatakowane zęby mogą być bardzo wrażliwe, gdy zostanie przyłożony nacisk na odsłonięty korzeń. Dlatego podczas jedzenia i picia, gdy jedzenie wejdzie w kontakt z powierzchnią korzenia, może wystąpić silny ból zęba w konkretnym zębie. Zazwyczaj recesja dziąseł jest spowodowana zgrzytaniem zębami, zbyt agresywnym myciem zębów oraz różnymi urazami.

Zobacz też:  Ból zęba – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Jedzenie między zębami

Podczas spożywania pokarmów ich cząstki często osadzają się między dwoma zębami. Między nimi zazwyczaj jest przestrzeń, przez co tworzy się nacisk, który powoduje dyskomfort, przez niektórych odczuwany jako ból. Jeśli zatem ból utrzymuje się po zjedzeniu posiłku, to najprawdopodobniej to jest przyczyna bólu. To prosty do rozwiązania problem.

Ból zęba podczas jedzenia - podsumowanie

Zastanawiasz się, co zrobić z bólem zęba podczas gryzienia? Należy przede wszystkim pamiętać o profilaktyce. Regularnie trzeba odwiedzać dentystę, by kontrolować stan zębów. Warto zapytać też stomatologa o sprawdzone produkty do higieny jamy ustnej – np. szczoteczki soniczne. Poza tym konieczne jest dokładne i częste szczotkowanie zębów. Nie zaszkodzi również stosowanie wysokiej jakości płynu do płukania ust. Zaś gdy mamy problem z pozostającym jedzeniem między zębami, to warto korzystać z nici dentystycznej oraz irygatora do zębów. Co więcej, pamiętajmy, aby regularnie wymieniać wypełnienia, ponieważ w przypadku ich rozszczelnienia może występować uciążliwy ból zębów.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook